Protesty

Brighton: Blokada marszu nacjonalistów

Świat | Antyfaszyzm | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm

W niedzielne popołudnie 22 kwietnia w nadmorskim miasteczku Brighton, odbył się długo zapowiadany przez nacjonalistów “Marsz dla Anglii”. Jeden z głównych organizatorów, nacjonalistyczna organizacja English Defence League, zapowiadała tłumny najazd prawdziwych patriotów i nacjonalistów z całego kraju. Jakże wielkie rozczarowanie musiało ogarnąć organizatorów gdy na ogólnokrajowy marsz przybyło niewiele powyżej 100 osób.

Na nacjonalistów czekało ponad tysiąc antyfaszystów z postanowieniem blokady marszu. Aby uniknąć zeszłorocznych problemów, kiedy policja otoczyła szczelnym kotłem antyfaszystów, umożliwiając marsz nacjonalistów zaplanowaną trasą, tym razem antyfaszyści przyjęli inną taktykę. Wzdłuż trasy marszu rozciągnięte równolegle grupy bojowych antyfaszystów atakowały marsz z różnych stron, równocześnie blokując front marszu. Doszło do konfrontacji z policją która używając oddziałów konnych, pałek i gazów łzawiących ochraniła marsz i torowała dorgę nacjonalistom. Co kilka metrów marsz był zatrzymywany z powodu blokad.

Antyrządowe zamieszki w Bahrajnie

Świat | Protesty

Zwłoki jednego z uczestników antyrządowych protestów odnaleziono w miejscu nocnych starć policji z demonstrantami w pobliżu stolicy Bahrajnu, Manamy.

Ciało trzydziestokilkuletniego Salaha Abbasa Habiba znaleziono w pobliżu wsi Szakura, na dachu budynku - podało Narodowe Stowarzyszenie Islamskie al-Wifak. W komunikacie ugrupowanie napisało, że mężczyzna był w grupie osób brutalnie pobitych przez policję podczas zamieszek, które wybuchły w nocy z 20 na 21 kwietnia. Przedstawiciel rządu odmówił komentarza w tej sprawie.

Z 20 na 21 kwietnia na ulice Manamy wyległy dziesiątki tysięcy protestujących, którzy domagali się położenia kresu represjom wobec opozycji i zwiększenia swobód obywatelskich. Jednak sytuacja wymknęła się spod kontroli, kiedy grupy demonstrantów oddaliły się od głównej trasy przemarszu i zaatakowały policję, która odpowiedziała gazem łzawiącym i granatami odurzającymi.

Warszawa: blokada eksmisji na Pl. Trzech Krzyży

Kraj | Lokatorzy | Protesty
2012-04-25 12:00
2012-04-25 14:00

Nie pozwólmy traktować mieszkańców jak towar, a Warszawę - jak spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Blokada eksmisji matki z rentą inwalidzką i jej syna: Środa, 25. kwietnia, godz. 12:00, Hoża 1 (Plac Trzech Krzyży)

Gdańsk: Nie dla atomu!

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty
2012-04-28 12:00
2012-04-28 16:00

Demonstracja przeciwko budowie elektrowni atomowej w Polsce
Gdańsk, Długi Targ (zbiórka pod Neptunem), sobota, 28 kwiecien, godz.12.00, Pomorska Inicjatywa Antynuklearna.

Spotkanie z likwidatorami Czarnobyla
Gdańsk, Sala BHP Stoczni Gdańskiej, godz. 14.30

W ramach Europejskiego Tygodnia Akcji „Dla przyszłości bez Czarnobyla i Fukuszimy” Polskę odwiedzą likwidatorzy skutków katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku oraz świadek zeszłorocznych wydarzeń w Fukuszimie.

1) prof. dr hab. nauk medycznych Angelina Nyagu jest narodowym ekspertem Ukrainy do spraw medycyny nuklearnej. Wspólnie z agendami ONZ oraz Światową Organizacją Zdrowia zorganizowała sześć międzynarodowych konferencji nt. konsekwencji katastrofy w Czarnobylu. Jest prezeską stowarzyszenia "Lekarze Czarnobyla" oraz redaktorką naczelną „International Journal of Radiation Medicine”.

2) Toshinari Hata, wraz z rodzicami prowadził ekologiczne gospodarstwo rolne w odległości około 50 km od Fukuszimy; działacz organizacji promujących organiczne rolnictwo w Japonii. Obecnie również działacz ruchu antynuklearnego.

3) Borys Derkacz, jako żołnierz armii ZSRR od 28 kwietnia 1986 roku przez wiele tygodni brał udział w akcji likwidacji skutków katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Pracował w strefie najwyższego skażenia. Obecnie rencista.

4) Valerii Lutsyv, w 1986 roku jako żołnierz stacjonujący w mieście Prypeć (położonego obok Czarnobyla) brał udział w akcji ratunkowej już od pierwszego dnia po wybuchu w elektrowni jądrowej. Od 1993 roku rencista. Jest działaczem Związku Czarnobylców Ukrainy walczącego o przyznanie likwidatorom prawa do świadczeń socjalnych i opieki zdrowotnej.

5) Wladlen Lepskyi, lekarz, od listopada 1986 roku pełnił służbę w szpitalu w czarnobylskiej „zonie”, gdzie pracował jako starszy ordynator oddziału diagnostycznego, a później jako naczelnik służby medycznej przy Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej.

Rosja: Pikieta pod firmą Roche w Moskwie

Świat | Prawa pracownika | Protesty

W dniu 17 kwietnia, członkowie KRAS (rosyjskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników) pikietowali przed centrum usługowym należącym do firmy Roche w Moskwie. Pikieta miała na celu wsparcie pracownika zwolnionego przez Roche w Warszawie, oraz protest przeciw planowanym zwolnieniom około 200 osób w Polsce i w Hiszpanii.

Pikietujący mieli ze sobą baner „Roche – dość zwolnień!” oraz ulotki informujące przechodniów o planowanych redukcjach zatrudnienia i antypracowniczej polityce firmy Roche. Z okien przyglądali się pikiecie pracownicy firmy. Po pewnym czasie pracownicy podeszli do pikietujących i wdali się w dyskusję. Omówiono praktykę istniejącą w Polsce, polegającą na zatrudnianiu pracowników na fikcyjnym samozatrudnieniu. Rosyjscy pracownicy potwierdzili, że u nich jest tak samo i życzyli szybkiego rozwiązania konfliktu. Wzięli też ulotki, by je rozdać wewnątrz firmy. Fotografowali się również z protestującymi.

Pikieta trwała godzinę i odbyła się bez incydentów. Przedstawiciele firmy Roche oznajmili, że informację o pikiecie przekazali do centrali.

Za: aitrus.info

Czechy: Masowa demonstracja antyrządowa

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Około 100 tysięcy ludzi demonstrowało w centrum czeskiej Pragi przeciw rządowym reformom budżetowym. Protest zorganizowały czeskie związki zawodowe. Demonstranci na kilka godzin zapełnili górną część położonego w sercu miasta Placu Wacława. Przybyli z całego kraju - do stolicy od rana zwoziły ich specjalne pociągi i autobusy.

Czeska policja szacuje, że w centrum zebrało się 80-90 tysięcy osób. Protest oprócz różnych czeskich central związkowych wsparły organizacje emerytów, niepełnosprawnych, pacjentów, pracowników najemnych i studentów. Byli także związkowcy z innych krajów: Słowacji, Polski, Niemiec, Austrii i Francji. Wystąpienia liderów związków tłumaczone były na język migowy.

W kwietniu czeski rząd w ramach dalszych kroków obniżających deficyt budżetowy do 3 proc. PKB zapowiedział kolejne podwyżki podatku VAT, wstrzymanie rewaloryzacji emerytur w latach 2013-2014 i likwidację różnych zasiłków. Związki zawodowe wyliczyły, że przeciętny pracownik w Czechach rocznie straci na tym ponad 11 tys. koron (ok. 1850 zł). (PAP)

Azerbejdżan: 3 tys. ludzi protestowało przeciwko rządowi

Świat | Protesty

W autorytarnie rządzonym Azerbejdżanie ok. 3 tys. osób demonstrowało w niedzielę przeciwko polityce rządu, domagając się wyborów parlamentarnych i wolności zgromadzeń. Legalny wiec na jednym z przedmieść stolicy kraju Baku przebiegał spokojnie, obserwowany przez znaczne siły policyjne.

Protestowano przeciwko korupcji i eksmisjom w kraju, który w maju będzie gospodarzem konkursu piosenki Eurowizji. Opozycja zarzuca prezydentowi Ilhamowi Alijewi również łamanie praw człowieka i nepotyzm.

Warszawa: Protest pod salonem Empiku na Nowym Świecie

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś pod salonem Empiku na ul. Nowy Świat odbyła się pikieta zorganizowana przez Związek Syndykalistów Polski. Najpierw, aktywiści udali się do środka salonu, gdzie pracownikom zostały rozdane ulotki zachęcające do aktywności w obronie swoich praw, oraz informujące o walce, którą podjęli byli pracownicy salonów Empik w innych miastach.

Następnie, pod salonem rozdawano przechodniom ulotki wyjaśniające warunki pracy panujące w sieci, z których wiele osób nie zdaje sobie sprawę. Jako materiał wykorzystano ogromną ilość zgłoszeń pracowników Empiku do konkursu "Najgorszy Pracodawca 2011 r.". Jak już informowaliśmy, właśnie Empik zajął pierwsze miejsce w tym konkursie.

Do najczęstszych przewinień Empiku można zaliczyć: przymus pracy na umowy śmieciowe, płaca poniżej średniej krajowej, mobbing, groźby zwolnienia podczas upominania się o swoje prawa, przymusowa praca w nadgodzinach, przymusowa praca wykraczająca poza kompetencje zawarte w umowie, ucinanie świadczeń socjalnych, fatalne warunki pracy, traktowanie ludzi jak przedmioty.

Warszawa: Protest pod konferencją firmy Roche w Hotelu Hilton

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

Dziś w Hotelu Hilton odbyła się konferencja zorganizowana przez firmę Roche. Podczas konferencji, firma ogłosiła pracownikom program redukcji zatrudnienia, który dotknie w najbliższych latach 480 osób pracujących w różnych oddziałach informatycznych firmy (na ok. 3700 tys. osób). Uzasadnieniem ma być, jak zwykle w takich przypadkach, „konieczność redukcji kosztów w celu zwiększenia wydajności”. Wiadomo na przykład, że firma Roche zamierza zlikwidować swój istniejący system poczty e-mail i usług kalendarzowych i zastąpić go pakietem aplikacji Google Apps dostępnych w tzw. „chmurze”.

Przed rozpoczęciem konferencji, aktywistka ZSP rozprowadziła w sali konferencyjnej ulotki informacyjne, oferujące wsparcie zwalnianym pracownikom, jeśli zdecydują się dochodzić swoich praw. Następnie, odbyła się pikieta w przestrzeni widocznej z okien sali konferencyjnej, podczas której omówiono stosowany przez wiele firm proces ciągłego przenoszenia miejsc pracy do nowych krajów, w celu wyłudzania od poszczególnych państw pomocy na tworzenie nowych miejsc pracy, oraz wyścig na dno równający w dół wynagrodzenia oraz prawa pracowników.

Warszawa: Sąd orzekł, że podwyżki opłat za żłobki są nieważne

Kraj | Protesty | Tacy są politycy

Wojewódzki sąd administracyjny uznał, że przepisy dotyczące podwyżki opłat w żłobkach są nieważne. - Bardzo cieszę się z tego wyroku, to przełom - mówi Małgorzata Lusar ze Stowarzyszenia Głos Rodziców, która wniosła skargę do sądu. Podpisało ją 450 osób. - To powinien być jasny przekaz dla rządzących, że powinni dbać o politykę prorodzinną - dodaje.

Rodzice maluchów protestowali przeciwko nowym zasadom opłat za miejskie żłobki - przychodzili z transparentami na sesje rady miasta. Przez lata stawka nie zmieniała się i wynosiła blisko 190 zł miesięcznie. W czerwcu ub.r. Rada Warszawy uchwaliła podwyżki: opłaty sięgnęły niemal 500 zł. Rodzice protestowali całe wakacje, a nieformalny początkowo ruch Głos Rodziców przekształcili w stowarzyszenie. Skarżyli się na wyższe opłaty wszędzie: wojewodzie mazowieckiemu, byli u rzecznika praw dziecka, pisali do premiera. Doszukali się uchybień prawnych w uchwałach podjętych przez Radę Warszawy. I wezwali ją do ich usunięcia. Gdy to nie poskutkowało, poszli do sądu. Zaskarżyli trzy uchwały, które regulują kwestie opłat w żłobkach.

1 maja przeciw władzy państwa i kapitału!

Protesty | Ruch anarchistyczny

Masz dość szefów, którzy żerują na Twojej pracy? Żyjesz w ciągłym strachu przed jej utratą? Jesteś bezrobotnym? Przerażają Cię ciągłe podwyżki? Nie stać Cię na mieszkanie? Czeka Cię eksmisja? Nie masz pieniędzy na leki? Zlikwidowano szkołę Twojego dziecka? Czujesz wszechobecną kontrolę państwa ingerującą we wszystkie aspekty Twojego życia? Nie godzisz się na odbieranie swobód obywatelskich? Masz dość polityków, którzy marnotrawią pieniądze z podatków na własne potrzeby, ignorując zupełnie potrzeby społeczeństwa? Masz dość tego, że politycy decydują o wszystkim w Twoim imieniu, a Ty nie masz na to żadnego wpływu? Masz dość kłamstw i manipulacji wyborczych? Nie chcesz dłużej być niewolnikiem politycznych i finansowych elit?

Wyjdź na ulice 1-go maja! | 1 maja należy do pracowników, a nie do pracodawców!

Wszystkich uczestników demonstracji pierwszomajowej i nowo przybyłych wzywamy do dalszej aktywności i wzięcia udziału w akcji "odzyskujemy miasto" o godzinie 15.30 na Krakowskim Przedmieściu, Skwer Prusa (przy ul. Karowej). Powstanie tam "miasteczko anty-kryzysowe".

Komunikat organizatorów: Uważaj na okolice Dworca Centralnego - poruszaj się w grupach. Miej ze sobą prowiant.

W czasie trwania akcji odbędą się spotkania i wiece. Na miejscu, w sposób demokratyczny i bezpośredni kształtowali będziemy dalszy przebieg protestu. W planie przewidziane są projekcje filmowe, wspólny
posiłek, spotkania w podgrupach tematycznych. Wzywamy do aktywnego uczestnictwa!

Twój głos musi zostać w końcu wysłuchany! - głos milionów, którzy żądają zmian! Głos tych, którzy wierzą w inną przyszłość, w godne życie, w solidarność i samoorganizację społeczną. Przyszłość bez nierówności klasowych i wyzysku, bez dyktatu kapitału, bez aroganckiej władzy, bez dyskryminacji, rasizmu i nacjonalizmu.

1-go Maja, na całym świecie, ruchy antyautorytarne i antykapitalistyczne wyjdą na ulice, by pokazać, że idea samorządnego i oddolnego społeczeństwa jest jedyną alternatywą dla obecnego upadającego systemu. Władza należy do nas! Bez nas nie ma demokracji!. Pokażmy rządzącym, że trzeba się z nami liczyć, że czasy ich samowoli się skończyły. Jesteśmy silni. Zmieniamy rzeczywistość!

Pierwszy Maja, pl. Bankowy godz. 13. Musisz tam być!

Stowarzyszenia pacjentów planują protest 1 czerwca

Kraj | Protesty

Po protestach pielęgniarek, lekarzy i aptekarzy przyszedł czas na pacjentów. Na 1 czerwca zapowiadana jest manifestacja przed Ministerstwem Zdrowia. Przyczyną protestu jest obawa, że po 1 lipca, wraz z wprowadzeniem programów lekowych, część chorych straci możliwość leczenia. Mimowolnym, jak sam mówi, organizatorem tego protestu jest Piotr Piotrowski, ojciec 10-letniego Michała chorego na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Do akcji zainicjowanej przez Piotrowskiego przyłączyło się już siedem stowarzyszeń pacjenckich, 3majmy się razem, Primum Non Nocere, Fundacja Gajusz, Helpful Hand, Organizacja Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Astmę Ciężką - Odzyskać oddech, Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita, Stowarzyszenie chorych na ZZSK.

Białystok: Demonstracja antyrasistowska

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty

 Białystok przeciwko faszyzmowi W niedzielę, w Białymstoku na Rynku Kościuszki o godzinie 13.00 rozpoczęła się demonstracja antyrasistowska w związku z ostatnimi przypadkami pobić i morderstwa.

Relacja wideo z wydarzeń 15 kwietnia

Aktualizacje

15.15 Demonstracja została zakończona.

14.55 Na Rynku Kościuszki trwa wiec i przemówienia. M.in. na temat potrzeby rozszerzania walk i zaplecza społecznego, o potrzebie pracy pozytywnej i solidarności także poza tematami stricte antyfaszystowskimi, ponieważ faszyzm ma swoje określone źródła w systemie. Przemawiający podkreślają rolę jaką odgrywają bojówki faszystowskie m.in. w atakowaniu związkowców i jaką rolę pełnią pomagając władzom w rozbijaniu jedności walk pracowniczych, czy generalnie walk społecznych i pacyfikowaniu ruchów emancypacyjnych.

Katowice: Konfrontacja antyfaszystów z marszem ONR

Kraj | Antyfaszyzm | Protesty

UWAGA!!! Indywidualne zażalenie na zatrzymanie, należy wysyłać na adres Do Sądu Rejonowego w Katowicach, ul. Lompy 14, 40-040 Katowice , a nie do prokuratury!
W linkach prawidłowa wersja do ściągnięcia.

Do ściągnięcia również wniosek o wznowienie postępowania,który trzeba również wysłać najpóźniej do soboty, do godz 24:00, tak samo jak wzór zażalenia indywidualnego, którego link znajduje się poniżej.

Warszawa: Protest ZSP na spotkaniu udziałowców spółki Alchemia

Kraj | Prawa pracownika | Protesty

W dniu 13 kwietnia działacze Związku Syndykalistów Polski weszli na spotkanie udziałowców spółki Alchemia, właściciela Huty Batory w Chorzowie, by zaprotestować przeciwko zwolnieniu 124 pracowników stalowni, oraz próbom zastąpienia stałych pracowników pracownikami agencji pracy tymczasowej w Hucie Batory oraz innych zakładach należących do spółki.

Protestujący rozwinęli baner "Strajk jest naszą najlepszą bronią" oraz wyjaśnili zbierającym się przedstawicielom udziałowców przyczyny protestu. Spotkanie nie rozpoczęło się zgodnie z planem, jednak jasne było, że wszystkie decyzje zostały już wcześniej podjęte. Dokumenty opublikowane przez spółkę sugerują, że podjęto decyzję o likwidacji majątku huty. Być może było to planowane wcześniej, zanim pracownicy podjęli dziki strajk. Niektórzy związkowcy uznali nawet, że pracodawca celowo sprowokował strajk łamiąc porozumienia zbiorowe, by doprowadzić do dyscyplinarnego zwolnienia pracowników uczestniczących w dzikim strajku. W ten sposób, spółka oszczędziła na kosztownych odprawach.

O dzikim strajku pracowników stalowni pisaliśmy już tutaj.

Kanał XML