Protesty

Kuźnia Polska – szykują się zwolnienia

Kraj | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Zwolnienia

W przeciągu trzech lat ma zostać zlikwidowany zakład Kuźni Polskiej w Ustroniu, a cała produkcja ma zostać przeniesiona do Skoczowa – następuje tak zwana konsolidacja firmy. W związku z tym szykować się będą zwolnienia. Oficjalnie co piąty pracownik ma wylecieć z roboty. Według związkowców znacznie więcej.

Już teraz zwalniają, mówią pracownicy i związkowcy. Wiele osób straciło pracę za błahe przewinienia. Na przykład jak podaje Dziennik Zachodni: Jeden z pracowników przyciął sobie palce. Zdaniem pracodawcy, było to nieostrożne podejście do roboty, którego konsekwencją było zwolnienie.

Związkowcy zapowiadają demonstracje w obronie miejsc pracy.

Studenckie protesty w Belgradzie

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Pod koniec listopada studenci okupowali budynek wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Belgradzie. Okupacja trwała tydzień, dopóki rząd nie zgodził się nie wprowadzać opłat za studia na uniwersytecie.

W maju i czerwcu anarchiści z Inicjatywy Anarcho-Syndykalistycznej i z Socjalnego Frontu zaczęli kampanię przeciw płatnym studiom na uniwersytecie. 12 października, kilkaset osób przyszło na imprezę / protest przed uniwersytetem. 18.10 odbył się protest, gdy Premier spotkał się z Ministrem Edukacji.

Numer #1 Biuletynu anty G8 już jest!

Świat | Pliki PDF | Protesty

Do pobrania w formacie .pdf - zapraszamy do ściągania! Plik jest tutaj.

Zaproszenie na spotkanie organizacyjne przed antyszczytem G8 2007

Pliki PDF | Protesty

Informacje na bieżąco z protestów: Antyszczyt 2007

Zaproszenie na międzynarodowe spotkanie koordynacyjne dla wszystkich tych, którzy pragną budować nieskrępowany, radykalny opór przeciwko szczytowi G8 w roku 2007.

Ciąg dalszy protestów obrony centrum Ungdomshuset

Świat | Protesty

O obronie autonomicznego centrum w Kopenhadze pisaliśmy już tutaj. Oto najnowsze aktualizacje słowami jednego z mieszkańców:

Sytuacja na dzień dzisiejszy: prawicowa, chrześcijańska sekta wciąż jest właścicielem budynku. Dostali od sądu zapewnienie, że musimy się wynieść do 14-go grudnia (być może gliniarze przyjdą wcześniej, licząc na to, że będziemy nieprzygotowani. Właścicielom została złożona oferta kupna domu za ponad 10 milionów koron duńskich (to jest 1,341,525.58 euro!), w celu przekazania go nam, ale kościół odmawia sprzedania go.

W międzyczasie wysłali oni (kościół) prośbę o pozwolenie na zburzenie budynku. Potrzebują zgody, gdyż budynek ma walory historyczne i architektoniczne. Nie wiem, czy otrzymają zgodę, ale pokazuje to, że nie są zainteresowani tyle samym budynkiem, co gruntami, na których się znajduje – a jest to działka ładna i droga, w centrum Kopenhagi. W związku z tym, prasa wystawiła im złą opinię, jako zwykłemu przedsiębiorstwu kapitalistycznemu.

Poznań: Sprawiedliwość społeczna

Kraj | Protesty

Spłonęło BMW. Sprawcą okazał się 20-letni Tomasz K., który użył koktailu Mołotowa. Sprawca powiedział, że miał z właścicielem BMW nieuregulowane sprawy finansowe. Posiadacz BMW jednak za bardzo nie miał ochoty się dogadać.

Bydgoszcz: Protest uczniów

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Dziś około 100 osób protestowało w Bydgoszczy przeciwko polityce edukacyjnej obecnego ministra edukacji Romana G. Protestujący krytykowali zarówno postać samego Romana jak jego posunięcia, wskazywali, że jest to osoba niemoralna oraz pozbawiona kompetencji. Przeciwstawiali się ograniczaniu wolności i wykluczaniu ‘innych’. Nawoływali do wolnościowej edukacji i partnerskich stosunków pomiędzy nauczycielami i uczniami.

Przed demonstracją dyrektorzy szkół starali się zastraszyć młodzież. Mówiono nawet o usuwaniu ze szkoły.

Opole: Strajk włoski pocztowców

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W Opolu listonosze wrócili do pracy. Postanowili zmienić formę protestu, tłumacząc, że dotychczas na ich strajku najbardziej cierpieli klienci. Od dziś dyrektorem pocztowców ma być zegarek. Pracujemy tylko osiem godzin, zgodnie z przepisami. Nie będzie obładowanych ulotkami toreb ani „rozbiórek”, czyli zastępstw po godzinach, za które nie dostawaliśmy ani grosza- powiedział Kazimierz Szurdak, członek komitetu protestacyjnego.

Podwyżek na razie nie wywalczono. Wciąż trwają rozmowy. Wiadomo jednak, że ulotki będą roznosić osoby specjalnie do tego zatrudnione.

Olsztyn: Po konferencji LPR-nareszcie wyrok

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

Sąd grodzki uniewinnił czterech aktywistów, którzy w czerwcu nie chcieli wyjść z konferencji programowej LPR.

Aktywiści stanęli przed sądem grodzkim, po tym jak na spotkaniu LPR-u głośno bili brawo i skandowali: Roman, Roman. Interweniowała policja, która później skierowała wniosek o ich ukaranie do sądu. Zarzut brzmiał: wzbraniali się przed opuszczeniem konferencji partii. Sąd przesłuchał Romanka, który poprosił o możliwość wolnej wypowiedzi. Mówił, że oskarżeni dopuścili się "chuligaństwa politycznego". Nie są jednak za to odpowiedzialni, winny jest libertyński system, który pozwalał młodym robić, co chcą, żyć w przekonaniu, że anarchia to wolność, winne są media, które propagowały hasła niewłaściwie pojętej wolności - mówił Romek. Sędzia uzasadnił wyrok tym, że materiał dowodowy zebrany w sprawie jest wątły i nie pozwala przypisać winy.

Grodzisk: Zastraszanie listonoszy

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Kierowniczka Urzędu Pocztowego w Grodzisku Wlkp. Dominika Czub, zmusza listonoszy do podpisywania oświadczeń odnośnie noszenia ulotek. Stosuje wobec pracowników nacisk psychologiczny, gra na ich uczuciach – naciska na listonoszów by jednak roznosili ulotki.

Kolejne starcia w Oaxaca

Świat | Protesty

Jak podają indymedia 25.11 doszło do kolejnych wielogodzinnych starć w centrum miasta Oaxaca między mieszkańcami a policją, która zaatakowała pokojową demonstracje. Zginęły 3 osoby a ponad 140 zostało rannych. Około 100 zostało aresztowanych.

Globalny Dzień Akcji dla Edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

30 listopada odbędzie się Globalny Dzień Akcji dla Edukacji. Protesty odbędą się w różnych krajach m.in. w Grecji, we Włoszech, Hiszpanii, w Stanach, Kanadzie, Zimbabwe i w Kostaryce. Organizujcie akcje także w Polsce!

Na całym świecie warunki społeczne stają się coraz bardziej niepewne. Wszystkie aspekty życia są poddane siłom rynku. Coraz większa część życia zostaje utowarowiona, tak jak opieka zdrowotna, ubezpieczenia społeczne i edukacja. Jednocześnie jednak rośnie światowy ruch sprzeciwu.

Bunt przeciw monarchii w Tongo

Świat | Protesty

W Tongo 16 listopada, protestujących starli się z policją. 8 demonstrantów zginęło. Demonstranci domagają się obalenia monarchów. Ale demonstracja pokojowa zradykalizowała się, kiedy policja zaczęła interweniować. W końcu wzniecono bunt, w wyniku którego wiele budynków spłonęło. Rządy Australii i Nowej Zelandii wysłały wojska do Tonga aby ratować monarchię. Teraz panuje stan wojenny w stolicy Nuku’alofa. Tydzień temu, ruch za demokracją w Tonga był zdominowany przez liberałów, ale po wydarzeniach z 16 listopada i interwencji wojsk z zagranicy, powstały również rewolucyjnie nastawione grupy.

Dzień bez kupowania w Warszawie

Kraj | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dziś w Warszawie pod restauracją McDonald’s na skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej odbyła się akcja organizowana w ramach Międzynarodowego Dnia Bez Kupowania. Akcja składała się z happeningu z telezakupami, darmowego sklepu bez pieniędzy, oraz z rozdawania darmowych wegańskich kanapek przed wejściem do McDonalda.

Happening wyglądał następująco: prezenterka z głową uwięzioną w telewizorze zachęcała niczego nieświadomego konsumenta do kupowania ciągle nowych towarów: łapki na muchy z celownikiem laserowym, maszynki do dłubania w nosie, itp. Konsument żądał więcej i więcej. Jednak w pewnym momencie nie mógł już oddychać, gdyż został przytłoczony nadmiarem towarów. Dzieła zniszczenia dopełnił wszechmocny Dolar, który ostatecznie dobił konsumenta.

Medialna polityka antystrajkowa

Kraj | Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka

Podczas jednej z Ogólnopolskich Konferencji Pracowniczych przysłuchiwałem się wykładowi o okresie tzw. pierwszej Solidarności. Jeden z uczestników tamtych wydarzeń starał się odpowiedzieć na pytanie - na bazie własnych doświadczeń, jak też doświadczeń samego ruchu - kiedy strajk jest skuteczny. Wysunął dwie główne zasady jakie sprawiają, że protest pracowników staje się niebezpieczny dla władzy i przedsiębiorcy.

Pierwsza polegała na tym, aby nie interesować się legalnością lub nielegalnością protestu. Jest to pewien poziom świadomości uczestników strajku. Pracownicy podejmujący akcje protestacyjną nie patrząc czy to jest zgodne czy niezgodne z literą prawa, ustanawiają się w sposób antagonistyczny do całości systemu, zastępując niejako prawo istniejące swoim własnym. Przyjmują, że mają prawo do strajku, mają prawo walczyć o lepszy byt dla siebie i innych ludzi pracy, a w ostateczności dla całego społeczeństwa. Jednocześnie w swojej słusznej, we własnym przekonaniu, walce kierują się nie zasadą legalności, ale skuteczności. Wymagając jednocześnie implicite akceptacji przez władze tych form oporu, albo wejścia w bezpośrednią konfrontację. Odwoływanie się do prawa pisanego nie stanowi w tym przypadku legitymizacji poczynań władzy, ale wręcz jest okrzykiem bojowym przeciwko pracownikom.

Drugą zasadą jest poparcie społeczne dla strajku. Bez wsparcia ludności lokalnej czy krajowej, a w niektórych przypadkach światowej, protestujący tracą oparcie, stają się wyizolowani, a tym samym coraz słabsi. Słabnie wtedy i zasada pierwsza, pojawia się kwestionowanie własnego prawa do protestu i żądań, a nawet zmiany prawa – w ekstremalnych sytuacjach całego systemu.

Można powiedzieć, że zasada druga jest zasadą nadrzędną. Żaden protest się nie powiedzie, nie będzie skuteczny, jeśli nie dostanie wsparcia od społeczeństwa. Jest to źródło siły dla pracowników, a źródło lęku dla pracodawców i polityków.

Kanał XML