Protesty

Nowy Jork: Dziesiątki tysięcy protestujących

Świat | Protesty | Represje

 Wielka demonstracja oburzonych Policja nowojorska przyznała, że w manifestacjach zorganizowanych wczoraj uczestniczyło 32,5 tys. osób. Ponad 200 protestujących zostało zatrzymanych w akcjach protestacyjnych zorganizowanych przez ruch Occupy Wall Street. W demonstracji brali udział zarówno studenci, jak i pracownicy. Demonstrantom nie udało się zablokować całej Wall Street. Protestujący spotkali się z brutalną blokadą policji zaraz po przejściu Mostu Brooklińskiego.

Na Foley Square odbył się zorganizowany wraz ze związkami zawodowymi wiec poparcia dla walczących o miejsca pracy pracowników, którzy są prawdziwymi twórcami gospodarki. Ludzie opowiadali przez tzw. "ludowy mikrofon" o swoich problemach, o codziennej walce z prywatnej perspektywy. Podobnej techniki użyto podczas akcji protestacyjnych które odbyły się na stacjach metra jednocześnie w pięciu dzielnicach miasta. Tam ludzie rozdawali ulotki i opowiadali przez mikrofon o swoich problemach ekonomicznych.

Media głównonurtowe oczywiście pokazały wiele zdjęć jak to demonstranci biją „niewinnych” i „bohaterskich” policjantów, choć rzeczywistość była zgoła inna. Odbyły się liczne demonstracje solidarności. W Los Angeles aresztowano 20 demonstrantów. Poniżej film z przedpołudniowych aresztowań policji w Nowym Jorku, kiedy to protestujący próbowali nie wpuścić pracowników giełdy do budnynku.

Chile: Dziesiątki tysięcy przeciwko reformie edukacji

Świat | Protesty | Represje

Około 50 tys nauczycieli i uczniów protestowało wczoraj w mieście Valparaiso przeciwko projektowi reformy edukacji. Marsz pokojowy spotkał się z brutalną represji policji. Demonstranci podejrzewają rząd o chęć prywatyzacji uniwersytetów. Widzą w działaniach rządu pragnienie zdobycia bankom nowych klientów na kredyty edukacyjne. (Telesur)

Grecja: Demonstracje w 38 rocznicę powstania studentów

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

17 listopada 2011 roku mija 38 lat od masakry pokojowego powstania studentów Politechniki Ateńskiej. 14 listopada 1973 stanęły cztery greckie uczelnie. Studenci zainstalowali radiostację i zaczęli domagać się wolności i suwerenności kraju. Zawstydzili tym dorosłych. Nie pomogło straszenie wojskiem i czołgami. Szacuje się, że ich strajki przyszło oglądać z bliska aż 800 tysięcy Greków.

Studenci nie stawiali wojsku oporu, nie byli też uzbrojeni. Tym niemniej strzelano do nich zarówno z broni maszynowej, jak i przez przyłożenie pistoletu do głowy, dokonywano publicznych mordów na działaczach studenckich. Następnie przeprowadzono szereg ustawionych procesów, skazując buntowników na dziesiątki lat więzienia. Za wykonywanie i kolportaż fotografii z tych wydarzeń, młode kobiety torturowano przez rozrywanie pochwy. Zastrzelono co najmniej 80 osób (nie tylko na Politechnice, ale zwłaszcza na ulicach ją otaczających). W szczególności z karabinów maszynowych, strzelano seriami wzdłuż osi ulic wokół budynku. Łączna liczba ofiar (według ostrożnych obliczeń) przekroczyła 180 osób.

Warszawa: Oburzeni - szansa na zmiany czy moda?

Świat | Protesty
2011-11-19 16:30
2011-11-19 20:00

17 listopada zapraszamy na spotkanie dyskusyjne o genezie, charakterze oraz siłach i słabościach "Ruchu Oburzonych". Kryzys ekonomiczny zwykle wiąże się z powstawaniem ruchów sprzeciwu wobec jego skutków oraz walczących o zmiany społeczne. Obecnie takim ruchem są burzeni, powstali podczas okupacji placów w Hiszpanii i demonstracji przeciwko władzy banków w tym kraju, niestabilności zatrudnienia oraz planom cięć socjalnych. Ruch oburzonych dotarł do Grecji, Włoch, Belgii a ostatnio również do USA w tym kraju przyjmując symboliczną nazwę "Okupujmy Wall Street". Co ciekawe zdaje się on rozwijać niejako obok istniejących dotychczas grup lewicowych, partii politycznych czy związków zawodowych.

Podczas spotkania zastanowimy się:

Czy ruch oburzonych rzeczywiście jest nową jakością, czy ma przewagę nad istniejącymi wcześniej ruchami protestu?

Jakie są jego główne cechy w poszczególnych krajach?

Jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji?

Czy w Polsce jest szansa na zaistnienie ruchu Oburzonych?

Nowy Jork: Okupacja Wall Street wznowiona

Świat | Protesty

 Nowe okupacja Wall Street Pomimo brutalnego rozpędzenia ostatniej okupacji w parku Zucotti, demonstranci wrócili na Wall Street. Na dzisiaj zapowiadana jest seria protestów. O godz. 7:00 czasu lokalnego ma się odbyć próba zablokowania całkowitego Wall Street.

O godz. 15:00 czasu nowojorskiego mają nastąpić blokady stacji metra w dzielnicach: Bronx (Fordham Rd, 3rd Ave, 138th Street, 163rd and Southern Blvd, 161st and River - Yankee Stadium), Brooklyn (Broadway Junction, Borough Hall,301 Grove Street ,St Jose Patron Church,185 Suydam St, Bushwick), Queens (Jackson Heights/Roosevelt Ave.,Jamaica Center/Parsons/Archer ,92-10 Roosevelt Avenue, Jackson Heights), Manhattan (125th St. ,Union Sq., 23rd St and 8th Ave) i Staten Island (Staten Island Ferry Terminal, 479 Port Richmond Avenue, Port Richmond). O 17:00 zapowiadany jest więc na placu Foley. (occupywalst.org)

Dominikana: Strajk przeciwko MFW

Świat | Protesty | Strajk

 Protestujący przeciwko MFW Na karaibskiej wyspie Dominikana odbył się strajk generalny, głównie sektora transportu, skierowany przeciwko Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.

Strajkujący stwierdzili, że strajkują przeciwko MFW, gdyż jest źródłem głodu i nędzy.
Protestujący podnosili też inne hasła socjalne.

Reprezentant protestujących Rogelio Cruz stwierdził: ”System nie funkcjonuje. To jest neoliberalizm, który nas wszystkich zatapia w całym kraju. Wygląda na to, że państwo Dominikana jest również zatapiane przez żądania Międzynarodowego Funduszu Walutowego.” (Telesur)

Szczecin: Szczecin Bez Futra

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Kultura | Protesty
2011-11-25 16:30
2011-11-26 21:00

"Szczecin Bez Futra"

Co roku w Polsce przemysł futrzarski zabija około 800 tysięcy norek, 250 tysięcy lisów i 20 tysięcy szynszyli, przy czym największe fermy znajdują się w północno-zachodniej Polsce, a więc tuż pod naszym nosem. Zwierzęta, które spędzają całe swoje życie w ciasnych klatkach wbrew naturalnej potrzebie ruchu i wolności, są następnie w brutalny sposób uśmiercane prądem elektrycznym, gazami spalin samochodowych czy złamaniem kręgosłupa po to, aby ich futro mogło posłużyć zaspokojeniu ludzkiej próżności i umiłowania wątpliwego luksusu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że produkt, który stał się wyrazem mody, jest efektem wyjątkowego okrucieństwa.

Dlatego właśnie 25 listopada w Międzynarodowy Dzień Bez Futra ulicami Szczecina przejdzie Marsz Próżności, korowód smutnych postaci zwierząt, ofiar przemysłu futrzarskiego. Happening rozpocznie się o godzinie 16.30 pod rektoratem ZUT jako protest przeciwko Pracowni Hodowli Zwierząt Futerkowych. Dalej uczestnicy marszu udadzą się w kierunku sklepów, w których sprzedawane są futra bądź dodatki futrzane, zapalając u ich progów symboliczne znicze i wzywając przechodniów do zastanowienia się nad losem zwierząt, które cierpią w imię ludzkiej próżności. Jednym z punktów marszu będzie również były punkt wyborczy Ruchu Poparcia Palikota, w którego szeregach działa między innymi hodowca norek.

Dopełnieniem akcji będzie pokaz filmów, który rozpocznie się 26 listopada o godzinie 18 w Klubie 13 Muz. W repertuarze "Skin Trade" oraz "Kłamstwa przemysłu futrzarskiego", a po projekcji dyskusja i wegański poczęstunek. Wstęp na pokaz filmów jest bezpłatny, chętni będą mogli przeznaczyć datki na pomoc dla Kajetana - srebrnego lisa, który uciekł z fermy, unikając losu setek tysięcy innych zwierząt w Polsce.

Organizatorem wydarzeń jest BASTA! Szczecińska Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt, rozpoczynająca kampanię "Szczecin Bez Futra", której celem jest zwiększenie wiedzy i świadomości szczecinian na temat produkcji futer oraz przybliżenie kulisów przemysłu futrzarskiego w województwie zachodniopomorskim. Jednym z dążeń inicjatywy jest zwrócenie uwagi szerszej opinii publicznej na problem mającej powstać w gminie Nowogard kolejnej hodowli norek, przeciwko której już od ponad pół roku protestują mieszkańcy wsi Sąpolnica, Ostrzyca i Korytowo, nie zgadzając się na bliskość ferm powodujących smród i zanieczyszczenie środowiska oraz stanowiących zagrożenie dla agroturystyki i rolnictwa.

BASTA!
Szczecińska Inicjatywa Na Rzecz Zwierząt

 1

Izrael i Palestyna: Jeźdzcy Wolności w transporcie publicznym

Świat | Dyskryminacja | Protesty | Transport

Palestyńczycy nie mogą korzystać z autobusów i dróg zarezerwowanych dla Izraelczyków. Jest to jeden objawów reżimu Apartheidu panującego w Izraelu i Palestynie skierowanego przeciw Palestyńczykom. Palestyńczycy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i walczą na rzecz wspólnego transportu publicznego bez segregacji etnicznej czy rasowej. Robią to z prostym, eleganckim stylu i niepowstrzymaną siłą moralną w tradycji Gandhi'ego i Martina Luthera Kinga.

50 lat temu, Afro-Amerykanie w USA po prostu zakwestionowali w Stanach Zjednoczonych podobne przepisy bez użycia przemocy, po prostu odmawiając ich przestrzegania. W tej chwili Palestyńczycy maja takie samo podejście, a ich działania są rejestrowane na żywo przez grupę Avaaz.

Sześciu tzw. "jeźdźców wolności" (Freedom Riders), zostało dziś siłą usuniętych z autobusu i aresztowanych po wjeździe do Jerozolimy. Po wyrzuceniu z autobusu wołali, że będą kontynuować walkę dopóki Palestyńczycy nie będą wolni. Wszyscy zostali już zwolnieni z aresztu.

Francja: Obóz oburzonych zlikwidowany

Świat | Protesty | Represje

 Jedna z brutalnych akcji francuskiej policji Policja francuska wczoraj zlikwidowała okupację oburzonych w Paryżu. O godzi 21:50 policja brutalnie zlikwidowała protest, wyrzucając manifestantów i konfiskując transparenty oraz namioty.

Władze Paryża wydały oświadczenie, że policja miała „oczyścić” tylko teren z namiotów i transparentów, ale w żadnym wypadku nie wyrzucać manifestantów. Stało się jednak inaczej.

Represje mają dotknąć także „okupantów” londyńskich. Władze miasta zamierzają podać do sądu „okupantów” okolic Katedry Św. Pawła. (Telesur)

Nowy Jork: Policja atakuje Occupy Wall Street

Świat | Protesty | Represje

Aktualizacja 14.15 Sędzia właśnie zdecydował, że usunięcie protestujących z parku przez władze było nielegalne i że protestujący mają prawo tam wrócić w każdej chwili. Setki osób w tym czasie od rana zbierają się w proteście przeciwko usunięciu okupujących.

Aktualizacja W pewnym momencie policjanci zaatakowali reportera przekazującego na żywo relację wideo, ale odstąpili, gdy kamerzysta zaczął krzyczeć, że tą akcję w tym momencie ogląda prawie 10 tysięcy ludzi,a inne osoby zaczęły wykrzykiwać numery służbowe policjanta. Policji bardzo zależy, żeby uniemożliwić relację tego co się dzieje.

Po pierwszej w nocy czasu nowojorskiego policja, podobnie jak w innych miastach, zaatakowała okupujących Plac Wolności w ramach ruchu Occupy Wall Street. Władze mają zamiar, jak się wyrazili "oczyścić plac". Protestujący stawiają opór. Wznieśli barykadę wokół jednego z punktów. Policja używa gazu łzawiącego, pałek, krąży też helikopter. Władze sprowadziły także broń dźwiękową w postaci LRAD. Policja zniszczyła m.in. bibliotekę wolnościową liczącą pięć tysięcy woluminów, wycina nawet drzewa, żeby ułatwić sobie manewrowanie. Pojawił się także buldożer.

Godzina ataku jest nieprzypadkowa - w nocy okupujących jest mniej niż w dzień (obecnie ok. 200). Ludzie są bici i skuwani w kajdanki i aresztowani. Są ranni. Policja blokuje dostęp mediów do sceny wydarzeń - zamknęli nawet przestrzeń powietrzną nad tym rejonem, żeby nie dopuścić helikopterów telewizyjnych. Policja nie dopuszcza także kilkuset osób, które natychmiast zebrały się w celu wspomożenia atakowanych - tu doszło także do spięć z policją i aresztowań.

Warto zwrócić uwagę, że policja postanowiła zaatakować protestujących w sytuacji gdy zapowiedziano na czwartek dużą akcję protestacyjną.

Relacja wideo na żywo: http://www.livestream.com/globalrevolution

USA: Dziesiątki „okupantów” zatrzymanych przez policję

Świat | Protesty | Represje

Policja USA zatrzymuje kolejnych okupujących miejsca publiczne. W ostatni weekend co najmniej 63 osoby zostały zatrzymane przez policję. W Portland w stanie Oregon, pomimo likwidacji okupacji przez policję na dwóch placach w centrum miasta na rozkaz władz miejskich, okupacja została wznowiona. Władze postanowiły usunąć zgromadzenia w Salt Lake City, Denver i St. Louis. Akcja okupacji w USA nadal się rozszerza.(Telesur)

Portugalia: Demonstracja funkcjonariuszy publicznych

Świat | Protesty

Ponad 10 tys. funkcjonariuszy służb publicznych protestowało przeciwko cięciom socjalnym, które rząd Portugalii przeprowadza na żądanie Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Manifestanci protestowali pod gmachem ministerstwa finansów. (Telesur)

Hiszpania: Oburzeni manifestują przed wyborami

Świat | Protesty

 Demonstracja w Madrycie Ruch 15-M zorganizował w Madrycie wielką demonstrację przeciwko obecnemu modelowi ekonomiczno-społecznemu.

Demonstracja, która przeszła ze stacji Atocha przez plac Cibeles i zakończyła się na Puerta del Sol, gdzie światowy ruch oburzonych 15 mają br. został zainicjowany, odbyła się od hasłem: „Zmiana modelu, natychmiast!” (Un cambio de modelo ¡ya!) nawiązującego do najbardziej znanego hasła „Prawdziwa demokracja, natychmiast!” (Democracia real ¡ya!)

Ponadto demonstranci nieśli sztandary z m.in. takimi hasłami: „Bronić tego, co publiczne, uczestnictwa obywatelskiego i zatrzymać korupcję”, „Demokracjo, gdzie jesteś?”, „Niech każdy głos znaczy tyle samo”, „Prawo wyborcze bardziej sprawiedliwe, natychmiast!”.

Zgromadzenie manifestantów na Puerta del Sol przyjęło Manifest 13N (13 Noviembre – 13 listopada), które stwierdza m.in. „trzeba się zająć oszustwami podatkowymi, rajami podatkowymi, korupcją i prawami, które jej sprzyjają takimi jak finansowanie partii politycznych i władz lokalnych”. Ruch 15-M wezwał również bank centralny do uwolnienia "demokracji uwięzionej przez rynki i nadużycia banków oraz korporacji międzynarodowych".

USA: Occupy Berkely Wzywa do strajku generalnego studentów

Świat | Protesty | Represje | Strajk

Ugrupowanie Occupy Berkeley wezwało do strajku generalnego wszystkich studentów uniwersyteckich w całych Stanach Zjednoczonych na dzień 15 listopada.

Akcja jest protestem wobec planów rządu USA prywatyzacji uniwersytetów. Wcześniej w Berkely nastąpiły kolejne represje wobec „okupantów”, gdy brutalnie aresztowano 39 osób (Telesur)

Kolumbia: Piętnastu rannych w wyniku represji

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Interwencja policji w państwowej spółce ropy naftowej Ecopetrol pozostawiła za sobą 15 rannych. Policja postanowiła zdławić 24-godzinny strajk solidarnościowy. Był to akt solidarności ze strajkującymi robotnikami w spółce o kapitale kanadyjskim Pacific Rubiales Energy, którzy strajkują już kilka tygodni przeciwko umowom śmieciowym dla pracowników z agencji pracy tymczasowej i wypieraniu nimi pracowników na etatach. (Telesur)

Kanał XML