Protesty
Anarchiści - edukacja nie jest towarem
Akai47, Czw, 2006-06-29 13:32 Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny27 czerwca w Atenach Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)zorganizowała Szczyt Ministrów Edukacji. Anarchiści i inne osoby przeciwne ekonomicznym zmianom w sferze edukacji związanej z tzw. "rynkiem" protestowały w Atenach.
Warszawa: Wyklad o prawach wobec policyjnej samowoli
oski, Czw, 2006-06-29 01:30 Kraj | Protesty | RepresjeW poniedziałek 3 lipca o godzine 16 w lokalu "czarna emilka" (na
ulicy emili plater 15) odbędzie się wykład prowadzony przez
prawników na temat co może zrobić policja, oraz prawa zatrzymanego
przez policje.
Inicjatywa Uczniowska
Zapraszamy
Globalizacja. Korzenie, historia, analiza, opór
oski, Śro, 2006-06-28 10:21 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Ruch anarchistycznyTysiące ludzi wyległo na ulice Londynu podczas Karnawału Przeciw Kapitałowi 50 tys. rolników bez ziemi pojawiło się na ulicach Brazylii; w Nigerii 10 tys. osób uczestnicząc w Karnawale Wyzyskiwanych zablokowało Port Harcourt w proteście przeciw eksploatacji delty Nigru przez kompanie naftowe; 200 tys. ludzi przeszło ulicami Hyderbadu w Indiach, zaś w ponad trzydziestu miejscach na całym świecie tysiące ludzi bawiło się na street-party- ulicznych syntezach świętowania i politycznego protestu. Co łączy ten bezprecedensowy alians działaczy Wschodu i Zachodu, Północy i Południa? Określa się go jako opozycję przeciw globalizacji. Każdego dnia słyszy się coraz więcej o globalizacji, dziwacznych skrótów nazw w stylu WTO, MFW czy MAI. Wmawia się nam, że decyzje tych organizacji służą po prostu rynkowi i że to rynek rządzi procesami społecznymi. Ten nabierający tempa proces służy wciągnięciu wszystkich ludzi w wir globalnej ekonomii, to jest poddaniu ich bezpośredniemu dyktatowi kapitału.
I. Czym jest globalizacja?
Globalizacja stała się przedmiotem krytyki wszelkiego typu działaczy i akademików, reformistów i rewolucjonistów. Daje się zauważyć internacjonalizacja walki i sprzeciwu wobec niej. I wciąż... panuje pomieszanie - pomieszanie naszych ideałów, naszego stanowiska, naszych metod i celów. Pomieszanie, które może okazać się zgubne - jeśli przepuścimy szansę, która przed nami stoi, możemy nie otrzymać ponownie podobnej okazji. Żyjemy w czasach przejściowych, w punkcie zwrotnym. W tym tekście postaramy się ukazać kontekst globalizacji, walkę z nią i owo pomieszanie oraz wszelkie nieporozumienia, jakie wokół tego pojęcia narosły.
Obecny trend do przeciwstawiania się globalizacji wydaje się padać ofiarą tej samej iluzji, przez którą tyle ucierpiał mówiącej, że to, co dzieje się obecnie (tj. od ok. 20 lat) jest czymś nowym i radykalnie odmiennym od tego, co było wcześniej. Rzeczy, które są identyfikowane jako konstytuujące globalizację - wolny rynek, wolny przepływ kapitału, rozwój międzynarodowych podmiotów regulacyjnych, ekspansja globalnej kultury - są nowe w tym sensie, że są nowymi formami organizacji i nowymi strukturami, ale w istocie mamy do czynienia z kontynuacją systemu, który panował już wcześniej.
Dlaczego chcą zniszczyć Inicjatywę Uczniowską?
oski, Wto, 2006-06-27 20:04 Kraj | Protesty | PublicystykaMłodzi ludzie, których połączyła idea wolnej szkoły, samopomocy i współpracy dziś przechodzą ciężką lekcję: w przyspieszonym tempie uczą się obrzydliwości i bezwzględności jakie panują w szeregach elit polityczno-finansowych, mechanizmów propagandy państwowej i ‘niezależnej’. Uczą się też co znaczy być człowiekiem, walczyć o swoje i o innych. Co znaczy być aktywnym. I też tego, że wolność w fasadowej demokracji jest kryminalizowana.
Jest to gorzka nauka i bolesna. Ale jest też konieczna. Aktywność tych ludzi sprawiła, że zaczynają inaczej patrzeć na świat, a frazesy o raju wolności, który nastał po upadku komuny, ujawniają się jako właśnie frazesy, puste słowa maskujące rzeczywistość.
Jest to walka nierówna. Z jednej strony młodzi ludzie, z ideą, nie zawsze skrystalizowaną, bez doświadczenia i umiejętności poruszania się w medialnym świecie. Z drugiej zawodowi politycy, eksperci i policja. Ci właśnie eksperci i doświadczeni wyjadacze polityczni, którzy dawno zaprzedali dusze diabłu, nie szczędzą wysiłków, by rozprawić się z Inicjatywa Uczniowską.
Oskarżeń i pomówień było wiele, lista spora by tu się zebrała. O części zresztą pisaliśmy, ale nawet my nie byliśmy w stanie dementować wyczynów wszystkich idiotów. Wszystkie je dziś zrównujemy i traktujemy jako radosną twórczość polityków – szkoda, że za publiczne pieniądze. Idzie o coś innego. Dlaczego przeprowadzano te ataki?
Dlatego, że IU jest niebezpieczna? Zagraża najświętszym wartościom i własności prywatnej wielkich korporacji? Takie tezy są, powiedzmy, dość ryzykowne. IU nie stanowi zagrożenia dla istnienia świata, ani nie jest organizacją terrorystyczną – co chcą niektórzy wmówić.
Atak przeprowadzony na nią, z cała bezwzględnością, wynika z tego, że opiera się ona na zasadzie samoorganizacji i pomocy wzajemnej. Że aktywizuje ludzi – to jest wielce niebezpieczne. Wszelka aktywność ludzka jest istnym terroryzmem. Wcześniej władza miała do czynienia z dziećmi grającym wieczorami na komputerze, siedzącymi przed telewizorem, opychającymi się promocjami i mówiącymi sloganami z reklam. Dziś dzieci stają przed Ministerstwem Edukacji i przestawią żądania, plany, propozycje. Organizują wykłady, warsztaty, spotykają się i gadają o życiu, sytuacji w kraju…
Protest warszawskich rowerzystów
Akai47, Wto, 2006-06-27 07:34 Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | ProtestyW 26 czerwca, warszawscy rowerzyści protestowali pod ratuszem. W niedzielę mija dziesięć lat od przyjęcia przez Zarząd m.st. Warszawy uchwały 188/C/96 z dnia 25 czerwca 1996 roku w sprawie tworzenia warunków dla komunikacji rowerowej. Ale władze miasta ignorują swoje obowiązki. Zarząd Dróg Miejskich co chwilę wymiguje się z obowiązku budowy dróg rowerowych, a rowerzyści mają już dość ignorowania ich potrzeb.
Głodówka w Kłodzku
Czytelnik CIA, Pon, 2006-06-26 20:36 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyTrójka pacjentów, okupujących od ponad tygodnia oddział dermatologiczny szpitala w Kłodzku, rozpoczęła w poniedziałek protest głodowy. Domagają się utrzymania i dalszego finansowania tego oddziału. Dyrektor dolnośląskiego NFZ zdecydował, że nie będzie się spotykać z protestuącjymi pacjentami.
Rolnicy i studenci w Płd. Korei niszczą ryż z dumpingu
Yak, Pon, 2006-06-26 14:39 Świat | Gospodarka | ProtestyPołudniowo-Koreańscy rolnicy razem ze studentami zaczynają akcję zajmowania magazynów i niszczenia ryżu pochodzącego z importu. Sprzedawany po dumpingowych cenach ryż pochodzący z USA może doprowadzić do całkowitego bankructwa południowo-koreańskich rolników.
Edward Lincoln z Waszyngtońskiego ośrodka Council on Foreign Relations próbuje tłumaczyć protesty rolników względami metafizycznymi: „Wysoko uprzemysłowiona Korea była do niedawna krajem rolniczym i większość mieszkańców wciąż czuje głęboki związek z ziemią.” Lincoln krytykuje „wymuszanie” ochrony rynku południowokoreańskiego przez rolników.
Zwycięstwo w walce przeciw eksmisjom w Moskiewskiej dzielnicy Butowo
Yak, Nie, 2006-06-25 18:53 Świat | Protesty19 czerwca mieszkańcy Butowa odnieśli zwycięstwo w walce z projektem budowlanym, którego częścią ma być zrównanie z ziemią wielu domów. Julia Prokofiewa i jej 20-letni syn nie zgodzili się na zamianę domu rodzinnego na jednopokojowe mieszkanie w bloku.
O 7 rano komornicy i policjanci rozpoczęli eksmisję. Już poprzedniego wieczora sąsiedzi popierający Prokofiewów rozpięli namioty na ich posiadłości. Gdy policjanci zniszczyli ogrodzenie i zaczęli bić i wyciągać starsze kobiety, niektóre z nich poczuły się bardzo źle. Wtedy około 200 mieszkańców wioski otoczyło policję i wymusiło zaprzestanie eksmisji. Następnego dnia otwarto stały obóz namiotowy w celu zwalczania dalszych eksmisji.
Anarchiści wzywaja ludzi do organizacji akcji solidarnościowych 27 czerwca
Akai47, Nie, 2006-06-25 09:51 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | ProtestyO studenckich protestach w Grecji pisaliśmy już wcześniej.
27 czerwca odbędzie się Szczyt Ministrów Edukacji OECD w Atenach. Studenci i anarchiści zamierzają tam demonstrować.
Na Szczycie Ministrowie zamierzają dyskutować, m.in. o "ekonomii edukacji", czyli o tym, jak systemy edukacji mogą być bardziej zgodne z wymogami globalnego kapitalizmu.
Grecja: Protesty przeciwko prywatyzacji uniwersytetów
oski, Sob, 2006-06-24 12:25 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyTysiące studentów przeszło ulicami Aten. Wsparli ich pracownicy, którzy ogłosili strajk. Znowu doszło do starć z policją.
Policja zaatakowała maszerujących ludzi. W odpowiedzi protestujący podpalili śmietniki. Anarchiści obrzucali prewencję krzesłami i meblami z okien akademików oraz zablokowali wstęp policji na uniwersytet.
Są to protesty przeciwko prywatyzacji i komercjalizacji wyższych uczelni. Obecnie edukacja jest bezpłatna.
Hiszpania: Gijon – robotnicy blokują ulice
oski, Sob, 2006-06-24 11:55 Świat | Prawa pracownika | Protesty20 czerwca radykalni związkowcy ze stoczni Izar blokowali drogę w mieście. W tym celu podpalili barykadę z opon.
Robotnicy protestowali przeciwko rządowym planom prywatyzacji stoczni w Gijon, Sestao, Manisen i Seville.
Na spotkaniu na które przybyło kilkaset osób robotnicy nawoływali do zaostrzenia protestu. W 2004 roku w podobnej sytuacji doszło do masowych protestów i walk ulicznych.
Rewolucja społeczna zamiast socjalnego państwa
XaViER, Sob, 2006-06-24 11:17 Kraj | ProtestyW Warszawie odbyła się pod sejmem demonstracja Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników. Poniżej będziemy starali sie relacjonować jej przebieg ze szczególnym uwzględnieniem bloku anarchistycznego, który się w ramach niej uformował z opozycyjnym hasłem w stosunku do oficjalnego: "Rewolucja społeczna zamiast socjalnego państwa". Tekst ulotki anarchistów
Impel Tom zastrasza zwolnionego pracownika
oski, Pią, 2006-06-23 18:03 Kraj | Prawa pracownika | ProtestyParę miesięcy temu, Jacek Rosołowski, członek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, próbował wraz z 11 kolegami założyć związek zawodowy w kostrzyńskim oddziale firmy Impel Tom. Za to 8 marca stracił prace. Teraz zaś pracodawca próbuje uciszyć protesty zastraszając Rosołowskiego.
Gdy wyrzucono związkowca z pracy, podjęto szereg akcji w jego obronie, oraz starano się nagłośnić sprawę. Jednym ze sposobów było plakatowanie miasta. W odpowiedzi na to firma wystosowała list, zarzucając szarganie dobrego imienia firmy.
Opole bez Carrefoura
Akai47, Czw, 2006-06-22 18:57 Kraj | ProtestyMieszkańcy Opole wygrali walkę z siecią hipermarketów Carrfour. Wojewódzki Sąd Administracyjny zdecydował, że ogromna galeria handlowa Carrefoura nie powstanie.
Zaskłotowane Centrum Społeczne w Londynie walczy z ekmisją
Akai47, Czw, 2006-06-22 18:27 Świat | ProtestyThe Square organizuje kilkudniowy Festiwal Oporu. The Square, na Russell Sq. w Londynie został zaskłotowany w lutym tego roku. Wsród kampanii, które organizowali lub w których uczestniczyli były demonstracje No Borders (bez granic), 1 maja, demonstracja antywojenna. Na skłocie mieści się centrum porad dla uchodźców, organizowane przez No Borders. Skłot ma być eksmitowany dziś, ale organizowana jest opór.