Represje

Jak to było z niemiecką antifą?

Antyfaszyzm | Represje | Ruch anarchistyczny

 Niemiecka antifa wycofuje się przed policją Aktualizacja: Większość zatrzymanych niemieckich antifowców na wolności. Bez zarzutów

Media głównonurtowe wywołują szowinistyczny seans nienawiści antyniemieckiej. Twierdzą wręcz że to niemieccy antifowcy wywołali zamieszki. Poniżej prezentujemy filmik z warszawskiej ulicy Nowy Świat udostępniony przez prawicowy portal Nowy Ekran, na którym widać Niemców idących spokojnie ulicą, gdy nagle policja pojawia się i zagania ich w kierunku lokalu Nowy Wspaniały Świat, gdzie się ukryli. Nie widać żadnych zamieszek ani bitew z policją. To tutaj zostało zatrzymanych kilkudziesięciu Niemców, którzy zostali "wyłączeni z gry" zanim doszło do jakichkolwiek zamieszek. Jak na niemiecką antifę, którą straszyły media, zachowują się nadzwyczajnie spokojnie.

Zob. też Co takiego uczynili warszawiakom antyfaszyści z Niemiec?

Warto posłuchać okrzyki jednego z policjantów. Słychać np. "Brać Niemców, Polacy co jest z wami?", które sugerują, że akcja miała wymiar szowinistyczny. W tym czasie nieniepokojone przez policję po mieście krążyły uzbrojone grupy faszystowskie, w tym polska grupa Combat Adolf Hitler, która potem zaatakowała wiec antyfaszystowski.

Warto przypomnieć, że zarówno prawica, jak i liberalne media próbują wykorzystać fakt, że prewencyjnie policja zatrzymała kilkudziesięciu Niemców (którzy stanowią podobno połowę zatrzymanych), do skierowania całej agresji nie przeciwko prawicowym bojówkom, ale przeciwko Niemcom, wykorzystując nacjonalistyczne fobie wybielając prawicę.

Poniżej film.

Akcja w 11 listopada pretekstem zaostrzenia prawa

Kraj | Represje

Warszawski Ratusz od miesięcy zabiegał w Sejmie o nowelizację ustawy o zgromadzeniach. Chcą zakazać zasłanianie twarzy w trakcie manifestacji, używania środków pirotechnicznych i rejestracji dwóch zgromadzeń w tym samym miejscu.

Jak podaje GW, przesyłka z dokumentami, które dotąd zgromadził stołeczny ratusz, w sobotę rano pojedzie do Kancelarii Prezydenta RP. - Z polecenia pana prezydenta, urzędnicy Kancelarii będą pracowali nad projektem przez cały weekend. Jest więc wielce prawdopodobne, że już w poniedziałek z projekt z prezydencką pieczęcią trafi na Wiejską - tłumaczy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Nowy Jork: Tysiące „oburzonych” zostało aresztowanych

Świat | Protesty | Represje

 Kolejni zatrzymani okupanci Łączna liczba osób protestujących pod auspicjami ruchu „Occupy Wall Street”, którzy zostali aresztowani lub zatrzymani, osiągnęła już 3000. W ostatnim marszu przeciwko spekulacjom bankowym zatrzymano 20 kolejnych manifestantów. Według rzecznika nowojorskiej policji, która jak wcześniej informowaliśmy jest dotowana szczodrze przez sektor bankowy, większość zatrzymanych została aresztowana za "naruszenie porządku publicznego".

Protesty w Nowym Jorku jak i w całych Stanach Zjednoczonych czerpią inspirację z hiszpańskiego ruchu „15-M”, który w dniu 15 maja br. rozpoczął okupację madryckiego placu Puerta del Sol. Nowojorski ruch „Occupy Wall Street” zrzesza m.in. bezrobotnych, nauczycieli, funkcjonariuszy publicznych i związkowców. (Telesur)

USA: Dwóch manifestantów przejechanych w Oakland

Świat | Represje

Samochód marki Mercedes wjechał w strefę okupacji protestu organizowanego przez ruch „Occupy Oakland”. „Oburzeni” odnieśli na szczęście tylko lekkie obrażenia. Bardzo ciekawa była natomiast reakcja policji. Gdy nastąpił wypadek, policja postanowiła nic nie robić. Natomiast gdy samochód został otoczony przez manifestantów, żądając poddania się przez sprawcę wypadku, policja nagle uznała za stosowne interweniować. A interwencja ta polegała na pozwoleniu, opuszczenia sprawcy miejsca zdarzenia...

Rzecznik policji potem tłumaczył w mało przekonujący sposób, że „sytuacja była bardzo rozwojowa” i że w tym momencie nie można było dokonać aresztowania. „Ale to nie oznacza, że nie było konieczności.” - dodał. (telesur)

USA: Aresztowanie okupantów w San Diego

Świat | Represje

 Akcja policji W San Diego, Kalifornia policja aresztowała 51 okupujących Centrum Obywatelskie.
Aresztowanie zostało dokonane w wyniku rzekomych skarg na "śmiecenie, używanie narkotyków i szkód wyrządzonych własności publicznej".

Po wpłaceniu kaucji od 50 do 500 dolarów, wielu z okupujących wróciło do Centrum Obywatelskiego. Dalszych prób represji wobec protestujących na razie nie podjęto. Poniżej film z akcji aresztowania w San Diego.

Izrael: Brutalne wyrzucenie na bruk bezdomnych rodzin okupujących pustostany

Świat | Represje | Ubóstwo

27 Października 2011 w Zachodniej Jerozolimie miało miejsce brutalne wyrzucenie na bruk bezdomnych rodzin, 40 osób, które okupowały przez 37 dni pustostan. Budynek zanim został zajęty, stał przez półtora roku pusty. Po zajęciu został wyremontowany przez bezdomne rodziny oraz anarchistów i anarchistki. Ruch bezdomnych, okupujących pustostany, trwa od dłuższego czasu. Zapoczątkowany został przed masowymi protestami w Izraelu przeciw drożyźnie, w tym drogim mieszkaniom.

Wcześniej okupowano inne pustostany, a w czasie masowych wystąpień społeczeństwa w Izraelu zajęto 3 duże budynki, do których wprowadziły się dziesiątki rodzin. Niestety za każdym razem, gdy nagłaśniano polityczny charakter idei zajęcia budynków, ukazując jak wiele jest pustostanów oraz przedstawiając problem bezdomności, szybko dochodziło do eksmisji.

USA: Rząd i policja cenzuruje internet

Świat | Represje | Technika

Z USA spośród wszystkich rządów na świecie wysyła najwięcej żądań usunięcia filmów z internetu. Ilość żądań ostatnio zwiększa się w tempie przyspieszonym. Głównym powodem żądań usunięć są filmy z brutalnymi działaniami policji takich jak np. cierpienie z powodu użycia gazu łzawiącego.

Oczywiście filmy z brutalnego działania policji są głównie z akcji przeciwko ruchom okupujących „oburzonych”. Drugie miejsce na niechlubnej liście prób cenzury zajmują Indie, skąd się odnotowuje żądania wycofania zdjęć z protestów przeciwko liderom politycznym i religijnym. Na czołowych miejscach w niechlubnym rankingu znajduje się także Turcja i Tajlandia. (aporrea.org)

Ataki na obozy Okupujących

Świat | Protesty | Represje

 Atak policji na obóz w DenverRuch "Oburzonych", który zainicjował spontaniczne okupacje w setkach miast na całym świecie, boryka się z coraz silniejszymi represjami. Represjami i agresją nie tylko policyjnymi.

Dzisiaj ok 4 nad ranem, obóz Occupy Newcastle został zaatakowany przez grupę blisko 30 członków English Defense League, którzy dzień wcześniej mieli swoją demonstrację w tym mieście. Kilku protestujących zostało niegroźnie poturbowanych. Leżący na ziemi byli kopani i bici. W kierunku obozu poleciało też kilka kamieni i cegieł. Przybyła po 10 min. od ataku policja nie ujęła żadnego z agresorów. Na szczęście nikt nie musiał być hospitalizowany. Obóz okupacyjny trwa nadal.

MSWiA szykuje represje i kary wobec ulicznych handlarzy

Kraj | Represje | Tacy są politycy

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wymyśliło bezkompromisowy sposób na utrudnienie życia ulicznym handlarzom. Zgodnie z rozporządzeniem nowelizującym projekt przygotowany przez MSWiA w sprawie wykroczeń, za które straż gminna ma prawo wystawić mandat, strażnicy miejscy będą mogli karać handlarzy sprzedających towary poza terenem targu mandatami i grzywnami.

Projekt jest wynikiem nowelizacji kodeksu wykroczeń, która wejdzie w życie 19 listopada. Zgodnie z nią zakazane będzie sprzedawanie towarów poza targowiskiem.

USA, Oakland: brutalna interwencja policji wobec Okupantów

Świat | Protesty | Represje

 Ranny w OaklandW Oakland, w stanie Kalifornia, w wyniku brutalnego ataku policji, jeden z manifestantów- Scott Olsen, został ciężko ranny. Policja przy pomocy 500 funkcjonariuszy postanowiła zlikwidować okupację jednego z placów miasta, gdzie okupację prowadziło ok 1000 osób.

Akcja nie powiodła się, a protestujący nadal okupują plac. Z najnowszych obliczeń wynika, że miasto na walkę z manifestantami wydało już miliony dolarów, w tym na bojowe gazy łzawiące czy gumowe kule.

Po wczorajszym ataku policji około 70 osób zostało aresztowanych.
Okupujący w głosowaniu jawnym większością 96,9% wezwali do strajku generalnego w Oakland na dzień 2 listopada. Strajk ma polegać m.in. na wkroczeniu tego dnia do wszystkich otwartych banków i korporacji w Oakland.

Wikileaks zmuszone do zawieszenia publikacji

Świat | Represje

 Wikileaks zawieszony Serwis Wikileaks.org znany zamieszczania tajnych materiałów kompromitujących władze wielu krajów w tym najbardziej USA został zmuszony do czasowego zawieszenia publikacji nowych, tajnych materiałów. Powodem zawieszenia jest brak możliwości finansowania projektu w wyniku blokady wszelkich przepływów pieniędzy dokonanej nielegalnie przez instytucje finansowe.

Projekt był finansowany tylko przez dobrowolne wpłaty indywidualnych osób. W swym oświadczeniu twórca serwisu Julian Assange poinformował o planie zniszczenia Wikileaks finansowanym przez banki w tym najbardziej przez Bank of America. Poniżej oświadczenie twórcy Wikileaks.org.

Poznań: Brutalna eksmisja chorej kobiety - aktywiści zatrzymani

Kraj | Lokatorzy | Represje

Dziś doszło do eksmisji Katarzyny Jencz, kobiety poważnie chorej, od wielu lat poruszające się na wózku. Dla jej przeprowadzenia zmobilizowano duże siły policji, która zjawiła się na kilka godzin przed zaplanowaną ewikcją, blokując dostęp do kamienicy i lokalu. Zgromadzonych na zewnątrz ok. 70 aktywistów próbowało powstrzymać wysiedlenie do których dołączyli też mieszkańcy dzielnicy, ale w konsekwencji Katarzyna Jencz z uwagi na stan zdrowia została odwieziona do szpitala wojskowego, a komornik zabezpieczył mieszkanie. Państwo Jencz trafią do miejskiego ośrodka antykryzysowego. Policja zatrzymała co najmniej trzy osoby.

Film oraz galeria zdjęć.

Przypomnijmy: Katarzyna Jencz w wieku 29 lat zachorowała na nowotwór. Liczne operacje i leki wyniszczyły organizm. W 2000 r. lekarze rozpoznali osteoporozę, pękł jej kręgosłup. Pani Katarzyna porusza się o kulach lub na wózku inwalidzkim. Z mężem mieszka w prywatnej kamienicy. Ryszard Jencz kilka lat temu stracił pracę. Nowej znaleźć nie może, bo przez większość dnia musi opiekować się żoną i nie jest dyspozycyjny. Jenczowie zalegają z czynszem 62 tys. zł. Przez ten czas od blisko 8 lat Jenczowie prosili bezskutecznie miasto o lokal socjalny, ale urzędnicy uważali, że rodzina posiada za dobre warunki mieszkaniowe. Po najnowszej interwencji otrzymali odpowiedź, że złożony wniosek został zarejestrowany jako prośba o pomoc na rok… 2013 i że przyśpieszyć sprawę może jedynie eksmisja.

USA: Represje wobec pikietujących w Chicago

Świat | Protesty | Represje

 Aresztowania w Chicago W Chicago zostało aresztowanych 130 pikietujących. Pokojowo demonstrowali na chodniku w dystrykcie finansowym miasta. Oficjalnym powodem aresztowania, według szefa policji Chicago, było to, że pikietujący zamierzali zostać tam po godzinie 23:00, a wtedy jest to strefa zamknięta.

Reprezentant protestujących Patrick Van Kessel stwierdził, że manifestacja jest przeciwko „wielkim korporacjom finansowym i ich nadmiernej władzy politycznej”. Jednak represje nie zakończyły protestu. Ruch Occupy Chicago połączył swoje siły ze związkiem zawodowym pielęgniarek (NNU) i dołącza do pikiety w ratuszu miejskim. Ponadto protestujący także zapowiadają udział w rozprawach sądowych wcześniej aresztowanych uczestników. (Telesur, OccupyChigago.org)

USA: Dziesiątki aresztowanych po proteście przeciwko brutalności policji

Świat | Protesty | Represje

 Aresztowania w Harlamie W wyniku protestów w nowojorskiej dzielnicy Harlem przeciwko brutalności policji, zostało aresztowanych 30 osób. Rzecznik policji oznajmił, że zostali oni aresztowani pod zarzutem naruszenia porządku publicznego. Ruch Occupy Wall St. wydał oświadczenie solidaryzujące się z protestującymi w Harlemie.

Protesty przeciwko systemowi politycznemu, który według protestujących faworyzuje burżuazję i dyskryminuje biednych odbywają się w ponad 90 miastach USA. Film z protestu i aresztowań w Harlemie. (Telesur, Occupaywallstreet.org)

Australijskie oddziały prewencji atakują oburzonych

Świat | Gospodarka | Protesty | Represje

Policja w Sydney zaatakowała tego ranka miasteczko namiotowe ruchu antykapitalistycznego, które powstało osiem dni temu przed Centralnym Bankiem Rezerwy w tym mieście.

Uczestnicy protestu będącego lokalną odpowiedzią na nowojorski "Okupuj Wall St.", oskarżyli policję o zastosowanie nadmiernej siły do przeniesienia protestujących. Około 40 osób zostało zatrzymanych, natomiast reszta protestujących została zmuszona do przeniesienia się do pobliskiego parku.

Australijscy oburzeni zapowiedzili że nie poddadzą się i będą kontynuować walkę.

Kanał XML