Protesty

Wirtualny strajk w Second Life

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Włoscy pracownicy IBM chcą organizować strajk w wirtualnym świecie Second Life. W tym wirtualnym świecie "mieszka" już około 7 mln osób i obracają łącznie ponad 2,5 mld lindeńskich dolarów. (Jeden USD to – zależnie od kursu – 250 do 320 LD.)

Dlaczego akurat w SL i nie w rzeczywistości? Ludzie z firm informatycznych, w tym z IBM, podchodzą bardzo entuzjatycznie do SL. Firma IBM uruchomiła swoje wirtualne przedstawicielstwo w SL w 2006 r. W świecie SL odbyło się spotkanie z CEO koncernu, zorganizowane dla pracowników firmy z całego świata. Obecnie ponad 4 tys. pracowników IBM utrzymuje w Second Life własne awatary, a ponad 300 regularnie odwiedza wirtualny świat i rutynowo prowadzi w nim działania firmy.

Pracownicy IBM chcą, aby każdy awatar, który popiera strajk brał udział w wirtualnej pikiecie.

Rosja: Pikieta solidarności z zatrzymanymi anarchistami

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

W każdą niedzielę w Petersburgu odbywa się pikieta antywojenna. Dziś odbyła się także pikieta solidarnościowa z Andrejem i Denisem, którzy s ą niesprawiedliwie zatrzymani przez policję. Około 50 osób brało udział w pikiecie. Demonstranci mieli transparenty z hasłem "Wolność dla Andreja i Denisa" oraz "Polowanie na czarownice 2007".

Koledzy zatrzymanych dowiedzieli się, że policja nic nie znalazła w przeszukiwanym mieszkaniu Andreja. Porównują sytuację z Newskim Ekspresem do wybuchów w Moskwie i Wołgodońsku tuż przed wyborami w 1999 roku. Wybuchy te stały się bezpośrednią przyczyną rozpoczęcia drugiej wojny czeczeńskiej. Wielu osób twierdzi, że te "zamachy" były prowokacjami przeprowadzonymi przez FSB, mającymi usprawiedliwić wojnę.

"Siódme, nie kradnij!"

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny

W dniu 24 sierpnia, kilkunastoosobowa grupa Inicjatywy Pracowniczej i Federacji Anarchistycznej s. Poznań, pikietowała przed siedzibą zgromadzenie Salezjanów w Poznaniu pod hasłem: "7. Nie kradnij". Protestujący domagali się wypłaty zaległego wynagrodzenia dla byłej pracownicy stowarzyszenia, założonego i kontrolowanego przez Salezjanów.

W 2000 roku Anna Jadwiga Łojewska przepracowała, jako kierownik biura i księgowa, w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Św. Jana Bosko "Serca Sercom". Nadzór nad Stowarzyszeniem pełni (faktycznie nim zarządzające) zgromadzenie Salezjanów. Za swoją pracę Anna Łojewska nie otrzymała żadnej zapłaty, wobec powyższego skierowała sprawę do sądu rejonowego w Poznaniu. W dniu 18 lipca 2001 roku zapadł prawomocny wyrok. Na rzecz Anny Łojewskiej zasądzono kwotę 5900 zł. tytułem niewypłaconego wynagrodzenia plus odsetki, oraz dodatkowo 515 złotych tytułem kosztów adwokackich. Pomimo, że rok później wyrok ten otrzymał klauzulę wykonalności, pieniędzy nigdy nie udało się Annie Łojewskiej odzyskać. Anna Łojewska nie jest jedyną osobą, która ucierpiała wskutek łamania praw pracowniczych przez zgromadzenie.

Pikieta dzieci okazała się mało skuteczna

Kraj | Protesty

Pikieta dzieci o której pisaliśmy wczoraj okazała się mało skuteczna. Przedsiębiorstwo Franpress obiecało im wybudowanie placu zabaw w tym samym czasie, co swojego parkingu, lecz kiedy dostarczy zobowiązanie na piśmie - tego żaden mieszkaniec nie wie.

- Nie zostawimy tak tej sprawy. Napiszemy petycję do prezydenta miasta, w której poprosimy go, by dopilnował wszystkiego - mówi Barbara Kaup, matka jednego z chłopców protestujących w czwartek. - Skoro nasze dzieci same wyszły z inicjatywą protestu, będziemy im pomagać.

Dzieci domagają się placu zabaw i zablokowały koparkę

Kraj | Protesty

Parking dla pracowników firmy Franpress ma powstać przy ul. Komuny Paryskiej we Wrocławiu. Przejazd koparki mającej rozpocząć budowę parkingu na podwórku zablokowały dzieci z pobliskich domów, które wyszły z transparentami.

- Już od 1997 roku miasto obiecuje nam, że wybuduje tutaj plac zabaw dla naszych dzieci. One nie mają się gdzie bawić! - mówili Gazecie Wyborczej towarzyszący im dorośli mieszkańcy osiedla. Przedstawiciele Franpress wezwali policję. Funkcjonariusze spisali dane uczestników protestu, ale nie usunęli ich siłą z miejsca zdarzenia.

Kierowcy MPK w innych miastach rozpoczną akcję solidarnościową ze strajkiem w Kielcach?

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Strajk MPK w Kielcach trwa już kolejny dzień. "Solidarność" powołała regionalny komitet strajkowy, który skupia 20 największych zakładów w Świętokrzyskiem. Wczoraj wieczorem w Kielcach zebrała się w trybie pilnym Krajowa Sekcja Pracowników MPK. Jeśli prezydent Kielc Wojciech Lubawski, zrealizuje zapowiedzi i postawi kieleckie MPK w stan likwidacji z powodu strajku, akcja protestacyjna może rozlać się na całe województwo, a może i kraj. We wtorek prezes MPK zapowiedział dyscyplinarne zwolnienie 17 członków komitetu strajkowego, w tym szefa zakładowej "Solidarności".

W środę wieczorem rada nadzorcza MPK poparła wniosek zarządu o likwidację spółki. Jeśli prezydent ją zatwierdzi, pracę może stracić 600-osobowa załoga. Od 10 dni pracownicy MPK strajkują - domagają się podwyżek oraz protestują przeciwko sprzedaży MPK francuskiemu koncernowi Veolia, bo nie ustalono pakietu socjalnego. Od wtorku do soboty w Kielcach nie jeździł żaden autobus MPK. W niedzielę Veolia przysłała zastępcze autobusy z innych miast. Łamistrajków zmuszono do przyjazdu szantażem.

Wielka Brytania: Dzień akcji przeciw Starbucks

Świat | Prawa pracownika | Protesty

18 sierpnia Pracownicy Przemysłowi Świata (IWW) i organizacja "No Sweat" zorganizowali dzień protestu przeciw sieci kawiarnii "Starbucks" w Wielkiej Brytanii. Demonstracje odbyły się w 10 miastach, m.in. w Londynie, Glasgow, Leeds, Edynburgu i Leicester. Barista w Starbucks dostaje tylko trochę więcej niż pensję minimalną i musi pracować w nadgodzinach. Tak jak w USA, pracownicy Starbucks próbują organizować się w związkach zawodowych, ale często są represjonowani za to przez pracodawców. Dyrekcja Starbucks w Seattle radziła menadżerom tej sieci w Wielkiej Brytanii, jak skutecznie walczyć z aktywistami i związkowcami.

Związkowcy i aktywiści rozdali ulotki przed Starbucks i przed inną kawiarnią, gdzie mają kontakty z pracownikami, z którymi chcą tworzyć związek. Pracownik firmy Starbucks zrobił zdjęcia aktywistów. Wielu klientów poparło protest i nie wchodziło do kawiarni.

Pielęgniarki przed Sejmem

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Pielęgniarki rozstawiły trzy namioty na parkingu naprzeciw Sejmu. Do piątku będą prowadzić tam akcję informacyjną. W czwartek ma się odbyć pierwsze czytanie projektu tzw. "ustawy podwyżkowej" w Sejmie.

Palestyna: Strajk lekarzy

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Trwa strajk lekarzy w Palestynie. Jego inicjatorem jest 6 największych związków zawodowych zrzeszających palestyńskich pracowników służby zdrowia. Lekarze sprzeciwiają się redukcji zatrudnienia w publicznym sektorze medycznym oraz pracy w nieustannym zagrożeniu i stresie. Domagają się stabilności i bezpieczeństwa pracy. Związkowcy zapowiedzieli wstrzymanie pracy w wybranych placówkach medycznych. Od dzisiaj strajkują również szpitale i kliniki medyczne, w godzinach 8-11 do pracy będą przychodzić wybrani ratownicy medyczni. Strajk ma zakończyć się w czwartek.

Bangladesz: Starcia studentów z policją i wojskiem

Świat | Militaryzm | Protesty | Represje

Tysiące studentów z Uniwersytetu Dhaka starło się ostatniej nocy z policją, żadając usunięcia jednostek armii z kampusu uniwersyteckiego i przeprosin od armii za pobicie dzień wcześniej trzech studentów.

Ponad 150 studentów oraz 4 policjantów zostało rannych. Stróże prawa ostrzelali protestujących z broni gładkolufowej, użyli gazu łzawiącego, armatek wodnych oraz stalowych pałek teleskopowych. Studenci odpowiedzieli kamieniami i kostką brukową.

60 rannych otrzymało pomoc od szpitala działającego w murach uniwersytetu. Podczas starć zostało rannych również 5 niezależnych dziennikarzy.Studenci protestujący przeciwko brutalności policji i wojska wezwali całą społeczność akademicką do strajku studenckiego.

USA: Protesty przeciw gubernatorowi Oaxaca

Świat | Protesty

Gubernator Oaxaca Ulises Ruiz Ortiz odwiedził konsulaty Meksyku w Chicago (17 sierpnia), Nowym Jorku (18 sierpnia) i Dallas (19 sierpnia). Aktywiści dowiedzieli się o tym i szybko zorganizowali akcje protestu. W Chicago pod konsulatem odbyła się uliczna wystawa na temat sytuacji w Oaxaca. W Nowym Jorku, demonstranci śledzili gubernatora do restauracji i tam pikietowali i blokowali jej wyjścia. Demonstrantom udało się przetrzymać Ulisesa w restauracji do g. 18.00 i zmusić go do odwołania zapowiadanej na 17.00 konferencji prasowej. Po demonstracji w Nowym Jorku, gubernator zdecydował się na odwołanie swojej wizyty w Dallas, ale aktywiści nie odwołali swojej demonstracji.

Dlaczego protestowali aktywiści? Poniżej linki do kilku artykułów z Centrum Informacji Anarchistycznej. Więcej można znaleźć poprzez naszą wyszukiwarkę.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 8 | 9 | 10 | 11 |

Kanada: Protesty przeciw spotkaniu prezydentów USA, Meksyku i Kanady

Świat | Protesty

W kanadyjskim Montebello rozpoczęło się dwudniowe spotkanie przywódców Ameryki Północnej. Ponad 2000 demonstrantów przyjechało, by protestować przeciw szczytowi. Doszło do starć z policją. Dwie osoby zostały zatrzymane. Policja uzyla gazu lzawiacego i gazu pieprzowego przeciw demonstrantom. Grupa około 150 osób próbowała przebić się przez kordon policji.

Przywódcy tych krajów, zamierzają rozbudować wspólną politykę nazwaną "Partnerstwem dla Bezpieczeństwa i Dobrobytu". Szczyt w Montebello poświęcony jest kwestiom wolnego handlu i "bezpieczeństwa międzynarodowego".

Chiny: Strajk górników zaatakowany

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Ponad 800 górników z kopalni Tanjiashan w prowincji Hubei zostało zaatakowanych przez prywatną firmę ochroniarską, która miała rozbić strajk. Strajk zaczął się 9 sierpnia, kiedy pracownicy dowiedzieli się, że dyrekcja kopalni ukradła 360 miliona yuanów, które mieli dostać pracownicy. Kopalnia będzie prywatyzowana i miała zapłacić pracownikom odprawę.

15 sierpnia wysłano do kopalni ochroniarzy i zaczęła się zadyma. Dwie osoby zostały zabite. Potem górnicy zaatakowali biuro dyrekcji kopalni oraz radiowóz policyjny w którym przyjechali ochroniarze.

Manifestacje neonazistów w rocznicę śmierci Hessa

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

Jak już pisaliśmy na CIA Bawarski sąd zezwolił na manifestację niemieckiej skrajnej prawicy z okazji rocznicy śmierci zastępcy Hitlera, Rudolfa Hessa. Demonstracje odbyły się w Graefenbergu i Jenie. Akcje protestu także zorganizowali antyfaszyści.

W Graefenbergu wyszło 200 osób z NPD a w Jenie 300 neonazistów. Na ich spotkanie wyszło ponad 900 antyfaszystów. W obu miastach, a także w Wunsiedel, gdzie znajduje się grób Hessa, odbyły się również festyny przeciwników nazizmu. W imprezach pod hasłem "Wunsiedel jest kolorowy, a nie brunatny" uczestniczyło 1000 osób.

Kielce: "Dosyć złodziejskiej prywatyzacji kosztem pracowników"

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Ze względu na trwający od wtorku strajk pracowników MPK od niedzieli zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza w Kielcach. Na ulice miasta wyjechać mają autobusy przystosowane do komunikacji międzymiastowej, które mieszczą mniej pasażerów niż autobusy komunikacji miejskiej dlatego na bardziej uczęszczane trasy wyjedzie ich więcej. Autobusy mają jeździć przede wszystkim w godzinach 4-10 i 14-19, ze względu na wyjazdy do pracy lub powroty z pracy.

Kierowcy protestują pod hasłem: "Dosyć złodziejskiej prywatyzacji kosztem pracowników", okupują zajezdnie i oczekują na rozmowy z kierownictwem MPK, w piątek z geście dobrej woli zrezygnowali z postulatu o odwołaniu kierownictwa MPK. Dziś kierowcy zablokowali wjazd na plac, gdzie miały stanąć sprowadzone przez miasto zastępcze autobusy, na placu jest wciąż 80 osób. Autobusy eskortowane są przez policje.

Na skutek trwającego strajku Kielce zerwały z MPK umowę o świadczenie usług przewozowych komunikacji miejskiej. MPK Kielce zapisuje codziennie 1,3 mln złotych straty, co jak przewiduje zarząd firmy, może spowodować utratę płynności finansowej i rozpoczęcie postępowania upadłościowego.

Kanał XML