Protesty

Bezrobotni też chcą żyć

Kraj | Protesty | Publicystyka | Ubóstwo

Ministerstwo Pracy szykuje rozwiązanie prawne, które może skończyć się tym, że bezrobotny, który odmówi przyjęcia już pierwszej oferty z urzędu pracy, zostanie wykreślony z rejestru na dziewięć  miesięcy i straci dostęp m.in. do bezpłatnej służby zdrowia.

Wszystko to ma na celu nie obniżenie faktycznego poziomu bezrobocia, które w Polsce jest gigantyczne i nie spada od 20 lat poniżej 10 proc., ale jedynie jego zamaskowanie za pomocą manipulacji statystyką. Wszystko to przygotowywane jest nie po to, aby ulżyć bezrobotnym, ale po to, żeby rząd mógł pochwalić się przed wyborami sztucznym spadkiem bezrobocia. Propagandowa maszyna rządowa czeka tylko na te zmiany, aby wmówić mieszkańcom naszego kraju, że skutecznie zwalcza bezrobocie.

Rząd twierdzi, że chce „zlikwidować fikcyjne bezrobocie”. Tymczasem wiele osób pracuje na różnego rodzaju umowach śmieciowych lub na czarno i jest zmuszanych do „kombinowania” oraz rejestrowania się w Urzędzie Pracy, aby mieć ubezpieczenie i inne świadczenia, mimo że tak naprawdę nie szukają pracy. Winny jest tej sytuacji cały system, który powoduje, że ludzie są zmuszani do pracy na czarno lub na śmieciówkach, a uderza się w tej sprawie w najsłabszych, a nie np. w pracodawców, którzy zatrudniają ludzi w takiej formie.

Wrocław: Pikieta pod Urzędem Pracy

Kraj | Protesty | Ubóstwo | Zwolnienia

Niedawno zakończyła się pikieta informacyjna pod Urzędem Pracy we Wrocławiu zorganizowana przez Związek Syndykalistów Polski w ramach Dni Akcji Przeciwko Bezrobociu organizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników. Akcja miała na celu zaprotestowanie przeciwko planom rządu, które zakładają wyrejestrowywanie z ewidencji bezrobotnych osób, które odmówią już pierwszej oferty pracy. Wyrejestrowanie oznacza utratę bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, co pogorszyłoby i tak trudną sytuację tych osób.

Treść ulotki rozdawanej podczas akcji: Bezrobotni też chcą żyć

Pikieta spotkała się z żywym zainteresowaniem licznie odwiedzających UP osób. Rozdano 300 ulotek, a aktywiści i aktywistki przeprowadzili wiele ciekawych rozmów. Część bezrobotnych zaproponowała, aby przeprowadzić także akcję mającą na celu przywrócenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla osób poszukujących pracy. Jeden z poszukujących pracy mężczyzn opowiadał np., że dostał karę w wysokości 150 zł za jazdę bez biletu, chociaż został wysłany przez UP na rozmowę o pracę (gdyby odmówił miałby kłopoty, bo dziś można odmówić jedynie trzy razy i następuje automatyczne wyrejestrowanie). W dodatku okazało się na miejscu, że oferta od dawna jest nieaktualna. Wiele takich historii można było dzisiaj usłyszeć.

Aktywistki i aktywiści ZSP będą powracać pod Urząd Pracy z podobnymi akcjami informacyjnymi.

Wielka Brytania: Protesty przed szczytem G8

Świat | Protesty

Władze brytyjskie obawiają się protestów w londyńskim City na wzór tych, do których doszło w 2009r. z okazji szczytu G20.

11 czerwca 2013 roku około stu osób pikietowało przed siedzibą koncernu naftowego BP, zaś druga grupa zebrała się przed biurem amerykańskiego koncernu aerokosmicznego Lockheed Martin. Demonstranci przeszli również główną ulicą handlową (tj. Oxford Street) Londynu. Głoszono hasła: Bez granic, bez więzień, bez kapitalizmu. i Wspólna walka!.

Londyńska policja w czasie protestów przeciwko szczytowi G8 (zaplanowanemu na dni 17-18.06.2013r.) aresztowała 32 osoby. Podczas zatrzymań doszło do starć z policją. Według władz, demonstranci dopuścili się m.in. ataków na funkcjonariuszy oraz uszkodzenia mienia.

Aktywiści z grupy StopG8 w maju zapowiedzieli, że przed szczytem zorganizują protesty wokół ok. 100 obiektów, które uznali za symbole kapitalizmu (m.in. siedziby banków, wielkich korporacji, hotele, luksusowe sklepy, nocne lokale).

Aktywiści twierdzą, że ich grupa jest antykapitalistyczną siatką składającą się z autonomicznych grup i jednostek. Odmawiają współpracy z policją.

Rosja: Pikieta na rzecz więźniów sumienia

Świat | Protesty | Represje

12 czerwca 2013 roku anarchiści z Niżnego Nowogrodu przeprowadzili pikietę pod hasłem Wolność dla więźniów sumienia.

Przedsięwzięcie miało na celu publiczne wyrażenia poparcia wobec więźniów 6 maja i pozostałych więźniów politycznych.

Anarchiści wyrazili solidarność więźniami politycznymi z Rosji, a także z całego świata, domagając się uczciwego śledztwa w sprawie 6 maja. Wg demonstrantów, więźniowe 6 maja powinni wyjść na wolność, a sprawcy ich pobić powinni ponieść karę.

Pikieta odbyła się bez nieprzyjemnych incydentów. Rozdano 100 ulotek. Każdy miał możliwość wypisania kartki, wyrażającej poparcie dla więźniów (dziewczyn z Pussy Riot, moskiewskich antyfaszystów, więźniów 6 maja, białoruskich anarchistów, etc.).

Brazylia: Przeciwko pucharowi konfederacji

Świat | Protesty | Ubóstwo

Jak podaje serwis sport.pl zamieszki w Brazylii prócz podwyżek cen biletów dotyczą również protestów przeciw odbyciu się tzw. pucharu konfederacji w tym kraju. Inauguracja imprezy w sobotę.

W stolicy kraju Brasilii przeciwnicy turnieju zablokowali główne ulice oraz wszystkie dojazdy na stadion Mane Garrincha. Spalilono 150 opon na sześciopasmowej drodze Avenida 150, przez co w powietrze wzbił się czarny, gęsty dym, który całkowicie uniemożliwił ruch. Odbyły się także zamieszki na głównych ulicach, bijatyki z policjantami

Policja i służby bezpieczeństwa były całkowicie zaskoczone skalą protestów. "Chcemy, by pieniądze były inwestowane w edukację i służbę zdrowia, a nie w stadiony" - powiedział jeden z protestujących. Ponadto nie podoba im się, że wiele osób zostało przesiedlonych ze względu na zbliżające się imprezy - Puchar Konfederacji, mundial 2014 i igrzyska w Rio de Janeiro 2016.

Brazylia: Zamieszki po ogłoszeniu podwyżek biletów

Świat | Protesty | Transport

Mieszkańcy Sao Paulo i Rio de Janeiro nie zgadzają się na podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej. Trwające od kilku dni protesty przekształciły się w zamieszki. 64 osoby aresztowane, liczni ranni, zdemolowane ulice - to efekty czwartkowych protestów przeciwko podwyżkom cen biletów do metra, autobusów i miejskich pociągów w Rio de Janeiro i Sao Paulo.

Mieszkańcy od kilku dni protestowali przeciwko tym wzrostom, ale tym razem demonstracje przekształciły się w ostre starcia z policją. Aby rozpędzić tłum, funkcjonariusze w Rio użyli granatów hukowych, to jednak tylko rozjuszyło manifestantów. W stronę służb porządkowych poleciały butelki i kamienie. Policja zaczęła strzelać do demonstrantów gumowymi nabojami, użyła tez gazu łzawiącego. Według wstępnych informacji, są ranni i zatrzymani.

Podobny przebieg miały demonstracje w Sao Paulo, gdzie według lokalnych mediów poszkodowanych zostało siedmiu dziennikarzy.(IAR)

Poznań: Protest pod siedzibą NeoBanku

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów i Federacja Anarchistyczna zorganizowały przed siedzibą NeoBanku przy ulicy Gwarnej protest przeciw brutalnemu łamaniu praw lokatorów w Poznaniu. Placówka NeoBanku została blisko godzinę wcześniej niż planowo zamknięta. Protestujący wyrazili swój sprzeciw wobec finansowania brutalnych działań uderzających w lokatorów, jednocześnie przypominając, że proceder ten był możliwy dzięki absolutnej bezradności - graniczącej z przyzwoleniem - jaką wykazali się przedstawiciele władzy – poczynając od miejskich urzędnikach z prezydentem Ryszardem Grobelnym na czele, a kończąc na wojewodzie wielkopolskim, Piotrze Florku. Przypomniano również przypomnieć o haniebnej roli policji, której funkcjonariusze kilka dni temu zostali nagrodzeni za wzorową współpracę z czyścicielem kamienic podczas happeningu.

Następnie przy dźwiękach bębnów i gwizdków, demonstranci przemaszerowali pod kolejne placówki NeoBanku – na zbiegu ulic Ratajczka i Św. Marcin, Alejach Marcinkowskiego i przy Placu Wolności. Zatrzymując się przy każdej placówce, przypominano o przyczynach protestu, starając się przy tym przedstawić faktyczny los i problemy lokatorów, których władze miasta potrafią straszyć jedynie polityką eksmisji i zsyłek do kontenerowego getta.

Akcje solidarnościowe z rolnikami walczącymi z Chevronem

Kraj | Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Mieszkańcy Żurawlowa (pow. zamojski) od 10 dni blokują teren wydzierżawiony przez firmę Chevron. Rolnicy nie godzą się na zniszczenie ich drogi lokalnej, obawiają się zatrucia wody. Wcześniej publikowaliśmy apel o wsparcie blokady

Wsparcie międzynarodowe dla protestujących rolników zaczyna rozszerzać się także na inne kraje - w czwartek odbyła się demonstracja poparcia dla protestujących w Żurawlowie przed polską ambasadą w Wilnie. Od jutra zaczną się też demonstracje solidarności z rolnikami z Żurawlowa rumuńskich ruchów obywatelskich na głównej ulicy Bukaresztu.

Również jutro protestujących zasili grupa aktywistów z organizacji Stop HF ("HF" - Hydraulic Fracturing" - kontrowersyjna metoda wydobycia gazu łupkowego), walczących z wydobyciem tego gazu w Czechach.

Wrocław: wręczenie petycji przeciwko zamknięciu Wyspy Słodowej

Kraj | Miejsca | Protesty

 wręczanie petycji Dzisiaj w środę 12 czerwca, przedstawiciele inicjatywy obywatelskiej wręczyli petycję z podpisami około 1500 osób przeciwnych zamykaniu Wyspy Słodowej i Bielarskiej na noc. Przedstawicielka Zarządu Zieleni Miejskiej, która odebrała petycję w imieniu nieobecnego dyrektora, potwierdziła zamknięcie Wyspy Słodowej pod pretekstem nasadzenia nowych krzewów i traw, które są zadeptywane przez bywalców i imprezowiczów.

Przyciśnięta do muru przyznała, że otrzymywała również skargi od zarządców prywatnych hoteli i apartamentów w okolicy, jak również, że nie było konsultacji ze studentami i bywalcami wysp ani nawet z okolicznymi mieszkańcami, a jedynie z radą osiedla, policją i strażą miejską. Przedstawicielka ZZM napomknęła również, że zamknięcie wysp jest tylko zamknięciem czasowym, nie trwałym i nieodwołalnym.
Petycje zostały przyjęte, czas na odpowiedź to 30 dni.

Odezwa do całego świata!

Świat | Miejsca | Protesty | Publicystyka

 protestujący na pl. Taksim Odezwa obrońców placu Taksim – Turcja #Gezi

TO JEST NASZE WEZWANIE DO CAŁEGO ŚWIATA

11 czerwca 2013r.

Policyjna przemoc, która rozpoczęła się w Parku Gezi rankiem czternastego dnia prostestów przeciąga się do północy. Gdy nieporadne prowokacje, wystawiane rankiem przez policje okazały się porażką wznowiono bombardowanie manifestujących puszkami z gazem łzawiącym, które trwa do tej chwili i pozostawia setki rannych, w tym wielu rannych w głowę. Zwierzęta i rośliny wokół Placu Taksim umierają z powodu unoszącego się gazu.

Nasi ludzie, nasze dzieci na Placu Taksim i w Parku Gezi trwają w oporze, ryzykując życiem w obronie własnej godności.

Wzywamy cały świat by zamanifestował swoją reakcję, by powstrzymał przemoc policyjną stosowaną na bezpośredni rozkaz rządu i by wspierał naszych ludzi.

Akcja antykapitalistyczna – praca za miskę ryżu

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

W dniu 11 czerwca w Warszawie odbyła się antykapitalistyczna akcja – happening. Pierwszą częścią akcji była happeningiem, w którym ludzie podający się za kapitalistów i przedstawicieli G8 pokazali absurdy neoliberalnej ideologii, głosząc, że zamiast zapłaty, pracownicy powinni dostać tylko miskę ryżu. Kapitaliści tłumaczyli, że to spowoduje wzrost gospodarczy, bo pensje za dużo kosztują. Trzeba zakończyć z roszczeniową postawą pracowników, syty pracownik to leniwy pracownik - przekonywali. Podawano miski ryżu (ale oczywiście nie pełną porcję, bo nie chcieli zachęcać pracowników, by myśleli, że coś im się należy).

Po happeningu, odbyła się pikieta z hasłami antykapitalistycznymi. Mówiono o trwających w Londynie protestach przeciw szczytowi G8 i problemach kapitalizmu. Rozdawano ulotki i gazety. Akcję zorganizowała Warszawska Federacja Anarchistyczna oraz Związek Syndykalistów Polski.

Wrocław: Akcja informacyjna w ramach kampanii Czyste Klatki

Kraj | Lokatorzy | Prawa pracownika | Protesty

Dzisiaj na podwórku przy ul. Ptasiej miała miejsce konferencja prasowa Akcji Lokatorskiej i Związku Syndykalistów Polski w ramach kampanii Czyste Klatki, która dotyczy sytuacji na klatkach schodowych gminnych kamienic.

Przeczytaj na ten temat więcej w raporcie AL i ZSP: Kampania Czyste Klatki

Osoby sprzątające gminne kamienice pracują w skandalicznych warunkach, za haniebnie niskie pieniądze, zatrudnione są na czarno lub na śmieciówkach, często niepełnosprawni i zdesperowani. Lokatorzy skarżą się, że miesiącami klatki są niesprzątane, a schody grożą zawaleniem z powodu zaniedbań remontów. Jedynymi zadowolonymi w tej sytuacji są szefowie firm sprzątających, którzy napełniają sobie kieszenie gminnymi pieniędzmi, jednocześnie bezlitośnie wyzyskując pracowników oraz miejscy urzędnicy, którzy sądzą, że problem sprzątania mają "odfajkowany".

Poznań : "NEO BANK - NEO GANG!"

Kraj | Gospodarka | Lokatorzy | Protesty
2013-06-12 16:30
2013-06-12 20:00

Broniąc się, jako mieszkańcy Poznania - lokatorzy, pokazaliśmy, że nie ma i nie będzie społecznego przyzwolenia na proceder "czyszczenia" kamienic, za którym stoi Neo Bank (tu artykuł opisujący proceder: http://wyborcza.pl/1,75478,13987883,Wykurzanie_lokatorow___intratny_bizn... ).

W środę 12 czerwca o godzinie 16:30 spotykamy się pod odziałem Neo Banku na Gwarnej, skąd udamy się pod kolejny odział Neo Banku na Św. Marcin. Stamtąd przespacerujemy się pod kolejny odział Neo Banku na Al. Marcinkowskiego, by przejść pod kolejny oddział - przy Pl. Wolności.

Przyjdź by powiedzieć NIE czyścicielom ich mocodawcom. Okaż swoją solidarność z walczącymi lokatorami. Następny_a możesz być właśnie Ty.

SOLIDARNOŚĆ NASZĄ BRONIĄ!

Wielkopolskie Stowarzyszenie Lokatorów
Federacja Anarchistyczna sekcja Poznań
Miejsce: Neo Bank, ul. Gwarna, Poznań
https://www.facebook.com/events/662763127071266/

Wrocław: Protest dziennikarzy TVP przeciw prekaryzacji

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Związkowcy z TVP protestowali dzisiaj przed gmachem D-20 Politechniki Wrocławskiej przy ul. Janiszewskiego 8, gdzie toczyła się debata o roli oddziałów terenowych TVP z udziałem zarządu telewizji i lokalnych przedstawicieli władz.

- Protestujemy, bo chcą nas wyrzucić z pracy. Mówią, że nie mamy wyboru i pozbawią nas etatu. 16 lat pracuję w TVP, mam 500 zł etatu, z czego dostaję na rękę 300 zł - mówiła jedna z pikietujących dziennikarek redakcji informacji wrocławskiego TVP. Protestujących dziennikarzy na debatę o przyszłości własnej telewizji nie wpuściła do środka ochrona Politechniki.

Firma, do której ma się przenieść część pracowników TVP, oficjalnie ma zostać wybrana jesienią, jednak dziennikarze są pewni, że będzie to firma Work Service, która ma powiązania polityczne z PO. - Pójdziemy do zewnętrznej firmy Work Service, która dostała z budżetu pieniądze na pośredniczenie w zatrudnianiu nas, ale wiemy, że tam się dzieją matactwa - ma obawy wrocławska dziennikarka TVP.

Wrocław: II pikieta solidarnościowa z Turcją

Kraj | Protesty

Wsparcie dla protestujących w Ankarze, Stambule i innych miastach w Turcji nie ustaje. W piatek, 7 czerwca, ulicami Wrocławia przeszła druga już solidarnościowa demonstracja.

Kilkadziesiąt osób maszerujących z placu Dominikańskiego na Rynek wzbudzało żywe zainteresowanie przechodniów – klikoro z nich przyłączyło się nawet spontanicznie do demonstrujących, inni dopytywali o obecną sytuacją na ulicach Stambułu. Manifestacja zakończyła się po godzinie 19:00 na placu Solnym. Protestujący wygłosili tam krótkie przemówienia. Grając na gitarze odśpiewali kilka piosenek – po turecku, po polsku i po włosku.

Kanał XML