Represje

Warszawa: Odbyła się sprawa karna warszawskiego aktywisty

Kraj | Ekologia/Prawa zwierząt | Represje

W dniu dzisiejszym odbyła się sprawa karna warszawskiego aktywisty działającego w inicjatywie "Stop Szczelinowaniu". Został on oskarżony o naruszenie miru domowego w hotelu Intercontinental.

Sąd odrzucił wniosek obrony o umorzenie sprawy z uwagi na działanie dla dobra społecznego przez oskarżonego i wyznaczył termin następnej rozprawy na 20 września.

O sprawie więcej tutaj.

Londyn: Protesty przeciwko korporacyjnej Olimpiadzie

Świat | Protesty | Represje

 Demonstracja 28 lipca Ostatni weekend lipca upłynął pod znakiem protestów przeciwko igrzyskom olimpijskim w Londynie. W piątkowy wieczór naprzeciw olimpiadzie wyjechała comiesięczna Masa Krytyczna. W miejscu spotkania - pod mostem Waterloo - zebrało się wielu węszycieli w mundurach opisanych jako „police liaison officers”, włączając w to również główną inspektor oddziału do spraw operacji antyterrorystycznych z dzielnicy Hackney - Sonię Davis, funkcjonariuszy na rowerach i węszycieli w wersji incognito. Od samego początku Masie towarzyszył również helikopter policyjny. Warto dodać, iż Masa Krytyczna odbywa się regularnie, co miesiąc od 15 lat, a w 2008 roku House of Lords uznało ją za tradycyjny przejazd, a nie rodzaj protestu.

Już chwilę po starcie nastąpiły przeszkody w postaci panów w niebieskich mundurach. Na moście Waterloo uczestnicy wykrzykiwali hasło: „Who’s streets? Our streets!”, w tym momencie podobno stróże prawa wydali rozkaz rowerzystom, żeby zostali po południowej stronie rzeki (mało kto to słyszał, o ile słyszał) - doszło do zamknięcia mostu. Większość Masy Krytycznej udała się więc na wschód.

Londyn: Aresztowania podczas Masy Krytycznej

Świat | Represje

Spośród 182 rowerzystów, aresztowanych podczas Masy Krytycznej w Londynie, czterech otrzymało zarzuty zakłócania porządku publicznego. Będą odpowiadać z wolnej stopy. Masa Krytyczna odbyła się w dniu otwarcia Olimpiady, 27 lipca. Rowerzyści próbowali przebić się przez kordon w Olympic Park. Policja zakazała tego dnia rowerzystom przejazdu na północną stronę Tamizy.

Prawo o zgromadzeniach przeszło przez Senat

Kraj | Represje | Tacy są politycy

Senat przyjął nowelizację Prawa o zgromadzeniach. Senatorowie zaproponowali jednak kilkanaście poprawek m.in. dotyczących obniżenia wysokości grzywien, a także skrócenia do trzech dni roboczych terminu na złożenie zawiadomienia o zgromadzeniu. Nowelizacja trafi teraz ponownie do Sejmu, który zajmie się modyfikacjami wprowadzonymi przez Senat.

Najważniejsze z popartych przez senatorów poprawek zmieniły termin zawiadomienia gminy o zgromadzeniu z przyjętych przez Sejm sześciu dni na trzy dni robocze. W konsekwencji zmienił się też termin na zmianę czasu lub miejsca zgromadzenia zgłoszonego jako drugie w miejscu zajętym przez inną manifestację.

Święto policyjnych morderców

Kraj | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

 Ulotka rozdawana podczas Święta Policji Podczas sobotnich obchodów Święta Policji na Placu Zamkowym w Warszawie grupa aktywistów i aktywistek Centralnego Kolektywu Uderzeniowego przeprowadziła akcję przypominającą o morderstwie Maxwella Itoyi.

Nigeryjczyk pracował jako drobny handlarz na Stadionie X-lecia. 23 maja 2010 roku został zabity strzałem w serce przez funkcjonariusza policji Artura Brzezińskiego. Policjant naruszył wszystkie obowiązujące procedury- m.in. nie oddał strzału ostrzegawczego. Itoya pozostawił w żałobie żonę i trójkę dzieci.

Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Ludzie zgromadzeni na Placu Zamkowym z niedowierzaniem zapoznawali się z treścią ulotki. Funkcjonariusze natomiast reagowali w sposób wyjątkowo wulgarny i opryskliwy. Koledzy po fachu policjanta- mordercy grozili unieszkodliwieniem przez zatrzymanie na "przepisowe 48 godzin".

Brak kontaktu z Andrzejem Mazurkiem

Świat | Represje

Andrzej Mazurek jest polskim imigrantem w Grecji, który został aresztowany i skazany podczas zamieszek, które miały miejsce po zabójstwie Alexandrosa Grigoropoulosa w Atenach. Od czasu rozprawy apelacyjnej dzięki, której wyrok został skrócony z 8,5 do 3,5 lat więzienia nie ma z nim żadnego kontaktu.

Wiele wskazuje na to, iż został przeniesiony do innego więzienia, a jedna z paczek, która została mu wysłana została zwrócona do nadawcy opakowana w folię i podstemplowana.

Wygląda na to, że na jego korespondencję została nałożona cenzura. Andrzej Mazurek jest pod okiem greckich anarchistów, którzy dbają o to żeby nic złego mu się nie stało. Zaleca się jednak aby na razie nie wysyłano do niego paczek.

Solidarność z Nestorem Machno

Blog | Historia | Represje | Ruch anarchistyczny

Poniżej zamieszczamy odezwę polskich anarchistów z okolic maja/czerwca 1923 solidaryzujących się z więzionymi w Polsce ukraińskimi anarchistami:

Towarzysze!

Zawiadamiamy was, że 8 lipca prokurator sądowy Grzybowski wręczył Nestorowi Machnie akt oskarżenia. Obwinił Machnę, o to jakoby organizował on na Białorusi, za bolszewickie pieniądze powstanie skierowane przeciw Polsce.

Po zawiadomieniu polskich gazet, sąd nad Nestorem Machno odbędzie się w najbliższych dniach, w Warszawie. Jak reakcyjna, tak i socjal-patriotyczna prasa przemilcza wszystkie sprawy, albo wystawia Machnę - tego bojownika za ukraińskie włościaństwo - jako grabieżcę i zabójcę.

Wzywamy wszystkich towarzyszy i rewolucjonistów do przedsięwzięcia szerokiej i aktywnej agitacji za Machną i jego towarzyszami (razem z Machną siedzą jego żona, rodząca w więzieniu i jego towarzysz Komar). Powinniśmy otwarcie oznajmić, że Machno jest więźniem politycznym i ideowym bojownikiem.

Towarzysze!

Demonstrujcie przed polskim poselstwem w waszym kraju! Posyłajcie tam wasze rezolucje, protesty. Przyjmijcie same skrajne cele. Rewolucyjny proletariat nie powinien dopuścić, żeby odważni bojownicy za wolność i Anarchię przepadli w polskich zaściankach. Tylko energiczna działalność pracujących może uchronić Machnę.

Z braterskim pozdrowieniem
Gr. Anarchistycznej Młodzieży Warszawy

Odezwa cytowana za książką "Machno w Polsce" Michała Przyborowskiego i Dariusza Wierzchosia

Warszawa: Sąd Okręgowy oddalił zażalenie na umorzenie śledztwa w sprawie zabójstwa Maxwella Itoya

Kraj | Dyskryminacja | Represje

Sąd Okręgowy oddalił dziś skargę wdowy po zamordowanym Maxwellu Itoya na umorzenie dochodzenia w sprawie jego śmierci. 36-letni Maxwell Itoya został zamordowany w dniu 23 maja 2010 r. przez funkcjonariusza Artura Brzezińskiego. Policjant zeznawał, że był wcześniej atakowany, oraz że Maxwell miał rzekomo starać się odebrać mu broń. Oba te twierdzenia nie miały pokrycia w zeznaniach świadków, ani w dowodach zebranych podczas śledztwa.

Prokuratura przez dwa lata nie potrafiła ustalić, jak było w rzeczywistości. Prokurator Monika Mazur (znana ze skłonności do umarzania wszelkich postępowań, m.in. w sprawach pracowniczych) broniła swoich działań. Umorzenie było jedyną możliwą decyzją - stwierdziła prok. Mazur.

Prawnik wdowy po Maxwellu wskazywał na to, iż w postępowaniu wystąpił szereg błędów, nie wiadomo jak biegli uzgodnili między sobą początkowo bardzo rozbieżne ekspertyzy (niektóre z nich całkowicie wykluczały twierdzenia o tym, jakoby Maxwell próbował wyrwać broń policjantowi), nie przeprowadzono badania, czy policjanci w ogóle byli w stanie odróżnić czarnoskórych mężczyzn uczestniczących w zdarzeniu. Ponadto, zasada orzekania na korzyść oskarżonego w razie wątpliwości nie powinna być zastosowana na tym etapie, skoro w czasie śledztwa nie postawiono nikomu zarzutów, a jedynie badano okoliczności zdarzenia. Sąd jednak w pełni zgodził się z wnioskami prokuratury i uznał, iż wątpliwości należało rozpatrzyć na korzyść policjanta.

Izrael: Palestyński piłkarz zwolniony po 90 dniach głodówki

Świat | Protesty | Represje

Palestyński 25-letni piłkarz Mahmud Sarsak został zwolniony przez władze Izraela z więzienia, w którym przebywał przez trzy lata bez procesu i zarzutów. Sarsak prowadził przez 90 dni strajk głodowy, zdobywając międzynarodowe wsparcie, m.in. FIFA. Według niezależnych lekarzy, podczas głodówki jego życie było bezpośrednio zagrożone.

W lipcu 2009 Sarsak, najmłodszy piłkarz i wschodząca gwiazda palestyńskiej reprezentacji, jechał z rodzinnej Gazy na Zachodni Brzeg, by dołączyć do swojej drużyny. Został aresztowany przez władze Izraela na przejściu granicznym Erez.

Władze Izraela oskarżyły go o przynależność do Islamskiego Dżihadu. Agencja Associated Press podała, że izraelski wywiad podejrzewał Sarsaka o podłożenie bomby, która raniła izraelskiego żołnierza, jednak z braku dowodów nigdy nie postanowiono Sarsakowi formalnych zarzutów. Piłkarz odrzucał wszystkie oskarżenia.

Zwolnienia i lokaut w Chung Hong. Depczą prawo do strajku

Kraj | Prawa pracownika | Represje | Strajk

Dziś w Chung Hong Electronics pod Wrocławiem zwolniono dyscyplinarnie 24 strajkujące osoby. Zakładowa komisja OZZ IP wyraża ostry przeciw wobec takiemu zachowaniu pracodawcy. Polskie prawo stanowi, że: „Udział pracownika w strajku zorganizowanym zgodnie z przepisami ustawy nie stanowi naruszenia obowiązków pracowniczych". Formalnie pracodawca nie posiada żadnych prawnych środków uprawniających do wyciągnięcia sankcji w stosunku do pracowników, w tym do rozwiązania umowy o pracę. Zwolnienia naruszają art. 23 Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Prawo do strajku należy do podstawowych praw człowieka oraz wolności związkowych. Niezbędne jest wsparcie dla strajkujących - wesprzyj Fundusz Strajkowy.

Od lat słychać, że w specjalnych strefach ekonomicznych łamie się prawa pracownicze, nie przestrzega przepisów BHP i oferuje najniższe wynagrodzenia. Nic dziwnego, że od czasu do czasu wybuchają konflikty i strajki. Chiński pracodawca w Chung Hong, firmie zlokalizowanej w strefie pod Wrocławiem, przeprowadził w takich okolicznościach po prostu lokaut. Najpierw, w zeszłym tygodniu, zwolnił Krzysztofa Gazdę, członka zarządu Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza, któremu przysługiwała ochrona prawna przed zwolnieniem z tytułu ustawy o związkach zawodowych. Co więcej, nie powinien zostać zwolniony także z uwagi na fakt, iż prowadzony był w Chung Hong spór zbiorowy. Pracodawca kompletnie zignorował przepisy. Kilka dni później w Chung Hong dyscyplinarnie zwolniono kolejnych strajkujących.

Policja: Więcej praw dla stróżów nieporządku?

Kraj | Edukacja/Prawa dziecka | Militaryzm | Represje

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce zmian w prawie do użycia broni przez policję. MSW domaga się aby policjanci mieli prawo strzelać do kobiet w widocznej ciąży oraz dzieci poniżej 13 roku życia w sytuacji, gdy dojdzie do "zagrożenia życia lub zdrowia funkcjonariusza lub innej osoby".

Jest to próba wprowadzenia przepisów rodem ze Stanów Zjednoczonych gdzie policjant ma prawo zastrzelić dziecko bez żadnych konsekwencji. Pozwolenie na strzelanie do kobiet w ciąży być może ma być rozszerzeniem praw policjantów dokonujących eksmisji gdzie często przychodzi im ścierać się z całymi rodzinami.

Zgodnie z projektem MSW policjant nie musi dawać strzału ostrzegawczego. MSW usprawiedliwia się... coraz bardziej wyrafinowanym działaniem grup przestępczych i terrorystycznych.

EURO-nadzór 2012: Raport Fundacji Panoptykon

Kraj | Represje | Technika

Fundacja Panoptykon opublikowała raport podsumowujący bilans Euro 2012 z perspektywy praw człowieka i nadzoru nad społeczeństwem. W raporcie można przeczytać o wzmożonej aktywność policji i wojska, nowych technologiach wdrożonych w służbie bezpieczeństwa, specjalnych uprawnieniach UEFA i policji, wyrywkowe kontrole graniczne, profilowanie kibiców na masową skalę.

EURO 2012 stało się okazją do ulepszania i rozbudowy już istniejących oraz wprowadzenia nowych systemów nadzoru nad osobami przebywającymi w przestrzeni publicznej. Pojawiły się również (lub zostały faktycznie usankcjonowane) nowe środki przymusu bezpośredniego, takie jak LRAD (armata dźwiękowa). Wprowadzono też system zarządzania kryzysowego – specjalną, niezależną infrastrukturę telekomunikacyjna dla służb specjalnych.

O rzeziach w Hiszpanii w czasie wojny domowej

Świat | Antyfaszyzm | Historia | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Represje | Ruch anarchistyczny

Jedna ze znanych ze swojej erudycji i szerokiej wiedzy oraz kultury stron prawicowych na Facebooku o jakże wiele mówiącej nazwie Pitu Pitu, raczyła, oświecić nas w kwestii krwiożerczych instynktów anarchistów. Czytamy:

"Generał Franco mordował w czasie rewolucji hiszpańskiej biednych i pragnących pokoju anarchistów. Chuj, że ci anarchiści zanim dostali się przed plutony egzekucyjne mordowali masowo inteligencję i księży w imię nowego porządku i rewolucji światowej. Pacyfikacja kleru nie była przecież objawem nienawiści tylko zdrowego rozsądku. Państwo świeckie wymaga ofiar."

Megaupload zamknięte przez wiceprezydenta USA na zlecenie szefa MPAA?

Świat | Represje | Technika

Dlaczego sam wiceprezydent USA chciałby zamknięcia Megaupload? Może mieć to związek z tym, że jest on przyjacielem jest Chrisa Dodda, szefa MPAA (amerykańskiej organizacji przemysłu filmowego). Tak uważa założyciel Megaupload Kim Dotcom, który zapowiada ujawnienie kolejnych informacji dotyczących zamknięcia tego serwisu.

Tydzień temu nowozelandzki sąd potwierdził, że nakaz przeszukania posiadłości Kima Dotcoma, założyciela Megaupload, był po prostu nielegalny. W nakazie tym nie określono precyzyjnie przestępstwa oraz poszukiwanych rzeczy, zatem wyglądało to tak, jakby policja chciała sobie wkroczyć do domu Dotcoma i poszukać na niego haka. Nie są to jedyne kontrowersje związane z tą sprawą. Szokujący był również fakt, że FBI otwarcie zgadzała się na zniszczenie dowodów innych niż te, które sama zebrała. W ogóle nie bardzo wiadomo dlaczego do sprawy wkroczyła policja.

Kim Dotcom rozmawiał o swoich problemach z serwisem TorrentFreak i ujawnił, że wie z wiarygodnego źródła, iż akcja amerykańskich władz została podjęta na wniosek Joe Bidena, wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Według Dotcoma w ubiegłym roku w Zachodnim Skrzydle Białego Domu odbyło się spotkanie, w czasie którego dyskutowano o zamknięciu Megaupload. Księga odwiedzin Białego Domu rzekomo potwierdza, że w spotkaniu tym uczestniczyli: Joe Biden, Barack Obama, szefowie wytwórni filmowych oraz ekspert od ekstradycji (zob. TorrentFreak, Kim Dotcom: Joe Biden Ordered the Megaupload Shutdown).

Kanał XML