Represje

Kolejny atak na związki zawodowe

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Kampania Węglowa chce zwolnić trzech działaczy Sierpnia 80 za udział w dwudniowym strajku, który wybuchł spontanicznie pod koniec kwietnia. Związkowcy utrzymują, że zwolnienia są zemstą za wymuszone podczas strajku rozwiązanie umowy z firmą prowadzącą żywienie zbiorowe górników KWK "Szczygłowice", czego chcieli pracownicy. I to od wielu lat.

Polcja najeżdża lokale w Niemczech!

Represje

Godzinę temu gliniarze zaczęli najeżdżać 15 Squatów i mieszkań prywatnych w Berlinie i Hamburgu.
Rote Flora (Hamburg), Bethanien, Mehringhof, jedno piętro Lausitzerstraße, sklep Fusion, i Internetcompany były przeszukane.
Podstawą jest "§129 - organizacja grupy terrorystycznej." Kilkanaście osób zostało aresztowanych. Policja zarekwirowała komputery i wciąż siedzi w jednym z mieszkań w Berlinie. Kopi jak na tę chwilę nie zostało zaatakowane. W tej chwili (12.30) zaczyna się demonstracja, kolejna jest zaplanowana na godzinę 20.00. Prosimy o wszelkie możliwe wsparcie i akcje solidarnościowe!

22 maja - Końcowa rozprawa zatrzymanych 25 czerwca w Barcelonie

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

25 czerwca 2005 roku miała miejsce w Barcelonie demonstracja solidarnościowa z włoskimi anarchistami, których dotknęła ogromna fala represji tamtego lata (180 przeszukanych mieszkań i 25 zatrzymanych). Demonstracja przebiegała z bardzo silną obstawą policji, każdy udający się na miejsce rozpoczęcia był przeszukiwany (czasem wielokrotnie). Cała demonstracja została otoczona przez oddział policji do tłumienia zamieszek. W trakcie przemarszu policja zaatakowała demonstrację. 7 osób zostało zatrzymanych. Dwójka niepełnoletnich została wypuszczona po kilku godzinach.

Przeciwko 5 osobom wszczęto proces i zarządzono areszt prewencyjny. Dwa dni później, dwójka z zatrzymanych wyszła na wolność, by odpowiadać z wolnej stopy (dostali zakaz opuszczania Hiszpanii, dozór policyjny i zabrano im paszporty).

Szwed ma sprawę za protest w obronie Rospudy

Kraj | Represje

W lutym pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbyła się demonstracja przeciwników dewastacji Doliny Rospudy. Demonstracja została zwołana oddolnie za pomocą smsów. Po jej zakończeniu policja wylegitymowała Dariusza Szweda, polityka z Zielonych 2004. Jakiś czas potem niespodziewanie odwiedził go dzielnicowy.

- To ma w sobie coś z klimatu PRL-u. Dzielnicowy wypytywał, z kim mieszkam i z czego się utrzymuję. Odzywał się zaczepnym tonem, poinformował, że mogę się cieszyć, bo przyszedł w ciągu dnia, a mógł mnie najść "w środku nocy" - powiedział Szwed GW.

Postawiono mu zarzut zorganizowania nielegalnego zgromadzenia.

Estonia: Krytyka policji przez Helsińską Fundację Praw Człowieka

Świat | Protesty | Represje | Tacy są politycy

Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, policja nadużywała wobec protestujących siły. Niektórzy z nich po zatrzymaniu byli przez policjantów okładani pałkami, bici, okrutnie traktowani. Wiele z tych przypadków zostało udokumentowanych przez przedstawicieli mediów. Okrutne, nieludzkie traktowanie, poniżanie zatrzymanych jest zabronione przez prawo międzynarodowe.

1 maja w Rosji i na Ukrainie

Świat | Protesty | Represje

Anarchiści zorganizowali demonstracje pierwszomajowe w wielu miastach w Rosji i na Ukrainie, m.in. w Moskwie, Kijowie, Tiumieniu, Irkucku, Niżnym Nowogrodzie, Twerze, Rostowie, Kazaniu i Krasnojarsku. W Petersburgu anarchiści wzięli udział w marszach opozycyjnych.

W Moskwie w marszu brało udział 50-60 osób. Policja aresztowała 20 osób. Moskwa staje się coraz bardziej represyjnym miastem dla demonstrantów. Aresztowania nastąpiły nawet przed dojściem aktywistów do punktu rozpoczęcia demonstracji.

Oświadczenie jednego z oskarżonych w sprawie o napaść na policjanta

Kraj | Represje

Do redakcji CIA napłynęło pismo od jednego z oskarżonych w sprawie demonstracji w 2005 r. przeciwko szczytowi Rady Europy w Warszawie. Informacje o tej sprawie były publikowane na stronie Bez Represji. Na CIA pisaliśmy o sprawie w artykule: ACK Warszawa: 10 protestujących przeciwko szczytowi Rady Europy przed sądem.

Demonstracje w Iranie i represje władz

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje

Siły bezpieczeństwa zaatakowały pracowników świętujących 1 maja w wielu miastach w Iranie. W Teheranie tysiące ludzi uczestniczyło w niezależnej demonstracji i zablokowało oficjalny pochód. Skandujący pracownicy zagłuszyli biurokratów państwowych. Około 7 tysięcy ludzi udało się na plac w centrum miasta. Siły policyjne starały się uniemożliwić marsz blokując wszystkie skrzyżowania.

W Sanadaju pracownicy próbowali zalegalizować marsz, ale burmistrz nie wyraził na to zgody. W związku z tym, demonstranci zgromadzili się pod Urzędem Spraw Pracowniczych. Około 400 osób zostało otoczonych przez agentów bezpieki. Gdy przedstawiciel Związku Zwolnionych i Bezrobotnych przeczytał oświadczenie związku z okazji 1 maja, policja zaatakowała demonstrantów i dokonała wielu aresztowań. Po tych wydarzeniach, rodziny i sympatycy aresztowanych zebrali się pod komisariatem, gdzie przetrzymywani byli aresztowani. Również oni zostali zaatakowani przez policję.

Policja strzela do ludzi po demonstracji 1 majowej w Los Angeles

Świat | Represje

Nawet najgorsze mainstreamowe media są zaszokowane tym, co się stało 1 maja w Los Angeles. Policja strzelała gumowymi kulami do pokojowych demonstrantów, kiedy zakonczył się 1 majowy pochód i jego uczestnicy udali się do parku.

Kilkadziesiąt tysięcy ludzie szło w 1 majowym pochodzie w Los Angeles. Tematem demonstracji były prawa imigrantów. Demonstracja przebiegła zupełnie spokojnie i po demonstracji, wiele osób poszło do parku, by odpocząć. Wtedy zaczęły się problemy z policjantami.

Policja próbowała rozpędzić demonstrantów, którzy po prostu chcieli siedzieć lub spacerować w parku. Do demonstrantów strzelano z gazu łzawiącego oraz gumowymi kulami. Policja strzelała aż 240 razy. Jak widać na wideo, ludzie nic nie robili. Policja nie aresztowała nawet jednej osoby. Większość imigrantów zareagowała zbyt spokojnie. Na pochodach nosili amerykańskie flagi by zademonstrować, że czują się obywatelami USA.

Sprawa warszawskich demonstrantów

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

Dziś w Warszawie sąd wydał nakaz aresztowania Adama Pazurynę. Adam został aresztowany i pobity przez policję po legalnej demonstracji przeciwników Rady Europy z dnia 16.05.2005. Adam nie chciał się stawić w sądzie bo uważa cały ten proces za niesprawiedliwy. Nadal trwa proces przeciw 9 uczestnikom demonstracji.

Białoruś: Pobicia w rocznicę Czarnobyla

Świat | Represje

Co roku manifestacja w rocznicę wybuchu reaktora w Czarnobylu kończy się przepychankami z milicją. Tak było i tym razem. Po demonstracji w bocznych uliczkach czaiły się specjalne oddziały milicji. Wyłapywały i biły opozycjonistów. Na samej demonstracji obyło się bez starć. Jednak już po jej zakończeniu, gdy opozycjoniści rozeszli się po bocznych uliczkach, milicjanci ze specjalnego pułku w czarnych mundurach zaczęli ich bić. Według agencji BiełaPAN, na komisariaty trafiło 16 ludzi.

Manifestacja zakończyła się zapaleniem zniczy oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym awarię w Czarnobylu, który stoi w pobliżu tak zwanej czarnobylskiej cerkwi. Demonstrantom cały czas towarzyszyły głuche dźwięki dzwonu specjalnie odlanego na taką uroczystość. Pochód miał pierwotnie wyruszyć z innego miejsca, ale władze same wskazały trasę. Milicja przez cały czas czuwała, by demonstranci nie poszli inną drogą.

25 lat za niewinność

Świat | Represje

Jerry Miller, mieszkaniec USA, który odsiedział 25 lat za gwałt, okazał się niewinny po badaniach DNA. Badanie zostało wykonane przez organizację Innocence Project.

Project. Do analizy porównawczej wykorzystano próbki nasienia znalezionego na ubraniu ofiary. Wyniki badań wykluczyły, że to Miller był sprawcą gwałtu. Został on skazany na podstawie zeznań dwóch osób, którzy rozpoznali Millera na okazaniu.

Według danych organizacji Innocence Project historia Millera jest jedną z dwustu podobnych. We wszystkich tych przypadkach skazanych uniewinniły przeprowadzone po latach badania DNA. - Łącznie te dwieście niewinnych osób spędziło w więzieniu 2 475 lat - czytamy na stronie organizacji.

Kuba: 12 lat więzienia za antyrządowe napisy

Świat | Represje

Kubański rząd nasila represje za działalność antyrządową. Zaczynają zapadać wyroki w sprawach osób ujętych podczas tzw. „czarnej wiosny” – akcji zatrzymywania niewygodnych dla reżimu osób, która rozpoczęła się 18 marca 2003 roku.

Rolando Jimenez został skazany na potajemnym procesie na 12 lat więzienia za umieszczanie na ścianach antyrządowych napisów. Oskarżonemu całkowicie odebrano możliwość obrony. W więzieniu przebywa od marca 2003 roku. Jest na liście więźniów sumienia organizacji Amnesty International. W tym miesiącu skazano również Oscara Sancheza – dziennikarza portalu CubaNet na 4 lata więzienia za stwarzanie zagrożenia społecznego. Trzeba jednak dodać, że serwis jest finansowany przez amerykański rząd rękami kontrolowanych przezeń fundacji (NED, UASID). Więcej na ten temat w komentarzach.

ACK Warszawa: 10 protestujących przeciwko szczytowi Rady Europy przed sądem.

Kraj | Represje | Ruch anarchistyczny

W najbliższy piątek, 27. kwietnia 2007 roku, o godz. 12.00, w sali 361 Sądu Rejonowego dla Warszawy Śródmieścia – V Wydział Karny przy ul. Marszałkowskiej 82 (wejście od ul. Żurawiej) odbędzie się główna rozprawa sądowa 10 osób zatrzymanych bezpośrednio po demonstracji, które 16. maja 2005 roku odbyła się w Warszawie w związku z mającym miejsce, III Szczytem Rady Europy. Oskarżonym o "naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji", "próbę odwiedzenia policjanta od wykonywania czynności służbowych" i “znieważenie funkcjonariusza słowami powszechnie używanych za obraźliwe”. Teraz grożą im za to 3 lata pozbawienia wolności.

Świetlana przyszłość

Blog | Gospodarka | Ironia/Humor | Represje

Kiedy wynaleziono rolnictwo, areał zaoranej ziemi stanowił miarę postępu cywilizacyjnego danego kraju.

Później jednak kraje rolnicze stały się zacofane; miarę postępu stanowił odsetek ludności zatrudnionej w przemyśle.

Obecnie jednak gospodarkę opierającą się na tradycyjnym przemyśle też już uważa się za nienowoczesną; w najwyżej rozwiniętych krajach większość ludzi pracuje w sektorze usług.
Równocześnie wynajduje się coraz to nowe sposoby inwigilacji (np. kamery na ulicach i w zakładach pracy, chipy zakładane pod skórę, szpiegostwo internetowe, psychiatria, policyjne bazy danych i wiele innych).

Działania te wymagają dużego nakładu pracy. Należy się więc spodziewać, że za dwadzieścia parę lat wzorcowy model zatrudnienia dla kraju wysoko rozwiniętego będzie wyglądać mniej więcej tak: 2% w rolnictwie, 8% w przemyśle, 20% w usługach i 70% w sektorze bezpieczeństwa publicznego.

Kanał XML