Protesty

Londyn: Okupacja ambasady Egiptu – solidarnie z okupującymi plac Tahir

Świat | Protesty

Wczoraj, 5 grudnia o godzinie 9 rano, grupa kobiet wdarła się do ambasady Egiptu w Londynie, gdzie wywiesiła transparent „Solidarność z Tahir” w języku angielskim i arabskim. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na ciągłe represje policji i wojska wymierzone w lud Egiptu. Po upadku reżimu Hosni Mubaraka praktyczną władzę w kraju przejęło wojsko i policja.

Protestujący w Egipcie zaczęli na nowo okupować symboliczny już plac Tahir w dniu 19 listopada, według nich niewiele się zmieniło po krwawej rewolcie jaka miała miejsce w Egipcie. Kobiety okupujące ambasadę zwróciły uwagę, że nowa dyktatura wojskowa ma na rękach krew 42 ofiar zabitych protestantów, a także 12 000 aresztowanych i skazanych przez sądy wojskowe. Podczas okupacji ambasady interweniowała policja i cztery kobiety zostały aresztowane.

Grecja: w Atenach i Salonikach znów gorąco

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Aktualizacja, 20:45: W dzielnicy Exarchia, dokąd przed policją wycofali się anarchiści, wciąż trwają walki. Ok 400-500 osób ściera się z policją. Na godz. 21:00 czasu lokalnego zaplanowano wiec w miejscu śmierci Alexis'a. W całą okolicę wysłano wzmożone oddziały uzbrojonej prewencji, gromadzi się także coraz więcej osób chcących upamiętnić śmierć nastolatka

Z okazji przypadającej dzisiaj, 3. rocznicy policyjnego morderstwa na Alexandros'ie Grigoropoulos'ie, w Atenach, Salonikach oraz innych większych greckich miastach odbyły się upamiętniające śmierć nastolatka wiece i pochody. Jak co roku, i dziś nie obyło się bez incydentów.

Grupa kilkuset anarchistów, uczestników marszu ku pamięci Alexis'a starła się z oddziałami policji przed Greckim parlamentem, gdzie greccy deputowani dyskutowali nad przyszłorocznym budżetem (głosowanie nad jego przyjęciem zaplanowane jest po północy czasu lokalnego). W stronę policyjnych kordonów posypały się kamienie i butelki z benzyną. Policja odpowiedziała granatami hukowymi i gazem łzawiącym. Dwie osoby zostały nieznacznie ranne.

Grecja: 3 lata po śmierci Alexis'a

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

Dziś, 6 grudnia 2011r., mijają 3 lata od chwili, w której policyjny bandyta Korkoneas zastrzelił w ateńskiej dzielnicy Exarchia 15-letniego Alexandros'a Grigoropoulos'a. Zbrodnia ta stała się iskrą, która rozpaliła ogień rebelii, przez kilka tygodni trawiącej całą Grecję. Właśnie dziś, trzy lata po tych wydarzeniach, różne środowiska wzywają do demonstracji w całym kraju.

Najpierw przez centra wszystkich większych miast przemaszerują studenci, uczniowie, a także nauczyciele. Z kolei późnym popołudniem (około 17-18 czasu polskiego) swoje działania planuje ruch antyautorytarny.

Grecka policja znajduje się w stanie pogotowia, oczekując potencjalnych niepokojów mogących towarzyszyć obchodom trzeciej rocznicy śmierci nastolatka i późniejszej rewolty. Na terenie Aten rozmieszczono około 7 tys. funkcjonariuszy. Kordony prewencji od rana pilnują ścisłego centrum miasta. Policja planuje również zatrzymywać i przeszukiwać wszystkie osoby podejrzane o posiadanie “niebezpiecznych przedmiotów”.

USA: Czas na Kongres

Świat | Protesty

 Czas na kongres Organizacje okupacyjne Stanów Zjednoczonych zainicjowały ruch Occupy Congress. Jego celem jest przejście ruchu okupacji na nowy poziom.

Komunikat założycieli głosi:

„Trzeba ruch okupacji wynieść na nowy poziom. To jest Okupacja wersja 2.0, gdzie rozszerzamy nasz ruch z jednego miejsca władzy jakim jest Wall Street na inny, niemniej ważny ośrodek jakim jest Kongres.”

Ruch pragnie wysłać do kongresmenów następujący komunikat:

„Witaj Kongresie na święta w domu! Chcielibyśmy się przedstawić. Jesteśmy 99% ludzi, których masz reprezentować, jak wiesz.”

Ruch zamierza okupować biura poselskie członków parlamentu amerykańskiego w dniach 19-23 grudnia. Planowana jest też akcja w samym Waszyngtonie w budynku parlamentu. (Occupy Congress)

Czechy: Dziki strajk pilotów linii lotniczych CSA

Świat | Protesty | Strajk | Transport

Czeskie narodowe linie lotnicze CSA podały w poniedziałek, że zwolnią około 100 pilotów, którzy w ubiegłym tygodniu wzięli udział w nielegalnym strajku. Protestujących mają zastąpić dawni pracownicy przedsiębiorstwa. CSA zatrudnia obecnie 300 pilotów. Firma przekazała przedstawicielom związków zawodowych informację o zmniejszeniu liczby pilotów o jedną trzecią.

Związkowcy twierdzą, że zwolnienia to efekt złej pracy zarządu linii lotniczych. "Management próbuje obrócić się przeciw pilotom. A nam chodzi o to, aby flagowy przewoźnik, który działa tu już od 88 lat, dalej funkcjonował. W tej chwili management zdecydował się uciąć mu nogę" - powiedział szef związku zawodowego czeskich pilotów samolotów pasażerskich Filip Gaspar.

"Polska Delta Nigru" - zablokowana konferencja "Shale Gas World Europe 2011"

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

Na przełomie listopada i grudnia 2011, prezesi największych spośród koncernów wydobywczych, przybyli do hotelu Intercontinental w Warszawie na konferencję "Shale Gas World Europe 2011". Grupa ludzi sprzeciwiających się działalności koncernów łupkowych przerwała fetę, skutecznie blokując inauguracyjną przemowę konferencji.

Poniższy film nie chce być jedynie dokumentacją zdarzenia- wolą autorek jest zainspirowanie ludzi do aktów obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec erozji demokracji w kraju.

Zobacz też: Oświadczenie prasowe | Relacja uczestnika | Opowieść jednej z zatrzymanych | Archiwalna relacja na żywo

Wydobycie gazu łupkowego ("szczelinowanie"), zostało zakazane w wielu regionach wobec szkód społecznych i środowiskowych, jakie przynosi. Moratorium na szczelinowanie ogłoszono m.in. w Quebecu (Kanada), amerykańskich stanach Nowy Jork, Maryland, New Jersey, Delaware, a także we Francji, RPA, itd.

USA: Nowe represje i nowe strategie wśród okupujących

Świat | Protesty | Represje

 Aresztowania w Waszyngtonie Policja ze stolicy kraju Waszyngtonu aresztowała manifestantów na McPherson Square tylko dlatego, że nie chcieli usunąć konstrukcji drewnianej. Oczywiście aresztowano nie tylko autorów dzieła, lecz wszystkich, którzy stawiali opór w opróżnieniu parku.

W Portland policja usunęła grupę okupującą plac South Park. Władze Albany, w stanie Nowy Jork, zapowiedziały likwidację okupacji przed Academy Park z powodów „bezpieczeństwa i higieny publicznej.

Ruch Occupy Wall Street zaprezentował nową strategię działania. Na ulicy Broadway w Nowym Jorku grupa teatralna Occupy Broadway postanowiła zaprezentować uliczną sztukę teatralną.

Belgia: Wielotysięczna demonstracja przeciwko cięciom

Świat | Gospodarka | Protesty

 Wielka demonstracja przeciwko cięciom Ponad 60 tys osób demonstrowało w centrum Brukseli przeciwko planowi cięć socjalnych proponowanych przez nowy rząd Belgii.

Demonstracja została zorganizowana przez związki zawodowe. Demonstranci głosili m.in. następujące hasła:

„Żadnych ślepych cięć!”, „Mamy inne alternatywy!”, „Niech płaci 1% najbogatszych”, „Rządy kłamią, banki kradną, bogacze się śmieją”, „Zabawili się za nasze pieniądze”.

Demonstracja odbyła się po spotkaniu z nowym premierem Elio Di Rupo, które nie przyniosło żadnego rezultatu. (Telesur)

RPA: Dziesiątki tysięcy demonstruje na rzecz sprawiedliwości klimatycznej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty

 Wielka demonstracja klimatyczna w RPA Ponad 20 tys manifestantów demonstrowało w mieście Durban znajdującym się w Republice Południowej Afryki w Światowym Dniu Akcji Klimatycznej w celu podjęcia natychmiastowych działań stawiających czoła światowemu ociepleniu.

Marsz odbywał się w czasie konferencji klimatycznej ONZ, która tradycyjnie nic nie ustaliła. Demonstranci głosili m.in. następujące hasła:

„Nadszedł czas na sprawiedliwość klimatyczną”, „Zmiana klimatu nas zabija”, „Nie dla energii jądrowej”, „Zaprzestańcie zabijać Ziemię”, „Natychmiast zróbcie coś z zanieczyszczającymi”.

Warszawa: Zabytek z lokatorami przekazany spółce Elektrim ma zostać wyburzony

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Dziś na ul. Sierakowskiego na warszawskiej Pradze odbył się protest w sprawie wyburzenia zabytkowej kamienicy, która została przekazana przez władze miasta spółce Elektrim w ramach transakcji związanej z budową Mostu Świętokrzyskiego. Kamienica ma być wyburzona pod budowę ambitnego projektu ekskluzywnej dzielnicy.

Protest zorganizowany przez Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy ZOK dotyczył ochrony zabytku, jakim jest kamienica przy ul. Sierakowskiego 4. Do protestu dołączył Komitet Obrony Lokatorów, by przypomnieć o aspekcie lokatorskim sprawy. Lokatorzy kamienicy zostali przekazani spółce Elektrim wraz z dobrodziejstwem inwentarza i nie otrzymali od Gminy lokali zamiennych, jak przewiduje ustawa. Zamiast tego dostali nakazy eksmisji. Wyszło na jaw, że w dokumentach dotyczących przekazania budynku spółce Elektrim widniała nieprawdziwa informacja, że budynek jest niezamieszkały.

Podczas protestu rozdawana była ta ulotka na temat gentryfikacji i podpaleń. Poniżej wywiad wideo z jedną z lokatorek kamienicy.

Węgry: Mieszkańcy Esztergom pogonili radnych i zmusili ich do zapłacenia za usługi publiczne

Świat | Gospodarka | Protesty | Tacy są politycy

Policja musiała eskortować członków partii Fidesz z sesji rady miasta, gdy tłum mieszkańców próbował ich zaatakować. Protest był spowodowanym wyłączeniem oświetlenia na drogach w mieście Esztergom. W wyniku prywatzacji, oświetlenie zarządzane jest przez prywatną firmę, która nie otrzymuje płatności od władz miasta.

Nie jest to jedyna sprywatyzowana usługa, która może zniknąć w wyniku braku płatności. Zagrożone były również dostawy posiłków dla szkół. W wyniku długiej debaty na radzie miasta, zmodyfikowano w końcu budżet miasta, by pokryć długi wobec prywatnych firm. Miasto Esztergom znajduje się na skraju bankructwa.

Węgry: Protesty społeczne przeciw rządowi

Świat | Protesty

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w antyrządowej demonstracji w centrum Budapesztu. Protest zorganizowali przedstawiciele związków zawodowych i organizacji obywatelskich. Pokojowa manifestacja przeciw pogarszającej się sytuacji gospodarczej przerodziła się w antyrządowy protest.

Przedstawiciele niemal wszystkich grup zawodowych i społecznych - między innymi lekarze, aktorzy, dziennikarze, strażacy, policjanci, celnicy i studenci - przemaszerowali najpierw ulicami Budapesztu a potem zgromadzili się na Placu przed Mostem Łańcuchowym.

Podczas przemarszu, demonstrantom towarzyszyły zdezelowane karetki pogotowia z włączonymi syrenami. Na transparentach pojawiły się hasła: "Nie chcemy dyktatorów !" Orban - czas ustąpić !" i "Ratujmy węgierską gospodarkę !".

Chile: Zwyciężyli obrońcy edukacji rynkowej

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Tacy są politycy

Mimo siedmiu miesięcy protestów chilijscy studenci żądający darmowej edukacji wyższej przegrali pierwsze starcie. Władze przyznały na edukację więcej pieniędzy, ale zasadniczy postulat oddaliły. - Ta reforma to nędzne oszustwo - mówili jednym głosem rzecznicy studentów.

W maju studenci wyszli na ulice, żądając zniesienia systemu edukacji wprowadzonego 30 lat temu za dyktatury gen. Augusto Pinocheta i przywrócenia powszechnej, darmowej i publicznej edukacji. Podczas protestów doszło do dwóch strajków generalnych i przeszło 40 wielkich manifestacji i marszów w Santiago i innych miastach. Dochodziło do starć z policją, byli ranni i aresztowani.

Demonstracje były największymi protestami wobec rządu od przywrócenia demokracji w 1990 roku. Zdaniem 80 proc. Chilijczyków to studenci mają rację, a spełnienie ich postulatów byłoby ostatecznym zerwaniem z dziedzictwem dyktatury. Od czasów Pinocheta studenci biorą na studia kredyty, które spłacają latami po zakończeniu nauki (ponad 110 tys. nie jest w stanie spłacić pożyczek). Chilijska edukacja należy do najdroższych na świecie zaraz po USA. Państwo pokrywa koszty edukacji jedynie w 15 proc., resztę płacą obywatele.

Warszawa: Pikieta pod Ambasadą Grecji

Kraj | Protesty

W dniu 2 grudnia odbyła się pikieta solidarnych z ludem greckim, przeciw wyzyskowi, cięciom socjalnym, represjom oraz atakom na klasę pracującą w Grecji. Pikietujący domagali się zwolnienia greckich anarchistów z więzienia i żądali rozmowy z pracownikami ambasady. Pracownicy twierdzili, że nie mówią po polsku. Nie pomogło jednak mówienie do nich w innych językach. Przeczytano tekst ulotki i skandowano hasła, takie jak "precz z bankami i rządami", czy "Ateny, Warszawa, wspólna sprawa".

Pikieta była wyrazem solidarności z ludźmi walczącymi o swoje prawa, w obliczu wciąż pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i politycznej spowodowanej wdrażaniem planów narzucanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Radom: Pracownicy opuścili stanowiska w Fabryce Łączników

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

1 grudnia w Fabryce Łączników w Radomiu rozpoczął się spontaniczny protest pracowników zakładu. Pracownicy opuścili swoje stanowiska, domagając się rozmów z przedstawicielami właściciela. Powodem podjęcia takich działań był fakt, że pracownicy umysłowi i fizyczni nie otrzymali pensji za listopad; nie wypłacono im także pieniędzy z funduszu socjalnego. Jeśli postulaty pracowników nie zostaną spełnione, to w fabryce może dojść do strajku.

Nie wypłacono także pieniędzy z funduszu socjalnego, choć według wcześniejszych ustaleń miało to nastąpić od października w trzech transzach, w tym do końca listopada - mówił gazecie "Echo Dnia" szef NSZZ "Solidarność" w zakładzie Marcin Gębczyk. Pracownicy są niezadowoleni, że dyrekcja fabryki nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie wypłacając pracownikom pieniędzy na czas - mówiła z kolei przedstawicielka pracowników w radzie nadzorczej fabryki Renata Szyszka.

Kanał XML