Represje

Firma Raytheon wymyśliła nową broń przeciw demonstrantom

Świat | Represje | Technika

Firma Raytheon wynalazła tarczę policyjną, która ma wbudowane głośniki, które emitują dźwięk o niskiej częstotliwości, który wchodzi w rezonans z drogami oddechowymi człowieka, przeszkadzając w zaczerpnięciu oddechu. W opisie potrzebnym do uzyskania patentu (złożonego przez firmę Raytheon z amerykańskiego miasta Waltham) można przeczytać, że intensywność impulsów można zwiększać, przez co osoby, wobec których stosowana jest tarcza, najpierw odczuwają dyskomfort, a w ostateczności zostają "chwilowo obezwładnione".

Zasięg działania tego sprzętu ogranicza się do kilkudziesięciu metrów. Patent zakłada jednak wprowadzenie "trybu kohorty", w którym wiele tarcz można ze sobą (bezprzewodowo) połączyć, powiększając pole oddziaływania. Według naukowców, takie narzędzie może oznaczać ryzyko dla słuchu, a u astmatyków powodować wręcz wrażenie duszenia się. Firma twierdzi jednak, że narzędzie nie jest tak groźne dla słuchu jak inna broń wymyślona do rozpędzania demonstracji, LRAD. Widać jednak tendencję do wprowadzania coraz groźniejszych dla zdrowia technologii represji. Firma Raytheon ma już na swoim koncie technologię mikrofalową, która również w pewnych okolicznościach może być śmiertelna. (PAP, Gizmodo)

Palestyna: Więcej informacji o zabójstwie Mustafy Tamimiego przez wojsko okupacyjne

Świat | Dyskryminacja | Represje

Już wcześniej pisaliśmy na łamach CIA o cotygodniowym proteście mieszkańców wioski Nabi Saleh, domagających się dostępu do źródła wody, odciętego przez Izrael i strzeżonego przez wojska okupacyjne Izraela wraz z agresywnymi nielegalnymi osadnikami żydowskimi. W zeszły piątek aktywista Mustafa Tamimi, 28-letni mieszkaniec wioski, został postrzelony z bardzo bliskiej odległości prosto w twarz granatem gazowym przez izraelskiego żołnierza w czasie protestu.

Okupanci najpierw nie zezwolili przewieźć Mustafę ambulansem czerwonego półksiężyca do palestyńskiego szpitala, pozwalając się mu wykrwawiać. Zapewniony przez władze izraelskie transport helikopterem do szpitala okazał się kłamstwem. Dwie godziny torowano drogę pomocy Mustafie. Władze izraelskie zezwoliły tylko na transport do izraelskiego szpitala nieopodal Tel Awiwu. Wszystko to opóźniało pomoc rannemu. Po drodze opóźniono jeszcze przewóz rannego na granicy Zachodniego Brzegu z Izraelem. Sam przewóz rannego taxi busem zorganizowanym przez aktywistów trwał godzinę. Okazuje się także, że lekarz w izraelskim szpitalu wiedział o nadchodzącej śmierci Mustafy, lecz kłamał, ze jest szansa na jego przeżycie. Mustafa zmarł tuż po operacji.

Londyn: Pamięci ofar stanu wojennego

Świat | Represje

Wczoraj, 13 grudnia w godzinach wieczornych, pod pomnikiem „nieznanego robotnika” w londyńskiej dzielnicy Tower Hamlets, zebrała się grupa polskojęzycznych anarchistów z zamiarem symbolicznego upamiętnienia ofiar wybuchu stanu wojennego w Polsce 13 grudnia 1981 roku.

W intencji ofiar, w tym robotników pomordowanych przez oprawców ówczesnego reżimu, zapalono znicze i rozwieszono na pomniku plakaty upamiętniające to wydarzenie. Podczas stanu wojennego zabito 122 osoby, a przeszło 10 000 było przetrzymywanych w obozach dla internowanych. Strajki, demonstracje i wszelkie działania oporu były zakazane i brutalnie tłumione przez funkcjonariuszy państwowych.

Meksyk: Trzech uczniów zabitych podczas protestu

Świat | Militaryzm | Protesty | Represje

 Tak się kończą protesty w Meksyku W mieście Guerrero na południu, w wyniku policyjnych represji blokady drogi federalnej Meksyk-Acapulco zginęło trzech stuidentów.

Wszystko wskazuje na to, że dwudziestoletni uczniowie szkoły odpowiadającej naszemu technikum Gabriel Echeverria De Jesus Originario de Tixtla, Jorge Alexis Herrera Fino De la Costa Grande i Edgar David Espiritu Rio de Apango zostali zabici przez policjantów. Uczniowie domagali się audiencji u gubernatora i to było powodem ich śmierci. Policja zatrzymała 18 innych manifestantów.

W Meksyku policja i wojsko są bezkarne. Ich wszelkie działania są usprawiedliwiane wojną z handlem i produkcją narkotyków, która pochłonęła już tysiące ofiar śmiertelnych. Przeciwko prezydentowi Meksyku Calderonowi wysłano pozew o łamanie praw człowieka do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. (espora.org)

Chile: Protesty przeciwko neoliberalnej polityce

Świat | Protesty | Represje

 Prtoesty antyneoliberalne w Chile Nie zakończyła się walka studentów i uczniów chilijskich przeciwko neoliberalnej polityce i wizji edukacji proponowanej przez prawicowego prezydenta Sebastiána Piñerę.

Na dzień 22 grudnia br. organizacje studenckie i uczniowskie zapowiedziały wielki marsz, który podsumuje 40 wcześniejszych demonstracji ulicznych.

Ponadto grupa aktywistów Narodowej Federacji Osadników Chile protestowała przeciwko słabej polityce socjalnej w kraju. Demonstracja nie obyła się bez represji. Zatrzymano kilkunastu manifestantów.

"Osadnicy" zapowiadają rozszerzenie protestów. (Telesur)

Kraków: Przemoc państwa trwa

Kraj | Represje

Federacja Anarchistyczna Kraków pod hasłem „Systemy się zmieniają, przemoc państwa trwa” zorganizowała w rocznicę 13 grudnia happening na rynku w centrum miasta. W czasie trwania akcji anarchiści rozdawali ulotki informujące o represjach aparatu państwowego i samowoli policji.

Odczytano listę osób, które poniosły śmierć po 1989 roku z rąk funkcjonariuszy. Wystarczy spojrzeć na ogólnodostępne statystyki Komendy Głównej Policji - mówił jeden z protestujących. Według nich, liczba przewinień policjantów wzrasta (w 2002 r. - 5710, w 2008 r. - 6361), ale liczba kar znacząco maleje (w 2002 r. ukarano dyscyplinarnie 2855 policjantów, w 2008 r. - 620).

Próba ucieczki z więzienia w Atenach

Świat | Blog | Represje | Ruch anarchistyczny

Greccy insurekcjoniści próbowali uciec z więzienia w Atenach.

Anarchiści Christos Tsakalos, Mihalis i Giorgos Nikolopoulos (członkowie KKO) oraz słynny przestępca Panayiotis Vlastos podjęli wczoraj wieczorem próbę ucieczki z więzienia Korrydallos w Atenach. Do zdarzenia doszło na sali odwiedzin około godziny 18:30. Więźniowie przy użyciu pistoletu i noży wzięli jako zakładników trzech strażników więziennych.

Więźniowie przekazali pismo z petycją i opisem warunków panujących w więzieniu. Anarchiści podkreślili także, że zakładnkami są jedynie strażnicy, natomiast znajdującym się w sali odwiedzających rodzinom nic nie grozi.

Po trwających kilka godzin negocjacjach o 23:20 więźniowie zdecydowali się oddać broń i wypuścić zakładników. Christos Tsakalos skomentował to słowami

"Dzisiaj próbowaliśmy zrobić coś by zasłużyć na wolność i kontynuować miejską partyzantkę. Przegraliśmy bitwę, lecz nie przegraliśmy wojny i będziemy nadal walczyć aż do zwycięstwa. Jesteśmy organizacją walczącą o ideały wolności".

Panayiotis Vlastos już dwukrotnie uciekał z więzienia. Teraz oczekuje na zakończenie swojego procesu, który odbywa się wewnątrz zabezpieczonej sali sądowej zlokalizowanej na terenie placówki o zaostrzonym rygorze.

Na podstawie: athens.indymedia.org i greckich mediów.

Jest wniosek o śledztwo w sprawie tajnego więzienia

Kraj | Militaryzm | Represje

 Lotnisko na którym lądowały samoloty z tortrurowanymiObywatel Arabii Saudyjskiej Abd Rahim al Nashiri, za pośrednictwem polskiego adwokata Mikołaja Pietrzaka, wniósł do prokuratury wniosek o uzasadnionym podejrzeniu o popełnienie przestępstwa do polskiej prokuratury. Wniosek dotyczy tajnego więzienia Stanów Zjednoczonych umiejscowionego w okolicach lotniska wojskowego Szymany, w powiecie szczycieńskiem, w województwie warmińsko-mazurskim.

Rahim al Nashiri stwierdził, że w tym więzieniu na Mazurach był torturowany. Adwokat Saudyjczyka został wynajęty przez nowojorską organizację Open Society Justice Initiative, która zajmuje się obroną praw człowieka.

Rahim al Nashiri jest oskarżany o rzekome uczestnictwo w ataku na okręt wojenny USS Cole w 2000 r. Aktualnie przebywa w bazie amerykańskiej w kubańskiej prowincji Guantanamo.

USA: „Okupanci” zablokowali zachodnie porty

Świat | Protesty | Represje

 Blokada portu Akcja zablokowania portów zachodniego wybrzeża USA i Kanady zakończyła się sukcesem. Czasowo zostały zablokowane porty Portland, Longview, Los Angeles/Long Beach, Seattle i Oakland.

Oczywiście akcja spotkała się z represjami ze strony policji. W San Diego pikieta została przerwana i niektórych uczestników brutalnie aresztowano. W akcji solidarności w porcie Huston (Teksas) wielu demonstrantom zostały nałożone kajdanki i rozłożono ich na ziemi. Akcja solidarnościowa blokady ciężarówkami w Loveland Colorodo została też zlikwidowana przez policję.

W wyniku brutalnych działań policji pikiety w San Diego i Seattle przedłużyły swoje działanie. Akcja solidarności z okupacją portów zachodnich USA miała miejsce nawet w Japonii. Poniżej, film z aresztowań w San Diego.

Rumunia: Znaleziono tajne więzienie

Świat | Militaryzm | Represje

 Amerykańskie więzienie tortur w Bukareszcie Dziennikarze rumuńscy znaleźli tajne więzienie USA, w którym przetrzymywano rzekomych terrorystów islamskich. Zdjęcie jego jest właśnie widoczne obok.

Więzienie znajduje się na północy stolicy kraju Bukaresztu. W więzieniu odbywały się tortury ludzi niewygodnych dla USA. Prawo Stanów Zjednoczonych zabrania tortur. Tortury wykonywano m.in. w Rumunii, Polsce. Litwie, Anglii i na Kubie.

W więzieniu prawdopodobnie był przetrzymywany Sheikh Mohammed, jako rzekomy terrorysta stający za zamachem 11 września 2001 w Nowym Jorku.

Pomimo tego, że we wszystkich tych krajach tortury są zakazane nikt do tej pory nie znalazł winnych tych aktów przemocy, choć np. w Rumunii i w Polsce powszechnie wiadomo gdzie były dokonywane. (Telesur)

Palestyna: krytyczny stan aktywisty Mustafy Tamimi'ego, postrzelonego w twarz

Świat | Protesty | Represje

Podczas cotygodniowej piątkowej demonstracji w palestyńskiej wiosce Nabi Saleh, o której szerzej pisaliśmy już na łamach CIA, palestyński aktywista Mustafa Tamimi z kilku metrów został postrzelony przez izraelskiego żołnierza w twarz granatem gazowym. Jego stan jest krytyczny i grozi mu śmierć.

Po postrzeleniu aktywisty żołnierze wycofali się z miejsca aktu zbrodni, nie udzielając poszkodowanemu pierwszej pomocy. Aktywiści sami tamowali krew płynącą ze zmasakrowanej twarzy Mustafy. Izraelskie władze zawiadomiły później o nadlatujacym helikopterze, który przewieźć miał ciężko rannego do szpitala. Jak się okazało, było to kłamstwo i granie na zwłokę w obliczu ciężkich ran aktywisty.

Pozostali obecni demonstranci wzięli sprawy we własne ręce i przewieźli taksi-busem aktywistę do szpitala w Petah Tikva, oddalonego o godzinę drogi, nieopodal Tel Avivu w Izraelu, napotykając trudności z przedostaniem się poza seperacyjny mur oraz z pozwoleniem na udzielenie pomocy przez izraelski szpital.

USA: Kolejne represje wobec „okupantów”

Świat | Protesty | Represje

 Represje policji w San Fransisco Policja zlikwidowała obóz okupacji w San Fransisco, aresztując 70 osób. Obóz miał miejsce w Justin Herman Plaza. Większości zatrzymanych został postawiony zarzut robienia obozu z miejscu publicznym bez pozwolenia.

Okupacja odbywała się w proteście przeciwko nierównościom społecznym. Protestujący zapowiadają ponowny protest w tym samym miejscu. Pod siedzibą prezydenta USA w Waszyngtonie odbyła się demonstracja przeciw bezrobociu. Rząd znalazł w końcu sposób na bezrobocie i postanowił 12 demonstrujących zamknąć w więzieniu.

Peru: Sukces i represje manifestantów w Cajamarca

Świat | Protesty | Represje

 Manifestacje przeciwko kopalniom złota Jak już informowaliśmy, w mieście Cajamarca na pólnocy Peru trwa protest mieszkańców przeciwko wydobyciu złota, polegającemu na wysuszeniu czterech lagun. Manifestanci po zablokowaniu miasta ze wszystkich stron, odnieśli sukces, polegający na zawieszeniu dalszego prowadzenia inwestycji. Nie obeszło się jednak bez represji. Dwunastu protestujących zostało rannych w starciu z policją.

Po spotkaniu w parlamencie Peru, w stolicy kraju Limie, siedmiu przedstawicieli protestujących zostało zatrzymanych. Policja tłumaczyła się, że zrobiła to celem „identyfikacji". Przedstawiciel zatrzymanych manifestantów Wilfredo Saavedra stwierdził:

„Nie byłem wcześniej karany. To działanie więc nas zaskakuje. To jest akt samowolny.”

Adwokaci zatrzymanych twierdzą, że nie został im postawiony żaden zarzut. (Telesur)

Film: "FILAKI - bunt w greckich więzieniach"

Świat | Blog | Represje

FILAKI – bunt w greckich więzieniach

Prezentowany film dokumentalny przybliża nam funkcjonowanie systemu kontroli i represji stosowanych przez państwo i kapitał i jego wpływ na życie społeczne. Następnie skupia się na głównym temacie dokumentu: powstaniu w greckich więzieniach, które wybuchło w 2007 roku.

W greckich więzieniach panują nieludzkie warunki przetrzymywania więźniów. W 2007 roku pobity przez strażników został anarchista – illegalista Giannis Dimitrakis przebywający za kratami od 2006 roku. Pobicie anarchisty Dimitrakisa stało się iskrą, która wznieciła bunt więźniów. Zamieszki rozpoczęły się w kwietniu 2007 roku w więzieniu Malandrino, a następnie rozprzestrzeniły się na cały kraj. Prawie 5000 więźniów wzięło udział w strajku głodowym wyrażając solidarność z Giannisem i rządając poprawy warunków przetrzymywania więźniów. Anarchiści podjęli szereg akcji solidarnościowych poczynając od demonstracji pod więzieniami a na zamachach kończąc. Zmusiło to rząd do pójścia na ustępstwa, poprawy warunków bytu więźniów ogłoszenia amnestii.

Zobacz film: http://vimeo.com/11082111

USA: Nowe represje i nowe strategie wśród okupujących

Świat | Protesty | Represje

 Aresztowania w Waszyngtonie Policja ze stolicy kraju Waszyngtonu aresztowała manifestantów na McPherson Square tylko dlatego, że nie chcieli usunąć konstrukcji drewnianej. Oczywiście aresztowano nie tylko autorów dzieła, lecz wszystkich, którzy stawiali opór w opróżnieniu parku.

W Portland policja usunęła grupę okupującą plac South Park. Władze Albany, w stanie Nowy Jork, zapowiedziały likwidację okupacji przed Academy Park z powodów „bezpieczeństwa i higieny publicznej.

Ruch Occupy Wall Street zaprezentował nową strategię działania. Na ulicy Broadway w Nowym Jorku grupa teatralna Occupy Broadway postanowiła zaprezentować uliczną sztukę teatralną.

Kanał XML