Represje

Ślijmy listy protestacyjne przeciw represjom wobec antyfutrzarskich aktywistów

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

4 czerwca o 14:00, pod Ambasada Austrii w Warszawie (ul. Gagarina 34) odbędzie sie pikieta solidarnościowa z zatrzymanymi.

21 maja doszło w Austrii do aresztowań antyfutrzarskich aktywistów i aktywistek przez policyjne jednostki specjalne. Zatrzymanych potraktowano jak członków zorganizowanej grupy przestępczej, postawiono im zarzuty z paragrafu wymierzonego w przestępczość zorganizowaną (§278a).

O całej sprawie pisaliśmy w artykule Atak policji na antyfutrzarskich aktywistów. Po zatrzymaniu odbyły się liczne akcje solidarnościowe. Poniżej zamieszamy różne wersje językowe listów protestacyjnych, które można słać za wymienione adresy e-mail:

Czechy: Nasilają się protesty społeczne - państwo zaczyna walczyć z komunizmem

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Protesty przeciw prywatyzacji czeskiej służby zdrowia przybrały na sile. Protestują nauczyciele, lekarze i personel szpitalny. Uniwersytet Karola grozi zamknięciem kierunku medycznego, jeżeli rząd Topolanka zrealizuje swoje cele.

Rząd czeski, tak jak w Polsce, chce przekształcić szpitale w "spółki akcyjne". W odpowiedzi pracownicy sektora medycznego ogłosili na 24 czerwca jednodniowy strajk ostrzegawczy. Sieć związków zawodowych CMKOS oraz kierowcy autobusów i metra w większych miastach zapowiedzieli ponadto solidarnościowy jednogodzinny strajk generalny. Mają się też odbyć trzy wielkie demonstracje - 28. czerwca, 2. i 9. lipca - skierowane przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego do 65 lat i cięciom wydatków na edukację.

Jak podaje junge Welt, czeski rząd zaczyna tymczasem stosować represje wobec zdelegalizowanej w 2006 młodzieżowej organizacji komunistów (KSM). Jednego z działaczy zatrzymano i postawiono w stan oskarżenia za noszenie flagi organizacji, inne już wcześniej skonfiskowano podczas ostatnich protestów. Junge Welt podkreśla, że litera prawa definiuje organizację komunistyczną szeroko - jako organizację, która "propaguje zniesienie prywatnej własności środków produkcji".

Włochy: Polityczne prześladowania imigrantów

Świat | Dyskryminacja | Represje | Tacy są politycy

Od środy imigranci wyprowadzani są masowo z autobusów, ustawiani w rzędzie na chodniku, szczegółowo legitymowani i grupami prowadzeni na komisariaty policji. Mieszkańcy stolicy Lombardii podkreślają, że nigdy nie widzieli czegoś takiego. Mass media mówią nawet o "polowaniu na imigrantów".

Kontrole dokumentów i prawa pobytu przeprowadzane są przede wszystkim w środkach komunikacji miejskiej na oczach zdumionych pasażerów i przechodniów. W niektórych przypadkach policjanci eskortują imigrantów na posterunek do dalszego wyjaśnienia, tak jak postępują z grupami kibiców - chuliganów.

Wojsko jako tradycja przemocy, dyskryminacji oraz ludzkiego poniżenia

Świat | Dyskryminacja | Militaryzm | Represje

341 żołnierzy popełniło w zeszłym roku w Rosji samobójstwo. Organizacje obrony praw człowieka i niektórzy byli dowódcy twierdzą, że wysoki wskaźnik samobójstw wynika z tradycji przemocy i zaniedbań ze strony kadry dowódczej.

Fala w rosyjskim wojsku jest tak poważnym problemem, że co roku wielu młodych mężczyzn płaci łapówki, by uniknąć służby. Ministerstwo Obrony twierdzi, że około 100 000 poborowych rocznie jest zwalnianych z obowiązku pełnienia służby z powodu problemów psychologicznych.

Łamanie praw człowieka w modzie

Świat | Dyskryminacja | Represje | Tacy są politycy

Z opublikowanego właśnie corocznego raportu Amnesty International wynika, że przynajmniej w 81 państwach powszechne są tortury i nie ma wolności słowa. Darfur, Zimbabwe, Gaza, Irak i Birma. Tam prawa człowieka łamane są nagminnie. Niesprawiedliwość, nierówność i bezkarność to cechy naszego świata. Tortury i złe traktowanie w więzieniach występują w prawie co drugim państwie świata. W co najmniej 54 państwach niewinny człowiek może trafić za kratki po niesprawiedliwym procesie. W 2007 r. oficjalnie wykonano na świecie ponad 1,2 tys. wyroków śmierci.

W ostatnich latach prawa człowieka były łamane częściej niż na początku lat 90. Amnesty zarzuca USA przetrzymywanie więźniów w Iraku, Afganistanie i w bazie Guantanamo - bez sądu i zarzutów. W takiej sytuacji w Iraku jest ponad 25 tys. osób. Po inwazji na Irak i interwencji w Afganistanie Amerykanie obniżyli standardy dotyczące praw człowieka.

Ponaddwutysięczna spontaniczna demonstracja bezrobotnych w Maroku

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Korespondencja z Maroka.

Wczoraj, po przedpołudniowej pikiecie 30 bezrobotnych pod parlamentem w Rabat, odbyła się oddolnie zorganizowana ponad 2-tysięczna demonstracja bezrobotnych oraz solidaryzujących się z nimi mieszkańców stolicy Maroka.

Po rozmowie z wieloma uczestnikami wynika, że jest to oddolny ruch społeczny bezrobotnych. Praktycznie codziennie odbywają się protesty, wcześniej zostało zaatakowane i okupowane Ministerstwa Edukacji, policja brutalnie pobiła uczestników, łamiąc im ręce.

We wczorajszej demonstracji o godz. 6 zgromadziło się kilkaset osób, by przejść przez centrum głównymi ulicami stolicy Maroka. Po rozpoczęciu przemarszu jedną z większych ulic, kolejne setki osób spontanicznie dołączyły w ciągu kilku następnych minut. Po chwili było już ponad 2 tysiące uczestników demonstracji, która dotarła pod parlament, gdzie część została, a większość przeszła pod główny gmach państwowej telewizji, która nie wyrażała zainteresowania masowym ruchem bezrobotnych.

Podstępna ewikcja "Sitexu" w Amsterdamie

Świat | Represje

Relacja, którą otrzymaliśmy od jednego z czytelników, Griksa:

Z reguły staram się pisać pozytywnie, szczególnie o Amsterdamie, (bo kocham to miasto), tak że dla większości ludzi może się wydawać, że jest to raj na Ziemi itp. Jednak i tu nie zawsze jest różowo i jak wszędzie prawa człowieka są łamane przez władze, policję, kapitalizm. By temu zapobiec trzeba czasem przedstawić gorzka prawdę chociażby po to, by ukazać jej światło w ciemności kłamstw oficjalnych mediów, które to bedąc w rekach bogatych próbują nas oczernić, by ci mogli prowadzić swe brudne interesy I swoje niecne cele.

W nocy z piątku na sobotę w Amsterdamie zdarzyło się coś co wstrząsneło naszym squaterskim światkiem. Jeden z największych w Amsterdamie squatów na Eerste Osterpark straat “Sitex“ miał niespodziewaną, bezprawną i sprowokowaną przez policję ewikcję. Zacznę od tego co słyszałem od naocznych świadków mych zaufanych kolegów.

Austria: Atak policji na antyfutrzarskich aktywistów

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

Wczoraj przed godziną 6 rano policja weszła do domów i mieszkań antyfutrzarskich aktywistów i aktywistek w całej Austrii. W kilku przypadkach doszło do brutalnych aresztowań najczęściej śpiących jeszcze ludzi. Grupy dochodzeniowe przeprowadziły dokładne przeszukania miejsc zamieszkania i posesji.

Wszystkie najścia wyglądały podobnie. Drzwi były wywarzane przez noszących kominiarki funkcjonariuszy specjalnych jednostek policji (WEG), którzy traktowali zatrzymywanych, jakby byli groźnymi terrorystami. W rezultacie akcji 14 osób zostało aresztowanych. Obwiniono ich o popełnienie 31 różnych przestępstw w związku z prowadzoną kampanią przeciw promującej futra firmie Kleider Bauer oraz najpoważniejsze zarzuty za sformowanie i uczestnictwo w organizacji przestępczej (paragraf §278a austriackiego prawa).

Utrzymywać kapitalizm, wsadzając do więzień

Świat | Represje | Tacy są politycy | Ubóstwo

Dziesięcioletni program brytyjskiego rządu, mający na celu ograniczenie przestępczości wśród młodocianych okazał się spektakularnym fiaskiem. Taki wniosek wynika z niezależnego badania na ten temat.

Wiele środków zostało odebranych budżetom organizacji społecznych, które przede wszystkim miały pomóc w zapobieganiu przestępczości nieletnich. Chodzi o takie kwestie, jak edukacja, szkolenia, zatrudnienie, spożywanie narkotyków i zdrowie psychiczne młodych ludzi. Blisko dwie trzecie środków zostało natomiast przeznaczonych na zamykanie młodych ludzi w aresztach i więzieniach.

Wlk.Brytania: Home Office będzie inwigilował obywateli?

Świat | Represje | Tacy są politycy | Technika

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii przygotowuje ustawę komunikacyjną (Home Office), która zakłada stworzenie bazy danych, w której znalazłby się rejestr wszystkich rozmów telefonicznych, maili oraz wizyt internetowych obywateli. Dostarczyciele usług telekomunikacyjnych oraz internetowych będą musieli udzielać rządowi szczegółowych informacji dotyczących wszelkich działań ich klientów. Do bazy będą miały dostęp wszystkie agencje rządowe na terenie Europy.

Przeciwko ustawie jest Information Commissioner's Office (ICO) - organ rządowy zajmujący się ochroną danych osobowych w Wielkiej Brytanii, który stwierdza, że ustawa "posuwa się o krok za daleko". Według ekspertów ICO nie ma potrzeby, ani uzasadnienia dla tego, by rząd dysponował rejestrem rozmów telefonicznych i maili wszystkich obywateli kraju. Już rok temu ostrzegali, że społeczeństwo jest coraz bardziej inwigilowane.

Moskwa: Kolejny protest przeciw policyjnemu bezprawiu

Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny

15 maja moskiewscy anarchiści organizowali kolejny protest przeciw przemocy policyjnej. Ok. 150 osób brało udział w wiecu na placu Puszkina w centrum miasta. Uczestnicy akcji zamierzają organizować ruch obywatelski przeciwko przemocy policyjnej.

O innych protestach w Moskwie przeciw policyjnemu bezprawiu pisaliśmy tu i tu.

Poznań: Kolejne represje wobec OZZ IP

Kraj | Prawa pracownika | Represje

Na wezwanie Inicjatywa Pracowniczej (IP) od końca marca 2007 roku trwa na terenie zakładów Cegielskiego protest załogi domagającej się podwyżek płac, zmian warunków pracy i partycypacji w decyzjach dotyczących prywatyzacji przedsiębiorstwa. W odpowiedzi na tę akcję dyrekcja HCP szykanuje działaczy związkowych IP.

W lutym br. dyrekcja odebrała Marcelemu Szaremu, przewodniczącemu Komisji Międzyzakładowej IP przy HCP i delegatowi załogi do prac w zarządzie HCP, stałą przepustkę zezwalającą na wejście na teren fabryk HCP oraz odmawiała mu jej udzielenia w przypadku, kiedy wyrażał chęć wejścia na zakład. Działania takie były nielegalne i naruszały szereg ustaw: od ustawy o związkach zawodowych, przez ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, po Kodeks Handlowy. Dopiero w odpowiedzi na protest jaki miał miejsce 29 lutego pod bramą główną zakładów Cegielskiego, w kilka dni później, pracodawca wydał Szaremu stosowna przepustkę.

Ekwador: Represje wobec dziennikarzy Indymedia

Świat | Dyskryminacja | Represje | Tacy są politycy

Ekwadorska policja zatrzymała pięciu dziennikarzy powiązanych z ekwadorskim oddziałem Indymedia. Zatrzymanie miało miejsce 6 maja w nocy. Czterych z pięciu zatrzymanych zostało zwolnionych z aresztu w środę po południu.

Rząd twierdzi, że czterech działaczy zostało zatrzymanych ze względu na ich związek z piątym zatrzymanym: Antonio Alcívarem.

Rząd odmówił wydania oświadczenia w sprawie zatrzymanych oraz nie poinformował o przyczynie ich aresztowania. Lokalna Organizacja Praw Człowieka (INREDH) stwierdziła, że było to naruszenie prawa do informacji o powodzie zatrzymania oraz ujawnienia tożsamości osób które ich aresztowały.

Aresztowania liderów związkowych w Zimbabwe

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Lovemore Motombo i Wellington Chibebe przywódca związkowy oraz sekretarz generalny "Zimbabwe Congress of Trade Unions" (ZCTU) zostali aresztowani 8 maja, postawiono im zarzut "nawoływania do powstania przeciwko rządowi i mówieniu o fałszywych morderstwach" (o morderstwach związkowców oraz opozycjonistów - przyp. red.). Związkowcy ci zabierali głos w czasie obchodów pierwszomajowych, gdzie mówili o politycznym kryzysie w kraju i rosnących represjach przeciwko opozycji.

Związkowcy wzywają do wysyłania faksów i protestów do ambasad w kraju,
przykładowy faks do Prezydenta Mugabe:

Boliwia: Evo Morales nie uznał ogłoszenia "autonomii" Santa Cruz

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Mieszkańcy najbogatszego stanu Boliwii – Santa Cruz świętują od wtorku 6 maja wynik regionalnego referendum, wedle którego są rejonem autonomicznym. Prezydent Evo Morales ostrzegł, że referendum było „nielegalne i niekonstytucyjne”. Gdy tysiące ludzi wyszło na główny plac Santa Cruz świętować, niosąc zielono-białe flagi prowincji, Morales wystąpił w telewizyjnym orędziu, w którym poinformował, że ignoruje rezultat głosowania.

Doszło do starć pomiędzy zwolennikami autonomii i jej przeciwnikami. Autonomię Santa Cruz popierają skrajnie prawicowe partie i bojówki, przeciw są ludzie o poglądach lewicowych. Lewicowcy i zwolennicy integralności Boliwii twierdzą, że w przypadku uzyskania autonomii przez Santa Cruz, dojdzie do wytworzenia apartheidu – w Mieście bowiem 70% to ludzie pochodzenia europejskiego, a tylko 30% to ludność rdzenna.

„Autonomię” popierają prawie wyłącznie ludzie pochodzenia europejskiego, integralność - część ludzi pochodzenia europejskiego i prawie wszyscy rdzenni mieszkańcy. Podział prawica - lewica również jest widoczny. Ci pierwsi, to zwolennicy „autonomii”, ci drudzy – integralności. W proteście przeciwko referendum, które może doprowadzić do wytworzenia apartheidu, ludzie z najbiedniejszych dzielnic Santa Cruz – głównie rdzenni amerykanie – atakowali lokale wyborcze i palili urny. W wyniku zamieszek rannych zostało wg. oficjalnych źródeł 18 osób, film z zajść dostępny TUTAJ.

Kanał XML