Lokatorzy

Wywiad z mieszkańcem jednej z toruńskich kamienic

Blog | Lokatorzy

Prezentujemy wywiad nagrany z mieszkańcem jednej z toruńskich kamienic przeprowadzony w lipcu 2013 roku.
Pan Zbyszek opowiada o swojej walce i doświadczeniach związanych z nieuczciwymi praktykami zrzeszenia zarządzającego mieszkaniami w Toruniu.

http://www.youtube.com/watch?v=DP9jL84L3go&feature=youtu.be

Berlin: Policja rozbiła blokadę eksmisji

Świat | Lokatorzy | Protesty

W poniedziałek rano, doszło do eksmisji na bruk lokatora w Spandau, na przedmieściach Berlina. Eksmisji starało się zapobiec około 70 sąsiadów i aktywistów lokatorskich. Początkowo policja nie interweniowała i eksmisja została opóźniona o dwie godziny. Jednak później policja wróciła z posiłkami i brutalnie usunęła protestujących, tratując ich po drodze. Kilka osób odniosło lekkie obrażenia. W tym samym czasie trwały też negocjacje z administracją, które nie przyniosły jednak skutku.

Protestujący skandowali "Precz z mundurami, precz z przemocą w służbie zysków!". Eksmitowanemu lokatorowi zależało bardzo, by jego eksmisja nie odbyła się w ciszy i ten cel został osiągnięty. Osoby wspierające lokatora znalazły mu pomieszczenie na noc. Po eksmisji odbyła się akcja protestacyjna pod ratuszem miejskim w Spandau. Grupa lokatorska Zwangsräumung Verhindern planuje zorganizować w najbliższej przyszłości spotkania z lokatorami w Spandau.

Poniżej film z eksmisji.

Kraków: Nowa przestrzeń autonomiczna

Kraj | Lokatorzy | Miejsca

Dzisiaj (12.07 - przyp. red.) o godzinie osiemnastej grupa krakowskich aktywistów ogłosiła otwarcie nowej przestrzeni autonomicznej przy ulicy Worcella 8. Budynek położony przy Galerii Krakowskiej, od lat budzący kontrowersje dziś ma szansę stać się przestrzenią oddolnej działalności społeczno – kulturalnej. Wydarzeniu towarzyszyły Krakowskie Rytmy Oporu, gospodarze natomiast ugościli przybyłych ciastem i herbatą, a bardziej wytrwali doczekali wegańskiego szaszłyka z barbekju. Piknikową atmosferę bezskutecznie starali się przerwać funkcjonariusze policji, a jako że odmówili poczęstunku, interwencję można uznać za podwójnie nieudaną.

Film z akcji pod budynkiem

Poniżej umieszczamy manifest grupy:

Wrocław: Protest przeciwko polityce rządu wobec pracowników i bezrobotnych

Kraj | Gospodarka | Lokatorzy | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj we Wrocławiu odbył się, mimo skrajnie nieprzyjaznych warunków pogodowych, protest, zorganizowany przez Związek Syndykalistów Polski, przeciwko polityce gospodarczej rządu wymierzonej w pracowników i bezrobotnych pod hasłem "Dość podcierania się naszymi prawami!".

Pod Urzędem Wojewódzkim przypomniano, że rząd zlikwidował de facto 8-godzinny dzień pracy, a teraz ma zamiar także wyrejestrowywać bezrobotnych, którzy nie zgodzili się już za pierwszym razem na oferowaną pracę (dotychczas dopiero za trzecim razem) po to, żeby sztucznie obniżyć statystyki bezrobocia przed wyborami. Wspomniano także o sytuacji osób pracujących na śmieciówkach, którzy pozbawieni są większości praw pracowniczych, a także w przyszłości nie będą mieć emerytur. Mamy więc stopniowy powrót do dziewiętnastowiecznych stosunków pracy.

Protestujący rozwinęli transparenty "Rząd na bruk, bruk na rząd", "Łapy precz od Kodeksu Pracy", "8 godzin to i tak za dużo" i ruszyli w kierunku Rynku. Po drodze zatrzymali się pod Agencją Rozwoju Przemysłu, gdzie przypomniano o warunkach pracy i płacy w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, o lokaucie w fabryce Chung Hong, rozbijaniu związków zawodowych i o tym, że co jakiś czas w strefie ginie pracownik z powodu braku przeszkolenia lub złych warunków bezpieczeństwa pracy.

Poznań: Protest pod siedzibą NeoBanku

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów i Federacja Anarchistyczna zorganizowały przed siedzibą NeoBanku przy ulicy Gwarnej protest przeciw brutalnemu łamaniu praw lokatorów w Poznaniu. Placówka NeoBanku została blisko godzinę wcześniej niż planowo zamknięta. Protestujący wyrazili swój sprzeciw wobec finansowania brutalnych działań uderzających w lokatorów, jednocześnie przypominając, że proceder ten był możliwy dzięki absolutnej bezradności - graniczącej z przyzwoleniem - jaką wykazali się przedstawiciele władzy – poczynając od miejskich urzędnikach z prezydentem Ryszardem Grobelnym na czele, a kończąc na wojewodzie wielkopolskim, Piotrze Florku. Przypomniano również przypomnieć o haniebnej roli policji, której funkcjonariusze kilka dni temu zostali nagrodzeni za wzorową współpracę z czyścicielem kamienic podczas happeningu.

Następnie przy dźwiękach bębnów i gwizdków, demonstranci przemaszerowali pod kolejne placówki NeoBanku – na zbiegu ulic Ratajczka i Św. Marcin, Alejach Marcinkowskiego i przy Placu Wolności. Zatrzymując się przy każdej placówce, przypominano o przyczynach protestu, starając się przy tym przedstawić faktyczny los i problemy lokatorów, których władze miasta potrafią straszyć jedynie polityką eksmisji i zsyłek do kontenerowego getta.

Wrocław: Akcja informacyjna w ramach kampanii Czyste Klatki

Kraj | Lokatorzy | Prawa pracownika | Protesty

Dzisiaj na podwórku przy ul. Ptasiej miała miejsce konferencja prasowa Akcji Lokatorskiej i Związku Syndykalistów Polski w ramach kampanii Czyste Klatki, która dotyczy sytuacji na klatkach schodowych gminnych kamienic.

Przeczytaj na ten temat więcej w raporcie AL i ZSP: Kampania Czyste Klatki

Osoby sprzątające gminne kamienice pracują w skandalicznych warunkach, za haniebnie niskie pieniądze, zatrudnione są na czarno lub na śmieciówkach, często niepełnosprawni i zdesperowani. Lokatorzy skarżą się, że miesiącami klatki są niesprzątane, a schody grożą zawaleniem z powodu zaniedbań remontów. Jedynymi zadowolonymi w tej sytuacji są szefowie firm sprzątających, którzy napełniają sobie kieszenie gminnymi pieniędzmi, jednocześnie bezlitośnie wyzyskując pracowników oraz miejscy urzędnicy, którzy sądzą, że problem sprzątania mają "odfajkowany".

Kampania Czyste Klatki

Kraj | Lokatorzy | Prawa pracownika | Publicystyka

Od kilku lat czystość na klatkach schodowych i częściach wspólnych kamienic miejskich utrzymywana jest przez wyłaniane w drodze przetargu prywatne spółki sprzątające. Rozwiązanie to, które miało zapewne przynieść miastu oszczędności, okazuje się jednak mało skuteczne. Od pewnego czasu stowarzyszenie Akcja Lokatorska zaczęło otrzymywać skargi od mieszkańców miejskich kamienic na jakość i częstotliwość sprzątania klatek schodowych, a także na sposób w jaki jest ono wykonywane. Jednocześnie do organizacji pracowniczej Związek Syndykalistów Polski zgłosiły się osoby sprzątające, które poinformowały nas o rażących warunkach pracy i płacy w firmach zajmujących się sprzątaniem gminnych kamienic.

W związku z zebranymi wstępnie informacjami zdecydowaliśmy się zorganizować spotkanie mieszkańców kamienic miejskich (głównie z terenu Nadodrza) z przedstawicielami Zarządu Zasobu Komunalnego, aby wspólnie omówić problem i wypracować możliwe rozwiązania. W spotkaniu z lokatorami kamienic miejskich oraz członkami stowarzyszenia Akcja Lokatorska oraz Związku Syndykalistów Polski ze strony ZZK uczestniczyli pan Tomasz Wężny oraz pani Urszula Hamkało. Poniższe podsumowanie zawiera uwagi lokatorów i lokatorek oraz diagnozy i propozycje rozwiązań przedstawione przez stronę społeczną (lokatorów i lokatorki oraz organizacje lokatorskie i pracownicze).

Wrocław: Spotkanie "Oburzeni eksmisjami w Hiszpani"

Kraj | Świat | Gospodarka | Lokatorzy
2013-06-13 19:00
2013-06-13 21:00

Wbrew oczekiwaniom europejskich, a przede wszystkim hiszpańskich władz, Oburzeni (Indignados) nie rozpłynęli się w powietrzu. Pomimo zmasowanej krytyki ze strony neoliberałów, konserwatywnych publicystów i socjologów nie złamali się pod własnym ciężarem.
Zapraszamy na spotkanie o ruchu Occupy, które poprowadzi Hubert z FA/IP oraz Ricardo z CNT.

Skala ruchu oraz wysuwane przez niego postulaty, czynią z niego jeden z najistotniejszych elementów walki o utrzymanie podstawowych praw w dobie cięć i deregulacji oraz przenoszenia kosztów globalnego kryzysu na pracowników.

W trakcie prezentacji omówiona zostanie charakterystyka hiszpańskiego kryzysu mieszkaniowego oraz geneza ruchu antyeksmisyjnego. Dowiemy się, jak wygląda struktura oraz strategia walki grup broniących prawa do dachu nad głową. Spotkanie postaramy się zakończyć dyskusją nad przydatnością hiszpańskich doświadczeń dla lokatorów i lokatorek we Wrocławiu.

Zapraszają:

Federacja Anarchistyczna Wrocław + OZZ Inicjatywa Pracownicza Poznań + Akcja Lokatorska

https://www.facebook.com/events/124824041059208/?ref=3

13.06.2013 r. Druga Fala, ul. Św. Antoniego 23, godz. 19.00

Poznań : "NEO BANK - NEO GANG!"

Kraj | Gospodarka | Lokatorzy | Protesty
2013-06-12 16:30
2013-06-12 20:00

Broniąc się, jako mieszkańcy Poznania - lokatorzy, pokazaliśmy, że nie ma i nie będzie społecznego przyzwolenia na proceder "czyszczenia" kamienic, za którym stoi Neo Bank (tu artykuł opisujący proceder: http://wyborcza.pl/1,75478,13987883,Wykurzanie_lokatorow___intratny_bizn... ).

W środę 12 czerwca o godzinie 16:30 spotykamy się pod odziałem Neo Banku na Gwarnej, skąd udamy się pod kolejny odział Neo Banku na Św. Marcin. Stamtąd przespacerujemy się pod kolejny odział Neo Banku na Al. Marcinkowskiego, by przejść pod kolejny oddział - przy Pl. Wolności.

Przyjdź by powiedzieć NIE czyścicielom ich mocodawcom. Okaż swoją solidarność z walczącymi lokatorami. Następny_a możesz być właśnie Ty.

SOLIDARNOŚĆ NASZĄ BRONIĄ!

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów
Federacja Anarchistyczna sekcja Poznań
Miejsce: Neo Bank, ul. Gwarna, Poznań
https://www.facebook.com/events/662763127071266/

Wrocław: Spotkanie "Oburzeni eksmisjami w Hiszpani"

Lokatorzy
2013-06-13 19:00
2013-06-13 21:00

Wbrew oczekiwaniom europejskich, a przede wszystkim hiszpańskich władz, Oburzeni (Indignados) nie rozpłynęli się w powietrzu. Pomimo zmasowanej krytyki ze strony neoliberałów, konserwatywnych publicystów i socjologów nie złamali się pod własnym ciężarem.
Zapraszamy na spotkanie o ruchu Occupy, które poprowadzi Hubert z FA/IP oraz Ricardo z CNT.

Skala ruchu oraz wysuwane przez niego postulaty, czynią z niego jeden z najistotniejszych elementów walki o utrzymanie podstawowych praw w dobie cięć i deregulacji oraz przenoszenia kosztów globalnego kryzysu na pracowników.

W trakcie prezentacji omówiona zostanie charakterystyka hiszpańskiego kryzysu mieszkaniowego oraz geneza ruchu antyeksmisyjnego. Dowiemy się, jak wygląda struktura oraz strategia walki grup broniących prawa do dachu nad głową. Spotkanie postaramy się zakończyć dyskusją nad przydatnością hiszpańskich doświadczeń dla lokatorów i lokatorek we Wrocławiu.

Zapraszają:

Federacja Anarchistyczna Wrocław + OZZ Inicjatywa Pracownicza Poznań + Akcja Lokatorska

https://www.facebook.com/events/124824041059208/?ref=3
Miejsce: Wrocałw, Druga Fala, ul. Św. Antoniego 23

Warszawa: Policja rozbiła blokadę eksmisji na Żoliborzu

Kraj | Lokatorzy | Represje

Dziś ok. 40 osób, m.in. działacze Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, próbowało zablokować eksmisję Pani Teresy, 78 letniej, bardzo chorej emerytki, wraz z córką i wnuczką. Działacze lokatorscy po wyznaczeniu daty eksmisji przez komornika złożyli skargę na czynności komornika do Sądu Warszawa - Żoliborz, jednak skarga nie została rozpatrzona z powodu opieszałości komornika, a wierzyciel pozostał nieugięty. Pani Teresa złożyła pozew w Sądzie o uprawnienie do lokalu socjalnego, do czego jest uprawniona z mocy Ustawy o ochronie praw lokatorów. Blokada miała na celu odroczenie eksmisji do czasu rozpatrzenia pozwu przez sąd.

Jak napisał jeden ze świadków zdarzenia: "Policjanci szarpali nas, założyli nam kajdanki i zawieźli na komendę. Jednego z blokujących, kiedy leżał już skuty na podłodze policjantka zawzięcie kopała. Kiedy ją zapytano dlaczego to robi, odpowiedziała pytaniem: A czy ktoś widział, jak kopię? A może to wy nas kopaliście?" Dwie osoby zostały hospitalizowane, a trzy zabrane na komendę.

Eksmisja odbyła się z mieszkania należącego do Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Ruda". Ale to nie spółdzielnia domagała się opróżnienia lokalu, lecz osoba prywatna.

Berlin: Demonstracja lokatorów pod domami eksmitujących właścicieli

Świat | Lokatorzy | Protesty

W sobotę, w rezydencyjnej dzielnicy Berlina, Nikolasee, odbyła się demonstracja pod willami właścicieli odpowiedzialnych za eksmisje w centrum Berlina. Chodzi o eksmisję grożącą Linienstrasse 206, tzw. "hausprojektowi", czyli kolekwywowi, który działa od 23 lat w budynku w prawie kompletnie zgentryfikowanej dzielnicy. Mieszkańcy przez lata remontowali dom i chcą go odkupić, ale nie po spekulacyjnej cenie.

W drugiej kolejności odwiedzony został dom właściciela mieszkania Andre M., który ma zostać eksmitowany za drobne długi, które wynikały z błędu rozliczeń i które zostały dawno uregulowane.

Demonstracja rozpoczęła się na na trybunach lokalnego klubu piłkarskiego, gdzie działacze lokatorscy kibicowali drużynie Babelsberg. Niektórzy kibice klubu przyłączyli się do demonstracji, która przemaszerowała przez spokojne ulice Nikolasee, przy hałasie gwizdków i haseł przeciw gentryfikacji i eksmisjom.

Poznań: Spotkanie "Oburzeni eksmisjami w Hiszpanii"

Kraj | Świat | Lokatorzy
2013-05-12 18:00
2013-05-12 21:00

Oburzeni eksmisjami w Hiszpanii.
Doświadczenia ruchu walczącego o dach nad głową

13 maja, poniedziałek, skłot Od:zysk, Stary Rynek (róg ul. Szkolnej i
Paderewskiego)

Wbrew oczekiwaniom europejskich, a przede wszystkim hiszpańskich władz, Oburzeni (Indignados) nie rozpłynęli się w powietrzu. Pomimo zmasowanej krytyki ze strony neoliberałów, konserwatywnych publicystów i socjologów nie złamali się pod własnym ciężarem.

Oburzeni są znani w Polsce głównie z okupacji placów w Madrycie i Barcelonie w 2011 r. Z czasem przekształcili się w szereg grup skupiających się na najbardziej palących problemach pogrążonej w kryzysie Hiszpanii. W ostatnich latach 400 tys. rodzin utraciło dach nad głową. Dyskusje toczone na okupowanych placach zaowocowały stworzeniem ruchu przeciwko eksmisjom - jedną najliczniejszych i najbardziej wpływowych i szanowanych inicjatyw dzisiejszej Hiszpanii.

Co więcej, skala ruchu oraz wysuwane przez niego postulaty, czynią z niego jeden z najistotniejszych elementów walki o utrzymanie podstawowych praw w dobie cięć i deregulacji oraz przenoszenia kosztów globalnego kryzysu na pracowników.

W trakcie prezentacji omówiona zostanie charakterystyka hiszpańskiego kryzysu mieszkaniowego oraz geneza ruchu antyeksmisyjnego. Dowiemy się, jak wygląda struktura oraz strategia walki grup broniących prawa do dachu nad głową. Spotkanie postaramy się zakończyć dyskusją nad przydatnością hiszpańskich doświadczeń dla lokatorów i lokatorek w Polsce.

Zapraszają:

Od:zysk, OZZ Inicjatywa Pracownicza i Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów

Berlin: Pogrzeb działaczki lokatorskiej Rosemarie Fliess

Świat | Lokatorzy

W piątek 26 kwietnia na berlińskim cmentarzu została pogrzebana Rosemarie Fliess, eksmitowana na bruk lokatorka z dzielnicy Reinickendorf. O jej eksmisji, oraz próbach jej zablokowania pisaliśmy tu.

W dniu 9 kwietnia komornik sądowy przeprowadził eksmisję na bruk tej niepełnosprawnej staruszki. Rosemarie zmarła w wyniku szoku psychicznego doznanego podczas eksmisji. W pogrzebie uczestniczyli licznie zebrani działacze lokatorscy, którzy do końca o nią walczyli.

Poniżej, treść przemówienia żałobnego wygłoszonego podczas pogrzebu.

Warszawa: Protest przeciwko budowie osiedla "kontenerów socjalnych"

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś pod urzędem dzielnicy Warszawa-Bemowo, odbyła się pikieta zorganizowana przez Związek Syndykalistów Polski przeciwko budowie osiedla kontenerowego na obrzeżach miasta. Pikietujący rozdali przechodniom ulotki przeciw antyspołecznej polityce władz. Protestujący mieli banery "Nie dla osiedla kontenerów" i "Stop antyspołecznej polityce władz".

Dzielnica Bemowo nazywa to "programem pilotażowym". Na początek dwa kontenery. Dzielnica planuje na nie wydać 60 tys. zł. Na początku miały to być domki letniskowe, ale okazało się, że nie spełniają norm budowlanych. Teraz, władze próbują przekonać społeczeństwo, że kontenery przeznaczone na tymczasowy pobyt robotników na budowie mogą być stałym miejscem zamieszkania dla rodzin z dziećmi. Żeby można było rozpocząć budowę, samorząd dzielnicowy czeka jeszcze na decyzję Rady Warszawy. Do jesieni kontenery mają stanąć na Morach przy wylotówce na Poznań.

Kanał XML