Protesty

Wielka Brytania: Marks and Spencer i Workfare - rozpoczynają się protesty

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Firma Marks and Spencer ogłosiła, że zamierza korzystać z darmowej pracy 1000 osób w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu odbywają się protesty pod sklepami sieci w wielu miastach.

Marks and Spencer chce korzystać z brytyjskiego programu Workfare. Dzięki programowi przymusowej pracy dla osób bezrobotnych, firma nie musi płacić ani grosza za ich pracę. A to pozwala oczywiście na zwiększenie zysków. Firmy korzystające z programu także nie mają potrzeby tworzyć nowych płatnych miejsc pracy, co z kolei tylko zwiększa problem bezrobocia.

Od wielu miesięcy, aktywiści w Wielkiej Brytanii pikietują sklepy korzystające z programu Workfare. Dzięki oburzeniu obywateli i aktywistów pracowniczych, niektóre ze sklepów zrezygnowały z udziału w programie.

USA: Masowe demonstracje przeciwko rządowej inwigilacji

Świat | Protesty

W dniu 4 lipca w ponad 100 amerykańskich miastach odbyły się protesty przeciwko szpiegowaniu obywateli przez agencje rządowe. 4 lipca zamiast udziału w tradycyjnych defiladach święta niepodległości, obywatele w wielu miastach wybrali akcje przeciwko rządowemu programowi inwigilacji obywateli za pośrednictwem najnowszych środków technologicznych.

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) prowadzi tajny program szpiegowania społeczeństwa (nie tylko amerykańskiego) w postaci inwigilacji internetu, podsłuchów, czy nadzorowania obywateli. Tajne operacje USA wyszły na jaw w postaci przecieku ujawnionego przez byłego amerykańskiego szpiega pracującego dla NSA - Edwarda Snowdena – ciągle poszukiwanego przez rząd amerykański.

Wiele protestów pod nazwą „Restore the Fourth” („Przywrócić Czwartą”) – miało na celu obronę czwartej poprawki do konstytucji USA – czyli prawa chroniącego obywateli przed bezprawną inwigilacją, zatrzymaniem, przeszukaniem i gwarantującą nietykalność osobistą. Protestowano również przeciwko wydaniu przez rząd 1,5 miliarda dolarów na Centrum NSA do spraw gromadzenia informacji w Utah.

Społeczności internetowe przyłączyły się do protestów. Ponad 30 000 stron internetowych zamieściło bannery domagające się od NSA zaprzestania światowej inwigilacji. Do akcji przyłączyły się między innymi znane społeczności internetowej strony jak Mozilla, WordPress czy Reddit.

RPA: Starcia przeciwników Obamy z policją

Świat | Protesty

Podczas wizyty prezydenta USA Baracka Obamy policja starła się z demonstrantami przeciwnymi jego obecności w RPA. Demonstranci z grup „NoBama” i „No You Can’t”, a także związki zawodowe i studenci protestowali przeciwko przyznaniu Obamie honorowego doktoratu na Uniwersytecie w Johannesburgu.

Obama krytykowany jest głównie za wspieranie eksploatacji afrykańskich zasobów przez amerykański rząd i korporacje, wspieranie Izraela w okupacji Palestyny, a także za ataki terrorystyczne bezzałogowych samolotów.

Demonstranci starli się z policją pod kampusem Soweto. Policja użyła gazu łzawiącego, gumowych kul i granatów ogłuszających. Protestujący przedarli się pod amerykańską ambasadę, gdzie przez wiele godzin okupowali wejścia i teren wokół ambasady.

Kraków: Akcje solidarnościowe z uchodźcami z Niemiec

Kraj | Protesty

4 lipca w Krakowie odbyła się akcja solidarnościowa z uchodźcami z Niemiec. W zeszłym tygodniu, w centrum Monachium, w dniach od 22 czerwca do 30 czerwca odbywał się generalny strajk głodowy uchodźców.

30 czerwca został brutalnie przerwany przez policję. W geście solidarności w Krakowie został rozwieszony baner i odbyła się akcja solidarnościowa pod konsulatem niemieckim.

Żaden człowiek nie jest nielegalny!

Lublin: Occupy Chevron; STOP WYDOBYCIU GAZU ŁUPKOWEGO!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Protesty
2013-07-06 14:00
2013-07-06 16:00

 OCCUPY CHEVRON LUBLINSTOP WYDOBYCIU GAZU ŁUPKOWEGO!
Wspieramy protest mieszkańców Żurawlowa i okolic

6 lipca 2013 roku o godz. 14.00 odbędzie się w Lublinie solidarnościowy protest z mieszkańcami Żurawlowa na Zamojszczyźnie, przeciwko inwestycji prowadzonej przez międzynarodową korporację Chevron.

Wspieramy mieszkańców, którzy już ponad miesiąc, w liczbie ponad 150 osób, blokują teren, na którym Chevron chce prowadzić poszukiwania gazu łupkowego. Do protestu dołączają kolejne wsie: Rogów, Szczelatyn, Siedlisko.
Protest w Żurawlowie to nie tylko walka mieszkańców o ich domy i rodziny, ale także walka z globalną korporacją- jej chciwością i arogancją wobec decyzji społeczności lokalnych.

Chcemy, by Ministerstwo Środowiska, na wniosek mieszkańców Żurawlowa, poparło delegalizację koncesji firmy Chevron na poszukiwanie gazu łupkowego na Lubelszczyźnie.

Stosowana przez Chevron technologia szczelinowania hydraulicznego jest niebezpieczna dla środowiska, prowadzi do:
- zużycia dużych ilości wody
- produkcji toksycznych ścieków
- zanieczyszczenia powietrza
Ponadto, działania firmy Chevron na świecie wskazują na lekceważenie przez nich praw człowieka.

Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Żurawlowa i okolic 6 lipca (sobota) o godz. 14:00 na Placu Litewskim w Lublinie.
Podczas pikiety wystąpi zespół samby „Wschodni Sambastion”, a także będziemy tworzyć fotopetycję: Każdy/a będzie mógł zrobić sobie zdjęcie z tabliczką wyrażającą sprzeciw wobec działań koncernu Chevron w Żurawlowie oraz solidarność z mieszkańcami gminy Grabowiec na Lubelszczyźnie.
Zdjęcia w formie fotopetycji opublikowane zostaną na stroniehttp://occupychevron.tumblr.com/

Bądźcie z nami!
Tylko solidarność daje nam szansę na zwycięstwo!

Więcej informacji o proteście: http://occupychevron.tumblr.com/ PRZECIWKO WYDOBYCIU GAZU ŁUPKOWEGO

Żurawlów: Potrzebujemy Ciebie!

Kraj | Protesty

Już ponad miesiąc trwa protest w Żurawlowie na Zamojszczyźnie przeciwko inwestycji prowadzonej przez międzynarodową korporacje Chevron. Od początku czerwca ponad 150 rolników i rolniczek blokuje teren na którym Chevron chce prowadzić poszukiwania gazu łupkowego.

Do protestu dołączają kolejne wsie: Rogów, Szczelatyn, Siedlisko. Caly czas napływają głosy poparcia z całego świata. Mamy świadomość, że nasz protest to nie tylko walka o nasze domy i rodziny, ale także walka z globalną korporacją: jej chciwością i arogancją wobec decyzji społeczności lokalnych.

Od początku protestu pracownicy i podwykonawcy firmy Chevron wielokrotnie próbowali nas skłócić, grozili nam i prowokowali. Mamy poważne sygnały, że Chevron za pomocą kancelarii prawnej CMS Cameron McKenna, wywiera ogromny nacisk na lokalną władzę, aby konflikt rozwiązać siłowo.

Brazylia: Protest przed stadionem. Policja zaatakowała demonstrantów.

Świat | Protesty | Represje

W niedzielę odbyła się demonstracji w Rio de Janeiro w pobliżu stadionu Maracana, gdzie rozgrywany był finałowy mecz piłkarskiego Pucharu Konfederacji. Grupy demonstrantów próbowały wedrzeć się na stadion. Doszło do starć z policją. W odpowiedzi, na policjantów posypały się kamienie.

Ponad 10 tysięcy policjantów wzięło udział w akcji przeciw demonstrantom.

Egipt: Protesty i zamieszki w rocznicę mianowania Mohameda Morsiego

Świat | Protesty | Tacy są politycy

W minioną niedzielę na ulice całego kraju wyległy miliony osób, domagając się dymisji prezydenta Mohameda Morsiego w pierwszą rocznicę jego inauguracji. Egipskie media podają, że niedzielne protesty były największymi tego typu w historii Egiptu. Demonstracje szybko przerodziły się w starcia zwolenników i przeciwników władzy. W zależności od źródeł, mówi się o 6 do 16 osób zmarłych (z czego dwie zostały zabite podczas ataku demonstrantów na siedzibę Bractwa Muzułmańskiego), oraz 780 rannych.

Minister obrony Egiptu, generał Abd el-Fatah Said es-Sisi oświadczył, że armia nie będzie się włączać do polityki, ani obejmować stanowisk rządowych, ale jednocześnie dał politykom 48 godzin na przyjęcie żądań narodu. Rządzące Bractwo Muzułmańskie odrzuciło jednak deklarację armii.

W wydanym oświadczeniu Sisi, który jest również naczelnym dowódcą sił zbrojnych ostrzegł, że jeśli politycy przez dwie doby nie uzgodnią metod przezwyciężenia obecnego kryzysu, to wojsko przedstawi własną mapę drogową w tej kwestii. Według Sisiego dalsze marnowanie czasu spowoduje jeszcze większe pogłębienie podziałów społecznych i politycznych w Egipcie. Deklaracja naczelnego dowódcy wywołała wielką radość zebranych na placu Tahrir w Kairze demonstrantów, którzy domagają się odejścia prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego.

Związkowcy z Chung Hong przed Sądem Pracy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

 demo 5 lipca: nie jesteśmy maszynami! Przed sądem pracy we Wrocławiu odbyła się pikieta solidarnościowa z Krzysztofem Gazdą,który został dyscyplinarnie zwolniony z firmy Chung Hong El (produkującej dla LG w specjalnej strefie ekonomicznej pod Kobierzycami). Pikietujący chcieli wyrazić swoją solidarność ze związkowcem i zaprotestować przeciwko deptaniu wolności związkowych.

Krzysztof stracił pracę w gorącym i kluczowym momencie prowadzonego przez komisję Inicjatywy Pracowniczej sporu zbiorowego – czyli tuż po wygranym referendum strajkowym. Zarząd, próbując wyciszyć opór pracowniczy, spotkał się z jeszcze większym protestem. Tego samego dnia pracownicy podjęli strajk. Rozprawa w sądzie pracy (o przywrócenie do pracy i odszkodowanie) przypadła dokładnie w rocznicę wybuch strajku, który miał miejsce 28 czerwca 2012 roku.

Rosja: Policja wstrzymała wiec LGBT

Świat | Dyskryminacja | Protesty

29.06.br., w Petersburgu (tu: Pola Marsowe) na żądania policji przerwano wiec na rzecz praw homoseksualistów.

Spotkanie zgromadziło dwudziestu aktywistów LGBT i około dwustu ich przeciwników. Geje byli silnie strzeżeni przez funkcjonariuszy organów ścigania i metalowe płoty, jednak to nie zdołało powstrzymać przeciwników przed protestami. Przeciwnicy, wśród których znaleźli się ludzie w niebieskich beretach z atrybutami kozackimi, starali przedrzeć się przez ogrodzenia, rzucając przy tym jajkami, kamieniami, racami i bombami dymnymi, głośno skandując Sodoma nie przejdzie!.

W rezultacie, pół godziny po rozpoczęciu starć, policja postanowiła zapakować aktywistów LGBT w autobus i zawieźć w nieznanym kierunku.

Portugalia: Represje podczas strajku generalnego

Świat | Protesty | Represje

27 czerwca w Portugalii odbył się strajk generalny przeciwko polityce zaciskania pasa wymuszona przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jest to już czwartym strajkiem generalnym od 2011 roku.

Podczas strajku 226 osób zostało zatrzymanych podczas blokady mostu łączącego obie części miasta. Grozi im za to od roku do pięciu lat pozbawienia wolności.

Niemcy: Strajk głodowy uchodźców

Świat | Dyskryminacja | Protesty

Dzisiaj mija 7 dzień generalnego strajku głodowego uchodźców w Niemczech. Mija jednocześnie 4 dzień od kiedy strajkujący odmawiają przyjmowania wody. Strajk odbywa się w centrum Monachium. Już 21 osób trafiło do szpitali. W tym czasie żadne próby przerwania strajku, podejmowane przez rząd, nie przyniosły skutku. Rząd nie chce też szukać rozwiązania sytuacji i nie chce wziąć odpowiedzialności za to, co się dzieje.

Niemiecki rząd wkrótce będzie musiał podjąć decyzję – czy wypełni żądania uchodźców, czy też przyczyni się do tego, że na ulicach Monachium pojawią się nowe symbole walki z systemem, tak jak kiedyś Robert Sandes i Holger Meins.

Berlin: Protest pod biurem Fundacji Heinricha Bölla przeciwko umowom śmieciowym

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj, pod berlińskim biurem Fundacji Heinricha Bölla odbyła się pikieta niemieckiego Związku Wolnych Pracowników i Pracownic (FAU), który prowadzi spór z Fundają. Fundacja korzysta z usług zewnętrznych firm, aby uniknąć bezpośredniego zatrudniania dużej części pracowników, przez nie są oni opłacani według stawek minimalnych obowiązujących w branży i są zmuszeni do pracy we wczesnych godzinach porannych, lub późnych wieczornych, lub w czasie weekendu, bez żadnych dodatkowych opłat. Związek FAU domaga się bezpośredniego zatrudnienia pracowników pracujących dla Fundacji bezpośrednio przez Fundację.

Na początku czerwca, pikietę solidarnościową podczas konferencji organizowanej pod patronatem Fundacji zorganizował w Warszawie Związek Syndykalistów Polski. Aktywiści rozmawiali wtedy z przedstawicielką polskiego biura Fundacji, tłumacząc powody akcji. W odpowiedzi na działania ZSP, Fundacja wysłała list, w którym oświadczyła, iż:

Konflikt pracowniczy, w który zaangażowany jest Związek Wolnych Pracowników i Pracownic (FAU), dotyczy zapisów umów zawieranych w centrali Fundacji na wykonanie usług z zakresu cateringu i organizacji imprez. Kierownictwo berlińskiej centrali uznało wagę problemu i intensywnie pracuje nad jego rozwiązaniem.

Rada pracownicza wydała stanowisko krytyczne wobec tendencji outsourcingowych. Zdecydowanie opowiada się za ograniczeniem liczby umów czasowych i, w miarę możliwości, zawieraniem stałych kontraktów. Niezależnie od prowadzonego postępowania sądowego zamierza doprowadzić do porozumienia z zarządem w celu zmiany trybu zatrudniania. Przy nowych umowach z firmami zewnętrznymi mają zostać uwzględnione postulaty i rekomendacje rady.

Ukraina: Pamiętają o więźniach politycznych

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

18 czerwca w Kijowie, w ramach tygodnia działań solidarnościowych, odbyła się akcja, mająca na celu wsparcie więźniów politycznych. Wśród ludzi, o których mówiono znaleźli się m.in. więźniowie 6 maja, anarchiści, antyfaszyści, grupa Pussy Riot.

Kilkunastu aktywistów skandowało hasła, jak: Wolność dla więźniów politycznych!, Za wolność waszą i naszą!, Precz z państwem policyjnym!.

Demonstranci trzymali transparenty oraz flagi anarchosyndykalistów. Akcję zainicjowała syndykalistyczna grupa Autonomiczny Sojusz Robotników, jednak w działania byli również zaangażowani działacze innych grup wolnościowych.

Tłum. z jęz. ros.: MrsRadioactive

Warszawa: Związkowcy komunikacji miejskiej wywalczyli utrzymanie darmowych przejazdów do 2014 r.

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Transport

Pod presją związkowców, Ratusz przesunął likwidację darmowych przejazdów dla pracowników komunikacji miejskiej i ich rodzin. Sprawa dotyczy 30 tys. osób. W maju radni Platformy Obywatelskiej odebrali im te prawa. Uchwała rady miasta w pierwszej wersji miała obowiązywać od lipca, potem od września. Termin ustalony wczoraj ze związkami zawodowymi to 31 marca 2014 r.

Związkowcy zagrozili ekipie Hanny Gronkiewicz-Waltz strajkiem. Nie powiodły się negocjacje ze spółkami. Ich prezesi byli gotowi zapłacić za połowę ceny biletu dla pracowników i ich dzieci. Strona związkowa się na to nie zgodziła. Na przyszły tydzień zapowiadała kilkugodzinny strajk ostrzegawczy. W wyniku groźby strajku, zmiany odroczono do końca marca 2014 r.

Kanał XML