Lokatorzy

Szczecin: "Odzyskać miasto" - spotkanie, projekcja, dyskusja

Kraj | Lokatorzy | Ruch anarchistyczny
2011-04-13 19:00
2011-04-13 22:00

W środę, 13 kwietnia 2011, o godzinie 19.00, zapraszamy do Społecznego Infopunktu Alert, przy ul. Ślaskiej 34 w Szczecinie, na spotkanie „Odzyskać miasto”. Prelegentem będzie Krzysztof Hryniewiecki z redakcji Przeglądu Anarchistycznego oraz aktywista Kolektywu Rozbrat z Poznania. Wstęp wolny.

Odzyskać miasto
Polityka władz miejskich w Polsce ma na celu przeciwdziałanie szerszej społecznej samoorganizacji. Obecna forma pozorowanych rządów większości pozwala na realizację interesów uprzywilejowanych grup społecznych. Interesy tych, którzy nie posiadają wpływów we władzach, są ograniczane. Jednym z przejawów takiego stanu jest zapoczątkowanie procesów gentryfikacji. Ograniczenie tej antyspołecznej polityki władz samorządowych zależy od intensywności oporu stawianego przez mieszkańców miast.

Projekcja filmu „Burżuazja wraca do centrum” (65', 2010, SzumTV, Polska)
Dokument przedstawia procesy społeczne związane z gentryfikacją zachodzące w polskich miastach.

Wydarzenie promuje najnowszy numer Przeglądu Anarchistycznego
Przegląd Anarchistyczny ukazuje się od 2003 roku, do piątego numeru jako "Biuletyn Poznańskiej Biblioteki Anarchistycznej". Numer aktualny oraz numery archiwalne można nabyć poprzez dystrybucję Oficyny "Trojka", w Empikach oraz m. in. w Społecznym Infopunkcie Alert w Szczecinie przy okazji wydarzeń.

Przegląd Anarchistyczny
www.przeglad-anarchistyczny.org

Rozbrat
www.rozbrat.org

Społeczny Infopunkt Alert
www.facebook.com/infopunktalert

Warszawa: Komitet Obrony Lokatorów zorganizował spotkanie o reprywatyzacjach w centrum miasta

Kraj | Lokatorzy

W sobotę, Komitet Obrony Lokatorów przeprowadził kolejne spotkanie lokatorskie informujące mieszkańców Warszawy o procederze reprywatyzacji kamienic. Na spotkanie, które odbyło się w jednym z warszawskich skłotów w centrum miasta, przyszło około 150 osób. Liczba zainteresowanych była tak duża, że spotkanie trzeba było podzielić na dwa mniejsze, które zostały poprowadzone równolegle.

Działacze Komitetu poinformowali lokatorów o konsekwencjach reprywatyzacji, w tym podwyżek czynszów, prób pozbycia się lokatorów przez nowych właścicieli, oraz o bezprawnym charakterze zwrotu budynków. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali komplet szablonów dokumentów, które pozwolą złożyć wnioski o informację w sprawie poszczególnych nieruchomości i w ten sposób przyhamować lub zablokować zwrot nieruchomości. Mieszkańcy zostali też zaproszeni na demonstrację, która odbędzie się 29 kwietnia pod Ministerstwem Infrastruktury, przeciw planowanej nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów.

W brytyjskim The Guardian o protescie lokatorskim grupy Nic O Nas Bez Nas

Blog | Lokatorzy

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, członek centroprawicowej Platformy Obywatelskiej, został oskarżony o zdradę zasad Solidarności, naciskając poprzez reformę mieszkań komunalnych do zmniejszenia liczby mieszkań komunalnych należących do miasta, i sprzedawać je do prywatnych właścicieli.

Protest lokalnej grupy Nic o nas Bez Nas, mówi reforma spowoduje wzrost czynszów nawet o 150%, i zmusi wielu ludzi do życia w "domach kontenerach " na obrzeżach Gdańska. W ubiegłym miesiącu 500 osób protestowało przeciwko podwyżkom czynszu, zorganizowana przez grupe NONBN.

Warszawa: Spotkanie lokatorskie o reprywatyzacji

Lokatorzy
2011-04-09 12:00
2011-04-09 13:00

Dla mieszkańców Środmieścia.

Napisz do: obronalokatorow@gmail.com

Warszawa: Protest przeciw eksmisjom

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś w Warszawie odbyła się pikieta organizacji lokatorskich, w której uczestniczyli KSS, WSL i KOL. Demonstrujący domagali się wprowadzenia moratorium na wykonywanie wyroków eksmisyjnych do pomieszczeń tymczasowych.

Protest był związany z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o eksmisji do pomieszczeń tymczasowych jako niezgodne z Konstytucją. Przepisy te doprowadziły do wielu przypadków eksmisji do piwnic, opuszczonych hal fabrycznych, kotłowni a nawet noclegowni dla bezdomnych.

Pomorska 55 Cześć I Marek Haisig pozbywa się lokatorów (Przekręt TV)

Kraj | Lokatorzy | Publicystyka

Nowy właściciel kamienicy przy ul. Pomorskiej 55 pozbywa się lokatorów, aby sprzedać zajmowane przez nich mieszkania. Docelowo chce on umieścić ich w pomieszczeniach w tej samej kamienicy, które pierwotnie służyły jako stajnie, a następnie jako garaże. Obecnie przerabiane są na lokale o ekstremalnie niskim standardzie. Jeden mężczyzna przeprowadzony do takiego lokalu zmarł po kilkunastu dniach. Więcej o sprawie Pomorskiej 55 tutaj.

Wrocław: Marek Haisig umieszcza ludzi w garażach

Kraj | Lokatorzy

Nowy właściciel kamienicy przy ul. Pomorskiej 55 pozbywa się lokatorów, aby sprzedać zajmowane przez nich mieszkania. Docelowo chce on umieścić ich w pomieszczeniach w tej samej kamienicy, które pierwotnie służyły jako stajnie, a następnie jako garaże. Obecnie przerabiane są na lokale o ekstremalnie niskim standardzie.

Jeden mężczyzna przeprowadzony do takiego lokalu zmarł po kilkunastu dniach. Wrocławska TV Przekręt przygotowała film o całej sytuacji. Więcej o sprawie Pomorskiej 55 przeczytacie tutaj.

Pamięci Jolanty Brzeskiej

Lokatorzy | Publicystyka

Nie wiem co i jak, ale musimy coś zrobić - mówiła często Jola Brzeska, bestialsko zamordowana 1 marca br. Minął miesiąc. Policja nadal upiera się przy absurdalnej wersji samobójstwa, a prokuratura utrzymuje, że Jola ciągle żyje. Zróbmy coś!

Dokładnie rok temu Komendant Główny Policji, gen. Andrzej Matejuk, był powiadomiony o zorganizowanej grupie przestępczej, która wyspecjalizowała się w odzyskiwaniu starych kamienic w Warszawie. Najpierw Marek Mossakowski wszedł w posiadanie około 60 nieruchomości. Jego wierny adiutant, Hubert Massalski, stara się podobno o dużo więcej. Na razie odzyskał Francuską 30 i szarogęsi się na Krakowskim Przedmieściu 65. "Niech Pan coś zrobi, nim zaczną nas mordować" - przeczytał pan generał i zrobił tyle, ile mógł. Po zbadaniu sprawy przez dwóch oficerów skierował ją do Centralnego Biura Śledczego oraz do Prokuratury Apelacyjnej.

1 marca Jola była rano na wykładach. W drodze do domu wstąpiła do banku na Puławskiej, gdzie podjęła swoją emeryturę, okrojoną przez komornika, Krzysztofa Łuczyszyna. Czy wiedziała wcześniej, że 1/3 jej miesięcznego dochodu została w majestacie prawa zajęta? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że nazwisko Łuczyszyn było jej dobrze znane, gdyż ten mieszkający od niedawna w Warszawie zasłużony członek Izby Komorniczej dał się wcześniej poznać jako działający niekoniecznie zgodnie z prawem na zlecenie Huberta Massalskiego.

Łudziliśmy się, że padła ofiarą jakichś zwyrodnialców, gotowych zabić za nędzną emeryturę. Ale pieniądze były w domu. Tak jak i torebka oraz wszystkie dokumenty.

Tego samego dnia w Lesie Kabackim znaleziono spalone zwłoki kobiety. W suchym komunikacie prasowym napisano, że młodej. Tylko dzięki przypadkowi już 6 dni po morderstwie udało się zidentyfikować ofiarę po okularach, które leżały niedaleko pogorzeliska, po kluczach do mieszkania, które miała przy sobie, charakterystycznych butach ecco i po skarpetkach. Była młoda tylko duchem i umysłem. Miała 64 lata.

Jeśli wierzyć wstępnej ekspertyzie zakładu medycyny sądowej, została żywcem spalona na stosie. Jak czarownica. Dokładnie 150 lat po tym jak zapłonął ostatni w Europie stos. To też działo się w Polsce. Gdzie my żyjemy? Komendant policji z Białołęki zamordował biznesmena działającego na rynku nieruchomości i też go spalił. Napisano, że prowadzili razem interesy. Jedyne, co policjant ma do roboty w nieruchomościach to pilnować, by żyło się w nich bezpiecznie. Jolę zamordowano, bo niedawno otrzymała orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności, czyli nie można jej było wyrzucić na bruk, jak sobie tego życzył niezawisły sąd. Dla Mossakowskiego oznaczało to jeszcze 2 - 3 lata znoszenia obecności Joli w "jego" mieszkaniu.

Od dwóch tygodni w mediach jest absolutna cisza na temat Joli. Policja nie podaje żadnych szczegółów. Prokuratura też. Grzmi za to cała prasa światowa. Zdjęcia Joli są na pierwszych stronach gazet. Ogromne tytuły krzyczą: "ZAMORDOWANA DZIAŁACZKA LOKATORSKA W WARSZAWIE". "JOLANTA BRZESKA - OFIARA DZIKIEJ REPRYWATYZACJI". Pod koniec marca w Berlinie odbyła się manifestacja solidarności z lokatorami w Warszawie, na której domagano się jawnego śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej.
Przez wiele lat za cichym przyzwoleniem władz pozwalano Massalskiemu i Mossakowskiemu oszukiwać lokatorów, okradać ich, zastraszać i znęcać się. Cisza, jaka panuje wokół Joli Brzeskiej wygląda na kontynuację polityki reprywatyzacyjnej w jej najdzikszej postaci.

Zakończę słowami Joli: NIE WIEM CO I NIE WIEM JAK! ALE ZRÓBMY COŚ!

Stanowisko KOL w sprawie projektu nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów

Kraj | Lokatorzy

O projekcie nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów i Ustawy o dodatkach mieszkaniowych przygotowywanej przez Ministerstwo Infrastruktury pisaliśmy już tutaj.

Warszawski Komitet Obrony Lokatorów opublikował swoje stanowisko w sprawie proponowanej nowelizacji. Czytamy w nim m.in.:

Po raz kolejny, rząd zamierza uderzyć w mieszkańców zasobów komunalnych. Proponowane przez rząd zmiany prawne nie tylko nie rozwiążą problemów mieszkaniowych trapiących lokatorów, ale przyczynią się do znacznego pogorszenia i tak już tragicznego położenia ludzi ubogich.

Środki publiczne powinny być przeznaczone na zaspokajanie potrzeb publicznych, takich jak mieszkalnictwo, edukacja, służba zdrowia i transport publiczny. Jednak rząd planuje cięcia we wszystkich tych podstawowych dziedzinach życia, budując Polskę dla wybranych, a nie dla wszystkich.

Pełen tekst stanowiska dostępny jest na stronie Komitetu Obrony Lokatorów.

Kraków: Pikieta lokatorska pod sądem

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Wczoraj pod budynkiem Sądu Rejonowego w Krakowie odbyła się pikieta „Mieszkanie prawem nie towarem”. Gdy na zewnątrz trwała demonstracja i grała samba w sądzie trwała rozprawa pani Marii Michty. Eksmitowana lokatorka domagała się odszkodowania od właścicielek mieszkania. Więcej o sprawie na stronie FA Kraków.

Poprzez demonstracje, organizatorzy chcieli zaprotestować przeciwko podwyżkom czynszów, eksmisjom lokatorów do osiedli kontenerowych na Ruszczy oraz wyrazić solidarność z panią Michtą.
Sprawa eksmitowanej lokatorki została odroczona.

Za: FA-Kraków

Wałbrzych: Projekcja filmu „Strajk Matek”

Lokatorzy
2011-04-03 15:00
2011-04-03 17:00

Prawo do Mieszkania - Prawem Człowieka

ZAPRASZAMY NA PROJEKCIĘ FILMU „STRAJK MATEK” - dokumentu o warunkach pracy i życia kobiet w Wałbrzychu, gdzie bohaterki opowiadają, w jaki sposób muszą radzić sobie z ciągłym brakiem stabilnego i wystarczającego dochodu, z miejskiemu urzędami oraz mówią o tym, jak lokalna polityka miasta, szczególnie ta związana z mieszkaniami, utrudnia ich codzienną opiekuńczą pracę.

Po filmie chcemy podjąć dyskusję nad problemami lokatorskimi w Wałbrzychu, przede wszystkim zastanowić się nad tym:

- co to znaczy być lokatorką/lokatorem w Wałbrzychu?
- jakie są problemy rodzin zajmujących samowolnie pustostany?
- jak walczyć o swoje prawa lokatorskie?

Spotkanie odbędzie się w niedzielę
3. kwietnia 2011 O godzinie 15.00
w barze restauracyjnym GIEDEK
Wałbrzych ul. Wyzwolenia 19
zaproszenie

Keratea, Grecja: Atak policji na blokady dróg przeciwników wysypiska śmieci

Świat | Lokatorzy | Protesty

Wczoraj od 3 po południu zaczęły dzwonić dzwony i syreny w greckim mieście Keratea. Alarm, głośniki wzywały ludzi do przyłączenia się i wspierania blokad trzech dróg. Machina państwowa za pomocą policji, buldożerów oraz spychaczy rozpoczęła masowy atak na mieszkańców blokujących drogi, którzy chcą powstrzymać budowę wielkiego wysypiska śmieci przy mieście Keratea. Wcześniej atak nastąpił na punkt kontrolny w Lavrion. Zaczęła się także walka o most Kouvara.

Alarm został podniesiony w związku z dwoma kluczowymi punktami miasta Keratea. Centrum Bali i blokady w parkach wypełniają mieszkańcy, którzy sprzeciwiają się atakowi chcąc nie dopuścić do połączenia sił machiny represji władz miasta.

Konflikt przeniósł się na pola, nawet przed pierwszymi domostwami miasta. Mieszkańcy używają butelek z benzyną, proc oraz własnej produkcji fajerwerków. Nieustanne używanie gazu przez policje na ziemi oraz z helikoptera sprawia, że mieszkańcy duszą się.

Walka mieszkańców w Keratea nie tylko dotyczy kwestii gospodarki odpadami, jest to także walka o wolność oraz godność.

Tłumaczenie własne za: http://athens.indymedia.org | Fotki

Warszawa: Demonstracja lokatorska - żądamy moratorium na eksmisje do pomieszczeń tymczasowych!

Kraj | Lokatorzy
2011-04-04 17:00
2011-04-04 18:30

 Plakat demo 4.04.2011Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów i Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej zapraszają na protest lokatorski 4 kwietnia o godzinie 17:00 pod warszawskim Ratuszem (pl. Bankowy). Naszym celem jest wprowadzenie moratorium na wykonywanie wyroków eksmisyjnych do pomieszczeń tymczasowych

Protest jest związany z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o eksmisji do pomieszczeń tymczasowych jako niezgodne z Konstytucją. Przepisy te doprowadziły do wielu przypadków eksmisji do piwnic, opuszczonych hal fabrycznych, kotłowni a nawet noclegowni dla bezdomnych.

W związku z wyrokiem TK, żądamy od rządzących wprowadzenia moratorium na wykonywanie wyroków eksmisyjnych do pomieszczeń tymczasowych do momentu, kiedy parlament zastosuje się do zaleceń TK. Oczekujemy wprowadzenia realnej ochrony przed eksmisją na bruk i domagamy się, aby do czasu wprowadzenia takiego rozwiązania zaniechano brutalnej praktyki eksmisji do pomieszczeń tymczasowych.


[Czytaj więcej na temat akcji]

Przyjdź! Zaprotestuj! Walcz o swoje prawa!

Warszawa: Dni gniewu społecznego

Kraj | Lokatorzy | Protesty
2011-05-27 12:00
2011-05-28 20:00

ZATRZYMAJ OFENSYWĘ WŁADZY!

DNI GNIEWU SPOŁECZNEGO – 27-28 MAJA - WARSZAWA

27 maja kontr-wydarzenia związane ze spotkaniem prezydentów Europy Środkowej, w którym uczestniczyć ma też prezydent USA Barack Obama.
28 maja, godz. 12:00, demonstracja na pl. Trzech Krzyży

http://dnigniewu.blogspot.com/

Zobacz też tekst publicystyczny.

Wydarzenie na Facebooku

Kraków: Lokatorka walczy o odszkodowanie za eksmisję

Lokatorzy
2011-03-30 09:00
2011-03-30 10:00

Eksmitowana na bruk emerytka walczy w sądzie o odszkodowanie. Kobieta od ponad roku nie ma własnego dachu nad głową. Kobieta została wyrzucona z komunalnego mieszkania przy ulicy Legionów Piłsudskiego, w którym żyła od 1961 roku. – Przez wszystkie lata regularnie płaciłam czynsz oraz na własny koszt robiłam remonty. – opowiada Maria Michta. Dlatego teraz domaga się odszkodowania od właścicielek mieszkania.

W najbliższą środę o godzinie 9:00 w Sądzie Rejonowym na ulicy Przy rondzie 7 odbędzie się sprawa o odszkodowanie dla bezprawnie eksmitowanej we wrześniu 2009 roku ponad 70 letnia emerytki Mari Michty.

Już dziś zapraszamy na pikietę pod sąd która odbędzie się w trakcie rozprawy.

Za: FA Kraków

Kanał XML