Represje
Represje wobec strajkujących w Egipcie
Yak, Czw, 2007-04-19 22:21 Świat | Prawa pracownika | Represje16 kwietnia do Kairu udała się stuosobowa delegacja pracowników przemysłu tekstylnego z Mahalla w delcie Nilu, aby przedstawić żądania pracowników przewodniczącemu Federacji Związków Zawodowych. Żądania dotyczą poprawy warunków pracy i usunięcia komitetu związkowego, który wielokrotnie stawał po stronie pracodawców podczas grudniowego strajku.
Od czasu grudniowego strajku, pracownicy z Mahalla byli nachodzeni przez policję. 16 kwietnia policja zamknęła siedzibę związku. Kilka policyjnych ciężarówek zostało rozstawionych wokół stacji kolejowej w Mahalla, a kolejnych 6 wokół strajkującej fabryki. Wszędzie pojawiali się tajniacy. Uniemożliwiono przywódcom strajku wejście na teren fabryki poza godzinami pracy, aby nie mogli organizować akcji protestacyjnych.
Policja złamała autonomię uczelni w Koszalinie
XaViER, Śro, 2007-04-18 20:52 Kraj | Represje | TechnikaWczoraj odbyła sie szeroko zakrojona akcja przeszukania akademików Politechniki Koszalińskiej pod kątem "utworów prawnie chronionych". Chodzi o akademickiego HUB-a sieci DC służącego do wymiany plików. W wyniku akcji policji zatrzymano trzech administratorów sieci, zabezpieczono 10 laptopów, 1 jednostkę centralną komputera oraz 60 dysków twardych. Spowodowało to odcięcie ponad tysiąca studentów od sieci - informuje Dziennik Internautów.
Jeden z czytelników DI informuje, że akcja była zakrojona na szeroką skalę. Na każdy dom studencki przypadało około 20 trzyosobowych grup policyjnych, a oprócz policjantów w najściu na akademiki brali udział także przedstawiciele organizacji lobbingowych producentów nagrań audio i wideo ZPAV i FOTA.
Władze uczelni oskarżyły policję o naruszenie autonomii uczelni i tym samym złamanie prawa. Wystosowały w tej sprawie oficjalny protest.
Wierzejski chce wsadzać za satanizm
XaViER, Śro, 2007-04-18 10:00 Kraj | Represje | Tacy są politycyWojciech Wierzejski, poseł LPR, ogłosił w TV Trwam, że chce dodać satanizm do art. 256 kodeksu karnego w którym zakazuje się propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Grozić ma za to do 2 lat więzienia.
- To musi być wyraźne łamanie prawa, coś takiego, co jest analogiczne do propagowania nazizmu czy komunizmu. Wzywanie do nienawiści: zabić tego, zabić tamtego, złożyć ofiarę. Napis "zabij księdza" czy jakiś satanistyczny transparent - i np. gdy ktoś gdzieś zgwałci zakonnicę. We wszystkich sprawach sąd jest uznaniowy. O każdej sprawie zdecyduje kontekst. Usiądziemy nad tym, to kwestia paru tygodni - mówi poseł.
Sekcja kota zadecyduje o zarzutach
Vino, Pon, 2007-04-16 16:39 Kraj | RepresjeSekcja zwłok czarnego kota, jakim rzucono w sobotę podczas manifestacji w Krakowie, zadecyduje o zarzutach, które mogą być postawione zatrzymanym w tej sprawie dwóm studentom - poinformował rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.
Jeżeli okaże się, że kot był żywy i został uśmiercony, wtedy w grę wchodzić będą zarzuty z ustawy o ochronie zwierząt (zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności). Jeżeli rzucono martwym kotem - sprawcy odpowiadać będą za wykroczenie, jakim jest zaśmiecanie.
Rosja: Policja aresztuje przeciwników Kremla
Vino, Sob, 2007-04-14 18:29 Świat | Protesty | RepresjeRosyjska policja zatrzymała 170 uczestników anty-kremlowskiej demonstracji. Wśród aresztowanych jest wielokrotny szachowy mistrz świata – Garry Kasparov. Został oskarżony o wznoszenie anty-rządowych haseł. Demonstranci nazywali po imieniu totalitarne rządy, które w Rosji sprawuje Putin i mała garstka oligarchów.
Wznoszono okrzyki: „Nie chcemy władzy czekistów”, „Rosja bez Putina”, „Precz z państwem policyjnym” . Władze nie wyraziły zgody na demonstrację, jednak pomimo zakazu wzięło w niej udział kilka tysięcy osób.
Do rozpędzenia manifestantów użyto policji oraz armii. Było to sprzeczne z prawem, ponieważ konstytucja rosyjska zabrania wojsku atakowania pokojowych demonstracji.
Pierwszy wyrok za zamieszki w Kopenhadze
Czytelnik CIA, Pią, 2007-04-13 12:56 Świat | RepresjeW Kopenhadze zapadł pierwszy wyrok w sprawie zamieszek po eksmisji skłotu Ungdomshuset 1 marca 2007. 44-latek, który przyznał, iż wieczorem 1 marca rzucił w policję pustą butelką oraz pomagał formować barykadę z kontenerów na ulicy Norrebro dostał trzy miesiące więzienia. Obrona domagała się 3-4 miesięcy więzienia, oskarżyciel ośmiu. Skazany będzie składał apelację od wyroku.
Argentyna: Ogólnokrajowy strajk nauczycieli
Akai47, Wto, 2007-04-10 05:49 Świat | Prawa pracownika | Protesty | RepresjeW całej Argentynie odbyły się wczoraj manifestacje nauczycieli. Żądają oni podniesienia pensji oraz domagają się sprawiedliwości, po tym jak podczas zeszłotygodniowych protestów z rąk policji zginął 40-letni nauczyciel Carlos Fuentealba - o jego śmierci informowaliśmy TUTAJ.
Największa manifestacja przeszła ulicami Buenos Aires, gdzie ponad 30 tys. osób dołączyło się do protestu. Z nauczycielami solidaryzowali się kierowcy środków komunikacji miejskiej, którzy zablokowali stołeczne ulice oraz metro. W proteście wzięli udział także inni pracownicy sfery budżetowej, członkowie dużych związków zawodowych i obrońcy praw człowieka.
Policja jednak zdecydowała się znowu na użycie gazu łzawiącego do rozpędzenia tłumu nauczycieli w mieście Salto.
Represje za opublikowanie zdjęć policji
Akai47, Pon, 2007-04-09 10:17 Świat | RepresjeWe Francji były członek Indymediów będzie miał sprawę za opublikowanie zdjęć w 2004 r. Dominique Villepin i CRS (francuskie oddziały policji wyspecjalizowane w atakowaniu demonstracji) zgłosili do prokuratury oskarżenie przeciwko Indymediom o zniesławienie policji. Chodzi o opisanie policyjnej akcji przeciw imigrantom w 2004 roku. Policja wytoczyła sprawę przeciw człowiekowi, którego uważa za „dyrektora” Indymediów – choć nie istnieją dyrektorzy Indymediów, a jedynie wolontariusze.
Kilka tygodni temu władze Francji wprowadziły nowe prawo zabraniające publikacji przedstawiających sceny przemocy w internecie wszystkim osobom nie będącym profesjonalnymi dziennikarzami. Choć rząd twierdzi, że chce walczyć z gwałtownymi filmami wideo w internecie robionymi dla zabawy, aktywiści podkreślają, że rząd zaczął rozmawiać o tym zakazie po tym, jak miały miejsce bunty studenckie przeciw dyskryminacyjnym warunkom zatrudnienia CPE w 2006 r. Prawo to wyraźnie zakazuje publikowania zdjęć policjantów „w trakcie wykonywania służby” czyli np. kiedy pałują demonstrantów, nie wolno tego pokazać nikomu.
Opinia grupy Reporters Without Borders w sprawie zakazu:
http://www.rsf.org/article.php3?id_article=21237
Watykan chce pozwać Indymedia
Akai47, Pon, 2007-04-09 09:34 Świat | RepresjeW kwietniu 2005 r. prawnicy Watykanu zagrozili pozwem za opublikowanie zdjęcia Ratzingera w mundurze nazistowskim na włoskich Indymediach. Indymedia nie godziły się usunąć tego zdjęcia, więc teraz rząd włoski wysłał list do Brazylii, gdzie jest oficjalnie zarejestrowany serwer IMC. Rząd włoski chce zdobyć IP użytkownika, który opublikował zdjęcia, choć nie ma na to szans ponieważ logi są kasowane. Więc cała sprawa ma wymiar polityczny – w liście do brazylijskiej prokuratury nazwali Indymedia częścią „antagonistycznej lewicy”.
Redakcja brazylijskich Indymediów porównała sytuację do publikacji rysunków Mahometa w duńskiej gazecie i pyta czy teraz liberalne, demokratyczne rządy będą krytykować religijny fanatyzm Watykanu.
Argentyna: Zamieszki po zabiciu przez policję strajkującego nauczyciela
Vino, Pią, 2007-04-06 23:16 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | RepresjeW czwartek, 5 kwietnia zamaskowani demonstranci podłożyli ogień pod znajdujące się w Buenos Aires biura gubernatora stanu Neuquen – Jorge Sobischa. Jest to reakcja na represje, jakie dotknęły nauczycieli w mieście Neuquen oraz morderstwo popełnione przez „stróżów prawa”.
Podczas środowego, nauczycielskiego strajku w sprawie podwyższenia płac policjanci zabili jednego z pedagogów - Carlosa Fuentealba. Został on trafiony granatem dymnym wystrzelonym z policyjnego miotacza. W stanie krytycznym został przewieziony do szpitala, gdzie następnego dnia zmarł. Największy argentyński związek zawodowy nauczycieli wezwał wszystkich pracowników systemu oświaty do jednodniowego, ogólnokrajowego strajku w najbliższy poniedziałek.
Moskwa nie dla demonstracji
Akai47, Pią, 2007-04-06 06:57 Świat | RepresjeWładze Moskwy zaostrzyły zasady wydawania pozwoleń na manifestacje i pochody. Nawet jednoosobowy protest będzie musiał mieć zgodę. Bardziej rygorystyczne będą przepisy dotyczące liczby uczestników manifestacji. Przewiduje się wprowadzenie normy mówiącej, że podczas ulicznej manifestacji, czy marszu na metr kwadratowy mogą przypadać najwyżej dwie osoby! Rząd także chce kontrolować spotkania w prywatnych domach. Podczas takich spotkań liczba uczestników nie może być większa niż liczba miejsc siedzących w pomieszczeniu! Moskiewskie władze planują również wprowadzenie zakazu manifestacji i marszów w pobliżu pomników i zabytków. Prawie całe centrum Moskwy ma zabytki i pomniki.
Carlos Zamalea rozpoczął strajk głodowy! Apel o solidarność i wsparcie!
Vino, Pon, 2007-04-02 23:08 Świat | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ruch anarchistycznyWięziony anarchista, Carlos Zamalea prosi o pomoc. Właśnie rozpoczął strajk głodowy, protestując w ten sposób przeciwko ciągłemu prześladowaniu go przez strażników, którzy zabierają jego paczki z jedzeniem i nie respektują jego praw. Carlos uważa, że został uznany przez władze za niebezpiecznego więźnia w związku z jego prośbą o deportację.
W czasie pobytu w miejscu odosobnienia (rozpoczęło się w 1998) w specjalnym więzieniu w Arizonie Carlos został pozbawiony jedzenia oraz niezbędnych lekarstw. Rasistowscy strażnicy znęcali się nad nim fizycznie oraz psychicznie. Kilka razy zaatakowano go gazem, oraz pozbawiono wszelkich prywatnych przedmiotów.
W grudniu 2005 Carlos został przeniesiony do normalnego więzienia (ASPC-Buckeye), ale w lipcu 2006 został przeniesiony znów do izolatki w związku z fałszywymi oskarżeniami, że wywoływał „niepokoje”. Decyzja o ponownym przeniesieniu w miejsce odosobnienia zapadła podczas tzw. „sekretnego procesu”.
Francja: Strajk solidarnościowy z aresztowaną nauczycielką
Vino, Pią, 2007-03-30 12:30 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | RepresjeFrancuskie nauczycielskie związki zawodowe wezwały do jednodniowego strajku, który ma się odbyć dziś we wszystkich paryskich szkołach podstawowych, by w ten sposób wspierać aresztowaną nauczycielkę.
Valérie Boukobza, dyrektorka szkoły z północnej dzielnicy Paryża została aresztowana 20 marca w czasie interwencji policji. Nauczyciela próbowała bronić przed funkcjonariuszami nielegalnego chińskiego imigranta, który przyszedł do szkoły po swoje dwie wnuczki.
Uszkodzony został policyjny samochód, jedne z policjantów „został ranny” w wyniku przepychanki. Wobec nauczycielki użyto gazu obezwładniającego.
Francja: 7 antyfaszystów aresztowanych
Vino, Pią, 2007-03-30 11:58 Świat | Protesty | Rasizm/Nacjonalizm | RepresjeSiedmiu antyfaszystów przebywa obecnie w więzieniu w Tuluzie. Są oskarżeni o użycie niebezpiecznych przedmiotów i zaatakowanie nimi funkcjonariuszy policji.
Wszyscy zostali aresztowani w niedzielę podczas demonstracji przeciwko zlotowi Frontu Narodowego, który odbył się w mieście. Protestujący podpalili śmietniki i zaczęli budować barykady. Policja użyła gazu łzawiącego i ostrzelała zgromadzonych gumowymi kulami. Aresztowano 12 osób, 5 zwolniono w poniedziałek, reszta czekała w areszcie na proces, który odbył się w środę.
Koncert "Los Fastidios" w Pietrozawodsku i represje policyjne
Akai47, Pon, 2007-03-26 13:04 Świat | Represje | Ruch anarchistycznyWłoski zespół polityczny "Los Fastidios" celowo wybrał miasto Pietrozawodsk na swój koncert w Rosji. Niedaleko Pietrozawodzka miał miejsce pogrom ponad 6 miesięcy temu; rasiści i faszystowskie organizacje demonstrowali poparcie dla pogromu w Pietrozawodzku, a antyfaszyści organizowali protesty. 24 marca odbył się tam koncert antyfaszystowski. Na koncercie było ok. 1000 osób; przyjechało ponad 500 osób z innych miast Rosji i Białorusi.
Nie łatwo było dojechać na koncert. Wiele osób zostało zatrzymanych na dworcu, a jednego człowieka nawet aresztowano pod pretekstem "zagrożenia terrorystycznego". Policja także zatrzymała dwa autokary z Moskwy i powiedziała, że potrzebne są zaproszenia, by wjechać do Karelii. Oczywiście policja po prostu kłamała. Koncert odbył się bez incydentów.