Protesty
Tajlandia: Protest przeciw zwoleniu związkowca
Akai47, Pon, 2008-08-11 12:18 Świat | Prawa pracownika | ProtestyPracownicy fabryki Triumph rzucali biustonoszami i inną bielizną podczas protestu pod siedzibą rządu. Bielizna ta pochodziła z produkcji fabryki w Samut Prakan. Ponad 800 pracownic brało udział w demonstracji solidarnościowej z Jitrą Kongdej, liderką związku w Triumphie. Jitra została zwolniona 8 lipca ponieważ wystąpiła w programie telewizyjnym w koszulce z antymonarchistycznym napisem "Niewstawanie nie jest przestępstwem. Ktoś kto ma własne zdanie nie jest przestępcą". Napis odnosi się do osób aresztowanych w kinach ponieważ nie wstali podczas hymnu. Ktoś poskarżył się na wystąpienie Jitry w internecie i nawoływał do bojkotu produktów Triumpha. Firma zdecydowała skorzystać z okazji i zwolnić związkowca.
Pracownicy zrozumieli, że koszulka była jedynie pretekstem do zwolnienia Jitry, a działania firmy miały na celu osłabienie związku w fabryce. Pracownicy zorganizowali już kilka demonstracji. 30 lipca, ostatniego dnia pracy Jitry, wszyscy członkowie związku - 4 tys. osób. - przerwało pracę i demonstrowało pod bramą fabryki. Po tym jak demonstracje pod fabryką i marsz na siedzibę firmy w Bangkoku nie przyniosły rezultatów, zorganizowali protest pod siedzibą rządu. Premier Tajlandii, Samak Sundaravej odmówił rozmów z protestującymi.
AlterKino.org: Rozbrat. Epizod I
Tomasso, Nie, 2008-08-10 20:17 Kraj | Kultura | Protesty | Ruch anarchistyczny Rozbrat. Epizod I - film poświęcony życiu poznańskiego skłotu "Rozbrat. Epizod I". Realizacji dokumentu podjął się w 2004 roku Andrzej Wojciechowski. W założeniach miał to być pełnometrażowy dokument, projekt ten jednak, ze względu na natłok innych zajęć reżysera, nie został zakończony. "Rozbrat. Epizod I" jest więc jedynie 30 minutowym wstępem, zmontowanym z nagranych materiałów.
Działacze skupieni wokół Rozbratu i organizacji z nim związanych współtworzyli bądź współtworzą takie grupy jak: Porozumienie Społeczne "Poznań Miasto dla Ludzi", Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza", Komitet Wolny Kaukaz, Anarchistyczny Czarny Krzyż. Z Rozbratem związana jest również niezależna Oficyna Wydawnicza Bractwa "Trojka".
Rumunia: strajk pracowników portowych DP World w Konstancy
Yak, Nie, 2008-08-10 18:57 Świat | Prawa pracownika | Protesty17 lipca 500 dokerów pracujących w południowym terminalu czarnomorskiego portu Konstanca, zarządzanego przez firmę DP World, ogłosiło bezterminowy strajk. Strajkujący domagali się podwyżki 200 Euro, dodatków za nadgodziny i za staż pracy, oraz jasnych przepisów dotyczących czasu pracy.
Terminal drugi jest odpowiedzialny za 85% ruchu największego portu w Rumunii. Według liczb podanych przez firmę, w zeszłym roku zarobiła ona 12 milionów Euro.
Pięć lat temu obiecano pracownikom, że otrzymają pensje na poziomie zachodnioeuropejskim i że będą pracować według zachodnich standardów. Jednak pracownicy zarabiali około 400 Euro miesięcznie, przy bardzo dużym obciążeniu pracą, z bezpłatnymi nadgodzinami. Z powodu inflacji cen żywności i gazu (wzrost o 20 procent od czerwca), zarobki są niewystarczające.
Czechy: Rowerowy protest przeciw tarczy
Akai47, Nie, 2008-08-10 09:54 Świat | Militaryzm | ProtestyOkoło 150 osób uczestniczyło wczoraj w rowerowym proteście przeciw budowie radaru, wchodzącego w skład tarczy antyrakietowej. Manifestacja odbyła się w miejscowości Rożmital, niedaleko poligonu, na którym stanie amerykańska instalacja.
Rosja: Obóz przeciw elektrowni atomowej
Akai47, Sob, 2008-08-09 09:26 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyDziś mija czwarty dzień obózu ekologicznego w okolicach Niżnego Nowogrodu. Plany związane z budową elektrowni atomowej w regionie Niżnego Nowogrodu są częścią ogólnego planu rozwoju energetyki jądrowej w Rosji. W ramach planów, ma powstać 36 nowych reaktorów jądrowych. Władze regionu Niżnego Nowogrodu wyraziły zgodę na budowę w kwietniu 2007 r. Elektrownia ma zostać uruchomiona w 2016 r.
7 sierpnia odbyła się pikieta w Niżnym Nowogrodzie. Policja próbowała wieczorem zamknąc obóz ale w końcu wymiękła.
Kolejne protesty są zaplanowane 9-10 sierpnia.
Podczas obozu odbywają się wykłady, treningi i inne akcje.
Według badań opinii publicznej, od 62% do 66% mieszkańców regionu jest przeciwnych budowie. Choć szef państwowej korporacji ROSATOM twierdzi, że agencja nie zamierza budować elektrowni atomowych tam, gdzie większość społeczeństwa sprzeciwia się takim inicjatywom, ROSATOM nie wycofuje się z planów dotyczących Niżnego Nowogrodu.
Kuwejt deportował ponad 800 strajkujących pracowników
Akai47, Sob, 2008-08-09 07:58 Świat | Prawa pracownika | ProtestyPonad 800 pracowników z Bangladeszu zostało deportowanych z Kuwejtu. W lipcu pracownicy z Bangladeszu i innych krajów Azji strajkowali. Doszło do zamieszek. Ponad 800 pracowników z Bangladeszu zostało aresztowanych. Wielu z nich zostało pobitych. Władze zdecydowały się deportować ich z kraju.
Ponad 200 tys. pracowników z Bangladeszu pracuje w krajach Zatoki Perskiej.
W marcu br. 45 pracowników z Indii zostało deportowanych z Dubaju za udział w strajku. Teraz represje wobec pracowników są prowadzone na większą skalę.
Hiszpania: 46 dzień głodówki anarchisty
Vino, Śro, 2008-08-06 16:19 Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistycznyAmadeu Casellas Ramón, anarchista, który przesiedział ponad 25 lat w katalońskich więzieniach już 46 dzień (od 22 czerwca) prowadzi głodówkę. Podczas odbywania kary Amadeu walczył o prawa więźniów, przyłączał się po wszystkich protestów, rebelii i strajków głodowych przeciwstawiając się systemowi niesprawiedliwości. Brak pokory nie był w smak władzom więziennym, które postanowiły ukarać anarchistę za walkę o swoje prawa.
W Hiszpanii można zwolnić więźnia, który odsiedzi 3/4 kary. Amadeu skazano na 30 lat, niecałe 3 lata temu mógł zostać wypuszczony, jednak od tego czasu władze więzienne blokują taką możliwość negatywnym opiniowaniem wniosków o przedterminowe zwolnienie i wydawaniem negatywnych opinii o osadzonym. Należy dodać, że przedterminowe zwolnienia stosuje się powszechnie, również w stosunku do morderców i mafiosów, Amadeu natomiast nikogo nie zabił.
Protest kierowców z PKS Kielce
Akai47, Śro, 2008-08-06 14:00 Kraj | ProtestyDziś ok. 100 związkowców z PKS Kielce demonstrowało przed Ministerstwem Skarbu Państwa w Warszawie przeciw prywatyzacji firmy. Pracownicy żądają komunalizacji swojej firmy.
Wiosną władze Kielc wystosowały do MSP list intencyjny dotyczący możliwości komunalizacji PKS-u, ale nie otrzymały odpowiedzi. Komunalizację popiera załoga i nawet zarząd firmy. Pracownicy podejrzewają, że ministerstwo nie chce skomunalizować spółki, ale ją sprywatyzować. Dlatego też resort zamierza zmienić prezesa.
Magdalena Dąbrowska z Biura Komunikacji Społecznej MSP poinformowała PAP, że 21 maja Departament Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji odpowiedział na pismo prezydenta Kielc dotyczące możliwości komunalizacji spółki i przedstawił warunki formalnoprawne, które muszą być spełnione, aby rozpocząć proces komunalizacji. "Do dziś do DNWiP1 nie wpłynął formalny wniosek Prezydenta Miasta Kielce dotyczący komunalizacji Spółki" - napisała.
Izrael: Protest anarchistów przed domem pułkowinika
Akai47, Śro, 2008-08-06 06:44 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyAnarchiści oraz inni aktywiści protestowali wczoraj przed domem pułkownika Aviv Reshef. Reshef kieruje operacją w Ni’lin na Zachodnim Brzegu. Protest był bezpośrednio związany ze śmiercią 10-letniego chłopca, Ahmed Ussam Yusef Mousa. Chłopiec został smiertelnie postrzelony w pobliżu Nil'in. Otrzymał strzał w głowę ostrą amunicją z bliskiej odległości. Podczas protestu anarchistów, policja przyjechała, pobiła demonstrantów i aresztowała 23 z nich.
W Ni'ilin izraelscy żołnierze także 7 lipca zatrzymali 27-letniego Palestyńczyka, który brał udział w demonstracji przeciwko murowi apartheidu. Dziewczynka z wioski nakręciła film, na którym izraelski żołnierz strzela z małej odległości do niego. Miał kajdanki i zawiązane oczy. Ojciec dziewczynki został aresztowany.
Poniżej film nakręcony przez dziewczynkę:
Boliwia: Strajk o lepsze emerytury
Akai47, Wto, 2008-08-05 17:20 Świat | Prawa pracownika | ProtestyRząd Boliwii już stracił ponad 1,5 mln dolarów w związku ze strajkiem w kopalni cyny Huanuni. Pracownicy domagają się od rządu lepszych emerytur. Federacja związków zawodowych COB określa obecnie projekt emerytalny jako "probiznesowy".
Aktywiści COB i pracownicy zablokowali drogi, a nawet szturmowali kilka budynków rządowych. Dziś media podają, że jeden pracownik został zabity podczas starć z policją.
Pracownicy tej kopalni strajkowali już przez 12 dni w kwietniu.
Łódź: Walka o ul. Strykowską
Kid, Wto, 2008-08-05 14:50 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyJeszcze żaden remont drogi w Łodzi nie wywołał takich protestów jak ten, który planowany jest na ul. Strykowskiej. W kłótniach o przebieg drogi ścierają się dwie grupy mieszkańców - blisko 2000 ludzi. Obie przekonują do swoich racji. Obie nie chcą ulicy pod swoimi oknami.
Niemcy: Pracownicy Lufthansy wywalczyli podwyżki
dominika, Pon, 2008-08-04 15:44 Świat | Prawa pracownika | ProtestyStrajk w liniach należących do Lufthansy, tj. CityLine i Eurowings, zakończył się w sobotę. Związki zawodowe doszły do porozumienia z zarządem. Na mocy porozumienia personel pokładowy i naziemny otrzyma w ciągu 21 miesięcy, do końca lutego 2010 roku, podwyżkę płac w wysokości 5,1 proc. z datą wsteczną od 1 lipca i dalsze 2,3 proc. od lipca 2009 roku. Dostaną także jednorazową premię.
Chiny: Protest przeciwko wyburzaniu domów
XaViER, Pon, 2008-08-04 14:32 Świat | ProtestyChińska policja rozproszyła demonstrację koło Placu Tiananmen, informuje IAR. Ok. 20 osób protestowało przeciwko przymusowym przesiedleniom ludzi, mieszkających w starych osiedlach wielkich miast. W związku z gruntowną przebudową Pekinu przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich wielu mieszkańców chińskiej stolicy zostało zmuszonych opuszczenia swych mieszkań, bowiem znajdowały się w budynkach przeznaczonych do wyburzenia.
Demonstranci zarzucają władzom, że zamiast zapewnić dawnym mieszkańcom dach nad głową sprzedają drogie tereny właścicielom sklepów znanych, zachodnich marek.
Niemcy: Strajk głodowy ponad 500 więźnów
Vino, Nie, 2008-08-03 17:53 Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistycznyZ powodu złych warunków panujących w więzieniach i przemocy personelu kobiecego więzienia w Bielfeld wobec politycznie aktywnej więźniarki strajk głodowy rozpoczęło ponad 500 więźniów. Protest odbywa się łącznie w 29 więzieniach na terenie całych Niemiec. Do głodówki przystąpiło również 10 politycznych więźniów ze Szwajcarii, Belgii i Hiszpanii.
Anarchistyczny Czarny Krzyż, Red Help oraz inne grupy i organizacje zaplanowały już akcje wsparcia w takich miastach jak Berlin i Hamburg. Mają się obyć pikiety oraz akcje informacyjne na temat walczących o swoje prawa więźniów. Więźniowie w swojej odezwie zaznaczają, że chodzi im o nagłośnienie prześladowań i złych warunków, a w dalszej perspektywie zmiany w systemie więziennictwa - „Celem strajku głodowego jest nagłośnienie prześladowania osadzonych, tyranii personelu, rozmyślnego poniżania, psychicznego terroru, tortur i zmiana życia codziennego wewnątrz zakładów karnych.”
Kraków: W obronie kamienicy Mogilska 49
Czytelnik CIA, Sob, 2008-08-02 15:55 Kraj | ProtestyW miniony czwartek odbyła się pikieta w obronie mieszkańców kamienicy przy ul. Mogilskiej 49. Według nich aktualny właściciel nie ma do budynku praw. W demonstracji zorganizowanej przez Forum Organizacji Lokatorskich wzięło udział około 30 osób.
więcej: Blog Fa Kraków