Kuba: 12 lat więzienia za antyrządowe napisy

Świat | Represje

Kubański rząd nasila represje za działalność antyrządową. Zaczynają zapadać wyroki w sprawach osób ujętych podczas tzw. „czarnej wiosny” – akcji zatrzymywania niewygodnych dla reżimu osób, która rozpoczęła się 18 marca 2003 roku.

Rolando Jimenez został skazany na potajemnym procesie na 12 lat więzienia za umieszczanie na ścianach antyrządowych napisów. Oskarżonemu całkowicie odebrano możliwość obrony. W więzieniu przebywa od marca 2003 roku. Jest na liście więźniów sumienia organizacji Amnesty International. W tym miesiącu skazano również Oscara Sancheza – dziennikarza portalu CubaNet na 4 lata więzienia za stwarzanie zagrożenia społecznego. Trzeba jednak dodać, że serwis jest finansowany przez amerykański rząd rękami kontrolowanych przezeń fundacji (NED, UASID). Więcej na ten temat w komentarzach.

jak zwykle

jak zwykle okazuje się że hasło CUBA LIBRE ma ponadczasową wymowę i jest wciąż aktualne... fidel, zdychaj mendo!!!

Mogę prosić administrację witryny o podesłanie mi na maila motywu zdobiącego artykuł w nieco większej wersji?
Dziękuje!

"W tym miesiącu skazano

"W tym miesiącu skazano również Oscara Sancheza – dziennikarza niezależnego portalu CubaNet na 4 lata więzienia za stwarzanie zagrożenia społecznego."- PORTAL CUBANET JEST NIEZALEZNY? niezależny od czego? bo chyba nie od kościoła katolickiego i usa?! represje na kubie istnieją, ludzie idą do więzienia, odsiadują wyroki, itd. ale trzeba być ślepym, jeżeli nie widzi się ZA CO. opozycja na kubie nie jest niezależna- tam dominuje konkretny pogląd na to, jak ma wyglądać kuba po socjalizmie i bynajmniej, nie jest to wizja przypominająca anarchizm i socjalizm wolnościowy abramowskiego: społeczeństwo obywatelskie i wolny rynek mają być priorytetami.

wiem, że dla redaktorów portalu CIA (nazwa badzo symptomatyczna) to już prawie raj, ale etyka dziennikarska wymaga, żeby nie kłamać- choćby wprost...oczywiście, jeżeli kryterium "niezależności" to już pisanie przeciwko fidelowi, to warto by było to w tej krótkiej notce podkreślić. wtedy wszystko byłoby jasne, a tak wyszedł wam news prawie jak z fronda.pl.

CUBA NET nie jest niezależnym portalem! jeżeli macie odrobinę samokrytyki to po prostu POPRAWCIE TEGO NEWSA.

No faktycznie, wina

No faktycznie, wina redaktora. Wrzuciłem na prędce i nie sprawdziłem, a serwis ma liczne powiązania choćby z kościołem i jakimiś fundacjami w USA. Mój błąd z tą niezależnością.

Co do intencji wrzucenia newsa - moim zamiarem było pokazać, za jak kuriozalne rzeczy można dostać na kubie olbrzymi wyrok. Tam wolność dla człowieka nie uznającego jedynie słusznego lidera-Fidela nie istnieje. Niezależnie od tego, czy jest opłacany ze stanów, czy postępuje zgodnie z duchem antyautorytaryzmu. Za takie napisy wsadzili by każdego, kto aktywnie sprzeciwia się rządowi.

Nie obchodzą mnie ideały Fidela - w jego wypadku również sprawdziła się powtarzana przez anarchistów jak mantra zasada - władza deprwuje nawet najszlachetnieszych. Każdy kto ma władzę, obróci się przeciw wolności jednostki.

kto finansuje CubaNet ?

http://www.cubanet.org/somos.html


CubaNet funciona gracias al apoyo financiero de:

National Endowment for Democracy = NED

United States Agency for International Development = USAID

Co to NED + USAID?

NED was founded during the Ronald Reagan presidency in 1982, and shaped by an initial study undertaken by the American Political Foundation. [2]

NED was created with a view to creating a broad base of political support for the organization. NED received funds from the U.S. government and distributes funds to four other organizations - one created by the Republican Party, another by the Democratic Party, one created by the business community and one by the "labor" movement (N.B.: the names of these organizations have changed over time):

* International Republican Institute (IRI)
* National Democratic Institute for International Affairs (NDI)
* Chamber of Commerce's Center for Private Enterprise (CIPE)
* AFL-CIO's American Center for International Labor Solidarity

Although publicly funded, the activities of these four institutes are not reported to Congress. According to William Robinson, "NED employs a complex system of intermediaries in which operative aspects, control relationships, and funding trails are nearly impossible to follow and final recipients are difficult to identify."

Involvement in Foreign Political Processes

NED regularly provides funding to opposition candidates in elections in countries other than the USA. According to Allen Weinstein, one of the founders of NED, "A lot of what we [NED] do today was done covertly 25 years ago by the CIA" (Blum, Rogue State: A Guide to the World's Only Superpower, 2000, p. 180).

NED has principally supported candidates with strong ties to the military and who support the rights of U.S. corporations to invest in those countries with minimal restriction. The NED has not supported candidates who oppose investments by U.S. corporations or who promise restrictions on investment rights of U.S. corporations.

Tom Engelhardt notes that "we've seen "the Rose Revolution" in Georgia, "the Orange Revolution" in Ukraine, and now "the Tulip Revolution" in Kyrgyzstan, all heavily financed and backed by groups funded by or connected to the U.S. government and/or the Bush administration." He then quotes Pepe Escobar of the Asia Times, who writes:

"The whole arsenal of US foundations -- National Endowment for Democracy, International Republic Institute, International Foundation for Election Systems (IFES), Eurasia Foundation, Internews, among others -- which fueled opposition movements in Serbia, Georgia and Ukraine, has also been deployed in Bishkek [Kyrgyzstan]... Practically everything that passes for civil society in Kyrgyzstan is financed by these US foundations, or by the US Agency for International Development (USAID). At least 170 non-governmental organizations charged with development or promotion of democracy have been created or sponsored by the Americans. The US State Department has operated its own independent printing house in Bishkek since 2002 -- which means printing at least 60 different titles, including a bunch of fiery opposition newspapers. USAID invested at least $2 million prior to the Kyrgyz elections -- quite something in a country where the average salary is $30 a month."

(pl): Departamen Stanu USA, przez USAID, wydaje 60 róźnych ,,niezależnych" gazety w Kyrgyżstanu w własnym wydawnictwie!!!

nie tylko ,,jakimiś fundacjami w USA."

Nie tylko ,,jakimiś fundacjami w USA" - raczej głównymi organizacjami państwowo-partijnymi zaangażowanymi we wprowadzania polityki zagranicznej USA. Zobacz komentarz wyższe.

co za róznica jeśli wrzuca

co za róznica jeśli wrzuca się ludzi do wieńzień niezaleznie z jakich powodów, czy sa to poglady katolickie, proamerykanskie czy anarchistyczne, to jest to juz ukrucanie wolności, redaktor mógł oczywiście dodać wiadomość kto opłaca ten portal by pokazac pełnie prawdy, ale nijak nie zmieniło by to tresci, no chyba ze inne poglądy poza skrajną lewicą lub współpraca z rządem (którego, przecież i tak tu nikt nie lubi i nikt go bronic nie bedzie) to juz jakies przestępstwo

ciekawe

Ciekawe że środowiska skrajnie lewicowej opozycji kubańskiej nie są tak dopieszczane finansowo przez mormonów i prawicowych republikanów oraz faszyzujące środowiska na Florydzie jak media "demokratyczne" i opozycja "demokratyczna"

Jednak są gorsze miejsca na

Jednak są gorsze miejsca na tej ziemi aniżeli polska...

Fidel trzyma się stołka będąc już jedną nogą w grobie.

Fidel trzyma się stołka będąc już jedną nogą w grobie. Mimo wszystko nie wydaje mi się, aby kubańczycy ochoczo przyjęli amerykański neoliberalny system. Żyją jeszcze tacy, którzy pamiętają mafijne rządy Batisty. Poza tym Raul brat wodza już trzyma rękę na rękojeści bata a z tego, co mówią to jest dużo bezwzględniejszy niż brat.

anarchorzeszów nie krakaj

anarchorzeszów nie krakaj

Dodaj nową odpowiedź



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.