Miejsca

Kurdystan: Kobane wolne od islamistów

Świat | Miejsca | Militaryzm

Wczoraj, po 134 dniach walki kurdyjscy bojownicy wyparli z miasta Kobane bojowników Państwa Islamskiego. Był to ważny punkt strategiczny, którego zdobycie wiązałoby się z opanowaniem przez dżihadystów całego syryjskiego Kurdystanu.

Przyczyny konfliktu według osób zgrupowanych wokół Kurdyjskiego Forum Anarchistycznego leżały w brudnych interesach burżuazyjnych, a jego zakończenie miało być zależne od interesu USA. Nawoływali w związku z tym do solidarności z Kurdami.

Walka Kurdów relacjonowana była przez wszystkie media świata. Szczególne zainteresowanie budziły walczące z islamistami oddziały kobiece.

Madryt: Policja zdemolowała centrum społeczne La Traba

Świat | Miejsca | Represje

Wczoraj doszło do napadu policji na jeden z najaktywniejszych i najbardziej znanych skłotów w Madrycie - La Traba.

Centrum społeczne o którym mowa działa od 7 lat i znane jest z aktywizmu i udziału w walkach na rzecz sprawiedliwości społecznej oraz kampanii solidarnościowych. Była to eksmisja połączona z niszczeniem mienia.

Kilka tygodni temu policja została powstrzymana za sprawą setek aktywistów.

Grecja: Autonomiczne Centrum Zdrowia w Atenach

Świat | Miejsca | Ruch anarchistyczny

W skłoterskiej dzielnicy Aten - Exarchii w centrum VOX działa niezależny ośrodek zdrowia w którym bezpłatny dyżur pełnią m.in. psycholog, psycholog dziecięcy, radiolog, ginekolog i logopeda.

"Podstawowymi zasadami działalności autonomicznego centrum zdrowia jest zapewnienie bezpłatnej, podstawowej opieki zdrowotnej, natychmiastowej pomocy i wsparcia psychologicznego oraz promowanie koncepcji pomocy zdrowotnej dla wszystkich, bez dyskryminacji ze względu na rasę, kolor skóry, pochodzenie, tożsamość seksualną lub religię."

Organizatorzy tego ośrodka zdrowia wiedzą, że ich inicjatywa nie jest lekiem na cięcia i zaniedbania w sektorze zdrowia. Chcą jednak pokazać jak chcieliby aby wyglądała opieka zdrowotna.

W ośrodku przyjmowane są również leki, które nie są już potrzebne ich posiadaczom, a nie są jeszcze przeterminowane. Więcej: http://vimeo.com/82508064

Rzym: Demonstracja przeciwko prywatyzacji transportu

Świat | Gospodarka | Miejsca

 Demonstracja w Rzymie "Nie dla prywatyzacji"- pod tym hasłem 20 grudnia odbyła się we Włoszech, w Rzymie duża demonstracja zorganizowana przez środowiska anarchistyczne i lewicowe.

Ponad tysiąc związkowców protestowało niedaleko rzymskiego Koloseum wykrzykując hasła przeciwko prywatyzacji transportu publicznego.

Władze starały się wmówić społeczeństwu, że prywatyzacja transportu publicznego przyniesie polepszenie jakości usług i sprawniejszą obsługę. Ani związkowcy - pracownicy transportu publicznego, ani znaczna część społeczeństwa, nie wierzą w tego typu obietnice.

Grecja: Eksmisja 2 skłotów

Świat | Miejsca | Represje

W ostatnich dniach, 29 sierpnia oraz 2 września stróże bezprawia na usługach kościoła oraz kapitalizmu dokonały eksmisji oraz aresztowań aktywistów. Pierwszy atak bandytów w mundurach nastąpił 29 sierpnia w mieście Ioannina w Grecji na skłot Antiviosi. Kolejna antyautorytarna przestrzeń została zniszczona przez greckie państwo.

W zeszły czwartek o 7 rano ciężko uzbrojone oddziały policyjne przy asyście straży pożarnej oraz obecności prokuratora dokonały ewikcji Antiviosi. W czasie eksmisji nie było nikogo w środku budynku, lecz oddziały represyjne skonfrontowały się z 60 osobową grupą solidaryzujących się z tym miejscem. Nikt nie został aresztowany.

Warszawa: Spacer szlakiem bojowym 104 kompanii Związku Syndykalistów Polskich

Kraj | Antyfaszyzm | Miejsca | Ruch anarchistyczny
2013-08-01 17:00
2013-08-01 20:00

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy na spacer po miejscach związanych ze szlakiem bojowym 104 kompanii Związku Syndykalistów Polskich w czasie walk o Stare Miasto.

Zaczynamy od złożenia kwiatów pod tablić przed Domem Profesorów, główną redutą obronną 104 kompanii.

Przejdziemy także pod pozostałe tablice upamiętniające Kompanię oraz w miejsce z którego odbyła się ewakuacja Starego Miasta.

1 sierpnia godz. 17.00, Warszawa, ul. Brzozowa 12 (Dom Profesorów)

Historia czerwona i czarno-czerwona

Kraków: Nowa przestrzeń autonomiczna

Kraj | Lokatorzy | Miejsca

Dzisiaj (12.07 - przyp. red.) o godzinie osiemnastej grupa krakowskich aktywistów ogłosiła otwarcie nowej przestrzeni autonomicznej przy ulicy Worcella 8. Budynek położony przy Galerii Krakowskiej, od lat budzący kontrowersje dziś ma szansę stać się przestrzenią oddolnej działalności społeczno – kulturalnej. Wydarzeniu towarzyszyły Krakowskie Rytmy Oporu, gospodarze natomiast ugościli przybyłych ciastem i herbatą, a bardziej wytrwali doczekali wegańskiego szaszłyka z barbekju. Piknikową atmosferę bezskutecznie starali się przerwać funkcjonariusze policji, a jako że odmówili poczęstunku, interwencję można uznać za podwójnie nieudaną.

Film z akcji pod budynkiem

Poniżej umieszczamy manifest grupy:

Poznań: Projekt "CEGLORZ"

Kraj | Miejsca | Prawa pracownika
2013-06-25 23:00
2013-06-26 23:00

„Ceglorz” to potoczna nazwa fabryki maszyn założonej w 1846 r. przez Hipolita Cegielskiego – słynnego Poznaniaka, patrioty i propagatora pracy organicznej. 110 lat później, rankiem 28 czerwca 1956 pracownicy upaństwowionego wtedy zakładu (im. Józefa Stalina) rozpoczęli strajk, który przekształcił się w Poznański Czerwiec‘56 – pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne przeciwko władzy, krwawo stłumione przez wojsko i milicję. Fabryka „Cegielskiego” zainteresowała Teatr Ósmego Dnia nie tylko ze względu na miejsce, jakie zajmuje w polskiej historii; twórców interesują przede wszystkim związani z nią ludzie – ich przekonania, jednostkowe historie, dramaty. Jak mówią: „Przeprowadziliśmy rozmowy z obecnymi i dawnymi pracownikami „Ceglorza”. Dzięki nim zaczęliśmy inaczej rozumieć ich pracę. Zobaczyliśmy, że zanika jej etos, że znikają wspólnoty, które ona wytwarzała”. W ramach Malta Festival Poznań pokazana zostanie plenerowa odsłona projektu.

Więcej informacji na blogu: www.osmego.blox.pl

Realizacja projektu: Teatr Ósmego Dnia we współpracy Inicjatywy Pracowniczej przy HCP

Premiera w ramach Malta Festival Poznań 2013

Koprodukcja: Malta Festival Poznań, Fundacja Teatru Ósmego Dnia we współpracy z H.Cegielski - Poznań S.A.

25-26 czerwca, g. 23.00, Hala W7, HCP

WSTĘP WOLNY
Wejścówki na spektakle do odboiru w CIM, ul. Ratajczaka 44

https://www.facebook.com/events/392105164238319/?fref=ts

Wrocław: wręczenie petycji przeciwko zamknięciu Wyspy Słodowej

Kraj | Miejsca | Protesty

 wręczanie petycji Dzisiaj w środę 12 czerwca, przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej wręczyli petycję z podpisami około 1500 osób przeciwnych zamykaniu Wyspy Słodowej i Bielarskiej na noc. Przedstawicielka Zarządu Zieleni Miejskiej, która odebrała petycję w imieniu nieobecnego dyrektora, potwierdziła zamknięcie Wyspy Słodowej pod pretekstem nasadzenia nowych krzewów i traw, które są zadeptywane przez bywalców i imprezowiczów.

Przyciśnięta do muru przyznała, że otrzymywała również skargi od zarządców prywatnych hoteli i apartamentów w okolicy, jak również, że nie było konsultacji ze studentami i bywalcami wysp ani nawet z okolicznymi mieszkańcami, a jedynie z radą osiedla, policją i strażą miejską. Przedstawicielka ZZM napomknęła również, że zamknięcie wysp jest tylko zamknięciem czasowym, nie trwałym i nieodwołalnym.
Petycje zostały przyjęte, czas na odpowiedź to 30 dni.

Odezwa do całego świata!

Świat | Miejsca | Protesty | Publicystyka

 protestujący na pl. Taksim Odezwa obrońców placu Taksim – Turcja #Gezi

TO JEST NASZE WEZWANIE DO CAŁEGO ŚWIATA

11 czerwca 2013r.

Policyjna przemoc, która rozpoczęła się w Parku Gezi rankiem czternastego dnia prostestów przeciąga się do północy. Gdy nieporadne prowokacje, wystawiane rankiem przez policje okazały się porażką wznowiono bombardowanie manifestujących puszkami z gazem łzawiącym, które trwa do tej chwili i pozostawia setki rannych, w tym wielu rannych w głowę. Zwierzęta i rośliny wokół Placu Taksim umierają z powodu unoszącego się gazu.

Nasi ludzie, nasze dzieci na Placu Taksim i w Parku Gezi trwają w oporze, ryzykując życiem w obronie własnej godności.

Wzywamy cały świat by zamanifestował swoją reakcję, by powstrzymał przemoc policyjną stosowaną na bezpośredni rozkaz rządu i by wspierał naszych ludzi.

Wrocław: Occupy Wyspa Słodowa!

Kraj | Miejsca | Protesty

Urzędnicy postanowili zamknąć na noc Wyspę Słodową – która we Wrocławiu od lat stanowi miejsce spotkań studentów i jest jedyną wolną przestrzenią w centrum miasta, gdzie można spotkać się w większej grupie, a także pić alkohol za cichym przyzwoleniem policji i straży miejskiej. Zdarzają się oczywiście kontrole i mandaty, zwłaszcza pod koniec miesiąca, lub gdy są tam nieletni (np. 1 września lub w dzień wagarowicza).

Zamknięcie Wyspy rozeszło się sporym echem. Wrocławska Federacja Anarchistyczna od dwóch tygodni rozdawała tam ulotki informujące o wydarzeniu. W pobliskich sklepach można wciąż podpisać się pod petycją. Swoje ulotki rozdawali też libertarianie, a Krytyka Polityczna zorganizowała foto-protest.

W piątek na wyspie zebrało się jakieś 2 tysiące ludzi czekając jak 6 ochroniarzy (na tyle został rozpisany przetarg) zacznie ich wypraszać. Ludzie zorganizowali się samodzielnie, niektórzy poprzynosili petardy, pojawili się uliczni grajkowie, były media, telewizja i radio studenckie, aktywiści. Przyjechali także członkowie Indignados z Hiszpanii i Włoch. Okazało się jednak, że tego samego dnia magistrat przeniósł zamknięcie Wyspy na poniedziałek.

Kolejna mobilizacja Wrocławian odbędzie się w poniedziałek. Zapraszamy do wyrażania poparcia oraz rozpowszechniania tej informacji!
https://www.facebook.com/events/193086827512888/?fref=ts

Poznań: Otwarcie skłotu Od:zysk

Kraj | Miejsca | Ruch anarchistyczny

Wczoraj w Poznaniu miało miejsce oficjalne otwarcie nowego skłotu Od:zysk u zbiegu ul. Paderewskiego i Szkolnej. Budynek został porzucony przez dawnych właścicieli i przez lata niszczał pusty. Skłotersi jakiś czas temu zajęli go i rozpoczęli jego zabezpieczanie i przystosowywanie do działalności społecznej.

Poniżej oświadczenie dotyczące otwarcia:

Wiosna Ludzi
Otwarcie skłotu Od:zysk

„Choć poziom bezdomności wzrasta, produkcja pustych przestrzeni jest stałą cechą współczesnego społeczeństwa”.

W kamienicy, która od wielu lat stoi pusta, niszczeje, a z upływem lat została otoczona bankami i luksusowymi sklepami dla najbogatszych, chcemy utworzyć dostępne dla wszystkich mieszkańców Poznania samozarządzane centrum społeczno-polityczno-kulturalne.

Wrocław: Piknik Kultur na romskim osiedlu

Kraj | Antyfaszyzm | Dyskryminacja | Kultura | Miejsca | Rasizm/Nacjonalizm | Ubóstwo

Wczoraj na tzw. koczowisku Romów odbyła się impreza o nazwie Piknik Kultur, która miała na celu przełamanie stereotypów międzykulturowych, a w szczególności tych dotyczących Romów. Każdy mógł przyjść, zobaczyć jak Romowie mieszkają, zapytać z jakimi problemami się borykają. Przy okazji zaś można było zjeść wegańskie gołąbki, potańczyć przy bałkańskiej muzyce (w trakcie części imprezy muzykę zapodawał DJ Balkan Valkan z Macedonii), pograć w piłkę, wyżyć się artystycznie malując twarze i ściany, puszczać gigantyczne bańki mydlane. Znawca kultury romskiej opowiadał o różnych grupach romów, głównie rumuńskich ich tradycyjnych zawodach i ubiorach oraz obejrzeć związany z tym tematem pokaz zdjęć. Piknik mimo zimna trwał od południa do późnego wieczora.

Podczas pikniku stoisko miała Akcja Lokatorska, na której można było otrzymać poradnik dotyczący eksmisji oraz porozmawiać z aktywistami i aktywistkami. Poza tym Piknik współorganizowany był także przez stowarzyszenia Nomada, wrocławski klub Krytyki Politycznej, pismo Recykling Idei oraz Centrum Reanimacji Kultury oraz kolektyw Food Not Bombs.

Zobacz też:
Wszyscy jesteśmy Romami

Na pikniku można było dowiedzieć się jakie biurokratyczne bariery stoją przed Romami w naszym kraju. Na przykład nie mogą zalegalizować pobytu ponieważ podczas rejestracji każe im się wskazać źródło dochodu i przedstawić dowód ubezpieczenia zdrowotnego. Można było także zobaczyć na własne oczy, że altanki Romów są dość solidnie zbudowane, ze sporą wiedzą techniczną. Pokrzepia także poziom samoorganizacji tej grupy. Na koczowisku ciągle coś się dzieje, ktoś (nie zaganiany) rąbie drewno, ktoś inny próbuje zamieść podwórko usłane używanymi dywanami.

Odezwa do Warszawiaków ws. grodzenia miasta

Lokatorzy | Miejsca | Publicystyka

My, mieszkańcy Warszawy, jesteśmy oburzeni działaniami władz miasta, które skutkują postępującą stopniowym zanikiem przestrzeni publicznej i dobra wspólnego.

Nie chcemy getta kontenerowego dla biednych i strzeżonych osiedli dla bogatych. Nie godzimy się na grodzenie i prywatyzowanie kolejnych obszarów miejskich. Sprzeciwiamy się polityce klasowego apartheidu- tworzeniu enklaw dla ludzi zamożnych przy jednoczesnym represjonowaniu gorzej sytuowanych. Uważamy, że obecny kurs polityki miasta marginalizuje potrzeby wielu mieszkańców, ograniczając dostęp do wspólnego dobra miasta.

Wszyscy jesteśmy Romami

Antyfaszyzm | Dyskryminacja | Lokatorzy | Miejsca | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Od kilkunastu dni trwa we Wrocławiu nagonka na osiedle Romów przy ul. Kamieńskiego. Rozpoczęła się po tym jak biurokraci miejscy po latach "przypomnieli sobie", że to "ich teren"  (prawdopodobnie znalazł się jakiś majętny znajomy inwestor, któremu "bardzo zależy na czasie") i postanowili doprowadzić do usunięcia zamieszkujących teren ludzi (głównie dzieci). bez zapewnienia innej przestrzeni.

W komentarzach pod artykułami (intensywnie linkowanymi na skrajnie prawicowych forach)  i na Facebooku rozpętało się prawdziwe polskie piekło. Romów nazywano: wszami i karaluchami, które należy wytępić. Na fanpage Gazety Wrocławskiej ukazał się komentarz czytelnika przedstawiającego się jako Kuba Emikar Kucharzewski: "Zrzućmy się na benzynę i ich spalmy i ich domki po cichu w nocy".

Gazeta Wrocławska, chcąc być może wypłynąć na tej przedpogromowej atmosferze (jej sprzedaż należy do najsłabszych spośród dzienników lokalnych) dołączyła do histerii antyromskiej. Jej komentator specjalizujący się od dawna w pisaniu "mądrości życiowych" na poziomie Paulo Coelho, po prostu wyjął kilka komentarzy czytelników i sklecił z nich artykuł. "Ore, ore, szaba... jak dobrze mieć Cygana za sąsiada. Najlepiej 300 km za płotem?". W Gazecie Wrocławskiej pojawił się także "fotoreportaż" mający być rzekomo dowodem na "brud Cyganów". Na zdjęciach walają się śmieci a pomiędzy śmieciami stoją Romowie. Skojarzenie odpowiednie. Tyle że zdjęcia przedstawiają zakopywanie śmieci przez Romów. Coś musieli z tymi śmieciami robić dopóki miasto pod naciskiem organizacji społecznych, takich jak Nomada czy Amnesty International, nie zorganizowało dla nich kontenera.

W anonimowych komentarzach Romowie oskarżani są nie tylko o "brudzenie", ale także o kradzieże rowerów z piwnic, choć wiadomo, że kradzieże są plagą całego Wrocławia i przodują w nich całkiem polscy specjaliści. Do tej pory policja  nie postawiła zarzutu Romom z Kamieńskiego ws. kradzieży, mimo że kontrolowani są bardzo często jako "automatycznie podejrzani". Nie ważne są jednak fakty, ważne są przeświadczenia. Tymczasem jedyny sensowny tekst jaki w tych dniach ukazał się na łamach Gazety Wrocławskiej był listem mieszkanki ul. Kamieńskiego, która ujawnia parę niewygodnych faktów, polecam przeczytać.

Kanał XML