Protesty
Blokada konferencji atomistycznej w Moskwie
Yak, Pią, 2007-12-07 20:43 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyWczoraj, grupa anarcho-ekologów w dokonała blokady budynku należącego do rosyjskiego Ministerstwa Energetyki Jądrowej (Rosatom). W budynku odbywała się konferencja poświęcona dozymetrii jądrowej. Aktywiści zamknęli główne wejście budynku w proteście przeciwko importowaniu odpadów jądrowych do Rosji.
W ramach tej samej kampanii w lecie tego roku odbył się w Angarsku na Syberii obóz przeciwko budowie w tym mieście Międzynarodowego Centrum Wzbogacania Uranu. Jak już pisaliśmy na CIA, w czasie trwania tego obozu zmarł jeden z ekologów.
Poniżej jest wideo z blokady.
Czechy: Strajk nauczycieli
Akai47, Śro, 2007-12-05 20:52 Świat | Prawa pracownika | Protesty128 tys. nauczycieli i pracowników szkolnych brało udział w jednodniowym strajku pracowników edukacji w Czechach. Nauczyciele z ponad 7 tys. szkół podjęli strajk, ponieważ rząd nie przeznaczył więcej pieniędzy z budżetu na edukację. Nowy Minister z Partii Zielonych Ondrej Liska powiedział, że strajk nic nie zmieni, że rząd nie przyzna więcej środków na edukację i nauczyciele nie dostaną podwyżki. Jednak Izba Deputowanych rozważa przyznanie większej ilości środków w 2008 r. Zdaniem pracowników edukacji, suma proponowana przez Izbę będzie za niska.
Strajk górników w RPA
Yak, Wto, 2007-12-04 23:12 Świat | Prawa pracownika | ProtestyDziś w RPA miał miejsce pierwszy strajk górników pracujących przy wydobyciu złota i platyny. Krajowy Związek Górników – największy związek w RPA – ogłosił strajk z powodu rosnącej liczby wypadków śmiertelnych w kopalniach. W strajku uczestniczy 240 tys. górników zatrudnionych w 60 firmach.
Związkowcy domagają się zwiększenia norm bezpieczeństwa w kopalniach. Ich hasłem jest "Zorganizuj się, albo zgiń".
W tym roku przynajmniej 201 górników zginęło w wypadkach śmiertelnych. Liczba ofiar śmiertelnych wzrasta z roku na rok.
Wielka Brytania: Pracownicy wygrali strajk
Akai47, Wto, 2007-12-04 22:01 Świat | Prawa pracownika | ProtestyGrupa pracowników ze wschodniej Europy, przede wszystkim Polaków, podjęła strajk w Northampton, w momencie, gdy firma Glenn Management nie wypłaciła im regularnych pensji. Glenn Management zatrudnia sprzątaczki do biur. Strajk trwał tylko jeden dzień - w rezultacie firma zapłaciła pracownikom zaległe pensje.
Na początku firma nie chciała zapłacić i nawet powiedziała pracownikom, że zapłaci tylko tym, którzy mówią dobrze po angielsku. Potem jednak właściciele firmy Dataforce, jednego z klientów Glenn Management zagrozili, że zerwą kontrakt, jeśli pracownicy nie wrócą do pracy. Wówczas Glenn Management ugięła się i wypłaciła wynagrodzenie.
Protesty przeciwko zamknięciu fabryk Cadbury w Anglii
Akai47, Pon, 2007-12-03 21:16 Świat | Prawa pracownika | ProtestyO sytuacji pracowników firmy Cadbury napisaliśmy tutaj. Pracownicy zagrożonych zamknięciem zakładów Cadbury w Keynsham w Wielkiej Brytanii protestowali przeciwko planom kierownictwa przeniesienia części produkcji do Polski.
- Około 90 proc. produkcji z Keynsham konsumowana jest na rynku brytyjskim. Plany przeniesienia części produkcji do Polski nie mają sensu z punktu widzenia logiki biznesu i interesu ochrony środowiska. Ewentualne niższe koszta produkcji w Polsce zostaną zrównoważone przez wyższe koszta transportu - powiedział Steve Preddy, działacz związkowy Unite.
Marsz pracowników rolnych Immokalee w Miami
Yak, Pon, 2007-12-03 12:19 Świat | Prawa pracownika | ProtestyPonad 1500 pracowników rolnych Koalicji Pracowników Immokalee (CIW) i ich przyjaciół maszerowało ulicami Miami w zeszły czwartek aż do kwatery głównej firmy Burger King. Protest był odpowiedzią na kampanię kłamstw działu PR tej firmy. Burger King twierdzi, że informacje o ubóstwie i wyzysku pracowników rolnych zbierających pomidory dla sieci restauracji są nieprawdziwe.
W odpowiedzi, pracownicy zrzeszeni w CIW postanowili dostarczyć do siedziby Burger Kinga setki zużytych par butów, aby przedstawiciele firmy mogli "pochodzić w ich butach” (ang. gra słów „walk in our shoes” – oznacza „zrozumieć czyjąś sytuację”).
Hiszpania: CNT-AIT organizuje bojkot supermarketu
Akai47, Nie, 2007-12-02 13:41 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistycznyWarunki pracy nie są dobre dla imigrantów, którzy pracują w supermarkecie Caprabo w Hiszpanii. Często pracownicy imigranci są zatrudnieni na tymczasowo, mają nieregularne stosunki pracy i nie mają przerw codziennie jak przewiduje hiszpański kodeks pracy, itd. W zasadzie, firma regularnie łamie prawa pracownicze, szczególnie imigrantów. Firma najwyraźniej uważa, że można ich jeszcze bardziej wyzyskiwać. Dlatego kilka mięsięcy temu pracownicy Caprabo w Barcelonie zorganizowali związek zrzeszony w anarchosyndykalistycznym związku CNT.
Negocjacje być może przyniosły pewne efekty, ale nadal imigranci ci nie są traktowani na równi, nie mają przerw w pracy, itd. Dlatego od trzech tygodni związkowcy pikietują Caprabo i teraz ogłosili dwu-tygodniowy bojkot sklepu.
Poniżej publikujemy zdjęcia z akcji. Na stronie lokalnej grupy CNT, znajdują się także dwa filmy z akcji:
Francja: stowarzyszenie rodzin rolników popiera protestujących studentów
Yak, Nie, 2007-12-02 11:22 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | PublicystykaDziałające we Francji Stowarzyszenie na rzecz Uznania Cierpień Rodzin Rolników, którego celem jest przypominanie o losach milionów rolników, którzy ucierpieli w wyniku wprowadzenia intensywnego rolnictwa w ciągu ostatnich 60 lat we Francji, wyraziło swoje poparcie dla protestujących studentów i licealistów padających ofiarą represji ze strony przedstawicieli państwa.
Poniżej ich oświadczenie w sprawie protestów studentów i licealistów.
Akcja antywojenna w Bielsku-Białej
Czytelnik CIA, Sob, 2007-12-01 22:54 Kraj | Militaryzm | ProtestyRedakcja CIA dostała informację prasową od jednego z naszych czytelników. Poniżej publikujemy oświadczenie o akcji antywojennej w Bielsku-Białej.
INFORMACJA PRASOWA
W nocy z 29 na 30 listopada w Bielsku-Białej zawiesiliśmy plakaty oraz baner o tematyce antywojennej. Naszą motywacją było zatrzymanie polskich żołnierzy pod zarzutem popełnienia zbrodni na ludności cywilnej w Afganistanie, zdajemy sobie sprawę, że te dwie sprawy będą ze sobą kojarzone.
NASZYM CELEM NIE BYŁO JEDNAK KOLEJNE NAPIĘTNOWYWANIE ZATRZYMANYCH ŻOŁNIERZY
Chcemy, aby bielszczanie faktycznie zainteresowali się obecnością polskich wojsk na misjach w innych krajach. Chcemy, aby zainteresowało ich to, co za tym tak naprawdę stoi, dlaczego żołnierze są tam wysyłani a ci z kolei, dlaczego chcą tam jechać i czy po powrocie ich motywacje są nadal aktualne. Dlaczego? - Ponieważ to Bielszczanie mogą przekonać się jako pierwsi o prawdziwej bliskości tego konfliktu. Dosyć abstrakcyjna wizja Bielska-Białej jako celu odwetowego, staje się całkiem realna, mając na swym terenie jednostkę wojskową, z której wyjeżdżają żołnierze na misje.
Turcja: Wolna, demokratyczna, egalitarna.... i anarchistyczna
Akai47, Pią, 2007-11-30 21:51 Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny3 listopada w Ankarze odbyła się demonstracja za wolną, demokratyczną i egalitarną Turcją. W demonstracji, która także miała charakter antywojenny wzięło udział ponad 40 tys. osób. Poniżej publikujemy fotografie z bloku anarchistycznego.
Płatne studia - paradoksalny powrót do systemu stalinowskiego
pankin, Pią, 2007-11-30 12:01 Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | ProtestyRząd coraz głośniej mówi o reformie finansowania studiów i uczelni na wzór USA i Wielkiej Brytanii. Chodzi m.in. o wprowadzenie całkowitej odpłatności za studia w oparciu o system stypendialny dla "zdolnych" studentów. Powstają ośrodki sprzeciwu - Inicjatywa Przeciwko Płatnym Studiom i Studencki Komitet Walki z Komercjalizacją Nauki.
Szczególnie wymowna jest argumentacja IPPS. Nowy system grozi wytworzeniem "społeczeństwa ignorantów na wzór USA". Nie tylko jeszcze bardziej ograniczy dostęp uboższych do bezpłatnego wyższego wykształcenia, ale da początek strukturalnej ewolucji modelu edukacji pod dyktando "praw rynku". Jak czytamy w oświadczeniu IPPS, "system kredytów doprowadzi do sytuacji, w której wybór kierunków przyszłych studentów będzie determinowany przez pieniądze, jakie będą mogli po jego ukończeniu zarobić. Banki będą wspierały, więc tylko studentów na "opłacalnych" kierunkach studiów.Paradoksalnie będzie to powrót do systemu stalinowskiego, w latach 50. to władze decydowały w jakim kierunku będzie się ktoś kształcił, teraz będzie decydował rynek. Już obecnie wielu studentów decyduje się nie rozwijać swoich zainteresowań, lecz studiować kierunki popularne na rynku pracy."
Wietnam: Strajk w fabryce Nike
Akai47, Pią, 2007-11-30 06:28 Świat | Prawa pracownika | ProtestyTysiące pracowników z fabryki Tae Kwang Vina, która produkuje buty dla firmy Nike strajkuje. W fabryce pensje wynoszą ok. 150 zł. miesięcznie. Prawie 14 tys. osób pracuje w fabryce Tae Kwang Vina w Dong Nai niedaleko od miasta Ho Chi Minh. 10% produkcji Nike pochodzi z tej fabryki. Co roku Tae Kwang Vina produkuje ok. 7,5 mln par butów dla Nike'a.
Dziesięć lat temu niezależny audyt wykrył, że w fabryce Tae Kwang praca po godzinach w niebezpiecznych warunkach to norma. Nike musiało gęsto się tłumaczyć z niedociągnięć swojego południowokoreańskiego podwykonawcy, do którego należały hale produkcyjne. Nike także został oskarżony o wykorzystywanie w swoich indonezyjskich fabrykach pracy dzieci oraz wprowadzanie półniewolniczych warunków pracy.
W 1996 r. amerykańska stacja telewizyjna CBS pokazała reportaż o warunkach pracy w fabrykach Nike'a w Wietnamie. W Marcu 1997 r. grupa Vietnam Labor Watch pojechała do Wietnamu, aby badać sytuację. (Raport.) Jeszcze trzy inne grupy pojechały do Wietnamu i badały sytuację w fabrykach. Wtedy aktywiści organizowali bojkot firmy. Akcje protestacyjne miały miejsce w różnych miastach USA i świata, wsród nich słynna akcje gdzie biedna młodzież podpaliła buty Nike'a przed New Jorskim sklepem firmowym tej firmy.
Protest rolników przeciwko Smithfield Foods
Czytelnik CIA, Czw, 2007-11-29 23:20 Kraj | Protesty29 listopada w Więckowicach odbyła się pikieta rolników przeciwko działalności fermy tuczu trzody chlewnej Spółki Animex Agri. Brali w niej także udział ekolodzy oraz okoliczni mieszkańcy. Pikietujący zarzucali spółce, że nielegalnie postawiła 8 obiektów na terenie fermy. Wątpliwości pikietujących budzi również stan Jeziora Niepruszewskiego, w pobliżu którego składowany jest obornik pochodzący z fermy Animexu. Spółka Animex Agri jest częścią Smithfield Foods.
Korea: Represje wobec związku imigrantów
Akai47, Czw, 2007-11-29 19:26 Świat | Dyskryminacja | Prawa pracownika | Protesty27 listopada troje liderów koreańskiego związku pracowników-imigrantów MTU zostało aresztowanych. Prezydent związku Kajiman właśnie wyszedł ze swojego domu na demonstrację, która odbywała się przed Urzędem Imigracyjnym, kiedy 10 oficerów z służb imigracyjnych go zatrzymało. W podobnej sytuacji znalazł się sekretarz związku Masum - 20 osób brało udział w jego zatrzymaniu. Raju, wiceprezydent związku, nie zamierzał iść na demonstrację jednak został zatrzymany przed fabryką w której pracuje.
Obecnie związkowcy są zatrzymani w Cheondżu.
Od sierpnia służby imigracyjne aresztują coraz więcej pracowników-imigrantów. Ok. 20 pracowników MTU zostało zatrzymanych od tego czasu.
Koreańska Konfederacja Związków Zawodowych (KCTU) i MTU zorganizowały pikietę przed Urzędem Imigracyjnym, domagając się uwolnienia zatrzymanych związkowców.
KCTU prosi o wsparcie. Informacje i list protestacyjny publikujemy poniżej:
Wenezuela: Kolejne protesty
Akai47, Czw, 2007-11-29 19:01 Świat | ProtestyW czwartek odbędą się kolejne demonstracje przeciw nowej konstytucji w stolicy Wenezueli. Od kilku dni trwają protesty w różnych miastach tego kraju. Wybuchły zamieszki pomiędzy demonstrantami i pro-chavezowskimi aktywistami. 26 listopada jeden z uczestników demonstracji w Walencji zastrzelił kierowcę, który próbował jechać przez demonstrację.
Wczoraj kilkuset studentów starło się z policją i gwardią narodową. Policja użyła gazu łzawiącego i gumowych kul w stosunku do demonstrantów.
2 grudnia odbędzie się referendum w sprawie nowej konstytucji. W niedzielnym referendum wyborcy zadecydują m.in. czy prezydent Chavez będzie mógł pełnić urząd przez nieograniczoną liczbę kadencji. Według agencji Reuteres w ostatnim okresie poparcie dla reform znacznie spadło.