Represje

Wenezuela: Zamordowany działacz społeczny

Świat | Represje

Sabino Moreno, działacz społeczny walczący o prawa ludności Yukpa został zamordowany przez policję 3 marca 2013 roku.

W czasie gdy opinia publiczna zajęta jest śmiercią Chaveza, wiele innych spraw związanych z Wenezuelą odchodzi na plan dalszy. Sabino Moreno został zamordowany gdyż działał na rzecz mieszkańców terytoriów objętych planami zagospodarowania pod wydobycie węgla. Moreno znalazł wielu naśladowców w całym kraju. Znany był z radykalnych działań takich jak okupacje gospodarstw rolników zagrożonych wysiedleniem. W więzieniu spędził łącznie ponad rok.

Tak kończą ludzie, którzy w Wenezueli przeciwstawiają się dyktatowi państwowego przemysłu naftowego.

USA: Bradley Manning złożył oświadczenie w sprawie ujawnienia tajnych raportów WikiLeaks

Świat | Represje

Bradley Manning, żołnierz, który przekazał portalowi WikiLeaks poufne dokumenty, powiedział sędziemu podczas przesłuchania, że zrobił to z powodu amerykańskiej polityki zagranicznej. Manning powiedział, że USA "mają obsesję na punkcie zabijania i przetrzymywania ludzi".

Manning za pośrednictwem swego adwokata przyznał się do bezprawnego posiadania i dystrybucji poufnych informacji z wojskowej bazy danych, za co grozi do 20 lat więzienia. Karą za pomaganie wrogowi może być nawet dożywocie.
Uzyskawszy zgodę sędzi Denise Lind, Bradley Manning odczytał przygotowane uprzednio oświadczenie. Trwająca ponad godzinę przemowa, wygłoszona pod przysięgą, pozwoliła zapoznać się z motywami, którymi kierował się młody żołnierz. Powiedział między innymi, że stał się źródłem największego przecieku w historii amerykańskiej armii, ponieważ obawiał się konsekwencji obecności amerykańskich wojsk w Afganistanie i Iraku. - Zaczynałem mieć depresję z powodu sytuacji, którą pogłębialiśmy z każdym rokiem - mówił Manning. Stwierdził, że powodem jego działań była chęć oświecenia opinii publicznej w sprawach amerykańskiej polityki zagranicznej i wojskowej. Wielokrotnie zapewniał przy tym, że jego celem nie było działanie na szkodę Stanów Zjednoczonych.

Antyfaszyści przed sądem. 100 tysięcy zł kary za krytykę Allegro?

Kraj | Represje

27 lutego 2013 zapadnie bardzo ważny wyrok określający granice dopuszczalnej krytyki, wolności słowa i ekspresji artystycznej. Chodzi o głośną sprawę Allegro kontra Fundacja Zielone Światło i Jerzy Andrzej Masłowski (Fundacja Zielone Światło jest wydawcą "Zielonych Wiadomości").

Przypomnijmy: wszystko zaczęło się od tego, iż Jurek Masłowski przerobił logo Allegro zastępując dwie litery ll znakiem SS. Był to artystyczny protest przeciw Allegro, które pomimo apeli, próśb i pikiet ciągle pośredniczyło w sprzedaży wytworzonych współcześnie nazistowskich gadżetów (m.in. breloczków z wizerunkiem Hitlera, flag ze swastyką, itp.)

Opolskie: Pani Janina zachęca do protestów przeciw GMO i energetyce jądrowej

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Protesty | Represje

Mieszkanka województwa opolskiego w dość nietypowy sposób protestuje przeciwko promocji GMO i energetyki jądrowej w Polsce.

Sprawą zainteresowała się nawet lokalna policja. Oto co na to pani Janina:

Od kiedy dowiedziałam się o ogromie zagrożenia związanego z modyfikowaną genetycznie żywnością,która tak, jak awarie w elektrowniach jądrowych powoduje pustkę śmierci, postanowiłam zaalarmować społeczeństwo i powiesić na ścianie mojego domu baner z napisem: GMO ATOM-pustka śmierci.

Szwecja: Nowe środki represyjne przeciw imigrantom

Świat | Dyskryminacja | Represje

Szwedzka policja wykorzystuje coraz więcej środków w celu ścigania imigrantów nie posiadających dokumentów. Ponieważ zatrzymywanie kogokolwiek bez uzasadnionych podejrzeń nie jest legalne, policja wymyśliła powody do zatrzymań.

Operacja nosi nazwę Reva, czyli „Rättssäkert och effektivt verkställighetsarbete” (legalne i skuteczne realizowanie polityki). Celem operacji jest znajdywanie nielegalnych imigrantów i ich deportacja.

Wśród działań podejmowanych w ramach Reva, były m.in. naloty na handlarzy ulicznych na placu Möllevångstorget w Malmö pod pozorem kontroli podatkowej, zatrzymywanie rowerzystów za rzekome wykroczenia przeciw kodeksowi drogowemu. Prawdziwym powodem jest jednak legitymowanie osób na ulicy.

Wrocław: Solidarność z Jockiem

Świat | Antyfaszyzm | Represje

20 lutego przed Konsulatem Republiki Bułgarii we Wrocławiu odbyła się pikieta solidarnościowa z australijskim antyfaszystą Jockiem Palfreemanem.

Jock odsiaduje w Bułgarii 20 letni wyrok za skuteczną samoobronę przed gangiem pijanych rasistów (więcej o sprawie TU) . Od 13 stycznia kiedy to podjął głodówkę na znak protestu wobec kolejnych represji jakie spotykają go ze strony dyrekcji więzienia w Sofii za jego zaangażowanie w Związek Bułgarskich Więźniów, jego sytuacja jest dramatyczna.

W czasie pikiety rozrzuconych zostało kilkadziesiąt ulotek informujących o sprawie Jocka, a konsulowi wręczono list skierowany do Ministerstwa Sprawiedliwości Bułgarii z postulatem natychmiastowej ekstradycji Jocka do Australii, gdzie mógłby być bliżej rodziny, miałby możliwość ukończenia studiów a jego sprawa mogła by być ponownie rozpatrzona. Demonstracja zakończyła się rozwieszeniem solidarnościowego transparentu na balkonie konsulatu.

Warszawa: Proces za blokadę eksmisji

Kraj | Lokatorzy | Represje

Wczoraj odbyła się przed warszawskim sądem pierwsza rozprawa procesu Piotra Ciszewskiego działacza Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów i dziennikarza lewica.pl. Jest on obwiniany o udział w nielegalnym zgromadzeniu podczas blokady eksmisji we wrześniu zeszłego roku.

Zarzuty, postawione na wniosek policji dotyczą udziału w blokowaniu ruchu oraz nierozejścia się na wezwanie policji. 5 września 2012 roku kilkadziesiąt osób z organizacji lokatorskich broniło przed eksmisją inwalidki mieszkającej z synem. Blokada eksmisji została brutalnie rozbita przez policję. Policja nałożyła mandaty na 31 osób

Piotr Ciszewski nie przyznał się do winy. Zeznał, że zgromadzenie miało charakter pokojowy, a policja nie wezwała we właściwy sposób do rozejścia się.

RPA: Górnicy znów ostrzelani za protest przeciw skorumpowanym związkom

Świat | Prawa pracownika | Represje

Prywatne siły bezpieczeństwa chroniące koncern Anglo American Platinum Ltd., będący największym producentem platyny na świecie, otworzyły ogień do protestujących robotników w Rustenburgu, na północny zachód od Johannesburga. Według niektórych doniesień, zabitych zostało pięciu pracowników. Według innych doniesień nie było zabitych, ale 13 osób rannych.

Atak sił bezpieczeństwa został spowodowany protestem niezależnego związku zawodowego górników, którzy protestowali przeciwko roli żółtego związku NUM (związanego z Afrykańskim Kongresem Narodowym) w dogadywaniu się z pracodawcami wbrew interesom pracowników.

Berlin: Międzynarodowy Kongres Policji

Świat | Protesty | Represje

W nadchodzącym tygodniu w Berlinie odbędzie się 16 Europejski Kongres Policji w Berlinie. Według liczb podanych przez organizatorów, ma w nim uczestniczyć około 1600 delegatów z przeszło 50 krajów. Policjanci, politycy, przedsiębiorcy i inne VIP'y spotykają się coroczne, aby rozmawiać o prowadzeniu interesów.

Przedsiębiorstwa komercyjne będą również obecne. W ostatnich latach obecne były bardzo znajome marki, takie jak Taser, IBM, Microsoft, Oracle lub t-systems. Prelegenci są przedstawicielami administracji z całej Europy, ale także reprezentują siły policyjne z tak odległych miejsc jak Tajwan.

O godz. 20, około tysiąca lewicowych przeciwników kongresu policji spotkało się na Mariannenplatz w dzielnicy Kreuzberg. Doszło do zamieszek w okolicach Kottbus Tor. Nieopodal drukarni państwowych dokumentów na Oranienstrasse wzniesiono barykadę z płonących opon. Z powodu rozbicia demonstracji przez policję, lewicowi antonomiści operowali w małych grupach, niszcząc witryny banków. Zaatakowano również budynek Senatu.

Za: https://linksunten.indymedia.org/en/ticker/b13

Warszawa: Policja niepokoi lokatorkę z Hożej

Kraj | Lokatorzy | Represje

Funkcjonariuszka policji dzwoniła wczoraj do lokatorki z Hożej, brutalnie eksmitowanej we wrześniu z naruszeniem wszelkich przepisów.

Dzwoniąca stwierdziła, że chce wezwać lokatorkę na komisariat w celu dowiedzenia się gdzie obecnie zamieszkuje, a powodem telefonu było pismo skierowane w sprawie pani Iwony do policji przez Ośrodek Pomocy Społecznej Warszawa Śródmieście.

Lokatorka została eksmitowana na bruk. Jest bezdomną inwalidką oczekującą na lokal socjalny. Prawdopodobnie akcja policji i OPS Warszawa Śródmieście została podjęta na zlecenie Wojciecha Bartelskiego, który przed wyborami mającymi się odbyć za niecałe półtora roku chce zatuszować sprawę eksmisji inwalidki na bruk przed zapadnięciem wyroku sądowego przy udziale 80 policjantów i ekipy strażackiej działających bez urzędowego nakazu swoich komendantów.

Ustawa legalizująca działania obcych służb policyjnych w Polsce

Kraj | Represje

W trakcie gdy media zajmują się kwestią wyboru wicemarszałka, 18 stycznia wpływa do Sejmu projekt ustawy, którego zapisy zezwalają na sprowadzenie na terytorium Polski zagranicznych funkcjonariuszy celem "ochrony porządku publicznego" m.in. w trakcie polskich manifestacji, protestów czy demonstracji.

Co więcej - prawo do decyzji o sprowadzeniu obcych służb otrzymuje minister MSWiA, bez potrzeby czyjejkolwiek akceptacji. Wnioskodawcą projektu jest Premier Donald Tusk, zaś sam projekt ma być realizacją unijnych dyrektyw.

Pełen tekst ustawy dostępny jest tutaj.

O ile dla nas jako dla anarchistów małe ma znaczenie jakiej narodowości są policjanci pacyfikujący protesty społeczne o tyle uważamy, iż ta ustawa mimo, iż jednocześnie może ułatwiać działania służb ratowniczych jednocześnie może ułatwiać działania represyjne stosowane przez policję.

Hiszpania: Anarchistka prowadzi strajk głodowy

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Represje

Zgodnie z wiadomością pochodzącą z 5 lutego 2013 Noelia Cotelo Ribeiro (25 lat) znajduje się w poważnym niebezpieczeństwie, głodując przeciwko torturom w więzieniu Brieva na terenie Avila (Hiszpania).

Kilkakrotnie była bita i molestowana seksualnie przez strażnika, a także podawano jej środki usypiające. Odmawiano jej widzeń oraz podawania lekarstw na zapalenie ucha. Rozpoczęła strajk głodowy. W związku z tym została zamknięta w izolatce. Według lekarzy grozi jej śpiączka hipoglikemiczna.

Uwięziona kobieta domaga się:

- zniesienia zakazu kontaktów
- przeniesienia do innego więzienia, bliżej jej rodzinnych stron, czyli Galicji (płn-zach. Hiszpania).
- wycofania mężczyzn z żeńskiego więzienia
- koniec tortur i poniżania

CETA na ukończeniu i szykuje się TAFTA, czyli rodzeństwa ACTA ciąg dalszy

Świat | Represje | Tacy są politycy | Technika

Podobna do ACTA umowa CETA będzie sfinalizowana w tym kwartale, choć miało to nastąpić już pod koniec ubiegłego roku. Proces nieco się opóźnił, a na horyzoncie pojawia się kolejne niepokojące porozumienie TAFTA.

Dość szybko po porażce ACTA świat zwrócił uwagę na podobne porozumienie CETA, które ma być zawarte pomiędzy Unią Europejską a Kanadą. Tajne negocjacje w tej sprawie prowadzone są od 2009 roku, a więc CETA nie jest następcą ACTA, a raczej jej rodzeństwem. Wiele wskazuje na to, że twórcy ACTA uruchomili kilka podobnych inicjatyw jednocześnie. Niestety w obecnej sytuacji nie ma żadnych powodów, by komisarzowi wierzyć i przecieki sugerują, że CETA będzie miała zapisy podobne do ACTA. Warto zresztą pamiętać, że Karel de Gucht był politykiem twardo popierajacym ACTA i zapowiadającym powrót porozumienia nawet po przegranej batalii w Parlamencie Europejskim.

Petycja dotycząca nieekstradytowania kpt Paula Watsona z USA, Do 28 lutego

Świat | Represje

Na amerykańskich stronach rządowych można podpisać petycję przeciwko ekstradycji kapitana.

Nie trzeba być Amerykaninem, by móc podpisać (100000 podpisów do 28 lutego)

O sprawie aresztowania Paula Watsona, jednego z największych działaczy ekologicznych na świecie pisaliśmy tutaj.

Rosja: Brutalny atak na skłot w Petersburgu. Trzem aktywistom grozi 10 lat

Świat | Miejsca | Protesty | Represje

4 lutego wieczorem policja brutalnie usunęła anarchistów, lokalnych aktywistów oraz miłośników historii, którzy okupowali nieczynny Dworzec Warszawski w St. Petersburgu.

Aktywiści, gdy dowiedzieli się, że dworzec ma być zburzony przez deweloperów, zajęli na początku stycznia jeden z budynków w proteście i przekształcili go w centrum społeczne. Odbywały się tam koncerty, wystawy fotograficzne na temat historii dworca, a także odczyty poezji. Początkowo właściciel terenu nie reagował, ale 4 lutego sytuacja się zmieniła. Na miejscu pojawili się prywatni ochroniarze, którzy próbowali rozpocząć burzenie jednej z wewnętrznych ścian budynku. Wtedy wywiązały się przepychanki między aktywistami i ochroniarzami, którzy wezwali policję. Część aktywistów zabarykadowała się wewnątrz budynku, pozostali stworzyli ludzki łańcuch przed nim. Impas trwał sześć godzin. W końcu policja przypuściła szturm.

Dziewiętnastu aktywistów zostało aresztowanych, kliku wymagało hospitalizacji. Trzy osoby będą odpowiadać za napaść na policjanta. Grozi im do 10 lat więzienia. Dwóch policjantów zostało rannych, w tym jeden doznał uszkodzenia czaszki, drugi stracił ząb. Pozostali aktywiści zostali obciążeni grzywnami.

Kanał XML