Lokatorzy

Warszawa: Policjanci zeznają na procesie działacza Komitetu Obrony Lokatorów

Kraj | Lokatorzy | Represje

Około trzydziestu lokatorów i działaczy społecznych było obecnych podczas wtorkowego procesu Marka Jasińskiego z Komitetu Obrony Lokatorów. Działacz lokatorski jest oskarżony o zorganizowanie niezarejestrowanej pikiety, która odbyła się 10 marca przed budynkiem urzędu dzielnicy Praga Północ. Zgromadzenie to było poświęcone pamięci zabitej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej.

Podczas rozprawy zeznawali policjanci i uczestnicy demonstracji. Wyszły na jaw sprzeczności w zeznaniach policjantów. Okazało się, że nie wzywali oni protestujących do rozejścia się, tak jak pierwotnie zeznali. Okazało się również, że pisemne zeznania policjantów były identyczne, co wskazuje na to, że po prostu przepisali je od siebie, uzgadniając wcześniej wersje. Kuriozalne było również to, iż jeden z policjantów, usiłując uzasadnić zarzut "zakłócania porządku", choć demonstracja przebiegała bardzo spokojnie, zeznał iż obwiniony zakłócał porządek "wypowiadając się". Relację z pierwszego posiedzenia sądu w tej sprawie umieściliśmy tutaj.

Warszawa: Pogrzeb Jolanty Brzeskiej

Lokatorzy
2012-01-03 11:00
2012-01-03 14:00

Zapraszam wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w pogrzebie Jolanty Brzeskiej, której spalone zwłoki znaleziono w Lesie Kabackim 1 marca 2011 roku.

Spotykamy sie 3 stycznia 2012 roku na ul. Nabielaka, gdzie moja mama mieszkała ponad 60 lat, skąd wyszła dnia 1 marca i już nie wróciła. Tu uczcimy jej pamięć i udamy się z marszem milczenia do kościoła na ul. Chełmskiej.
Następnie po mszy pogrzebowej zapraszam wszystkich na Cmentarz Południowy Antoninów (będzie podstawiony jeden autokar).

Będę wszystkim wdzięczna za uczczenie pamieci mojej mamy.

Wydarzenie na Facebooku: http://www.facebook.com/events/255571484506068/

Magda Brzeska

Warszawa: Mija pierwszy tydzień patroli lokatorskich na Pradze

Kraj | Lokatorzy

Mija pierwszy tydzień aktywności „Brygad Okrzejówek” - patroli lokatorskich zorganizowanych przez Komitet Obrony Lokatorów i Związek Syndykalistów Polski w celu ochrony lokatorów praskich kamienic zagrożonych podpaleniami. Patrole zostały powołane na demonstracji przeciw podpaleniom, która odbyła się w zeszłym tygodniu.

W kamienicach, które wielokrotnie paliły się w tym roku i które były szczególnym przedmiotem uwagi patrolujących, nie doszło na razie do ponownych podpaleń. Jednak zagrożenie nie minęło - w środę, na ul. Marcinkowskiego doszło do podpalenia pustostanu.

Patrole oglądają podwórka, zejścia do piwnic, zabezpieczenia strychów i inne miejsca, które wymagają sprawdzenia. Podczas tych oględzin, wyszło na jaw, jak wiele z tych miejsc jest pozbawionych nawet podstawowego zabezpieczenia. Patrolujący napotkali otwarte zejścia do piwnic, wypełnione łatwopalnymi materiałami, niezabezpieczone okna piwniczne, umożliwiające łatwe wrzucenie płonących materiałów. Tam gdzie doszło do podpaleń strychów, działania naprawcze Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami wyglądają na amatorskie i tymczasowe.

Poniżej, zdjęcia szczególnie zaniedbanych miejsc. Nie podajemy adresów, ponieważ nie ma po co ułatwiać zadania podpalaczom, a ZGN powinien sam sprawdzić, gdzie to jest i odpowiednio zabezpieczyć.

Czy dewastowanie budynków przestanie się opłacać Mossakowskiemu?

Kraj | Lokatorzy

Sąd w Warszawie uznał, że zły stan techniczny kamienicy w Warszawie nie uzasadniał nakazania natychmiastowego opróżnienia jej z lokatorów. O usunięcie lokatorów zabiegał znany bezwzględny kamienicznik, Marek Mossakowski. To m.in. w należącym do niego budynku mieszkała zamordowana lokatorka Jolanta Brzeska.

Nadzór budowlany uznał, że oficyna przy ul. Hożej 25 w Warszawie nie grozi bezpośrednio zawaleniem i odmówił wydania nakazu opuszczenia jej przez lokatorów, a Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Marka Mossakowskiego w tej sprawie.

Wyrok ma szansę stać się tamą hamującą narastanie niepokojących społecznie sposobów zachęcania lokatorów zreprywatyzowanych kamienic do wyprowadzki. Należy do nich dewastacja budynków, która ma doprowadzić do ich jak najszybszego opróżnienia, najlepiej nakazem organów nadzoru. Wydanie takiego nakazu zobowiązuje bowiem miasto do zapewnienia wykwaterowywanym lokali zamiennych. Często miasto również nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, co powoduje, że sytuacja lokatorów staje się tragiczna.

USA: Branża bankowa zaczyna się martwić okupacjami domów

Świat | Gospodarka | Lokatorzy

Działania prowadzone w USA przez grupy “Oburzonych” spowodowały, że przedstawiciele branży bankowej zaczynają się poważnie martwić. Świadczy o tym ujawniony wewnętrzny list jednego z pracowników Bank of America, który ostrzega przed akcjami „Okupujmy nasze domy”. Pisze on, iż „Branża bankowa musi być przygotowana działania protestacyjne podczas licytacji domów i eksmisji oraz okupacji domów”.

Chodzi o działania zmierzające do okupacji pustostanów pozostałych po eksmisjach właścicieli domów, które rozpoczęły się w zeszły wtorek w ponad 20 miastach w USA. O jednej z okupacji, przeprowadzonej w Nowym Jorku, pisaliśmy tutaj. Pracownik zaleca, by „nie angażować sie w rozmowy z protestującymi, dla bezpieczeństwa pracowników Bank of America”. Bank of America potwierdził autentyczność listu. Oto opublikowana kopia listu.

Nowy Jork: Ruch Occupy Wall street zaczyna okupować domy

Świat | Lokatorzy | Protesty

Ruch Occupy Wall Street, po tym jak został wyrzucony z Zuccotti Park, wkroczył w nową fazę swojej działalności. Obecnie aktywiści pomagają bezdomnym rodzinom okupować puste domy, które zostały przejęte przez banki. We wtorek miało miejsce dzikie zasiedlenie domu w dzielnicy East New York w Brooklynie.

W tej dzielnicy, przejęcia domów przez banki są do pięciu razy częstsze, niż w reszcie stanu. Do domu wprowadziła się rodzina z dwójką dzieci. Działacze Occupy Wall Street pomogli rodzinie znaleźć odpowiedni dom i wprowadzić się do niego. Ponad tysiąc osób zebrało się przed domem na demonstracji poparcia. Obecne były też liczne media, co zazwyczaj dzieje się tylko wtedy, gdy ktoś kogoś zastrzeli. Demonstranci przynieśli też drobne prezenty na dobry początek i podarowali je rodzinie.

Podczas demonstracji przemawiali zarówno bezdomni, jak i ci, którym dopiero grozi eksmisja. Dołączyli również starsi już wiekiem byli członkowie Czarnych Panter, którzy zadeklarowali swój udział w blokadach eksmisji, jeśli będą potrzebne.

Poniżej nagranie wideo z tej akcji.

Warszawa: Protest lokatorów przeciw podpaleniom

Kraj | Lokatorzy | Protesty

W sobotę, na warszawskiej Pradze miała miejsce demonstracja zorganizowana przez Komitet Obrony Lokatorów. Uczestniczyli w niej również członkowie Związku Syndykalistów Polski i Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, oraz wiele osób wspierających. Demonstracja miała na celu nagłośnienie problemu podpaleń kamienic komunalnych w dzielnicy, oraz systematycznych naruszeń praw lokatorów, które nasilają się wraz z przyspieszeniem tempa nowych inwestycji. Około stu lokatorów zebrało się pod budynkiem na ul. Floriańskiej 8, który był jednym z pierwszych które spłonęły (jeszcze w latach 90'tych). Komunalni mieszkańcy budynku nigdy nie wrócili do kamienicy po usunięciu skutków pożaru, a miejsce lokali komunalnych zajęły luksusowe mieszkania na wykup. Lokatorzy komunalni dostali w zamian za to zagrzybione i zniszczone lokale socjalne na obrzeżach Warszawy.

Ten scenariusz powtarza się teraz na naszych oczach. Podpalenia przy ul. Jagiellońskiej 27, Targowej 63, Targowej 19 i 21, Kłopotowskiego 30, Sierakowskiego 4 i Zamoyskiego 25 zostały dokonane w sposób, który nie pozostawia wątpliwości, kto mógł tego dokonać i w jakim celu: w piwnicach zamkniętych na kłódkę do których dostęp ma tylko właściciel, zostały pozostawione butle z gazem, zgromadzono materiały łatwopalne i podpalono. Nie stwierdzono śladów włamania. Wybuch butli gazowych - gdyby pożar nie został ugaszony - mógłby doprowadzić do zniszczenia całego budynku.

Lokatorzy przeszli ulicami Pragi pod kamienice w których miały miejsce pożary. Wypowiadali się mieszkańcy poszczególnych kamienic. Na demonstracji ogłoszono powstanie "Brygad Okrzejówek", których celem będzie patrolowanie szczególnie zagrożonych ulic. Skandowano hasła: "Wojna Pragi nie spaliła, a PO to uczyniła", oraz "Wszystkich nas nie spalicie, zostajemy w tej dzielnicy".

Materiał nakręcony przez TVN Warszawa

Warszawa: Lokatorzy domagali się działań w sprawie pożarów na sesji Rady Dzielnicy

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś, na Pradze Północ, odbyła się sesja Rady Dzielnicy w której liczny udział wzięli lokatorzy. Z powodu skandalu wywołanego pożarami domów należących do miasta i widocznej niedbałości władz, wzburzenie mieszkańców było bardzo zauważalne. Po opublikowaniu przez KOL nagranej na dyktafon wypowiedzi urzędnika administracji, którzy wprost przyznaje, że administracja nie zamierza nic robić, by zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, sprawą zainteresowały się media. Na sali obrad pełno było kamer.

W związku z presją medialną, zarząd dzielnicy zobowiązał się do powołania "specjalnego zespołu do zbadania sprawy" oraz przyspieszenia działań mających na celu zapewnienie mieszkańcom nadpalonych budynków lokali zamiennych. Zebrani na sali mieszkańcy wielokrotnie mieli do czynienia z podobnymi obietnicami i podeszli do tych deklaracji z bardzo dużą dozą sceptycyzmu.

Na sesji rady omawiano również kwestię wpisania kamienicy przy ul. Sierakowskiego 4 do rejestru zabytków, oraz skargi znanego kamienicznika Marka Mossakowskiego na nie dość przychylne mu działania władz dzielnicy. Radni postanowili jednak zignorować skargi działaczy lokatorskich na nieprawidłowości przy remontach kamienic. Poniżej zapis wideo fragmentu sesji.

Zobacz też: reportaż TVN Warszawa.

Demonstracja lokatorów na Pradze w Warszawie: Wszystkich nas nie spalicie!

Kraj | Lokatorzy | Protesty

 Zamoyskiego 25 płonie UWAGA: Komitet Obrony Lokatorów ogłasza nabór do straży lokatorskiej, której zadaniem będzie pilnowanie szczególnie zagrożonych kamienic przed podpalaczami. Na cześć pamięci niezłomnych mieszkańców naszej dzielnicy, którzy bronili społeczeństwa przed opresją, ta ochotnicza formacja została nazwana “Brygady Okrzejówki”. Chętni powinni się zgłaszać do lokalu KOL przy ul. Targowej 22, w dniach dyżurów we wtorki i czwartki w godz. 17-19.

Aktualizacja, 7 grudnia: Zakład Gospodarowania Nieruchomościami nie zamierza naprawiać stropów grożących zawaleniem. Lokatorka nagrała wypowiedź kierownika technicznego.

Nic już nie powstrzymuje mafii urzędników i właścicieli nieruchomości. Do tej pory były już złodziejskie prywatyzacje, wyłączenia wody, zasłanianie dostępu do światła słonecznego ogromnymi płachtami, zamurowywanie lokatorów żywcem, eksmisje na bruk, upokarzanie lokatorów proszących o pomoc przez urzędników odpowiedzialnych za przydział lokali i kompletne ignorowanie ich potrzeb. Prokuratury umarzające sprawy o pozbawianie lokatorów wody i policjanci, którzy nie mogą dopatrzyć się śladów podpalenia, gdy ktoś podpala opony w piwnicy zamkniętej na kłódkę, bez śladu włamania. Milowymi krokami zbliża się Euro 2012, a Praga musi być oczyszczona na przyjęcie gości. Ukraina w przygotowaniu do Euro zabijała psy. W Polsce lokatorzy nie mogą liczyć na lepszy los. Ma ich nie być i basta.

Pierwszym sygnałem, że staczamy się w otchłań ostatecznego rozwiązania kwestii lokatorów komunalnych było zabójstwo Jolanty Brzeskiej. Lokatorki spalonej w Lesie Kabackim za to, że zbyt długo walczyła z mafią "odzyskiwaczy" nieruchomości, działającej za przyzwoleniem i we współpracy z władzami miasta. Mamy już ponad 20 podpaleń na warszawskiej Pradze, w zabytkowych kamienicach chylących się ku ruinie, które przetrwały Powstanie Warszawskie, ale nie przetrwają rządów neoliberałów, zwolenników darwinizmu społecznego i fizycznej likwidacji ubogich.

Z powodu bezczynności urzędników, lokatorzy musieli wrócić do nadpalonej i niezabezpieczonej przed powtórką tragedii kamienicy przy ul. Zamoyskiego. Jak to ujęła jedna z lokatorek:

Ile jeszcze będziemy uciekać,ile dzieci będą budzić się w nocy i patrzeć czy nie płoniemy. Strach i bezradność przez urzędy które zbywają nas niczym. Czy trzeba posuwać się do takich czynów kosztem życia ludzi?

W sobotę 10 grudnia, Komitet Obrony Lokatorów organizuje przejście pod kamienicami, w których próbowano spalić lokatorów. Zaczynamy o godz. 12:00 na placyku obok kamienicy przy ul. Florianskiej 8.

WSZYSTKICH NAS NIE SPALICIE!

Warszawa: Alarm dla Pragi!

Lokatorzy
2011-12-10 12:00
2011-12-10 14:00

Mieszkańcy Pragi są zagrożeni

Dzieje się tak, dlatego że nasza dzielnica jest atrakcyjna dla tych, którzy chcą się szybko wzbogacić, mając w głębokim poważaniu los tysięcy ludzi, którzy tu mieszkają. To, co ma miejsce, nazywa się „gentryfikacją”. To oznacza, że powstanie tu dzielnica dla ludzi zamożnych, w której nie będzie miejsca dla ludzi ubogich. A to oznacza wyburzanie domów komunalnych, czy przerabianie je na luksusowe budynki. Dla wielu mieszkańców oznacza to wysiedlenie.

W sobotę 10 grudnia, Komitet Obrony Lokatorów  organizuje protest o godz. 12:00 na placyku obok kamienicy przy ul. Florianskiej 8.

Nawet zabytki nie są chronione. Gdy prawo na to nie pozwala, zawsze znajdzie się inny sposób. Czasem metodą wykurzenia lokatorów z takich nieruchomości jest podpalanie kamienic. W naszej dzielnicy podejrzanie często wybuchają pożary, które kończą się nielegalnym wysiedleniem mieszkańców, bez prawa do powrotu lub bez prawa do odpowiedniego lokalu zamiennego. Mamy do czynienia z podejrzaną falą pożarów na Pradze - 20 pozarów na samej ul. Targowej od początku roku.

Urzędnicy są zdolni do tego, by wysiedlić ludzi, pozbawić ich domów, w których spędzili większość swojego życia i w które zainwestowali swoje oszczędności, wepchnąć ich do mniejszego lokalu w innych dzielnicach, wyrzucić ich na bruk... Nieznani sprawcy posuwają się jeszcze dalej: są gotowi podpalić domy, byle tylko szybciej pozbyć się lokatorów i szybciej wyburzyć kamienice zajmujące miejsce dla nowych inwestycji. Życie lokatorów zupełnie się nie liczy.

W związku z falą podejrzanych pożarów na Pradze, Komitet Obrony Lokatorów organizuje akcje informacyjne i chce naglośnić te sprawy, aby mafia deweloperska i jej koledzy we władzach nie czuli, że mieszkańcy tej dzielnicy zamierzają to tolerować! Przed 15 grudnia ma odbyć się sesja Rady Dzielnicy w temacie pożarów. Będziemy informować o dacie tej sesji i zachęcamy ludzi dzielnicy, aby przyszli pokazać swoją troskę o dzielnicę w której mieszkają i okazali ludzką solidarność z sasiądami, które są zagrożeni.

W sobotę 10 grudnia, Komitet Obrony Lokatorów organizuje spacer / protest pod kamienicami gdzie wybuchały pożary. Zaczynamy o godz. 12:00 na placyku obok kamienicy przy ul. Florianskiej 8.

Najpierw ludzie, potem zyski!

Warszawa: Kolejne podpalenia na Pradze

Kraj | Lokatorzy

Aktualizacja, godz. 20:20: Właściciele budynku przy ul. Jagiellońskiej 27 skorzystali z pożaru, by odłączyć wodę niektórym z lokatorów. Gaz oczywiście został również odłączony, podobnie jak elektryczność. Mieszkańcy mówią, że nie da się tam już mieszkać z powodu gryzącego zapachu dymu. Wygrane rozprawy eksmisyjne nie pomogły więc lokatorom na długo.

Przed świtem doszło do trzech pożarów kamienic: przy ulicach Targowej, Jagiellońskiej i Kłopotowskiego. Nikomu nic się nie stało - informuje straż pożarna. Ogień we wszystkich trzech kamienicach pojawił się przed świtem. Zaczęło się na Kłopotowskiego 63 około 3:00 w nocy. Poźniej zaczęły się pożary przy ul. Jagiellońskiej 27 i Targowej 63 - informuje straż pożarna.

W tym roku tylko przy ul. Targowej straż pożarna interweniowała już ponad 20 razy. Chociaż ani strażacy, ani policja nie chcą mówić o serii pożarów, mieszkańcy nie wierzą, że te są przypadkowe. - Czasem metodą na wykurzenie lokatorów z mieszkań jest podpalenie kamienic – uważają przedstawiciele Komitetu Obrony Lokatorów, którzy 10 grudnia organizują protest przeciw celowemu podpalaniu zabytkowych praskich kamienic. (TVN Warszawa)

Warszawa: Zabytek z lokatorami przekazany spółce Elektrim ma zostać wyburzony

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na ul. Sierakowskiego na warszawskiej Pradze odbył się protest w sprawie wyburzenia zabytkowej kamienicy, która została przekazana przez władze miasta spółce Elektrim w ramach transakcji związanej z budową Mostu Świętokrzyskiego. Kamienica ma być wyburzona pod budowę ambitnego projektu ekskluzywnej dzielnicy.

Protest zorganizowany przez Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK dotyczył ochrony zabytku, jakim jest kamienica przy ul. Sierakowskiego 4. Do protestu dołączył Komitet Obrony Lokatorów, by przypomnieć o aspekcie lokatorskim sprawy. Lokatorzy kamienicy zostali przekazani spółce Elektrim wraz z dobrodziejstwem inwentarza i nie otrzymali od Gminy lokali zamiennych, jak przewiduje ustawa. Zamiast tego dostali nakazy eksmisji. Wyszło na jaw, że w dokumentach dotyczących przekazania budynku spółce Elektrim widniała nieprawdziwa informacja, że budynek jest niezamieszkały.

Podczas protestu rozdawana była ta ulotka na temat gentryfikacji i podpaleń. Poniżej wywiad wideo z jedną z lokatorek kamienicy.

Warszawa: Kolejny podejrzany pożar kamienicy komunalnej na Pradze Północ

Kraj | Lokatorzy

W nocy z soboty na niedzielę doszło do kolejnego podejrzanego pożaru na warszawskiej Pradze. Tym razem, pożar wybuchł w kamienicy przy ulicy Zamoyskiego 25. Czterdziestu mieszkańców zostało ewakuowanych. - Ogień strawił część poddasza i dachu. W akcji gaśniczej uczestniczyło 9 zastępów – powiedział oficer prasowy warszawskiej straży pożarnej.

To już kolejny pożar kamienicy na Pradze Północ. Tylko od początku roku na samej ulicy Targowej położonej niedaleko Zamoyskiego od początku roku doszło do 20 pożarów. Ostatni miał miejsce we wtorek. Policja, za każdym razem konsekwentnie wyklucza celowe podpalenia, pomimo doniesień mieszkańców. (TVN-Warszawa)

Związek Firm Deweloperskich zabiega o wyłączenie spod Ustawy o ochronie praw lokatorów

Kraj | Gospodarka | Lokatorzy

Polski Związek Firm Deweloperskich zabiega w rządzie o to, by nowe czynszówki należące do prywatnych inwestorów mogły być wyłączone spod działania ustawy o ochronie praw lokatorów. Powodem ma być rzekome spowalnianie rozwoju budowy czynszówek przez "nadmierną ochronę lokatorów" (w rzeczywistości całkiem symboliczną i wciąż ograniczaną).

Jak podaje Eurostat, polski rynek najmu mieszkań jest jednym z najmniej rozwiniętych w Unii Europejskiej. Dane pokazują, że prawie jedna trzecia Polaków zaspokaja swoje potrzeby mieszkaniowe, najmując mieszkanie. - Jednak tylko 2,2 proc. z nich robi to na zasadach rynkowych - mówi Bartosz Turek z Home Broker. I dodaje, że reszta, czyli 29,1 proc. mieszkań, to lokale należące m.in. do gmin, TBS-ów, Lasów Państwowych, PKP czy wojska. Eurostat podciąga te mieszkania pod najem po cenach nierynkowych. Zalicza też do nich mieszkania spółdzielcze, i to zarówno o statusie lokatorskim, jak i własnościowym.

Nie wiadomo, w jaki sposób brak ochrony przed podwyżkami czynszów i eksmisjami miałby spowodować, że większa część społeczeństwa zaczęłaby korzystać z najmu mieszkań o dobrym standardzie, zamiast wegetować w rozpadających się domach komunalnych, czy koczować razem z rodzicami i własnymi dziećmi w małych mieszkaniach. Rząd nie wpadł jeszcze na to, że większa dostępność mieszkań komunalnych obniżyłaby ceny najmu w prywatnych czynszówkach, a tym samym uczyniła je bardziej dostępnymi bez konieczności zmiany prawa.

Kłodawa: Zamurowano 80-letnie małżeństwo w mieszkaniu

Kraj | Lokatorzy

Ponad 80-letnie małżeństwo zamurowano na parterze budynku. Z mieszkania nie ma innego wyjścia jak przez okno. Wcześniej właściciel, do którego należy klatka schodowa zburzył schody - informuje TVP Info. Smaczku sprawie dodaje fakt, że współwłaścicielką kamienicy jest miejska radna.

Właściciel tłumaczy, że schody były w tak złym stanie, że musiał zburzyć, żeby nikomu nie stała się krzywda. – Jeżeli ktoś zupełnie ze spokojem zamurowuje takich ludzi, to ja nie mam co powiedzieć. Dla mnie to nie jest ludzkie – mówi burmistrz Kłodawy.

Zobacz materiał filmowy.

Kanał XML