Protesty

Madryt: Demonstracja przeciw bezrobociu

Świat | Protesty | Ubóstwo

Kilkaset osób wzięło udział w anarchistycznej demonstracji przeciwko bezrobociu zorganizowanej przez madrycką CNT.

W demonstracji wzięli też udział związkowcy z Cadiz i Motril, a także Związek Bezrobotnych Anarchistów i Młodzieżówka Wolnościowa i inne organizacje. Demonstracja rozpoczęła się w dzielnicy Carabanchel w Piazza Porto o 12.30, a zakończył o godzinie 14.00 na placu Marques Vadillo.

Anarchosyndykaliści postulują wprowadzenie 30-godzinnego tygodnia pracy bez redukcji płac (co jest ich postulatem od dziesiątek lat), prawa do przejścia na emeryturę w wieku 55 lat przy pełnej kwocie emerytury.

Padały również hasła antypolicyjne nawołujące do kontynuowania walki w przypadku represji.

Okupacja biura agencji ochrony Impuls - pracownicy otrzymali ponad 12 tys. zł!

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Związek Syndykalistów Polski i Sierpień 80, wraz ze swoimi członkami, byłymi i obecnymi pracownikami agencji ochrony Impuls, zorganizowały dziś wejście do biura firmy. Akcja wiązała się z sięgającymi 6 miesięcy brakami w wypłatach wynagrodzeń. Podczas akcji była też obecna ekipa telewizyjna Polsatu. Czwartek został wybrany na dzień akcji w związku z tym, że jest to dzień wypłat. Początkowo, pracownicy biura zarzekali się, że nie ma żadnych pieniędzy w kasie i pracownicy nie mogą w związku z tym otrzymać wynagrodzenia. Jednak protestujący nie dali za wygraną i powiedzieli, że nie ruszą się dopóki pieniądze nie zostaną wypłacone. Policja wezwana przez agencję okazała zrozumienie dla protestu i nie próbowała nawet usuwać blokujących, a zamiast tego mediowała w sporze.

Gdy do biura przyjechali przełożeni, nagle okazało się, że pieniądze są w kasie. Po dwugodzinnej okupacji, pracodawca wypłacił czterem pracownikom łącznie ponad 12 tys. zł. To oczywiście nie oznacza, że Związek Syndykalistów Polski i Sierpień 80 kończą działania w sprawie agencji, gdyż jest jeszcze bardzo wielu poszkodowanych pracowników, którzy nadal czekają na swoje wypłaty. Ponadto, ZSP będzie pomagać pracownikom walczyć o uznanie stosunku pracy, wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny, oraz wypłacenie ekwiwalentu urlopowego. Kampania Związku Syndykalistów Polski przeciw agencji Impuls trwa od lipca b.r. W tym czasie odbyło się już wiele pikiet przed biurem agencji i wielu pracownikom zgłaszającym się do ZSP udało się pomóc.

Poniżej film z akcji.

Oświadczenie w sprawie demonstracji 9 listopada

Kraj | Antyfaszyzm | Blog | Protesty

Przyjaciele i Przyjaciółki!

Zwracamy się do Was 75 lat po Nocy kryształowej w Niemczech, kiedy to hordy nazistów, przy sprzyjającej postawie aparatu państwowego, wzmogły prześladowania mniejszości żydowskiej. Dzisiejsza Europa przypomina tę z czasów wielkiego kryzysu. W wyniku wykluczenia społecznego zwiększa się poparcie dla agresji osadzonej w ideach nacjonalistycznych, rasistowskich i faszystowskich. W siłę rosną takie organizacje jak Złoty Świt, Jobbik, NPD czy rosyjscy neonaziści. Te tendencje przejawiają się również w Polsce, w działalności NOPu, ONRu, Młodzieży Wszechpolskiej oraz Ruchu Narodowego. Szokuje postawa mediów głównego nurtu, które legitymizują „ruch narodowy”, regularnie zapraszając jego przedstawicieli przed kamery i mikrofony.

Najskuteczniejszą formą walki z chorymi ideami jest samoorganizacja społeczeństwa. Lokalne grupy antyfaszystów doprowadziły do odwołania wielu imprez organizowanych przez nacjonalistów. Zablokowaliśmy też próbę wkroczenia Ruchu Narodowego do środowiska akademickiego. Nie pozwolimy, by tragiczne wydarzenia z przeszłości, jak i obecne incydenty przeszły bez echa. Dlatego każdego, kto rozumie jak niebezpieczne jest pobłażanie nacjonalistom i lekceważenie ich agresywnej ideologii, zapraszamy 9 listopada na godz. 13.00 pod bramę Uniwersytetu Warszawskiego na antyfaszystowski protest.

Razem Przeciwko Nacjonalizmowi!

www.antynacjonalizm.pl

Video-zaproszenie na Demonstrację Antyfaszystowską 2013

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty
2013-11-09 13:00
2013-11-10 00:00

9 listopada o godz. 13.00 spod bramy Uniwersytetu Warszawskiego wyrusza ogólnopolska demonstracja Razem Przeciwko Nacjonalizmowi. Zapraszamy!

http://www.youtube.com/watch?v=xjWUxHIfqSY

Event na Facebooku: https://www.facebook.com/events/645822335439588/
Strona: http://www.antynacjonalizm.pl

Warszawa: Protesty ZSP przeciwko firmie Impuls

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś przed południem miała miejsce kolejna akcja pod biurem firmy Impuls na ul. Łabiszyńskiej na warszawskim Bródnie. Aktywiści Związku Syndykalistów Polski, Sierpnia 80, jeden z byłych pracowników Impulsu, oraz osoby wspierające wtargnęli do biura domagając się zapłaty dla pracowników, w szczególności dla jednego z nich, który zwrócił się do ZSP o pomoc. Dyrekcja była niedostępna, a część pracowników potraktowała protestujących opryskliwie, zasłaniając się brakiem płatności ze strony kontrahentów. Związkowcy jednak wytłumaczyli dość jasno, że odpowiedzialnością pracodawcy jest wypłacanie wynagrodzenia, niezależnie od pozostałych okoliczności. Zapowiedziano również pomoc wszystkim pracownikom, którzy mają problemy z płatnościami w Impulsie, w zakresie składania pozwów o ustalenie stosunku pracy.

Pod wpływem presji, dyrektor handlowy agencji obiecał, że zostanie zorganizowane spotkanie w sprawie niewypłaconych wynagrodzeń jednego z pracowników, który był obecny na proteście. Znając jednak słowność Impulsu, ZSP spodziewa się, że dyrekcja może nie być zainteresowana spotkaniem. Na tą okoliczność przewidziana jest dalsza eskalacja protestów. Akcja była już drugą w tym tygodniu i szóstą akcją od rozpoczęcia kampanii. Podczas trwania protestu, dwóch innych poszkodowanych pracowników Impulsu zgłosiło się do ZSP z prośbą o pomoc. ZSP zajmie się także ich sprawą i będzie się domagać wypłaty zaległych wynagrodzeń, a także sądowego uznania istnienia stosunku pracy.

Poznań: zatrzymani w obronie skłotu Od:zysk

Kraj | Lokatorzy | Protesty | Represje

Aktualizacja: 16.30 - wszyscy zatrzymani zostali już wypuszczeni. O godz. 17.00 pod komisariatem na ul. Marcinkowskiego odbędzie się konferencja prasowa w tej sprawie.

Dziś, 25 października 2013 o 14ej, miała miejsce akcja w obronie poznańskiego skłotu Od:zysk, którego licytacja ma się odbyć 30 października. Demonstrujący weszli do placówki banku WBK, największego wierzyciela Od:zysku. Po występie samby odczytano oświadczenie przygotowane przez skłotersów. W miedzy czasie 4 osoby rozstawiły wewnątrz banku namiot, rozpoczynając tym samym okupację placówki. Pozostałe osoby wyszły na zewnątrz, kontynuując protest.

Tymczasem "sił porządkowych" przybywało, w końcu otoczyły one kordonem pikietujących, utrudniając pieszym poruszanie się chodnikiem. Wszyscy obecni na pikiecie zostali spisani (ok. 40 osób), pomimo że policja nie poinformowała, że zgromadzenie jest nielegalne i nie wezwała do rozejścia się. Protestujących wewnątrz siłą wyniesiono tylnymi drzwiami banku, a następnie przewieziono na komisariat przy ulicy Marcinkowskiego.

Poniżej podajemy numer telefonu, pod które możecie dzwonić, by zapytać o zatrzymanych:
61 841 24 11

sytuacja jest rozwojowa

Urugwaj: Serbscy pracownicy walczą o pensje

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W Urugwaju i Serbii trwają akcje skierowane przeciwko firmom Kresta, Almag i Monte del Plata, które korzystają z usług pracowników serbskiej firmy Termoelektro, ale nie chcą im zapłacić należnych 10 000 dolarów pensji.

Pracownicy nie są m.in. w stanie wrócić bezpiecznie do swoich domów bez pieniędzy na które zapracowali. Serbskich pracowników wspierają będący na miejscu działacze IWA oraz serbscy anarchosyndykaliści z ASI. Warunki pracy były przez lokalną prasę określane jako niewolnicze.

Siódemka pracowników prowadzi teraz głodówkę w jednym z centralnych punktów Montevideo. Od kilku miesięcy nie tylko nie dostawali pensji, ale również wyżywienia.

Protesty przeciwko rasistowskim kontrolom uchodźców z Lampedusy w Hamburgu

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

 Protest na Sternschanze
Aktualizacja 17.10.: Tylko jeden uchodźca skorzystał z propozycji władz i stawił się w urzędzie. Reszcie grozi się dalszymi poszukiwaniami. W mieście trwają kontrole. Obecnie zwołano spontaniczną demonstrację na Reeperbahnie, gdzie trwają wzmożone kontrole. Na 19:00 zapowiedziano kolejną demonstrację, a w piątek o 9:30 ma dojść do zablokowania dworca Dammtor - jednego z kluczowych węzłów komunikacyjnych Hamburga. W Berlinie, Hannoverze i Flensburgu odbyły się demonstracje i akcje solidarnościowe. W Berlinie także przebywają uchodźcy, a cześć z nich prowadzi głodówkę. Uczniowie i uczennice szkoły w dzielnicy St. Pauli wystosowały do władz list, w którym piszą, iż zadecydowały udostępnić uchodźcom szkolną halę sportową pomiędzy 19:00 a 7:00.

16.10. W Hamburgu od piątku odbywają się nasilone protesty społeczne przeciwko polityce władz wobec uchodźców z Lampedusy, którzy obecnie koczują w kilku punktach miasta. Ustalenia senatu zmierzają do zebrania danych uchodźców, a w szczególności ich narodowości. Władze obiecują uchodźcom wsparcie, jeśli poddadzą się oni kontroli dobrowolnie, w tym wsparcie medyczne i status azylanta. Uchodźcy jednak obawiają się, że miasto żadnej ochrony im nie zapewni, a wręcz wejście na legalną drogę skończy się deportacją.

Pracownicy TVP zdecydowali o strajku

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

72 proc. pracowników Telewizji Polskiej, którzy wzięli udział w referendum strajkowym, zagłosowało za wszczęciem protestu. Frekwencja wyniosła 51,16 proc.

Referendum strajkowe zakończone zostało we wtorek 8 października br., po osiągnięciu frekwencji na poziomie 51,16 proc. (tym samym referendum jest ważne, ponieważ frekwencja przekroczyła 50 proc.). W środę przez cały dzień trwało jeszcze liczenie głosów, a oficjalne wyniki podano późnym wieczorem.

W głosowaniu wzięło udział 1769 pracowników TVP, z których 1274 (czyli 72,02 proc.) opowiedziało się za strajkiem, 172 (9,72 proc.) było przeciw, a 258 (14,58 proc.) wstrzymało się od głosu. 65 głosów (3,67 proc.) było nieważnych.

Protest wykluczonych opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami

Kraj | Protesty

8 października w Warszawie odbył się kolejny protest wykluczonych opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Przypomnimy, że od 1 lipca, wiele osób straciło prawo do świadczeń i zasiłków pielęgnacyjnych, gdy rząd pozbawił wsparcia opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnościami ustalając absurdalnie niskie kryteria dochodowe.

(Więcej o sprawie tutaj)

Opiekunowie najpierw protestowali pod Kancelarią Premiera. Opowiedzieli o fatalnej sytuacji opiekunów, którzy nie pracują, aby móc opiekować się swoimi bliskimi. Odebrano im nawet skromne wsparcia, które otrzymywali. Podkreślili, że nie chcą oddawać członków rodziny do domów opieki. To nie ma ekonomicznego sensu nawet dla rządu, bo pobyt jednej osoby w domu opieki kosztuje 3-4 tys. złotych miesięcznie i decydowanie taniej jest dać pomoc opiekunom z rodziny. Opiekunowie złożyli petycję w Kancelarii i obiecali, że tam wrócą, jeśli rząd nie poprawi natychmiast tej sytuacji.

Gdańsk: Demonstracja solidarnościowa z Tomkiem Dziemiańczukiem

Kraj | Protesty
2013-10-03 17:00
2013-10-03 18:00

Zapraszamy wszystkich na pokojowy protest przeciwko zatrzymaniu załogi statku Greenpeace "Arctic Sunrise" przez władze Federacji Rosyjskiej, w tym zatrzymaniu Tomasza Dziemiańczuka, polskiego aktywisty organizacji ekologicznej Greenpeace i innych organizacji społecznych i kulturalnych. Protest odbędzie się w czwartek, 3 października, w godzinach 17 - 18 pod konsulatem Federacji Rosyjskiej przy ul. Batorego 15 w Gdańsku Wrzeszczu. Akcja jest organizowana przez grupę przyjaciół zatrzymanego działacza ekologicznego i społecznego, Tomasza Dziemiańczuka z Gdańska.

Od Vegana: Tomek wiele razy pmagal wspolorganizowac rozne eventy na Uniwersytecie Gdanskim w tematyce anarchizmu, wegetarianizmu, praw czlowieka oraz filmy okolotematyczne.

Konsulat Federacji Rosyjskiej, ul. Batorego 15, Gdańsk-Wrzeszcz

Na FB https://www.facebook.com/events/657689360932548/
Tutaj możesz wysłać list protestacyjny: http://www.greenpeace.org/poland/pl/dzialaj-teraz/free-our-activists/

Saudyjki zapowiedziały "dzień nieposłuszeństwa". Złamią zakaz jazdy samochodem

Świat | Dyskryminacja | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Kobiety w Arabii Saudyjskiej mają dość społecznego zakazu jazdy samochodem. Na 26 października zapowiedziały swój "dzień nieposłuszeństwa" przeciw dyskryminacji na drodze. - Jestem zdolną kobietą, a zakaz narusza moje prawa - mówi jedna z nich.
Saudyjki rozpoczęły internetową kampanię "Oct 26th, driving for women", w której zachęcają kobiety do masowego wyjazdu na saudyjskie drogi. W ciągu niecałego tygodnia od uruchomieniastrony internetowej akcji poparło ją już ponad 11 tysięcy osób. Jedną z pierwszych kobiet, która podpisała internetową petycję, była ekonomistka Mai al-Swayan, która powiedziała CNN, że 26 października na pewno zasiądzie za kierownicą.

RPA: Strajk gornikow, tysiace protestuja

Świat | Protesty

Niedaleko miasta Swartruggens i Rustenberg dzis z samego rana gornicy jednej z kopalni nalezacej do glownego anglo-amerykanskiego wlasciciela wiekszosci kopalni w RPA, rozpoczeli bezterminowy strajk o podwyzke wyplat oraz lepsze warunki w pracy.

Jak dowiedzialem sie od jednego gornika pochadzacego z Mozambiku, w strajku oczestnicza wszyscy gornicy w ponad 7 tysiecznej sile i nie zamierzaja zaprzestac do czasu wywalczenia postulatow. Odbylem ciekawa rozmowe o anarchizmie i strajku generalnym oraz innych strajkach na swiecie i przejmowaniu miejsc produkcji w Argentynie oraz Grecji. Mimo, ze czesc boi sie konsekwencji wyrzucenia z pracy lub brutalnosci wladzy nie daja za wygrana laczac sie i jednoczac w walce o godnosc i rownosc. 2 zwiazki zawodowe uczesnicza w strajku i negocjacjach. Wlasciciel kopalni zaproponowal 6 % podwyzki lecz gornicy walcza o godna podwyzke. Przedstawilem sytuacje zoltych zwiazkow zawodowych w dogadywaniu sie z pracodawcami na niekorzysc strajkujacych i zaproponowalem nie odpuszczenie od strajku jesli zwiazki odpuszcza.

Grecja: Demonstracja antyfaszystowska w Atenach

Świat | Antyfaszyzm | Protesty

Po śmierci greckiego rapera antyfaszysty Killaha P. doszło w Grecji do masowych protestów przeciwko nazistowskiej partii Złoty Świt.

Demonstracja w Atenach zebrała początkowo 20 000 osób pod koniec około 100 000. Demonstracja przechodziła m.in. obok greckiego parlamentu gdzie skandowano antyrządowe hasła. Biura Złotego Świtu cały czas otoczone były przez policję.

Pod gmachem amerykańskiej ambasady doszło do ataku policji na blok anarchistyczne. Inne części demonstracji również były raz na jakiś czas podgryzane przez policję. Większość mediów nie informowała na temat wydarzenia.

Protesty w Portugalii i Hiszpanii

Świat | Protesty

Cięcia budżetowe i znaczne ograniczenia w wydatkach państwa spowodowały kolejne protesty w Portugalii. Ich sąsiedzi - Hiszpanie - także w najbliższa sobotę zamierzają na ulicach wyrazić swoje niezadowolenie.

Portugalscy emeryci i renciści wyszli na ulice. Sprzeciwiają się coraz to nowym oszczędnościowym cięciom, na których najbardziej cierpią najbiedniejsi.

"Rabunek" - takim słowem określali antykryzysowe cięcia uczestnicy dzisiejszej manifestacji w Lizbonie. Ulicami portugalskiej stolicy przeszli przede wszystkim byli pracownicy sektora budżetowego, których w przyszłym roku czekają kolejne obniżki świadczeń.

Kanał XML