Protesty

Londyn: Stop deportacji!

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

4 listopada odbyła się w Londynu protest przeciwko deportacji. Taki protest ma miejsce co miesiąc przed londyńskim Centrum Kontroli Imigracji. Wielka Brytania deportuje ludzi do niebezpiecznych krajów, gdzie toczą się wojny. Rząd twierdzi, że Irak to kraj "bezpieczny" i cały czas deportuje ludzi: we wrześniu tego deportowano 60 irackich Kurdów, kolejnych 50 deportowano w październiku.

Wielka Brytania ma w tym miesiącu decydować czy Kongo jest krajem bezpiecznym. Sąd Najwyższy ma rozpatrzyć apelację o deportacjach do tego kraju.

Londyn: Stop deportacji!

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

4 listopada odbył się w Londynie protest przeciwko deportacji. Taki protest ma miejsce co miesiąc przed londyńskim Centrum Kontroli Imigracji. Wielka Brytania deportuje ludzi do niebezpiecznych krajów, gdzie toczą się wojny. Rząd twierdzi, że Irak to kraj "bezpieczny" i cały czas deportuje ludzi: we wrześniu tego roku deportowano 60 irackich Kurdów, kolejnych 50 deportowano w październiku.

Wielka Brytania ma w tym miesiącu zdecydować czy Kongo jest krajem bezpiecznym. Sąd Najwyższy ma rozpatrzyć apelację o deportacjach do tego kraju.

Niemcy: protesty społeczne przeciw panoszeniu się lobby atomowego

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Technika

W Niemczech rozpoczynają się akcje społeczne towarzyszące transportom odpadów radioaktywnych. 7 listopada transport wyruszy z fabryki La Hague we Francji do Wendland we wschodnich Niemczech. Wiele akcji zaplanowano na trasie przejazdu, a gmina Matzinger będąca punktem docelowym transportu przemieniła się w rozproszony obóz przeciwników lobby atomowego. Kierując się doświadczeniami ostatnich lat działacze przeprowadzili dyslokację uczestników aby zapobiec dezorganizacji obozu przez policję.

Transport obsługuje firma "Castor" (skrót od cask for storage), która specjalizuje się w technologii transportu odpadów o zwiększonym ryzyku. W wyniku działań lobby atomowego obliczonych na ograniczenie kosztów złagodzono przepisy dotyczące składowania i transportu odpadów. Przedłużono maksymalny czas transportu, a odpady usuwa się z reaktorów nie co 3 lata, lecz co 4,5 w wyniku czego emitują więcej energii i stwarzają większe niebezpieczeństwo napromieniowania.

Związkowcy przeciw ograniczeniom emerytur pomostowych przed Sejmem

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Przed Sejmem protestuje około 5 tysięcy związkowców, którzy sprzeciwiają się ograniczeniom emerytur pomostowych. Przed parlamentem podpalili opony i obrzucili budynek petardami. Kierownictwo związkowe próbuje powstrzymać bardziej radykalne formy protestu. Wśród protestujących są przedstawiciele największych central związkowych.

Wśród protestujących są górnicy, hutnicy, kolejarze i nauczyciele - te grupy zawodowe, które zgodnie z projektem rządowym utraciłyby prawo do emerytur pomostowych.

Protest rozpoczął się w południe. Związkowcy mają złożyć w Sejmie petycję, a następnie przejść pod kancelarię premiera.

Nowosybirsk: Antyfaszyści zatrzymała demonstrację nacjonalistów

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

Dziś w Nowosibirsku odbył się "Rosyjski marsz" skrajnych nacjonalistycznych grup jak DNPI, RONS itd. Demonstracja była zorganizowana pod hasłem "Rosja dla Rosjan". 4 listopada jest rosyjskim świętem narodowym. Nacjonaliści różnych maści zawłaszczyli sobie tą datę, dlatego że podobno w ten dzień w 1612 r. Rosja wygnała Polaków z Moskwy.

Ok. 200 nacjonalistów przyszło na demonstrację. Po drodze pojawiła się grupa ok. 50 antyfaszystów, która zatrzymała marsz. Antyfaszyści trzymali płonące pochodnia i transparenty. Przez jakiś czas udało im się zablokować nacjonalistów. Policja interweniowała ale nikt nie został zatrzymany.

Wideo

Nowosybirsk: Antyfaszyści zatrzymali demonstrację nacjonalistów

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistyczny

Dziś w Nowosibirsku odbył się "Rosyjski marsz" skrajnych nacjonalistycznych grup jak DNPI, RONS itd. Demonstracja była zorganizowana pod hasłem "Rosja dla Rosjan". 4 listopada jest rosyjskim świętem narodowym. Nacjonaliści różnych maści zawłaszczyli sobie tą datę, dlatego że podobno w ten dzień w 1612 r. Rosja wygnała Polaków z Moskwy.

Ok. 200 nacjonalistów przyszło na demonstrację. Po drodze pojawiła się grupa ok. 50 antyfaszystów, która zatrzymała marsz. Antyfaszyści trzymali płonące pochodnia i transparenty. Przez jakiś czas udało im się zablokować nacjonalistów. Policja interweniowała ale nikt nie został zatrzymany.

Wideo

[W-wa] Dzień Bez Futra 2008!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty
2008-11-22 12:00
2008-11-22 14:00

22 listopada zapraszamy wszystkich pod Rotundę! Już o 12 rozpocznie się niezwykły, ruchomy happening pod tytułem NIEWOLNICY MODY! Będzie to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o realiach przemysłu futrzarskiego, o warunkach, w jakich żyją i umierają zwierzęta, oraz o nieekonomiczności i szkodliwości dla środowiska, jakie niesie ze sobą produkcja futer naturalnych.

22 listopada
12 . 00
Warszawa
start: róg ulic Al. Jerozolimskie i Marszałkowska, pod Rotundą

Organizator: Fundacja Viva! Akcja dla Zwierząt
www.viva.org.pl
www.antyfutro.pl

kontakt:
marta [@] viva [.] org [.] pl
martyna [@] viva [.] org [.] pl

Kolejne protesty w Islandii

Świat | Protesty

W sobotę i niedzielę kilka tys. osób protestowało w stolicy Islandii. Ludzie domagają się dymisji rządu i szefa banku centralnego.

W piątek rząd Islandii podał, że Wyspy Owcze zaoferowały Islandii kredyt w wysokości 52,3 mln USD.

USA: Zakończył się strajk w fabrykach Boeinga

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Pracownicy zakładów Boeinga w Seattle zakończyli strajk, który trwał od 6 września. Za zakończeniem strajku głosowało 74% z 27 tys. uzwiązkowionych pracowników Boeinga z fabryk w stanach Waszyngton, Oregon i Kansas.

Dzięki porozumieniom, udało się uratować 5 tys. miejsc pracy i zapobiec outsourcingowi niektórych prac do zewnętrznych firm. Również świadczenia zdrowotne zostały zachowane. Porozumienie zakłada również wzrost płac w ciągu 4 lat.

Strajk kosztował każdego z pracowników około 7 tys. dolarów utraconej pensji. To był czwarty strajk zorganizowany przez związek International Association of Machinists w ciągu 20 lat i najdłuższy od 1995 r. Strajk w 1995 r. trwał 69 dni. Zarząd Boeinga był również zmuszony negocjować ze związkiem pracowników naukowych, inżynierów i techników, aby odwieść ich od przyłączenia się do strajku.

Londyn: Tańcz na grobie kapitalizmu !

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Anarchiści oraz inni antykapitaliści zorganizowali w dzielnicy finansowej Canary Wharf Halloween'ową imprezę. Aktywiści ubrani w Halloweenowe stroje świętowali śmierć kapitalizmu przed siedzibą firmy Lehman Brothers. Ponad 300 osób wzięło udział w akcji, która rozpoczęła się tuż po pracy.

Z tego powodu niektóre firmy pozwoliły pracownikom wyjść z pracy wcześniej. Inne poradziły im, żeby nie ubierali się jak yuppies i nie nosili niczego z logo firmy.

Kilka osób zostało zatrzymanych.

Lublin: Strajk pielęgniarek

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ponad 100 pielęgniarek ze szpitala wojskowego w Lublinie odeszło wczoraj na dwie godziny od łóżek pacjentów. Zarobki pielęgniarek w szpitalu wojskowym nie urosły tak jak w innych placówkach ochrony zdrowia. Wzrost wynagrodzeń nie został im wliczony do pensji zasadniczych, ale wypłacony jako dodatek w ratach. Pielęgniarki chcą podniesienia zarobków o 500 złotych brutto.

Wrocław: Pikieta przeciwko katolickiej wystawie antyaborcyjnej

Kraj | Klerykalizm | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty

Dziś o godz. 18 przy bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu ma się odbyć pikieta przeciwników wobec wystawy "Wybierz życie". Wystawa ta, zdaniem organizatorów i organizatorek pikiety, kół naukowych UWr Gender Studies i Nic Tak Samo, w przestrzeni publicznej zjawisko aborcji ukazuje jednostronnie.

Podczas symbolicznej pikiety zostaną zapalone znicze za kobiety, które zginęły z powodu nielegalnie wykonanej aborcji.

Więcej na ten temat w publikacji: Kontrowersyjna wystawa zagrożeniem dla demokracji?

Strajk generalny we włoskiej oświacie

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty

Dzisiejszy dzień jest dniem strajku generalnego pracowników oświaty we Włoszech, którzy protestują przeciwko reformie całego szkolnictwa. Część szkół publicznych została całkowicie zamknięta, w prawie wszystkich nie odbywają się normalne lekcje.

Akcja protestacyjna cieszy się dużym poparciem rodziców, którzy solidaryzują się z protestującymi nauczycielami.

Z kilku punktów Rzymu już wyruszyły demonstracje w kierunku Piazza del Popolo, gdzie odbędzie się masowy wiec.

USA: Pracownice domowe protestują pod gmachem ONZ

Świat | Prawa pracownika | Protesty

24 października grupa kobiet zatrudnionych do prac domowych demonstrowała pod gmachem ONZ w Nowym Jorku. Kobiety i inni aktywiści chcieli zwrócić uwagę na problem naruszania praw człowieka i praw pracowniczych w domach dyplomatów ONZ.

Sześć organizacji pracownic domowych przygotowało ten protest.

Pracownice domowe są bite, gwałcone i przepracowane w domach bogatych na całym świecie. Czasami są ofiarami handlu ludźmi. Często pracodawca odmawia im płacy, czasu wolnego, prywatności i dostępu do usług medycznych; są znieważane i maltretowane psychicznie, odbiera się im paszporty. Najbardziej okrutne formy wykorzystywania powodują poważne obrażenia a nawet śmierć.

Ambasador Filipin przy ONZ, Lauro Baja, jest oskarżony o przetrzymywanie 15 osób w domu jako niewolników. Próbuje zasłaniać się immunitetem.

USA: Protest podczas konferencji menedżerów Starbucks

Świat | Prawa pracownika | Protesty

27 października członkowie związku IWW zorganizowali protest w Nowym Orleanie podczas konferencji menedżerów tej firmy. Aktywiści rozdali ulotki o sytuacji pracowników w sieci kawiarni oraz o próbach zastraszania pracowników, którzy chcą się organizować. Obecnie ponad 200 pracowników Starbucks jest członkami związku.

Policja zatrzymała 2 osoby podczas pikiety pod hotelem Sheraton. Bez powodu zatrzymała jedną osobę, a kiedy druga interweniowała, ona także została zatrzymana.

Więcej: http://www.starbucksunion.org

Poniżej publikujemy zdjęcia z protestu.

Kanał XML