Lokatorzy

Kraków: Protest przeciw eksmisji 300 osób z Kazimierza

Kraj | Klerykalizm | Lokatorzy | Protesty

Mieszkańcy kamienic przy ul. Józefa oraz Federacja Anarchistyczna-Kraków zorganizowali w niedzielę protest przeciw wysiedleniu prawie 300 osób z trzech kamienic (ul.Józefa 9,11 i Bożego Ciała 24). Oprócz rodzin, które stracą miejsce zamieszkania, ma zostać zlikwidowanych kilkanaście punktów usługowych. Właściciel kamienic – Zakon Kanoników Regularnych – wydzierżawił budynki wraz z mieszkańcami firmie De Silva Haus, która ponad 300-letnie kamienice chce przerobić na hotel.

Jak piszą organizatorzy: "Oprócz tego, że dach nad głową straci masa osób, to inwestycja ta spowoduje nieodwracalne straty kulturalne, a nasz magiczny Kazimierz powoli zacznie przeobrażać się w kolejną, bezduszną, komercyjną komórkę pełną banków, fastfoodów i ekskluzywnych butików."

Mieszkańcy o planowanych eksmisjach nie dowiedzieli się od księży lecz poprzez specjalnie wynajęta kancelarie prawniczą (której zadaniem jej także pozbycie się lokatorów w ciągu dwóch lat), dlatego zamówili w swojej parafii (prowadzonej przez zakon) mszę „O siłę i zdrowie dla mieszkańców kamienicy przy ul. Józefa i Bożego Ciała zagrożonych eksmisją”. Intencja nie została odczytana przez księdza co spotkało się z protestem lokatorów. Siedzący w pierwszych rzędach lokatorzy sami powiedzieli swoją intencję co dzięki doskonałej akustyce rozniosło się po całym gmachu świątyni. Gdy chcieli dodać kolejne zdania – już przez mikrofon – nagle nagłośnienie zostało wyłączone. Również podczas mszy na tacę wrzucane były listy protestacyjne.

Łódź: Nowy sposób na prywatyzację komunalnych kamienic

Kraj | Lokatorzy

Władze Łodzi znalazły nowy sposób by, „bocznymi drzwiami” sprywatyzować należące do miasta kamienice w śródmieściu i pozbyć się ich dotychczasowych mieszkańców. Zgodnie z pomysłem, którego entuzjastką jest prezydent Zdanowska, zdewastowane przez lata zaniedbań Ratusza komunalne kamienice mają być ZA DARMO przekazywane firmom deweloperskim, które zainwestują w ich remont, by po jego zakończeniu przekazać miastu w rozliczeniu CZĘŚĆ odnowionych mieszkań. W ten sposób miasto ma pozbyć się pustych działek w śródmieściu Łodzi, zamieszkanych przez komunalnych lokatorów kamienic w złym stanie technicznym, jak również należących do niego pustostanów – budynków komunalnych, które władze Łodzi doprowadziły do kompletnej ruiny.

Na pierwszy ogień pójść mają 33 kamienice położone w okolicy ulicy Włókienniczej. Po prywatyzacji mieszkania w tym zaniedbanym, nękanym przez biedę i przestępczość zakątku śródmieścia trafić mają w ręce bogatej klienteli, skłonnej zapłacić za przywilej zamieszkania w okolicy powstającego właśnie w bólach Nowego Centrum Łodzi.

Materiał wideo z Uwagi o osiedlach kontenerowych

Blog | Lokatorzy

Kontenery jako tymczasowe mieszkania wykorzystano po raz pierwszy, po powodzi w 1997 roku. Od tamtej pory, coraz więcej gmin używa tego rodzaju budowli jako najtańszego rozwiązania problemu niedoboru mieszkań socjalnych.

- Miały tam trafiać osoby, które sprawiają problemy społeczne, przede wszystkim mężczyźni. W rzeczywistości od samego początku kontenery były zasiedlane przez tych, którzy wedle ustawy mieli pierwszeństwo do lokali komunalnych, głównie osoby starsze, chorujące, biedne. W efekcie układ społeczny takiego osiedla wygląda jak w normalnym bloku- mówi Katarzyna Czarnota, socjolog i działaczka społeczna z Poznania, która bada powstające w ten sposób osiedla.

Materiał wideo: http://uwaga.tvn.pl/51830,wideo,290261,problemy_kontenerowych_osiedli,pr...

Przekrój społeczny osiedli kontenerów to nie ich jedyny problem. Niedługo po powstaniu pierwszych osiedli, pojawiły się kontrowersje, czy kontenery w ogóle mogą być traktowane jako mieszkania socjalne, ponieważ według prawa budowlanego taki lokal powinien mieć dach i fundamenty. Dodatkowo okazało się, że metalowe baraki niezwykle szybko niszczeją, a pleśń i grzyb występują w nich powszechnie. Wszystko spowodowane jest słabą jakością wykonania i ich małą trwałością.

Dużym problemem jest także ogrzewanie. Ze względu na konstrukcje kontenery mogą być zasilane jedynie prądem. W zimie rachunki za ogrzewanie dziurawych baraków często przekraczają możliwości finansowe ich mieszkańców.

- Żeby systematycznie ogrzewać przedpokój i łazienkę zimą, musiałabym płacić około tysiąc złotych za miesiąc. Na jedzenie zostaje nam niecałe trzysta- mówi Małgorzata Papiewska - mieszkanka osiedla kontenerów w Bydgoszczy.

W Bydgoszczy i innych miastach urzędnicy sami przyznają, że pomysł budowania tego rodzaju osiedli się nie sprawdził. Mimo to, najnowsze ma zostać wybudowane w dawnej fabrycznej dzielnicy Poznania. W teorii mają do niego trafić wyłącznie samotni, sprawiający problemy sąsiadom alkoholicy.

Od listopada ponownie grozi eksmisja na bruk

Kraj | Lokatorzy

Brak lokalu tymczasowego nie wstrzyma już eksmisji. Dzisiaj senatorowie zajmą się zmianami w przepisach, które mają zmienić m.in. sytuację eksmitowanych lokatorów niemających prawa do mieszkania socjalnego. Takie osoby nie będą już mogły mieszkać w dotychczasowo zajmowanych lokalach, dopóki gmina nie zapewni im pomieszczeń tymczasowych. Nowe prawo pozwoli im zajmować dotychczasową nieruchomość przez maksymalnie 6 miesięcy. Po tym czasie komornik przeniesie dłużników do noclegowni.

Uchwalona przez Sejm 31 sierpnia 2011 roku nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów ogranicza także prawa tych osób, które mają zostać eksmitowane z powodu stosowania przemocy w rodzinie lub z powodu rażącego albo uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi. Ci sprawcy nie będą mieli w ogóle prawa do zajmowania pomieszczenia tymczasowego. Komornik wyprowadzi ich do noclegowni zaraz po tym, jak tylko otrzyma wykonalny wyrok eksmisyjny.

Warszawa: Pikieta Komitetu Obrony Lokatorów w dzielnicy Ursus

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Komitet Obrony Lokatorów, wraz z poszkodowanymi lokatorami z Ursusa, zorganizował wczoraj pikietę informacyjną na festynie zorganizowanym przez władze dzielnicy Ursus w Parku Czechowickim. Sprawa dotyczy mieszkańców kamienicy przy ul. Kompanii Kordian, w której właściciel wymontował wodomierz, by pozbawić lokatorów dostępu do bieżącej wody, oraz zniszczył odpływ kanalizacji.

Nowy właściciel kupił kamienicę w 2007 roku wraz z lokatorami. W 2010 roku wszyscy mieszkańcy dostali z sądu pozwy o eksmisję - bez wyjątku dzieci, emeryci i dorośli. W sądzie właściciel dwie sprawy przegrał, gdyż nie było podstaw do eksmisji. Dwie sprawy jeszcze są w toku. Na początku sierpnia, właściciel nakazał odcięcie wody i kanalizacji wywieszając na klatce, że będzie remontował instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie zapewnił w zamian wody pitnej w cysternie, ani ubikacji przewoźnych. Właściciel chce ich w ten sposób nękać fizycznie i psychicznie oraz doprowadzić do opuszczenia budynku. W momencie kupna kamienicy, nowy właściciel był świadomy, że są w niej lokatorzy (zamieszkali w budynku od 20-30 lat). Plac z kamienicą kupił za bardzo niską cenę 450 tys. zł., choć warta jest ok. 2 mln zł.

Warszawa: Ogólnopolski dzień lokatora

Lokatorzy
2011-10-02 14:00
2011-10-02 17:00

Komitet Obrony Lokatorów, oraz lokalnie działające stowarzyszenia lokatorskie zapraszają wszystkich lokatorów na protest 2 października z okazji Dnia Lokatora.

Protest rozpocznie się 2 października na Pradze-Północ o godz. 14:00 na rogu al. Solidarności i ul. Floriańskiej.

Akcja będzie protestem przeciw narastającym naruszeniom praw lokatorów, które przejawiają się w bezprawnym przekazywaniu nieruchomości razem z lokatorami, drastycznych podwyżkach czynszów, ignorowaniu potrzeb mieszkaniowych obywateli i zaniedbywaniu zasobów komunalnych przez władze miasta. Polityka mieszkaniowa władz jest całkowicie nie do przyjęcia!

Protest odbędzie się na Pradze-Północ, gdyż właśnie w tej dzielnicy naruszenie praw lokatorów nabrały największego rozmachu na stosunkowo niewielkim obszarze. Jednak na nasz protest zapraszamy mieszkańców wszystkich dzielnic, gdyż problemy mieszkaniowe, które na Pradze-Północ skupiają się jak w soczewce, dotyczą całej Warszawy i całej Polski.

Protest będzie mieć formę przejścia pod poszczególne kamienice, gdzie ich mieszkańcy opowiedzą swoje historie. Pójdziemy m.in. pod kilka kamienic przy ul. Jagiellońskiej, przejętych w dziwnych okolicznościach przez spółkę Prometeusz (znanej także na Śródmieściu), która zasłynęła z powieszenia ogromnych płacht przed oknami lokatorów, by uprzykrzyć im życie. Odwiedzimy kamienice na Targowej, Stalowej i Małej, gdzie właściciele budynku za nic mają zagrożenie życia spowodowane katastrofalnym stanem technicznym budynków, Targową 64, gdzie „wyparowały” udziały miasta w nieruchomości i dziwnym trafem znalazły się w rękach prywatnych właścicieli.

Lokatorzy! Nie bądźmy bierni i obojętni! Weźmy udział w proteście!

Zbieramy się o godz. 14:00 na rogu al. Solidarności i ul. Floriańskiej. Po przemarszu odbędzie się spotkanie informacyjne i integracyjne w Parku Praskim.

Komitet Obrony Lokatorów
Stowarzyszenie Mieszkańców Starej Pragi
Stowarzyszenie “Sienna”
Stowarzyszenie “Hoża 27a”
Stowarzyszenie “Lokatorzy Jagiellońska”
Lokatorzy Kompanii Kordian - Ursus
Stowarzyszenie "Wileńska 31"
Stowarzyszenie Lokatorów "Przemysłowa"
Stowarzyszenie Mieszkańców Muranowa

Więcej informacji: lokatorzy.info.pl

Wydarzenie na Facebooku: http://www.facebook.com/event.php?eid=160175307399393

Inowrocław: Protest lokatorów przeciwko podwyżkom czynszów

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Podwyżka czynszu od kilkudziesięciu do nawet stu procent wywołała protest lokatorów mieszkań komunalnych w Inowrocławiu. Najstarsi ich mieszkańcy mówią, że nie mają z czego płacić tak wysokiego rachunku. Podwyżki czynszów są wprowadzane pod pretekstem remontów, których zaniechano przez kilkadziesiąt lat. Na plac przed urzędem miasta przyszło kilkaset osób, by wyrazić swój sprzeciw wobec podwyżki, która w niektórych przypadkach sięgnęła nawet stu procent.

Czynsz wzrastał już wcześniej, ale systematycznie i o niewielkie kwoty. Teraz okazuje się, że rachunek z 350 zł wzrósł np. do 500. Taka sytuacja dotyczy prawie czterech tysięcy mieszkań należących do miasta. Materiał TVN24.

Warszawa: Dzika reprywatyzacja szaleje na Pradze-Północ

Kraj | Lokatorzy

Wczoraj w urzędzie dzielnicy Praga-Północ odbyła się dyskusja mieszkańców kamienicy przy ul. Targowej 64 z Zarządem Dzielnicy. Padały pytania związane z reprywatyzacją kamienicy, tajemniczym zniknięciem części udziałów miasta, które stały się udziałami prywatnych spadkobierców, oraz zmiany czynszów regulowanych na czynsze dzikiego rynku. Wiele z okoliczności związanych z tą reprywatyzacją pozostaje niejasnych.

Urzędnicy w dość nieporadny sposób tłumaczyli, że nie wiedzą w jaki sposób udziały miasta wyparowały, oraz że nie były przez nich podejmowane próby sprawdzenia, czy przedwojenni właściciele nie uzyskali już odszkodowania za przejętą przez państwo kamienicę w ramach tzw. "umów indemnizacyjnych". Na pytanie, czy władze dzielnicy pilnują przestrzegania prawa, odpowiedzią burmistrza było: pani prezydent rozkazuje, my wykonujemy polecenia.

Dziś odbyła się kolejna sesja Rady Dzielnicy, na której licznie zebrani mieszkańcy jeszcze raz głośno wyrazili sprzeciw wobec potraktowania ich jak starych mebli, które zostały przekazane nowym właścicielom.

Warszawa: Pikieta upamiętniająca Jolantę Brzeską pod Prokuraturą Generalną

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Wczoraj w Warszawie, pod Prokuraturą Generalną odbył się protest lokatorski zorganizowany przez Komitet Obrony Lokatorów, w którym uczestniczyli też członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Protest miał na celu przypomnieć o mijającym właśnie okresie pół roku od śmierci Jolanty Brzeskiej - działaczki lokatorskiej, która została znaleziona spalona w Lesie Kabackim. Na pikiecie obecna była również córka Jolanty.

Śledztwo w tej sprawie ślimaczy się od miesięcy, nie przesłuchano nawet świadków zdarzenia, a policja wykazała daleko posuniętą niedbałość w zbieraniu materiałów dowodowych. Protestujący przekazali na ręce Prokuratora Generalnego list, domagający się objęcia postępowania szczególnym nadzorem.

Podczas pikiety, działacze, którzy znali osobiście Jolantę Brzeską opowiadali zarówno o niej, jak o znanych okolicznościach jej śmierci - zignorowanych dotąd przez Prokuraturę, oraz o brutalnych metodach traktowania lokatorów przez gangi kamieniczników działających w Warszawie. Poniżej fragment oświadczenia przekazanego prasie i Prokuraturze oraz nagranie filmowe z wczorajszej pikiety.

Poznań: Protest przeciw kontenerom

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Jak podaje Głos Wielkopolski, kilkunastu anarchistów protestowało dziś przed Urzędem Miasta. Skandowali "Ryszard Grobelny do kontenera" i " Mieszkanie prawem, nie towarem". W ten sposób zaprotestowali przeciwko pomysłowi wybudowania kontenerów socjalnych i projektowi eksmisji 300 rodzin, które nie płacą czynszu. Mieli ze sobązdjęcia kontenerów, stojących w innych polskich miastach.

Jarosław Pucek, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Mieszkaniowych, nie wyszedł do protestujących. Będzie on dążyć do kontynuowania programu budowy kontenerów socjalnych, pod pretekstem "strzeżenia poznaniaków przed trudnymi lokatorami." Jak na razie program budowy kontenerów może jednak zatrzymać brak chętnych firm do uczestnictwa w przetargu na ich budowę.

Gdańsk: Marsz pustych garnków przeszedł pod mieszkanie prezydenta miasta

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Około 200 osób wzięło udział w Marszu Pustych Garnków zorganizowanym w proteście przeciwko podwyżkom czynszów w Gdańsku. Uczestnicy marszu, któremu towarzyszyła grupa osób grających na bębnach, nieśli transparenty z napisami "Stop podwyżkom czynszów" oraz "Mieszkanie prawem, a nie towarem" i skandując te same hasła, przeszli ul. Długą i Długim Targiem. Następnie skierowali się do położonego na Dolnym Mieście domu, w którym przed kilkoma laty kupił mieszkanie prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Tutaj manifestacja zakończyła się.

Jak podkreślali działacze lokatorscy - "podwyżki są rabunkowe, bo nie mają na celu np. remontów domów, w których mieszkają miejscy lokatorzy. Władze miasta jasno mówią, że tymi podwyżkami chcą wykurzyć ludzi z zasobu komunalnego i ten zasób sprywatyzować". Podwyżki wyniosą średnio 100 procent, a w niektórych przypadkach nawet 150 procent. Zdjęcia z marszu (Gdańsk Nasze Miasto).

Nowy Jork: Blokada eksmisji 82-letniej staruszki na Brooklynie

Świat | Lokatorzy | Protesty

W piątek, około 100 osób blokowało eksmisję 82-letniej Mary Lee Ward z jej mieszkania na Brooklynie w Nowym Jorku. Wobec takiego oporu, policja postanowiła odwołać eksmisję, a władze miasta rozpoczęły negocjacje.

Mary Lee Ward mieszkała w swoim domu przez 44 lata. Padła ofiarą oszustwa hipotecznego. Po otrzymaniu pożyczki w wysokości 1200 dolarów, odsetki i kary spowodowały, że jej dług wzrósł do 200 tys. dolarów. Pożyczkodawca (Delta Funding) został zamknięty przez władze stanu za oszustwa finansowe.

Organizacja Organize 4 Occupation (O4O) postanowiła wesprzeć Mary Lee Ward i dokonała mobilizacji lokalnych mieszkańców i innych organizacji, dzięki czemu blokada zakończyła się powodzeniem. Wynegocjowano kilkutygodniowy okres zawieszenia eksmisji, w trakcie którego będą prowadzone dalsze rozmowy mające na celu spowodowanie, by Mary Lee nie utraciła domu.

Warszawa: Protest przed Sejmem przeciw eksmisjom na bruk

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Istnieje dużo ryzyko, że rząd umożliwi powrót eksmisji na bruk. Może do tego dojść, jeśli rząd do 17 listopada nie przygotuje nowelizacji art. 1046 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego (który reguluje kwestie zapewniania każdej eksmitowanej osobie tzw. "pomieszczenia tymczasowego"). Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, przepisy o pomieszczeniach tymczasowych są nieprecyzyjne, a ustawodawca został zobowiązany do uszczegółowienia ich do 17 listopada 2011 r. Ale rząd nie chce się tym zająć. Tak Więc, z dniem 17 listopada br. będzie można wyrzucać ludzi niepłacących czynsz na bruk, bez konieczności zapewnienia im lokali tymczasowych.

18 sierpnia, warszawskie organizacje lokatorskie pikietowały przed Sejmem. Starały się wręczyć petycję politykom, ale gdy ci nie chcieli jej przyjąć, demonstranci ruszyli w kierunku budynku Sejmu, przechodząc przez szlaban. Nastąpiła krótka konfrontacja ze strażą marszałkowską. W końcu, pozwolono przedstawicielom organizacji lokatorskich dostarczenie petycji do kancelarii Sejmu. Protestującym przygrywała orkiestra bębniarzy samby.

Gdańsk: Wielki Marsz Pustych Garnków

Kraj | Lokatorzy | Prawa pracownika | Protesty | Ubóstwo
2011-08-28 12:00
2011-08-28 17:00

W niedzielę 28 sierpnia o godzinie 12:00 pod Złotą Bramą rozpocznie się czwarty już Marsz Pustych Garnków przeciwko podwyżkom czynszów i antyspołecznej polityce władz Gdańska. Zapraszamy do udziału mieszkańców lokali komunalnych, jak też wszystkie inne osoby mające dość ponoszenia kosztów decyzji podejmowanych ponad głowami
społeczeństwa. Razem wyjdźmy na ulicę i pokażmy, że mieszkańcy Gdańska nie będą biernie poddawać się kaprysom Pawła Adamowicza i jego dworu!

1 września wchodzą w życie nowe stawki czynszowe w mieszkaniach komunalnych, które dla zdecydowanej większości najemców oznaczać będą drastyczną podwyżkę opłat, nawet o 150%. Podwyżka o takiej skali bez wątpienia stanie się przyczyną dramatu wielu rodzin, które nie będąc w stanie regulować należności popadną w długi i staną przed widmem utraty mieszkań. Przewidując zwiększoną liczbę eksmisji, władze miasta dopuszczają nawet budowę podmiejskiego osiedla kontenerowego, do którego będą wykwaterowywać dłużników. Sprzedaż zabranych lokatorom mieszkań pomoże łatać rosnącą miejską dziurę budżetową, co zdaje się być głównym celem planowanych podwyżek.

Poznań: Eksmisja na bruk na raty dotknie 301 rodzin

Kraj | Lokatorzy | Ubóstwo

Jeszcze w sierpniu eksmitowanych w Poznaniu ma być 301 rodzin - ok. 650 osób. Mają otrzymać miesięczne zakwaterowanie w hotelu. Podobną metodę „eksmisji na bruk na raty” stosują od dawna władze Warszawy.

Spośród 301 mieszkań, w 38 mieszkają rodziny z małymi dziećmi, w 33 osoby niepełnosprawne. 10 rodzin to emeryci i renciści. Wśród osób zagrożonych eksmisją na bruk na raty są też cztery kobiety w ciąży i sześciu obłożnie chorych. To wynik kontroli przeprowadzonej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych skomentował to tak: „Posiadanie małego dziecka nie zwalnia z obowiązku płacenia. Taka osoba nie uniknie realizacji postanowienia sądu. Mając dzieci, trzeba być za nie odpowiedzialnym.” (poznan.gazeta.pl)

Kanał XML