Protesty

Protest okupacyjny pracowników Polmo

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Wczoraj rozpoczął się strajk okupacyjny pracowników FMS Polmo S.A. w Szczecinie. Powodem było nie wypłacenie zaległych wynagrodzeń za kwiecień i maj. Nie wykluczają, że strajk może się przerodzić w protest głodowy.

Protestujący wywiesili transparent: Załoga jest głodna. Nie interesują ich obietnice – chcą wypłat.

Chile: Policja znowu uderza na uczniów

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Doszło do starcia między strajkującymi uczniami i studentami a policją w Sandiego. Policja użyła gazu i armatek wodnych. Zniszczono witryny sklepowe, paru policjantów zostało rannych. Zatrzymano ostatecznie 262 osoby. Prezydent Michelle Bachelet uważa strajki za niepotrzebne, gdyż spełnił już postulaty protestujących. Uczniowie są innego zadnia.

Uczniowie domagają się szerokich reform w systemie edukacji: bezpłatnych egzaminów, przejazdów, zwiększenia ilości nauczycieli i nakładów na edukacje… Póki nie spełnione zostaną wszelkie żądania – strajk się nie zakończy.

W obronie Amfiteatru w Międzybrodziu Bialskim

Kraj | Protesty

Mieszkańcy bronią amfiteatru, który wraz ze strażakami wybudowali w 1998 roku. Niedawno okazało się, że budynek stoi bezprawnie. Nie było pozwolenia na budowę.

W piątek ekipa wyznaczona do rozbiórki natrafiła na blokadę. Kilkudziesięciu mieszkańców i wozy strażackie zagrodziły drogą. Wypowiedziano społeczne posłuszeństwo władzom gminy. – Niech sobie radzą bez nas – mówią protestujący.

Protest przeciwko militaryzacji granicy z Meksykiem

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

W San Diego 3 czerwca odbył się protest przeciwko militaryzacji granicy z Meksykiem (o czym pisaliśmy już tutaj). Demonstranci maszerując w stronę granicy wzywali do odejścia Gwardię Narodową, którą niedawno wysłał, dla wzmocnienia Straży Granicznej, prezydent Bush. Drogę zablokowali im członkowie prawicowej milicji - Minutemen Project. Doszło do wymiany zdań. Rasiści do domu! – krzyczeli protestujący. Nielegalni obcy do domu – odpowiadali prawicowcy.

Demonstrantów było około 200. Przeciwników ok. dwudziestu - otrzymali oni wsparcie także od Ku Klux Klanu. Aresztowano jedną osobę.

Skazana za krytykę Busha w "kraju wolności słowa"

Świat | Protesty

Sąd w Cuyahoga (Cleveland) odroczył postępowanie sądowe 54-letniej działaczki anty-wojennej Carolyn Fisher ze względu na hasło na jej t-shircie. Sąd zagroził aresztem, jeżeli Carolyn nie zechce zmienić ubrania.

Na jej t-shircie widniało hasło w jęz. hiszpańskim o treści: "Poszukiwani za nielegalne przekroczenie granic" z podobiznami Busha i innych prominentnych członków administracji.

Carolyn została uznana za winną napaści na dwóch policjantów w Cleveland Heights podczas gdy rozwieszała anty-bushowskie plakaty. Grozi jej do 3 lat więzienia.

Bułgaria: Demonstracja antyrządowa

Świat | Gospodarka | Protesty

30 maja ponad 10 000 ludzi protestowało na ulicach bułgarskiej stolicy domagając się zmian w ekonomicznej i społecznej polityce rządu. Spora część miasta została zablokowana na kilka godzin przez demonstrantów. Niesiono transparenty z hasłami: „Żądamy przyzwoitej płacy”, „Rezygnacja”…

Połowa Bułgarów żyje za 150 leva na miesiąc (około 300 złoty). Pomimo stabilizacji i wzrostu ekonomicznego większość ludzi skarży się niski standard życia.

Głodujący górnik trafia do szpitala

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Jak podaje PAP jeden z pięciu głodujących górników w Wałbrzychu trafił do szpitala. Przyczyną było wycieńczenie organizmu.

Protestujący domagają się by Sejm zajął się nowelizacją ustawy o restrukturyzacji górnictwa. Chcą by w ustawie znalazł się zapis umożliwiający pobieranie im 60 proc. emerytury górniczej. Warunkiem byłoby przepracowanie pod ziemią co najmniej 5 lat i pobieranie renty z powodu choroby zawodowej, np. pylicy, przez co najmniej 10 lat.

Protest pracowników Whirlpoola

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W piątkowej manifestacji pracowników Whirlpoola we Wrocławiu wzięło udział ponad 1000 pracowników domagając się podwyżek – o 150 zł dla każdego pracownika, zarząd zaproponował 25 zł - i lepszych osłon pracowniczych. Skandowali między innymi: "Chcemy godziwej płacy", "Stop wyzyskowi pracowników", "Zarząd firmy do roboty za 500 zł".

Strajk dokerów w Szczecinie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Szczecińscy dokerzy celowo spowalniają rozładunek i załadunek statków. Trwa to już od trzech tygodni. Powodem jest brak wzrostu płac od sześciu lat. Na czysto zarabiają około tysiąc złoty

Podwyżek domaga się 500 pracowników Drobnicy. Zaczęli oni cichy strajk: nie biorą nadgodzin, nie pracują w weekendy, obowiązki wykonują w umiarkowanym tempie…

Anty-Giertych w Gorzowie

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Pierwszego czerwca o godzinie 14.00 pod budynkiem Urzędu Wojewódzkiego, na pikiecie zebrała się zawiązana dość niedawno w Gorzowie Inicjatywa Uczniowska. Od samego początku pikietę ‘wspierali duchowo’ w dość pokaźnej liczbie neonaziści, których na dzień dziecka organizatorzy pozwolili sobie poczęstować czekoladą (nie wzięli, pewnie dlatego, że nie była biała).

Miasto bez barier architektonicznych

Kraj | Dyskryminacja | Protesty

Czy miasto jest równie dostępne dla całego społeczeństwa? Zdecydowanie nie. Bariery architektoniczne utrudniają życie tysiącom ludzi, którzy jadą na wózkach albo z wózkami, albo mają problemy z chodzeniem. I tak, jak w przypadku historii z rowerzystami ludzie nie dbają o likwidację barier, nawet kiedy to jest łatwe, lub kiedy prawo do tego zobowiązuje.

1 czerwca w Warszawie odbyła się akcja „O Mamma Mia” na rzecz przystosowania Warszawy dla osób poruszających się na wózkach lub z wózkami. Akcja miała formę happeningu i przybyły na nią przede wszystkim młode matki, które organizowały tą społeczną inicjatywę.

Nie dla NATO na Ukrainie

Świat | Protesty

Przeciwnicy NATO zablokowali w czwartek wieczorem drogę dojazdową do kwater zarezerwowanych dla amerykańskich specjalistów przez ukraińskie Ministerstwo Obrony. Amerykanie mają przygotować manewry „Sea Breeze 2006”. Wcześniej mieszkańcy Teodozji zablokowali miejscowy port, próbując nie dopuścić do rozładunku amerykańskiego okrętu „Advantage”.

Kanada: Walka o prawa imigrantów

Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

31 maja w Ottawie w Kanadzie miało miejsce Doroczne Spotkanie Mieszkańców dla Sprawiedliwości Publicznej, tym razem odbywające się pod hasłem „Witamy obcych: Zostańcie sąsiadami”.

Na spotkanie przybył kanadyjski Minister do Spraw Imigrantów Monteo Solberg oraz działacze Solidarność Ponad Granicami (Solidarity Across Borders) oraz Żaden Człowiek Nie Jest Nielegalny (No One Is Illegal), którzy zakłócili wystąpienie państwowego urzędnika. Zarzucali mu hipokryzję z powodu zastopowania próby uregulowania sprawy bez-statusowych imigrantów. Ludzie zaczęli opowiadać o znajomych, których deportowano za jego pozwoleniem. Minister ratował się ucieczką luksusową limuzyną. Demonstranci zablokowali na chwilę ulice. Kilka osób został zatrzymanych przez policję.

Kobiety w czerni [Kraków]

Kraj | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty
2006-06-03 14:00
2006-06-03 17:00

3 czerwca o godzinie 14.00 pod Ratuszem w Krakowie odbędzie się krakowskie spotkanie "WOMEN IN BLACK" , akcja przeciwko przemocy wobec kobiet w trakcie konfliktów zbrojnych.

KOBIETY W CZERNI to międzynarodowy ruch kobiet przeciwko wojnie, zbrojeniom i innym formom przemocy. To niepartyjna sieć kobiet, które nie wierzą, że przemoc zapobiega dalszej przemocy. To nie jest organizacja, ale zrzeszenie kobiet, które stojąc w czerni na ulicach wielu miast, chcą przypomnieć wszystkim, że na świecie ciągle toczą się wojny, w których giną setki czy nawet tysiące kobiet i dzieci.

Może dojść do starć na Paradzie Równości

Kraj | Protesty

Protestujący wszechpolacy i homoseksualiści prawdopodobnie wyjdą naprzeciw siebie podczas Parady Równości, która odbędzie się 10 czerwca. Wszechpolacy stwierdzili, że nie będą brać odpowiedzialności za osoby, które zaczną rozrabiać.

O godz. 13.00 spod Sejmu w Warszawie ruszy Parada Równości. Szacuje się, że pojawi się na niej przynajmniej 1.5 tys. uczestników. Organizatorzy parady spodziewają się wsparcia tysiąca gości z zagranicy. W zeszłym roku w zakazanej przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego paradzie szło kilka tysięcy osób.

Kanał XML