Kraj

Fedak kwestionuje sens istnienia Komisji Trójstronnej

Kraj | Prawa pracownika

Postawa związków zawodowych stawia pod znakiem zapytania sens istnienia Komisji Trójstronnej -mówiła minister pracy i "polityki socjalnej" Jolanta Fedak. W najbliższy wtorek rządowy projekt o emeryturach pomostowych stanie na Radzie Ministrów. Nie zostaną uwzględnione ustalenia dokonane w Komisji w trakcie trzech miesięcy negocjacji.

"Nie mogliśmy odstąpić od naszego podstawowego postulatu o niewygasaniu emerytur pomostowych. Ponieważ rząd zdecydowanie odmówił, o reszcie w ogóle nie było po co rozmawiać" - powiedział PAP Bogdan Kubiak z NSZZ "Solidarność".

Gdy projekt ustawy trafi do Sejmu, najprawdopodobniej tam przeniesie się dyskusja. "Solidarność" ma nadzieję, że uda się jeszcze zmienić ustawę. Liczy na to również OPZZ. Rząd ma zając ustawą 30 października.

Pikieta pod cyrkiem [Łódź]

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Ruch anarchistyczny
2008-09-27 21:00
2008-09-28 23:00

ŁÓDŹ 27-28.09 PIKIETA POD CYRKIEM NA PIŁSUDSKIEGO !!!

Jak sądy pomagają nieuczciwym pracodawcom

Kraj | Prawa pracownika

Jak podaje "Gazeta Prawna" prokuratura wnosi akty oskarżenia przeciw firmom tylko w 10 proc. spraw skierowanych do niej przez inspektorów pracy. Sądy także orzekają niskie kary. Według gazety, pracodawcy czują się bezkarni, bo ignorowanie wezwań inspektorów pracy nie jest przestępstwem.

O tym jak zakończyły się procesy Biedronki z niską karą dla wyzyskiwarczy opisaliśmy tu.

Okazuje się, że pracodawcy nawet traktują inspektorów pracy jak swoich podwładnych. Gazeta podaje przykład z miejscowości Olefinia w woj. małopolskim. W trakcie kontroli piekarni pracodawca zamknął na terenie swojej posesji inspektora pracy i spuścił ze smyczy rottweilera oraz owczarka niemieckiego. Inspektor pracy powiadomił policję i złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Sąd skazał pracodawcę na karę grzywny w wysokości 600 zł. Według GP Takich przypadków jest znacznie więcej.

Strajk w JSW odwołany

Kraj

Kompromisem zakończyły się negocjacje płacowe ostaniej szansy pomiędzy związkowcami a zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Porozumienie gwarantuje wzrost stawek osobistego zaszeregowania o 5%, a wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w 2008 roku ustalono na poziomie 13,4%.

Liberalizacja pracy tymczasowej

Kraj | Prawa pracownika

Rząd chce zliberalizować zasady zatrudniania pracowników tymczasowych. Zamierza wydłużyć okres, na który można wypożyczyć pracowników z agencji pracy tymczasowej do 18 miesięcy. Obecnie taki pracownik może pracować dla jednego wypożyczającego go pracodawcy tylko 12 miesięcy. Już za kilka tygodni w Sejmie rozpoczną się prace legislacyjne nad tym.

Przywódcy przyjadą na bal do Wałęsy

Kraj

Na zaproszenie Lecha Wałęsy na obchody 25. rocznicy przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla odpowiedziało już kilku szefów państw europejskich. Jak podaje "Polska" kanclerz Niemiec Angela Merkel pojedzie na imprezę Wałęsy, a nie na bal Kaczyńskiego. Impreza Walęsy odbędzie się 5 grudnia.

Już 47 przywódców państw Europy przyjęło zaproszenie od Wałęsy. Dotychczas obecność na balu prezydenta potwierdziło tylko 15 prezydentów.

Warszawa: walka lokatorów z terrorem reklamiarzy

Kraj

Monstrualne reklamy, które odbierają mieszkańcom dostęp do światła i świeżego powietrza są coraz częstsze w Warszawie. Mieszkańcy, których prawo do normalnego życia jest odbierane w drodze „demokratycznych” decyzji coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce i wycinają otwory w siatkach reklamowych.

O działaniach pana Jerzego zamieszkującego przy pl. Konstytucji pisaliśmy już tutaj: Reklamy rujnujące zdrowie. Inni poszli w jego ślady lub wszczęli proces w sądzie.

Jak donosi „GW” warszawska prokuratura umorzyła ostatnio sprawę wytoczoną przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej pana Jerzego o rzekome „zniszczenie mienia” (w rzeczywistości pan Jerzy wstawił jedynie rolety w reklamie i zamyka je gdy wychodzi z mieszkania).

Sprawa reklam pokazuje w jasny sposób ograniczenia rzekomo „demokratycznych” decyzji wspólnot mieszkaniowych, które większością głosów mogą zadecydować o odebraniu podstawowych praw pewnej mniejszości mieszkańców.

General Electric w Łodzi oszukało związkowców

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W kwietniu b.r. pracownicy zakładu General Electric Power Controls w Łodzi przeprowadzili strajk ostrzegawczy o wyższe wynagrodzenia. Strajkował prawie cała załoga, czyli ok. 800 osób. W wyniku strajku, zarząd zgodził się na podwyżki w wysokości 300 PLN brutto. Jednak dodana została klauzula, że podwyżki będą dotyczyć tylko pracownicy, którzy pracowali w zakładzie do 1 kwietnia b.r.

Kilka miesięcy po podpisaniu porozumienia, zarząd GE rozpoczął procedurę zwalniania pracowników, którzy byli najbardziej aktywni w strajku i którzy pracowali w zakładzie przed 1 kwietnia. Na ich miejsce są zatrudniani nowi pracownicy, których nie dotyczą porozumienia.

Pretekstem do zwolnień podanym przez kapitalistów jest „dezorganizacja pracy wynikająca z licznych nieobecności”.

Poczta zwolni 15 tysięcy pracowników

Kraj | Prawa pracownika

Na poczcie pracę ma stracić 15 tysięcy osób. Etaty większości przechodzących na emeryturę będą zlikwidowane. Już niedługo wygasa porozumienie dyrekcji Poczty Polskiej ze związkowcami. Program zwolnień ma się zacząć już w przyszłym roku.

Ekologiczne zagrożenie w okolicy Puszczy Białowieskiej

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Wójt i radni gminy Narewka po cichu dogadali się z Łukoilem. Baza paliwowa ma powstać w okolicy Puszczy Białowieskiej. Tiry dowożące tam paliwo będą rozjeżdżać drogi w strefie chronionego puszczy.

W miejscowości "Osada Leśna" na 25 ha Łukoil postawi gigantyczną bazę paliw z co najmniej 20 zbiornikami na benzynę, gaz i olej. Łukoil kupił ziemię prawie cztery lata temu pod szyldem firmy "Chemtank" z siedzibą w Warszawie. Zbiorniki będą wkopane w ziemię. Na wykupionym przez Łukoil obszarze znajdują się kanały nawadniające. W przypadku awarii i wycieku skażona może zostać cała puszcza. Polskie prawo ochrony środowiska nie zezwala na takie inwestycje na trenach chronionych, a w tym wypadku jest to obszar chronionego krajobrazu.

Dyskriminacja osób starszych w pracy

Kraj | Dyskryminacja | Prawa pracownika

Jak podaje "Gazeta Prawna" sądy nie pomagają osobom, które skarżą się, że ich firma zwolniła je tylko ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego. Rząd nie zamierza niczego z tym robić. Lobby pracodawców postuluje skrócenie z czterech do dwóch lat okresu ochronnego osób przed emeryturą.

Wielu pracodawców podaje, że przyczyną zwolnienia osób starszych jest to, że "nabyli oni prawo do emerytury". Nie muszą więc, jak pozostałym, uzasadniać merytorycznie powodów zwolnienia. Jak ustalił "Gazeta Prawna", rząd nie zamierza wystąpić z inicjatywą legislacyjną mającą wprowadzić przepis zabraniający im takiej praktyki. A jest ona zalegalizowana przez orzecznictwo Sądu Najwyższego.

Zgodnie z przepisem art. 113 kodeksu pracy, jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, także ze względu na wiek, jest niedopuszczalna. Zgodnie z przepisem art. 183b kodeksu pracy, naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, również ze względu na wiek, może przejawiać się w niezgodnych z prawem decyzjach pracodawcy dotyczących rozwiązywania stosunku pracy. Jednak sytuacja wynika z orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Ochrona urzędów publicznych demonstrowała

Kraj

Pod hasłem "Walcz o ochronę" odbyła się manifestacja w czwartek pod Sejmem. Pracownicy ochrony urzędów publicznych domagali się m.in.: poszanowania praw pracowniczych, wyższych zarobków, nowych umów o pracę, płatnych urlopów oraz świadczeń zdrowotnych.

Organizatorzy pikiety podkreślają, że problem dotyczy rodzin ponad 200 tys. pracowników ochrony, którym pracodawcy oferują wynagrodzenia na poziomie 5,60 zł netto za godzinę, zatrudnienie na podstawie umów o dzieło, bez możliwości uzyskania podstawowych świadczeń wynikających z umowy o pracę.

Umorzono postępowanie w sprawie Crulica

Kraj

Prokuratura Okręgowa w Tarnowie uznała, że w śledztwie przeciwko Claudiu Crulicowi, nie stwierdzono nieprawidłowości. Claudiu Crulic trafił do aresztu we wrześniu zeszłego roku. W areszcie odmówił jedzenia. W styczniu br. zmarł w szpitalu na "zapalenie płuc i mięśnia sercowego u osoby skrajnie wyczerpanej długotrwałą głodówką".

Warszawa: demonstracja pacjentów przeciwko centralizacji ZOZ-ów

Kraj | Tacy są politycy

16 września na Placu Bankowym odbyła się manifestacja pacjentów jednego z warszawskich ośrodków terapii uzależnień. Kilkadziesiąt osób demonstrowało przeciwko wcieleniu Ośrodka Terapii Uzależnień Alkoholowych SP ZOZ w Warszawie do Centrum Odwykowego SP ZOZ.

Manifestacja była inicjatywą samych pacjentów, którzy niepokoją się o własną przyszłość i przyszłość ich rodzin. Dotąd mogli swobodnie korzystać z 6-tygodniowej terapii podstawowej, ale przede wszystkim cenią sobie prowadzoną w Ośrodku Terapii Uzależnień przy ul. Łokietka terapię pogłębioną.

Pacjenci korzystali z opracowanego i realizowanego przez zespół terapeutów w ciągu kilkudziesięciu lat programu, który sprawdza się w leczeniu alkoholizmu, syndromu DDA i współuzależnienia. Obejmuje więc całą rodzinę i dotyka najgłębszych jej dysfunkcji. Dzisiaj obawiają się, że wraz z likwidacją Ośrodka zbliża się także koniec prowadzonej w ten sposób dla nich terapii.

Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej

Kraj

Rząd zakłada, że w najbliższych tygodniach Sejm uchwali ustawę o zakładach opieki zdrowotnej, która wprowadzi obowiązkowe przekształcenie publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego.

W trakcie prac nad projektem ustawy o SP ZOZ posłowie koalicji zrezygnowali z wymogu posiadania przez samorządy większościowego udziału (51 proc.) w szpitalach spółkach ponieważ ograniczałoby to możliwość pozyskania dla nich prywatnych inwestorów.

Związki zawodowe pracowników medycznych nie zgadzają się z większością głównych założeń dotyczących przekształceń SP ZOZ.

Kanał XML