Represje

Tajlandia: Masowe protesty wsparcia dla królestwa

Świat | Represje

W Bangkoku od wtorku trwają antyrządowe protesty. Blisko 40 tysięcy członków Ludowego Sojuszu na Rzecz Demokracji okupuje siedzibę szefa rządu, kluczowe ministerstwa i główne drogi. Protestujący domagają się dymisji premiera i rozpisania nowych wyborów. PAD oskarża władze o to, iż są marionetką obalonego w 2006 roku ówczesnego premiera Tajlandii Thaksina Shinawatry. Podkreśla też, że obecny gabinet Samaka Sundaraveja chce przekształcić Królestwo Tajlandii w republikę, czemu rząd zaprzecza.

W nocy sąd wydał nakaz aresztowania przywódców opozycji. Nakazał również rozwiązanie demonstracji. W miejsce protestów skierowano kilka tysięcy policjantów.

PAD popierany jest głównie przez rojalistyczną elitę Bangkoku i klasę średnią, podczas gdy rząd cieszą się poparciem na wsi.

Zamknąć ekspresję artystyczną w więzieniach?

Kraj | Dyskryminacja | Kultura | Represje

Politycy wypowiedzieli wojnę grafficiarzom. Zaostrzając prawo, chcą wsadzać grafficiarzy do więzień. Dla Wojciecha S., który "ozdobił" jeden z wiaduktów w centrum miasta, prokuratura domaga się aż półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. Oskarżono go o zniszczenie mienia o wartości 525 zł.

We Wrocławiu jest nawet specjalna ekipa policyjna, która ma katalog z "dziełami" grafficiarzy. Dotychczas graffiti było traktowane jako czyn o niskiej szkodliwości i sprawy umarzano.

Według rzecznika poznańskiej straży miejskiej najlepiej byłoby stworzyć specjalne miejsca, gdzie młodzież będzie mogła "legalnie" tworzyć swoje artystyczne dzieła.

Przeczytaj także:
USA: grafficiarz skazany na długoletnie więzienie

USA: Niezależni dziennikarze zatrzymani

Świat | Represje

Policja zatrzymała trzech niezależnych dziennikarzy w Minneapolis. Dziennikarze chcieli filmować protesty przeciw zjazdowi Partii Republikańskiej, który odbędzie się w przyszłym tygodniu. Jednak teraz nie mają sprzętu. Policja im odebrała wszystko: komórki, komputery, kamery - nawet pieniądze. Kiedy dziennikarze pytali o protokół zatrzymania i listę przedmiotów, które zostały konfiskowane, złodzieje w mundurach odmówili.

Denver: Gwałcenie praw obywatelskich

Świat | Protesty | Represje

Oto kolejny przykład represji. Wczoraj podczas wiecu organizacji pacyfistycznej "Code Pink" w trakcie protestu policja zatrzymała jednego z uczestników - Carlo Javier Garcia. Kolejna osoba - Alicia Forrest chciała dowiedzieć się dlaczego został zatrzymany i podeszła do policjanta. Ten uderzył ją. Niedaleko byli dziennikarze. Kiedy podeszła do nich i narzekała na policjanta, została zatrzymana i oskarżona o "zakłócanie aresztowania". Miała wyjść wczoraj za kaucją. Przyjaciele uzbierali w tym celu 500 dolarów, jednak nadal siedzi w areszcie. Incydent został sfilmowany. Wideo z incydentu możecie obejrzeć poniżej.

Aktywiści dowiedzieli się, że Garcia został aresztowany, gdy rozmawiał z policją. Aktywiści z ReCreate68 zalegalizowali protest w parku, jednak policja pozwoliła demonstrować w tym samym miejscu skrajnie prawicowym aktywistom. Dzień wcześniej doszło z nimi do starć, a Garcia rozmawiał z policją na temat tej sytuacji. Niektórzy aktywiści myślą, że policja celowo chciała tworzyć sytuację konfliktową podczas protestu.

Szczegóły ws. aresztowania anarchistów oskarżonych o porwanie Mylonasa

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

W sobotę informowaliśmy na CIA o aresztowaniu kilku osób w tym anarchistów podejrzanych o uprowadzenie Georgosa Mylonasa. Na stronie rozbrat.org opublikowano wczoraj informacje o sprawie zawierające więcej szczegółów i wątków.

20 sierpnia, 4 osoby zostały aresztowane w Grecji i oskarżone o udział w porwaniu, za który otrzymali wysoki okup. Aresztowane osoby to Vasilis Palaiokostas, Polikarpos Georgiadis, Vagelis Hrisohoides i jeszcze jedna osoba, od której reszta zdystansowała się ze względu na jego postępowanie.

21 sierpnia aresztowano kolejne 4 osoby, które w mniejszym stopniu brały udział w porwaniu. Osobą porwaną był prezes związku właścicieli przemysłu ciężkiego (syndykat pracodawców) Georgos Mylonas, który niedawno wypowiadał się w nieprzyjemny sposób o pracownikach fabryk. Został uwolniony po wpłaceniu 10 milionów euro okupu, które zapłaciła jego żona. Policja i media twierdza, ze pieniądze te miały być przeznaczone na operacje uwolnienia z wiezienia brata Vasilisa: Nikosa Paliokostasa.

USA: Nie ma praw obywatelskich w "strefach bezpieczeństwa"

Świat | Represje

Za tydzień odbędzie się zjazd Partii Republikańskiej w Minneapolis-St. Paul. Policja i federalne "służby bezpieczeństwa" już od wielu miesięcy inwigilują środowiska aktywistów, którzy będą obecni na protestach. W tym momencie nie da się nawet spokojnie spacerować po ulicach St.Paul. Wczoraj aktywiści z tego miasta zostali zatrzymani i przeszukani przez policję, gdy szli jedną z ulic miasta. Powód? Policja uznała, że wyglądają jak anarchiści.

W zasadzie policja nie powinna "ot, tak sobie" przeszukiwać ludzi na ulicy, ale jest wiele "wyjątków" od tego prawa. Policja twierdzi, że miasto leży w "strefie bezpieczeństwa", a tam policja może przeszukiwać każdego, nawet bez przyczyny.

Na protesty mają przyjechać ludzie z wielu środowisk. Jednak, media piszą przede wszystkim o "groźnych anarchistach". Policja i służby bezpieczeństwa chcą kontrolować protesty i w tym celu wyznaczyli specjalne miejsce. Aktywiści mówią, że to łamie ich prawo do protestu.

Strona protestu anarchistów: http://www.nornc.org/
Strona anarchistów przeciwko zjazdom Republikanów i Demokratów: http://www.unconventionalaction.org/

Wideo: http://kaaltv.com/article/stories/S553982.shtml?cat=10151

Grecja: Policja rozbiła grupę anarchistów z Salonik i przejęła skład broni

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Grecka policja aresztowała Vassilisa Palaiocostasa i 3 współpracujące z nim osoby podejrzane o porwanie 9 czerwca Giorgosa Mylonasa, prezesa Federacji Przedsiębiorców Północnej Grecji (SBBE), prezesa koncernu aluminiowego Alumil. Oskarżono ich o stworzenie organizacji przestępczej, uprowadzenie, wyłudzenie i nielegalne posiadanie broni.

Policja w szczególności skupia się na dwóch podejrzanych - Polykratosie Georgiadisie i Evangelosie Chrysochoidisie będących członkami mało znanej grupy anarchistycznej z Salonik, która jest odpowiedzialna za serie ataków bombowych na salony z ekskluzywnymi samochodami oraz ekspropriacje w północnej części miasta.

Turcja: Atak na Ekotopię

Świat | Represje

Policja próbuje eksmitować obóz Ekotopia. W tym roku, Ekotopia odbywa się w pobliżu Synopy w Turcji. Na obozie obecnych jest około 70 osób.

Policja pojawiła się już wczoraj i groziła uczestnikom obozu. Funkcjonariusze zażądali, żeby aktywiści opuścili obóz do soboty. Nikt jednak nie zastosował się do tych zarządzeń.

W środę policja zatrzymała 6 uczestników obozu podczas wiecu przed budynkiem Tureckiej Agencji Energii Atomowej w Synopie.

Nike chce, by chińskie służby tropiły blogera

Świat | Represje

Firma Nike zwróciła się do chińskich władz o ściganie internauty, który oskarżył ją o zmuszenie chińskiego gwiazdora Liu Xianga do wycofania się z igrzysk. Bloger, który opublikował swój wpis na portalu Yahoo, twierdził, ze miał informacje poufne z firmy Nike. Władze firmy uważają, że bloger jest jednym z pracowników korporacji.

Cała sprawa zaczęła się od tego, że Liu Xiang, faworyt w biegu na 110 m przez płotki, wycofał się z rywalizacji tuż przed pierwszym biegiem eliminacyjnym. Miał on mieć poważną kontuzję. Wkrótce na blogu w portalu Yahoo.com pojawiły się oskarżenia, że przyczyną "kontuzji" jest presja ze strony Nike, z którą chiński mistrz ma podpisany kontrakt reklamowy.

Autor wpisu twierdził, że jest blisko związany z amerykańskim koncernem. Według jego wersji Liu Xiang nie był w Pekinie w najlepszej formie. Zapewne przegrałby z będącym w świetnej dyspozycji Davronem Roblesem, a może i innymi rywalami. Właśnie lęk przed porażką chińskiego idola miał być powodem wycofania z zawodów. Dla Nike przegrany bohater jest bowiem wart dużo mniej niż bohater cierpiący.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie więzienia CIA w Polsce

Kraj | Represje

Biuro Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej prowadzi od 3 tygodni postępowanie w sprawie przetrzymywania ludzi przez Central Intelligence Agency w tajnym więzieniu w Polsce, podało Radio Zet.

Ze względu na tajność postępowania brak szczegółów w tej sprawie. Polskie władze z uporem powtarzają, że nie było tajnych więzień CIA w Polsce.

Iran: Represje wobec pracowników

Świat | Prawa pracownika | Represje

Dwie kobiety, które odważyły się uczestniczyć w międzynarodowym święcie pracy 1 maja w Iranie, zostały w zeszłym tygodniu skazane na 15 batów i cztery miesiące więzienia.

Narastająca fala represji wobec działaczy pracowniczych w Iranie dotknęła również kurdyjskiego nauczyciela, który został skazany na śmierć. Trzech innych mężczyzn zostało skazanych na 120 batów i kary więzienia. Przedstawiciel kierowców autobusów w Teheranie znajduje się w więzieniu od lipca 2007 r.

Więcej informacji: http://www.labourstart.org/iran

USA: Eko-sabotażysta Michael Sykes skazany

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje | Ruch anarchistyczny

Sąd w Monroe County skazał 17-letniego eko-sabotarzystę, Michaela Sykesa na karę 4 do 10 lat więzienia za podpalenia i umyślne niszczenie własności. Oskarżony będzie musiał również zapłacić odszkodowanie swoim ofiarom, które sąd wstępnie wycenił na 200 tysięcy do 400 tysięcy dolarów.

Michael został ujęty w marcu b.r. przez tajniaków, gdy rzekomo podkładał ogień pod gazociąg prowadzący do terenów, na których powstawało nowe osiedle z typu „na łonie natury”. Przyznał się do podpalenia dwóch domów budowanych na dzikich terenach – jeden na budowanym osiedlu „Crystal Waters Villas”, drugi – również w budowie - w Brentridge Lane. Zapytany przez sędziego o cel podpalenia domów Michael odpowiedział, że „nie mógł patrzeć, jak pod budowę niszczony jest las”.

Włochy: Atak na skłot Libera

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Dziś rano policja zaatakowała skłot Libera w Modenie. Pomimo kilkugodzinnej walki, skłot został eksmitowany. Skłotersi z Libery są od lat politycznie aktywni i wielu z nich uczestniczy w związku zawodowym USI-AIT, będącym włoską sekcją międzynarodówki anarchosyndykalistycznej.

Poniżej zdjęcia z ewikcji.

Rosja: Uczestnicy obozu antyatomowego zatrzymani

Świat | Represje

Choć aktywiści z obozu antyatomowego w Niżnim Nowgorodzie 9 sierpnia dostali zezwolenie od władz aby prowadzić akcje protestu na Placu Teatralnym, policja zatrzymała uczestników akcji, podaje Olga Mirjazowa, jedna z organizatorów protestu. Już 10 sierpnia policja zatrzymała jedną osobę. On stał na placu sam i rozdawał ulotki. Był on zatrzymany i wypuszczony. 11 sierpnia, policja pojawiła się w obozie gdzie zatrzymała sześć osób.

Indymedia.ru podaje, że zatrzymano 12 osób ale informacje jeszcze nie są potwierdzone.

Madryt: Faszyści usiłowali podpalić centrum socjalne

Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ruch anarchistyczny

Wczoraj, około godziny 4 rano doszło do kolejnego w ciągu ostatnich tygodni ataku faszystów na madryckie centrum socjalne La Traba. Ogień podłożono w głównej bramie, ale gęsty dym szybko rozprzestrzenił się wewnątrz budynku zmuszając mieszkańców do ewakuacji.

Dwójce anarchistów udało się szybko dotrzeć do pożaru ze sprzętem gaśniczym i opanować w płomienie w dość krótkim czasie. To prawdopodobnie uratowało budynek od większych zniszczeń, gdyż ogień już zbliżał się do łatwopalnych elementów konstrukcji. „Faszyści byli świadomi, że wewnątrz są ludzie, szukali ofiar.” – mówi jeden z działaczy La Traby – „Na szczęście obudziliśmy się przed rozszerzeniem ognia i ugasiliśmy go na czas, przed dotarciem do materiałów łatwopalnych i instalacji elektrycznej.”

Poniżej zamieszczamy filmik, na którym widać przez chwilę już opanowany, dogasający płomień, a później rekonesans szkód powstałych w wyniku ataku:

Kanał XML