Protesty

Kolumbia: Protesty studentów i nauczycieli przeciw reformom edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Inspirując się protestami w Chile, kolumbijscy studenci wyszli na ulice, protestując przeciw prywatyzacji edukacji. Związki zawodowe nauczycieli zorganizowały w tym samym czasie protest przeciw zmianom systemu świadczeń zdrowotnych dla nauczycieli.

W Chile od trzech miesięcy trwają podobne protesty, w których społeczeństwo domaga się bezpłatnego dostępu do wyższych uczelni. Niezadowolenie w Kolumbii zaczęło się nasilać d marca, gdy kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos zaproponował ustawę, która zakłada częściową prywatyzację edukacji. Pod wpływem protestów, oznajmił jednak, że projekt ustawy nie zostanie przekazany do Parlamentu.

Szturm policji na licealistów w Chile

Świat | Protesty | Represje

Pokojowa demonstracja licealistów w stolicy kraju Santiago de Chile zakończyła się szturmem policji. Policja zaatakowała grupę sześciuset osób armatkami wodnymi. Jak twierdzą świadkowie, odbyło się to bez żadnej prowokacji ze strony uczniów.

Protest odbył się przeciwko planom rządu prawicowego prezydenta Sebastiána Piñery wprowadzenia płatności za studia. Jest to kolejny akt represji policji wobec protestujących w Chile. Kilkanaście dni temu podczas demonstracji został zabity, najprawdopodobniej przez policję, czternastolatek.

Strajk generalny pracowników edukacji w Urugwaju

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Wczoraj w Urugwaju odbył się strajk generalny edukacji publicznej trwający dwadzieścia cztery godziny.
Nauczyciele żądali podwyżek płac i poprawy infrastruktury edukacyjnej.

Zwracano uwagę, że Urugwaj przeznacza na edukacje tylko 6% PKB. Strajk nie dotyczył szkolnictwa wyższego, jednak jego przedstawiciele wyrazili solidarność ze strajkującymi.

Hiszpania: Protesty przeciwko zmianie konstytucji

Świat | Protesty

Tysiące ludzi wyszły dzisiaj wieczorem na ulice Madrytu, Barcelony i innych hiszpańskich miast, by wziąć udział w zorganizowanych przez związki zawodowe marszach przeciwko reformie konstytucji. Do protestu przyłączyły się grupy "oburzonych" z Ruchu 15 Maja. - Reforma zakłada pracownikom pętle na szyję - przekonywali organizatorzy manifestacji w Barcelonie. Według szacunków związkowców, na ulice Barcelony wyszło łącznie ok. 20 tys. osób.

Zmiana w artykule 135 ustawy zasadniczej wprowadza zasadę stabilności finansowej w celu ograniczenia deficytu budżetowego. Dodatkowa ustawa wprowadzi limit deficytu budżetowego w wysokości 0,4 proc. PKB od 2020 roku. Oznacza to, że dotkliwe cięcia socjalne, które już są wdrażane od 2 lat, będą miały mocniejsze umocowanie w konstytucji. (PAP)

Inowrocław: Protest lokatorów przeciwko podwyżkom czynszów

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Podwyżka czynszu od kilkudziesięciu do nawet stu procent wywołała protest lokatorów mieszkań komunalnych w Inowrocławiu. Najstarsi ich mieszkańcy mówią, że nie mają z czego płacić tak wysokiego rachunku. Podwyżki czynszów są wprowadzane pod pretekstem remontów, których zaniechano przez kilkadziesiąt lat. Na plac przed urzędem miasta przyszło kilkaset osób, by wyrazić swój sprzeciw wobec podwyżki, która w niektórych przypadkach sięgnęła nawet stu procent.

Czynsz wzrastał już wcześniej, ale systematycznie i o niewielkie kwoty. Teraz okazuje się, że rachunek z 350 zł wzrósł np. do 500. Taka sytuacja dotyczy prawie czterech tysięcy mieszkań należących do miasta. Materiał TVN24.

Toruń: Protest na spotkaniu wyborczym JKM

Kraj | Protesty | Wybory

Janusz Korwin-Mikke zabiegał w niedzielę o głosy wyborców Toruniu. Kilka osób z kolektywu NoLogo zakłóciło jego wystąpienie okrzykami. W rękach trzymali transparent "Korwin radzi: Jesteś biedny, to się nie lecz" i zwracali uwagę na szowinistyczne, ksenofobiczne i rasistowskie poglądy JKM.

Film z wydarzenia poniżej.

Strajk okupacyjny nauczycieli w Hondurasie

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty | Represje | Strajk

Wczoraj w Hondurasie około 30 tysięcy nauczycieli rozpoczęło strajk okupacyjny. Celem są głównie postulaty płacowe. Powodem ich jest stosowanie przez rząd „potrąceń” od pensji. Pozapłacowymi powodami jest traktowanie edukacji i całej ludności przez rząd tego kraju. Poprzednie protesty nauczycieli zakończyły się represjami ze strony władz.

Ostatnie wybory prezydenckie i do parlamentu nie zostały uznane za demokratyczne przez żadne międzynarodowe organizacje. Wybory te się odbyły po zamachu stanu w 2009 r. Jedynie rząd USA uznał wtedy władze, które obaliły prezydenta Manuela Zelayę. Manuel Zelaya był znany ze zdecydowanej postawy przeciwnej Stanom Zjednoczonym, a zamach stanu został zorganizowany i przeprowadzony z pomocą przedstawicieli rządu USA.

Setki tysięcy Izraelczyków domaga się reform socjalnych

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Ponad 450 tys. mieszkańców Izraela domagało się od premiera kraju Beniamina Netanjahu reform socjalnych. Największa demonstracja socjalna w historii kraju odbyła się w sobotę. Premier odpowiedział na protesty w sposób całkowicie wymijający. Co prawda obiecał zając się redukcją kosztów życia, ale nie przedstawił żadnych konkretów.

Reprezentant protestujących Juwal Bedolach stwierdził: „Ta bitwa jest czymś więcej niż te namioty i te wszystkie symbole. Protest trwa i rząd izraelski wie, że naród i studenci nie porzucą haseł, czego oni sobie życzą”. Protest został zorganizowany przez Ruch Oburzonych powstały na wzór hiszpański.

Zwycięstwo nad EDL w londyńskim Tower Hamlets: Nie przeszli!

Świat | Antyfaszyzm | Protesty

Tysiące antyfaszystów, związkowców i członków lokalnej społeczności zwycięsko przemaszerowało przedwczoraj przez londyńskie Whitechapel po tym jak English Defence League poległa w swoich próbach demonstrowania w londyńskiej gminie Tower Hamlets.

Rasiści i faszyści z EDL grozili, że przejdą przez sam środek wielorasowej, wielokulturowej gminy Tower Hamlets. Mimo ogólnokrajowej mobilizacji odnieśli sromotną porażkę. Dzień należał do antyfaszystów i antyrasistów, gdy w energetyzującej atmosferze solidarności biali, czarni i Azjaci, wszystkich religii i bezwyznaniowcy, zjednoczyli się. Pierwszy cios przeciwko EDL został zadany przez związek zawodowy pracowników kolei (RMT), który uniemożliwił zaplanowaną “musztrę” na stacji Liverpool Street, grożąc zamknięciem stacji, jeśli pozwoli się tam zbierać faszystom.

Niemcy: Blokady antyfaszystowskie w Dortmundzie

Świat | Antyfaszyzm | Protesty

Tysiące demonstrantów uczestniczyło wczoraj w blokadach marszów neofaszystów w Dortmundzie. Policja zaatakowała antyfaszystów za pomocą pałek, gazu pieprzowego i armatek wodnych. W marszu prawicowców uczestniczyło około 500 osób, a więc mniej niż w poprzednich marszach, co dla organizatorów blokad jest wyraźnym dowodem na to, że demonstracje antyfaszystowskie przynoszą skutek.

Wskutek działań antyfaszystów, zostali zmuszeni do zmiany trasy marszu. Stało się tak pomimo iż policja odcięła całe ulice na wyłączny użytek marszu neofaszystów, tak że nawet mieszkańcy znajdujących się tam domów nie mieli tam wstępu.

Policja przetrzymywała ponad 200 antyfaszystów w kordonach przez wiele godzin, w upale i bez dostępu do wody pitnej. Wiele osób zostało rannych w wyniku ataków policji.

Warszawa: Pikieta upamiętniająca Jolantę Brzeską pod Prokuraturą Generalną

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Wczoraj w Warszawie, pod Prokuraturą Generalną odbył się protest lokatorski zorganizowany przez Komitet Obrony Lokatorów, w którym uczestniczyli też członkowie Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Protest miał na celu przypomnieć o mijającym właśnie okresie pół roku od śmierci Jolanty Brzeskiej - działaczki lokatorskiej, która została znaleziona spalona w Lesie Kabackim. Na pikiecie obecna była również córka Jolanty.

Śledztwo w tej sprawie ślimaczy się od miesięcy, nie przesłuchano nawet świadków zdarzenia, a policja wykazała daleko posuniętą niedbałość w zbieraniu materiałów dowodowych. Protestujący przekazali na ręce Prokuratora Generalnego list, domagający się objęcia postępowania szczególnym nadzorem.

Podczas pikiety, działacze, którzy znali osobiście Jolantę Brzeską opowiadali zarówno o niej, jak o znanych okolicznościach jej śmierci - zignorowanych dotąd przez Prokuraturę, oraz o brutalnych metodach traktowania lokatorów przez gangi kamieniczników działających w Warszawie. Poniżej fragment oświadczenia przekazanego prasie i Prokuraturze oraz nagranie filmowe z wczorajszej pikiety.

Poznań: Protest przeciw kontenerom

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Jak podaje Głos Wielkopolski, kilkunastu anarchistów protestowało dziś przed Urzędem Miasta. Skandowali "Ryszard Grobelny do kontenera" i " Mieszkanie prawem, nie towarem". W ten sposób zaprotestowali przeciwko pomysłowi wybudowania kontenerów socjalnych i projektowi eksmisji 300 rodzin, które nie płacą czynszu. Mieli ze sobązdjęcia kontenerów, stojących w innych polskich miastach.

Jarosław Pucek, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Mieszkaniowych, nie wyszedł do protestujących. Będzie on dążyć do kontynuowania programu budowy kontenerów socjalnych, pod pretekstem "strzeżenia poznaniaków przed trudnymi lokatorami." Jak na razie program budowy kontenerów może jednak zatrzymać brak chętnych firm do uczestnictwa w przetargu na ich budowę.

Izrael: Demonstracja solidarnościowa przeciwko murowi apartheidu

Świat | Dyskryminacja | Militaryzm | Protesty | Represje

27 czerwca grupa aktywistów izraelskich, palestyńskich oraz międzynarodowych demonstrowała przed wejściem do kolonii Har Gilo w miejscowości Al Walaja w proteście przeciwko decyzji Izraelskiego Sądu Najwyższego, który odrzucił prośbę mieszkańców Al Walaja o zmianę trasy muru dzielącego miejscowość. Aresztowano 4 aktywistów izraelskich.

Miasteczko Al Walaja położone jest pomiędzy Beit Jala i Jerozolimą, w pobliżu kolonii izraelskich Gilo i Har Gilo. Od 1967 roku mieszkańcy Al Walaja doświadczają ciągłego kurczenia się powierzchni miejscowości i anektowania terenu pod budowę i rozwój sąsiednich kolonii. W wyniku grabieży ziem i gruntów rolnych wielu rolników musiało wyjechać do pracy w Jerozolimie. Mur otacza miejscowość z trzech stron, pozostawiając tylko jedno wejście do wioski, kontrolowane przez żołnierzy izraelskich. W ten sposób większość mieszkańców wioski zostanie odcięta od możliwości dojazdu do pracy w Jerozolimie.

Izrael: Trwają protesty przeciw drożyźnie

Świat | Protesty | Ubóstwo

Izraelczycy znów protestowali przeciwko drożyźnie. Tym razem jednak w sobotnich marszach w paru miastach brało udział łącznie kilka tysięcy osób, a nie dziesiątki czy setki tysięcy, jak było wcześniej.

Demonstracje tradycyjnie rozpoczęły się po zachodzie słońca, kiedy kończy się szabas. W Tel Awiwie na ulice wyległo około pięciu tysięcy osób. Mniej liczne marsze odbywały się też w Jerozolimie - gdzie manifestanci skandowali: "Bibi (premier Benjamin Netanjahu) ma trzy mieszkania!" oraz "walka się jeszcze nie skończyła!" - a także w Jaffie i Tyberiadzie.

Gdańsk: Marsz pustych garnków przeszedł pod mieszkanie prezydenta miasta

Kraj | Lokatorzy | Protesty

Około 200 osób wzięło udział w Marszu Pustych Garnków zorganizowanym w proteście przeciwko podwyżkom czynszów w Gdańsku. Uczestnicy marszu, któremu towarzyszyła grupa osób grających na bębnach, nieśli transparenty z napisami "Stop podwyżkom czynszów" oraz "Mieszkanie prawem, a nie towarem" i skandując te same hasła, przeszli ul. Długą i Długim Targiem. Następnie skierowali się do położonego na Dolnym Mieście domu, w którym przed kilkoma laty kupił mieszkanie prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Tutaj manifestacja zakończyła się.

Jak podkreślali działacze lokatorscy - "podwyżki są rabunkowe, bo nie mają na celu np. remontów domów, w których mieszkają miejscy lokatorzy. Władze miasta jasno mówią, że tymi podwyżkami chcą wykurzyć ludzi z zasobu komunalnego i ten zasób sprywatyzować". Podwyżki wyniosą średnio 100 procent, a w niektórych przypadkach nawet 150 procent. Zdjęcia z marszu (Gdańsk Nasze Miasto).

Kanał XML