Co rząd szykuje dla lokatorów
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt założeń nowelizacji Ustawy o ochronie praw lokatorów i Ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Nowelizacja uderzy w lokatorów i spowoduje nowe problemy mieszkaniowe dla lokatorów.
Rząd chce "urynkowić" czynsze komunalne. Gminy będą mogły ustalać albo stawkę dla całej dzielnicy, albo dla konkretnego budynku. To znaczy, że lokatorzy komunalni w bardziej atrakcyjnych dzielnicach mogą spodziewać się nowych podwyżek czynszów.
Czynsz ma też pokrywać koszt utrzymania budynku, co może zależeć od stanu budynku czy decyzji administratorów o wydatkach. Jednak poprzednie podwyżki czynszów - choć też uzasadniane koniecznością finansowania remontów - jedynie w znikomej części zostały przeznaczone na remonty starych kamienic komunalnych.
Projekt daje także gminom prawo zawierania umów najmu lokali komunalnych na czas oznaczony (np. do 5 lat). Lokator, który będzie chciał przedłużyć umowę, przejdzie ponowną weryfikację dochodów. Rząd twierdzi, że w ten sposób "zamożni" stracą prawo do lokalu komunalnego. Problem polega na tym, że stosowane kryterium dochodowe określa jako "zamożną" osobę, która zarabia 1500 zł. Urynkowienia kryterium dochodowego rząd jednak nie proponuje. Innym pomysłem rządu jest wygaśnięcie umowy najmu po śmierci głównego najemca lokalu.
Projekt nowelizacji był konsultowany z organizacjami właścicieli nieruchomości i przyjaznymi dla lobby właścicieli nieruchomości organizacjami lokatorskimi, takimi jak Polskie Zrzeszenie Lokatorów. Realne konsultacje z organizacjami rzeczywiście reprezentującymi interesy lokatorów nie odbyły się.