Kraj

Polska skazana za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

Kraj

Europejski Trybunał w Strasburgu skazał Polskę za naruszenie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Mieszkanka Krakowa od szesnastu lat usiłuje dokonać podziału majątku odziedziczonego po zmarłym ojcu.

Skarżąca sprawę o podział majątku wniosła w roku 1992 do sądu rejonowego w Brzezinach. Po pięciu latach sprawa przesłana została do sądu w Skierniewicach, po czym trafiła do Wrocławia. Dokonanie zmian w księgach wieczystych przerosło możliwości sądów. Sprawa nadal nie jest zakończona.

Sędziowie Trybunału Praw Człowieka jednogłośnie stwierdzili naruszenie przez Polskę artykułu Europejskiej Konwencji, który gwarantuje obywatelom przeprowadzenie procesu w rozsądnym czasie. Zdaniem Trybunału, prowadzenie sprawy przez szesnaście lat nie miało uzasadnienia.

Warszawa: Manifestacja poparcia dla Tybetu

Kraj

Przed chińską ambasadą kilkadziesiąt osób manifestowało swoją solidarność z narodem tybetańskim. Dziś przypada 50 rocznica pierwszego i największego powstania Tybetańczyków przeciwko władzom w Pekinie. Manifestanci odczytali list Dalajlamy i ogrodzili kawałek chodnika taśmą policyjną. Odgrodzenie symbolizuje krwawą okupację Tybetu przez Chińską Republikę Ludową. Pikietowano też pod pałacem prezydenckim, gdzie odczytano list do prezydenta i premiera.

Happeningi i pikiety upamiętniające pięćdziesiątą rocznicę powstania w Tybecie odbyły się dziś w ponad 20 polskich miastach.

Wrocław: Pokaz filmu "Krzyk Mrówek" (Wagenburg)

Kraj
2009-03-13 19:00
2009-03-13 21:00

13.03.2009
Wagenburg (ex-camping Ślęża)
ul. Grobli 16/18
godz.19:00
wjazd: darmo

Serwis filmowy AlterKino.org zaprasza wszystkich zainteresowanych tematyką społeczno-polityczną na pokaz filmu „Krzyk mrówek”.

Projekcja odbędzie się 13 marca 2009 (piątek) o godzinie 19:00 na
Wagenburgu (ex-camping Ślęża) na ul. Grobli 16/18. Wstęp DARMOWY.

Jak do nas trafić?
http://tnij.org/wagenburg

-----------------------------------
Krzyk mrówek
-----------------------------------
dramat, Iran/Francja, 2006, 86 min.
reżyseria: Mohsem Makhmalbaf
obsada: Mahmoud Chokrollahi, Mahnour Shadzi, Karl Maass, Bolha Baba

"Krzyk mrówek" jest filmem drogi. Drogi w głąb egzotycznego kraju odmiennych wierzeń i obyczajów, ale również do wnętrza samego siebie. Nowożeńcy wyruszają na miesiąc miodowy do Indii. Jest to świetna okazja by przyjrzeć się bliżej życiu tamtejszych ludzi. Po drodze towarzyszyć im będą stale pytania o sens życia oraz o to co jest prawdą absolutną, do czego trzeba dążyć przez całą swoją egzystencję.

Traktat Lizboński wprowadza karę śmierci w całej UE!

Kraj | Świat

20 lutego 2008 roku w Niemieckim Parlamencie w Monachium odbyło się posiedzenie poświęcone Traktatowi Lizbońskiemu. Na spotkaniu tym profesor Schachtschneider z uniwersytetu w Nuremburgu wydobył na światło dzienne dotychczas przemilczany paragraf.

Profesor wyjaśnił, że ów nieznany paragraf oznacza, że wraz z ratyfikacją Traktatu Lizbońskiego przywrócona zostanie w Europie kara śmierci. Kara ta nie jest zapisana w żadnym osobnym traktacie lecz jako przypis, ponieważ wraz z traktatem reformującym Unię Europejską, akceptujemy również Kartę Praw Podstawowych która mówi, że nie ma kary śmierci - lecz później jest przypis który mówi „chyba że w wypadku wojny, zamieszek (riots) i przewrotów (upheaval)” - wówczas możliwa jest kara śmierci.

Profesor Schachtschneider zaznaczył, że klauzula ta jest czymś wyjątkowo skandalicznym, ponieważ wyraźnie została zamaskowana w traktacie pod postacią przypisu do przypisu i poza ekspertami nikt nie zdołałby go odkryć.

Zwierzyniec: Muzeum zamiast browaru?

Kraj

W ostatnim czasie zarząd firmy ''Perła' głośno mówił o pomyśle utworzenia w Zwierzyńcu muzeum browarnictwa i mini browaru restauracyjnego, a co za tym idzie ograniczeniu produkcji.

- Produkcja musi być, a zarząd zapomniał co jest w umowie - tak wojewoda lubelska Genowefa Tokarska skomentowała plany spółki,

Zwierzyniecki browar od wielu miesięcy nie produkuje piwa. Pod koniec ub. roku zwolniono 2/3 załogi. Zdaniem posła Sławomira Zawiślaka, częściową winę za to ponosi starosta zamojski, który ze spółką „Perła” Browary Lubelskie SA negocjował umowę dzierżawy.

W tym tygodniu zarząd po raz kolejny spotka się z pracownikami zwierzynieckiego Browaru. Załoga chce, aby zwolnieni dotąd pracownicy odzyskali swoje stanowiska. Domagają się też, by produkcja piwa w Browarze była prowadzona na poprzednim - wysokim poziomie, co dawałoby gwarancję zatrudnienia.

Dzierżawą browaru w Zwierzyńcu obecnie zajmie się Najwyższa Izba Kontroli. Do dziś ani posłowi, ani dziennikarzom nie udało się dotrzeć do zapisów umowy dzierżawy browaru, jaką w imieniu Skarbu Państwa zawarł z Perłą starosta zamojski. Starosta Powiatu Zamojskiego nie chce ujawnić treści umowy zasłaniając się tajemnicą handlową.

Chore sterotypy

Kraj | Blog

W dzisiejszej Polsce istnieją miliony stereotypów, a większość z nich jest krzywdząca. Wiele z nich tyczy się sceny politycznej i ideologicznej gdzie prawicowe siły jednym populistycznym zwrotem są w stanie oczernić i raz na zawszę przekreślić w oczach społeczeństwa swojego przeciwnika.

Zacznijmy od najczęściej spotykanego stereotypu, który z powodu braku świadomości młodych ludzi zagnieżdża się w ich rozumach i zostaje tam najczęściej do końca życia, a mianowicie Komunizm-PRL oraz Lewica-Postkomunizm. Jest to równie idiotyczne i niemające potwierdzenia w faktach stwierdzenie co Prawica-Nazizm czy Prawica-Holokaust, jeżeli użyłbym w jakieś dyskusji tego typu porównań zostałbym wyśmiany i uznany za populistę, ale jeżeli ktoś opiera swoje sceptyczne podejście do lewicy właśnie przez stereotyp Lewica-Postkomuna większość ludzi nie widzi w tym nic złego. Jest to bardzo krzywdzący stereotyp który bardzo często jest używany jako potężne narzędzie populizmu.

Następnym stereotypem jest że anarchia oznacza chaos, bezwład, sodomie gomorę, rabunki, gwałty i inne jakże straszne rzeczy, jest to oczywiście wierutne kłamstwo niemające odzwierciedlenia w rzeczywistości, ale nie zmienia to faktu że przynajmniej 80% populacji tak myśli. Ludzie wyobrażenie o anarchii wzięli chyba z postapokaliptycznych hollywoodzkich filmów...

Innym ze stereotypów jest że komunizmem był PRL i że ustrój komunistyczny to stalinizm, maoizm itd. Każdy kto chociaż trochę jest w temacie zdaje sobie sprawę z tego że podstawowe założenia komunizmu opisane w dziełach Marksa mają się po prostu nijak do totalitarnych systemów stworzonych przez takich zbrodniarzy jak Stalin. Ale większość ludzi jest zamknięta na fakty i po prostu przyjmuje za prawdę większość rzeczy jakie im się powie...

Niestety muszę stwierdzić że kraj Polska jeszcze musisz długo poczekać zanim doczekamy się pluralizmu poglądów, merytorycznych dyskusji i różnorodności poglądowej....

X Warszawska Manifa

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

"Każda ekipa - ta sama lipa!" - to hasło tegorocznej X Manify, która przeszła ulicami Warszawy. W manifestacji wzięło udział 5-6 tys. osób. W manifestacji uczestniczyli ludzie w różnym wieku, różnej płci, rodziny z dziećmi. Uczestnicy Manify przypominali swoje postulaty, m.in. dostępu do świadczeń zdrowotnych, m.in. bezpłatnego znieczulenia przy porodzie, refundowanego zapłodnienia in vitro, równego traktowania kobiet i mężczyzn i rozdziału państwa od Kościoła.

W Manifie także uczestniczył blok radykalny, czyli anarchiści ze Stowarzyszenia "Wolność, Równość Solidarność", Związku Syndykalistów Polski oraz inne osoby nierzeszone. Szli za transparentem z napisem "Ani Patriarchat, Ani Kapitalizm".

O incydencie na warszawskiej Manifie

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

Dziś pod zakończeniu warszawskiej Manify doszło do incydentu z policją. Wszystko zaczęło się kiedy grupa 5-6 osób postanowiła wyjść z demonstracji już pod sam koniec. Wyszli na bok, na chodnik gdzie zaczęli rozwijać transparent. Jeszcze para osób dołączyła do nich. Za kilka sekund pojawiła się bardzo zdenerwowana policjantka, która zaczęła coś krzyczeć. Dołączyły do niej jeszcze dwie koleżanki. Nie wiadomo było o co chodzi. Potem nagłe wybuchła cała afera z policjantami. Okazuje się, że ktoś miał łańcuch dołączony do portfelu. Łańcuch był widoczny i było jasne, że to był typowy łańcuch dla portfela.

Jeszcze dwie osoby, które nosili małe łańcuchy jako pasy rzucili je na ziemię kiedy zobaczyli co się dzieje. Policja zrobiła cała aferę i chciała przeszukać ludzi... ale nie wszystkich. Np. kobiety w grupie nie zostały przeszukane. Policja mówiła, że wszyscy muszą opróżnić kieszenie a kiedy dziewczyna w tej grupie pytała, czy musi opróżnić torbę, policja powiedziała coś w stylu że ona ich nie interesuje. Więc było wiadomo, że policja wybrała kilku osób ze względu na ich wygląd.

Jeden z ludzi, które niósł transparent na kijach, które były zamontowane śrubami pokazał, że nie miał nic w kieszeniach... tylko miał trzy śrubki. Właśnie za śrubki został zatrzymany.

Wrocław: Kobieca Manifa 2009

Kraj | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

W niedzielne popołudnie, na wrocławskim Rynku odbyła się kobieca Manifa 2009, zorganizowana przez organizacje feministyczne, Kampanię Przeciwko Homofobii, Centrum Praw Kobiet, Amnesty International oraz Stowarzyszenie Młoda Socjaldemokracja.

Demonstracja przyciągnęła ponad 200 osób, z różnych środowisk i organizacji społecznych, które wspólnie postanowiły wyrazić swoje poparcie dla emancypacji kobiet. Domagano się równego traktowania kobiet oraz mężczyzn oraz tolerancji niezależnie od płci, rasy, wyznania i orientacji seksualnej. Zachęcano również do odrzucenia stereotypowych ról płciowych w każdym z nas, by móc je dzielić – a nie (jak większość społeczeństwa niesłusznie zauważa) zamieniać.

Manifa przemaszerowała wokół wrocławskiego Rynku. Skandowano takie hasła jak „Prawa kobiet, prawami człowieka”, „Kobiety do Sejmu, Panowie do garów”, „Chcemy zdrowia, nie zdrowasiek”, „Chłopaki też płaczą”, „Nasze ciało, nasze życie”, czy „Nasza ekipa, nasza manifa”.

Strajk w przemyskim FORTE

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Związki zawodowe żądają natychmiastowego wstrzymania - likwidacji fabryki mebli. Część pracowników okupuje zakład i nie pozwala właścicielowi zabrać maszyn. Boją się bo wciąż nie ma porozumienia sprawie odpraw. Związkowcy zawiadomili już prokuraturę, bo ich zdaniem, cała ta sytuacja, to łamanie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

Jeszcze pół roku temu w przemyskim Forte pracowało ponad 400 osób. Teraz zostało niespełna 250. Pracownicy zakładu nie przyjmują do wiadomości, że przyczyną likwidacji jest spowodowany kryzysem gwałtowny spadek zamówień. Są zdecydowani walczyć o swoje miejsca pracy wszelkimi możliwymi sposobami.

Zdaniem pracowników wywożenie majątku w trakcie negocjacji to złamanie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Pracownicy zapowiedzieli, że będą całodobowo pilnować bramy zakładu. Aby nie wyjechała stąd żadna ciężarówka z maszynami czy surowcem. Poza likwidowanym zakładem w Przemyślu Forte ma jeszcze swoje oddziały w Białymstoku, Hajnówce, Suwałkach i Ostrowie Mazowieckim.

Koszalin. Protest przeciw zamknięciu browaru Brok

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W piątek kilkadziesiąt osób wzięło udział w pikiecie przed bramą browaru Brok w Koszalinie. Protestowano przeciwko zamknięciu zakładu. W proteście uczestniczyli zarówno pracownicy jak i miłośnicy marki.

Tydzień temu zarząd spółki Royal Unibrew Polska zdecydował o zamknięciu browaru w Koszalinie. W ramach "restrukturyzacji i optymalizacji" Brok zostanie zamknięty, załoga zwolniona a marka przeniesiona do Łomży. W wyniku decyzji zarządu, pracę straci 80 zatrudnionych w Koszalinie i około 20 osób w Warszawie,

Wideo

Protest głodowy w Ruchu zawieszony

Kraj | Prawa pracownika

Dziś pracownicy łomżyńskiego oddziału RUCH-u byli w siedzibie spółki, gdzie porozumieli się z prezesem spółki. Zarząd RUCH-u obiecał ponownie przeanalizować zamiar łączenia łomżyńskiego oddziału firmy z oddziałem ostrołęckim. Tym razem pracownicy z Łomży i Ostrołęki mają też brać udział w podejmowaniu decyzji. Wyniki analizy będą skonsultowane z załogami obu oddziałów. Do tego czasu zarząd spółki nie będzie podejmował żadnych decyzji o przenoszeniu pracowników z Łomży do Ostrołęki. Ministerstwo Skarbu Państwa, które jest właścicielem większości udziałów w spółce RUCH S.A. nie zamierza obecnie ingerować w kwestie zarządzania przedsiębiorstwem

Częstochowa: Złamany nos prezesa i zaległa pensja

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś, przed sądem w Częstochowie odbyła się rozprawa Przemysława P., pracownika jednej z częstochowskich firm, który jest oskarżony o złamanie nosa prezesowi firmy. Do napaści miało dojść podczas kłótni z pracodawcą na temat zaległej wypłaty. Przemysławowi P. może grozić do 5 lat więzienia.

Do dziś firma nie zwróciła pracownikowi całości zaległych poborów. ZUS przekazał jednocześnie informację, że pracodawca nie uiszczał należnych składek. Pracownik, który był zatrudniony blisko rok, przez większość tego okresu w ogóle nie był zarejestrowany.

Grupa aktywistów z IP/FA – Częstochowa solidaryzowała się dziś przed prokuraturą i zakładem pracy z oskarżonym pracownikiem. Jednym z haseł na transparentach było: "Dać w mordę, to i tak by było za mało”. Podczas pikiety pod zakładem pracy, do protestujących wyszli pracownicy firmy.

Pijany Orzechowski spowodował kolizję

Kraj | Tacy są politycy

Były wiceminister edukacji i prezes Ligi Polskich Rodzin Mirosław Orzechowski pijany kierował samochodem. Cofając swój samochód, uderzył w dwa inne samochody. Na miejsce przyjechał patrol policji. Orzechowski miał 2,2 promila. Grozi mu kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

W 2006 roku Orzechowski złożył doniesienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Inicjatywę Uczniowską. Chodziło o link do zinu "Buntownik", który był na stronie Inicjatywy.

W piątek Orzechowski zrezygnował z szefowania LPR-owi, na tym stanowisku zastępuje go Wojciech "Pała" Wierzejski .

Warszawa: Lokatorzy zablokowali Al. Solidarności w proteście przeciwko polityce lokalowej

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na warszawskiej Pradze, około 80 osób blokowało przez kilkanaście minut Al. Solidarności na wysokości ul. Jagiellońskiej. Protestujący domagali się zmiany podejścia urzędników do lokatorów i zaprzestania prywatyzacji domów i niekontrolowanych podwyżek czynszów.

Protest zorganizowali lokatorzy ze sprywatyzowanej kamienicy Jagiellońska 27 razem z radnymi z Praskiej Wspólnoty Samorządowej. W akcji wzięli udział działacze Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i Lewicowej Alternatywy. Podczas protestu zatrzymano jedną osobę, pod pozorem "łamania przepisów drogowych".

Organizatorzy zapowiedzieli kolejne protesty w przyszły piątek, o godz. 16:00.

Kanał XML