Prawa pracownika

Zwolniona za bloga

Świat | Prawa pracownika

Sekretarka pracująca w Dixon Wilson we Francji została zwolniona z pracy za publikacje na blogu, a dokładniej za "naruszenie reputacji pracodawcy". Nazwa firmy nigdy nie ukazała się na danej stronie internetowej. Pracownica zamierza wytoczyć proces byłemu pracodawcy.

Portal Prawo i Internet pisze: Mamy nowe określenie: "dooced" - "getting fired because of something that you wrote in your weblog" - zostać zwolnionym za coś, co napisało się w blogu. Skoro takie zjawisko doczekało się już własnego określenia, to znaczy, że staje się coraz bardziej powszechne.

Nie tylko Włochy

Kraj | Świat | Prawa pracownika

Polska jako kraj peryferyjny w strukturach Unii Europejskiej spełnia swą funkcję dostarczając taniej siły roboczej. Niekiedy zbyt taniej.

Po ostatniej aferze we Włoszech przypomniano o Anglii.

W Brierley w Anglii na plantacjach truskawek należących do firmy S&A Davies wykorzystywano pracowników, między innymi z Polski. Pośrednicy obiecywali bardzo dobre warunki, rzeczywistość okazała się jednak inna, tak jak i zarobki. Zamiast 155 funtów wypłacono tylko 30.

Biedronka sprzedaje przeterminowaną żywność

Kraj | Prawa pracownika

Pracownicy sieci sklepów "Biedronka" przebijali daty na towarze, który szybko się psuje (ryby, ser), albo na takim, którego nie można było sprzedać, bo przywożono w gigantycznych ilościach.

Wycinano nożyczkami lub przebijano inną datą, jeśli ta wcześniejsza była wyblakła, albo była słabo wybita. Przydatności do spożycia przesuwano w ten sposób o kilka dni, żeby, jak twierdzi jedna z kierowniczek, "nie było kryminału".

Pomóżmy Szwedom !

Świat | Prawa pracownika

Ruszyła pierwsza w Szwecji strona internetowa dla obniżania płac. Biorąc sobie za wzór niemiecką stronę jobdumping.de, Vashal Nindal, Aleksandar Goga, Valdemar Vogel i Jeffrey Sing stworzyli stronę www.jobbjakt.se (łowy pracy). Zasada działania jobbjakt.se jest taka, że osoba, która zgodzi się na najniższą płacę, otrzymuje pracę. Szukający zatrudnienia rejestrują się za darmo na stronie, a później licytują swoje pensje – im niżej, tym “lepiej”. CZAS Z TYM SKOŃCZYĆ !

Kasa dla szefów - azbest dla pracowników

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Prawa pracownika

10 lipca, urząd morski nakazał armatorowi Rotterdam, by natomiast opuścila polskie wody terytorialne. Ale nie zrobił tego i odwołał do ministra kibica Wiecheckiego. Ten pozwałał na to, by statek zatruwał Wybrzeże, mieszkańców i pracowników Stoczni Gdańskiej.

Mieszkańcy Gdańsku i ekolodzy z całego kraju protestują przeciwko remontowi Rotterdamu ponieważ statek jest azbestową bombą. Statek nosi śmieci azbestowe.

Ponad 100 Polaków pracowało niewolniczo we Włoszech

Prawa pracownika

Zatrzymano 25 obywateli Polski i Włoch podejrzanych o handel ludźmi. Policja twierdzi, że 113 Polaków pracowało niewolniczo we Włoszech. Polacy zostali uwolnieni w regionie Apulia w okolicach Bari i Foggi.

Polscy pracownicy byli wywożeni do Włoch, gdzie zmuszano ich do niewolniczej pracy. Według ustaleń policji, miały miejsce przypadki gwałtów i pobić.

Przeciwko G8

Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny

Gdziekolwiek spotykają się twórcy globalnej niesprawiedliwości i wyzysku, wszędzie tam organizuje się ruch oporu, ludzie wychodzą na ulice.

W dniach 13-14 lipca ludzie wyszli na ulice by pokazać solidarność z protestującymi alterglobalistami w Petersburgu i przesłać informacje, że inny świat jest możliwy. Protesty odbyły się większości większych miast.

Nie ma kasy – będzie strajk

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Tacy są politycy

Wczoraj dla TVN Religa powiedział, że nie będzie w 2006 pieniędzy dla lekarzy. "Nigdy nie było mowy o zmianach w płacach w 2006. Podwyżka ma wynieść 30%, ale brutto, czyli realnie 15%."

Pracownicy służby zdrowia odpowiedzieli: „Zatem strajk, generalny, w całej Polsce…”

Praca w Polsce

Kraj | Prawa pracownika | Publicystyka

"Szukam pracy tam gdzie się da, w zatrudniaku, gazecie, ogłoszeniach, internecie..."Znajomości" nie mam, co od razu stawia mnie na końcu kolejki do umowy na stałe i uczciwej wypłaty. Pozostaje zawód sprzedawcy, sprzątaczki, opiekunki, akwizytora i... roznoszenie ulotek." - pisze jedna z internautek. - "Mam sporą wyobraźnię, nieprzeciętne pomysły i duży tupet w ich realizacji, nie boję się przeszkód, ale brzydzę się wciskaniem ludziom czegoś na ulicy "na siłę". Pomimo tych licznych zalet i kilku wad pozostaje mi pójść za miesiąc do Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Limanowskiego w Kętrzynie, uśmiechnąć się do pani, która ma umowę na stałe od 10 lat, a moje problemy jej wiszą i odebrać swoje 80% prezentu od św. pamięci Jacka Kuronia tj. jakieś 370 zł. Chcę to zmienić - mam upór wielkości Ameryki Południowej - ale jak widać w Kętrzynie niepotrzebni są młodzi ludzie z pasją i chęcią rozwoju. Łatwiej zatrudnić nowego absolwenta co pół roku. Bardziej pożyteczna czuję się w Anglii, Irlandii, Norwegii, Hiszpanii. Tam zmywając naczynia, roznosząc napoje, lub sprzątając domy zarabiam jak kierownik niskiego szczebla, chodzę do pubów, kupuję ciuchy i mam czas dla siebie. Nie muszę na polecenie szefa biec w białej bluzce i obcasach na budowę po 10-ciu godzinach pracy bo tam szef nie ma chorych pomysłów po kieliszku."

Ja mam skończone 25 i studia prawie za sobą. Pracowałem póki co kilka razy, zawsze w zawodach, gdzie nie trzeba mieć żadnych kwalifikacji. Jako pomocnik na budowie zarabiałem najwięcej... Wszystkie prace dostałem po znajomości.

Ostatnio czytam w gazecie regionalnej, że w Szczecinie jest najgorzej z pracą dla młodych. Większość znajomych jest za granicą, że nawet wypić porządnie nie ma za bardzo z kim, poza towarzyszami i towarzyszkami z FA i IP. Zostało może z 10% ludzi, których znam. Część tych co zostali szykują się do wyjazdu. Nie dziwie się zbytnio – chcą normalnie żyć. Nie chcą do końca życia być na garnuszku rodziców. Całego życia poświęć pracy za marne grosze.

Południowa Korea: Przeciwko Układowi o Wolnym Handlu

Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty

Ponad 10.000 osób wzięło udział we wtorkowym proteście przeciwko liberalizacji handlu oraz prawa pracy. Maszerowano do miejsca, gdzie spotkali się przedstawiciele USA i Południowej Korei omawiający i planujący zmiany. Doszło do starć z policją, która zagrodziła drogę protestującym.

Protestujący mówili, że tzw. uzgodnienia o wolnym handlu (FTA) odbiją się szkodliwie na ekonomii kraju oraz życiu społecznym. Domagają się odrzucenia propozycji USA, które służą tylko interesom mocarstwa oraz korporacji.

Nowy biuletyn Inicjatywy Pracowniczej

Kraj | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

Ukazał się 8 numer biuletynu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Jak zwykle przynosi szereg informacji z linii frontu robotniczego. Tym razem o pikietach w obronie wyzyskiwanych robotników zatrudnionych na czarno we Wrocławiu. Starcia przed sądem z pracodawcami, którzy zwolnili ludzi za założenie związku zawodowego. Relacje z Pilarszczyzny.

Prócz tego mamy trochę tekstów krytycznych, wywiady oraz felietony. Zmagania się radykalnego prorobotniczego związku zawodowego, z biurokratycznymi molochami tańczącymi na sznureczku pracodawcy.

Kolejna rozprawa Jacka Rosołowskiego

Kraj | Prawa pracownika

11 lipca odbyła się kolejna rozprawa członka OZZ Inicjatywa Pracownicza, Jacka Rosołowskiego, wyrzuconego za założenie związku zawodowego. Walka z Impel Tom trwa już dość długo. Pisaliśmy o tym trochę tutaj.

Jacek Rosołowski pozwał swojego byłego pracodawcę o bezprawne zwolnienie z pracy za próbę założenia związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

Ponad 80 tysięcy przypadków łamania prawa pracy

Kraj | Prawa pracownika


W raporcie Państwowej Inspekcji Pracy, jak podaje portal lewica.pl, stwierdzono , że w 2005 roku doszło do ponad 80 tysięcy przypadków łamania prawa pracy. Polegały one głownie na łamaniu przepisów BHP, niedokładnym prowadzeniu ewidencji czasu pracy oraz przekraczaniu ustalonego czasu pracy.

Według głównego Inspektor Pracy Bożeny Borys-Szopy część przypadków łamania prawa pracy wynikała zbyt małego zatrudnienia w stosunku do realnych potrzeb. Wskazała też, że prawna ochrona pracy jest zła. Pracownicy boją się w obecnych warunkach na rynku pracy wznosić skargi na pracodawców.

Górnicy wyszli na ulice

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś manifestowało kilkuset ratowników górniczych przed Wyższym Urzędem Górniczym w Katowicach. Domagali się zmian w emeryturach. ZUS nie zalicza im czasu spędzonego na ćwiczeniach i dyżurach w stacji ratownictwa górniczego. Przez co po 25 latach nie mogą przejść na emeryturę. Górnicy mówią, ze to niesprawiedliwe. Nazywają to skandalem. Będziemy walczyć o swoje prawa – zapowiadają. Jeśli protesty nie przyniosą skutku przejdą radykalniejszych metod miedzy innymi blokady stacji ratownictwa górniczego.

Odpowiedź na wyzwania globalizacji – Immanuel Wallerstein

Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Globalizacja jest wyzwaniem, jest wezwaniem rzeczywistości do ponownego, gruntownego przeanalizowania naszej praktyki, jak i przeróżnych ideologii. Chlebuś pożegnał Monteskiusza: „Państwo oraz społeczeństwo oświeceniowe z jego rozumieniem obywatelstwa i demokracji, z wzajemnym ograniczaniem się trójdzielnych władz – to już mocno zużyta formuła, która przestaje właściwie regulować czy nawet nazywać rzeczy.” , Rifkin obalił pojęcie własności. Ze stron wszelkich słyszy się, że teorie które posiadamy nie potrafią już analizować rzeczywistości, że musimy znaleźć nowe mechanizmy umożliwiające uchwycenie otaczającego nas świata. Często są to okrzyki polityczne, mające rozbrajać ruchy protestu, to ich przede wszystkim pozbawiać zaplecza intelektualnego, ale i ruchy kontestujące podzielają pogląd, że trzeba na nowo odnaleźć się w rzeczywistości. Próby te są raczej dyskusyjne. Książka NoLogo okrzyknięta współczesnym Kapitałem jest jedynie zbiorem faktów podanych dość smakowicie, ale jako taka pozostaje na gruncie płaskiego empiryzmu. Jeśli zaś chodzi o wyzwanie na gruncie praktyki społecznej to mamy do czynienia z upadkiem struktur demokracji parlamentarnej, rosnąca polaryzacją społeczną, wzrastającym zagrożeniem ekologicznym…

Na wszystkie te wyzwania próbuje dać odpowiedź Wallerstein. Podziela pogląd, że nie posiadamy odpowiednich narzędzi intelektualnych, ale nie dlatego, że rzeczywistość tak bardzo się zmieniła. Raczej nigdy ich nie posiadaliśmy. Pisze wręcz: „rzeczywistość gospodarcza wcale nie jest nowa, (…)a ta rzekoma nowość ma usprawiedliwiać porzucenie historycznych ustępstw liberalnych na rzecz państwa dobrobytu.” Globalizacja jest według socjologa epoką przejściową, epoką schyłkową kapitalizmu i powolnego wyłania się nowego systemu światowego. Mówienie zaś o jej całkowitej nowości, o nagłym wyłonieniu się innej rzeczywistości społecznej zaciemnia sprawę. Jest też sposobem na zrobienie szybkiej kariery na rynku nauki.

Kanał XML