Kultura
Frost / Nixon na ekranach
Akai47, Czw, 2009-02-12 19:26 Kultura | Publicystyka | RecenzjeJutro będzie miała miejsce polska premiera filmu Frost/ Nixon pokazującego historię serii wywiadów z byłym prezydentem Nixonem, który poruszyła amerykańskie społeczeństwo w 1977 roku.
Filma Rona Howarda oglądałam w Stanach, gdzie wiele osób pamięta te wywiady do dziś, w szczególności wywiad o aferze Watergate. Film jest wart obejrzenia dla miłośników historii i polityki i zdecydowanie łatwiej go zrozumieć jeśli trochę się poczyta o historii Watergate, czy prezydentury Nixona. W Dzienniku ukazał się artykuł, gdzie jest trochę informacji o Nixonie.
Historia afery Watergate była czymś unikalnym w amerykańskiej historii politycznej. Nixon dla wielu był niemal idealnym antybohaterem; dla lewicy i liberałów był mordercą, odpowiedzialnym za objęte tajemnicą bombardowanie w Kambodży. Trwała wojna w Wietnamie, rosła inflacja i pierwsze poważne problemy ekonomiczne w powojennej Ameryce. Gdy zrezygnował ze stanowiska, wiele osób nie odczuło satysfakcji. Nie chciał przyznać się do winy i ludzie czuli, że Nixon nie został odpowiednio ukarany.
Z drugiej strony, zwolennicy byłego prezydenta chcieli usłyszeć, że to wszystko było nieprawdą. Latem 1977 roku, wyemitowano serię wywiadów Davida Frosta z Richardem Nixonem - to były pierwsze wywiady od czasu rezygnacji Nixona. Takiego zainteresowania programem publicystycznym nie odnotowano nigdy wcześniej i nigdy później w historii amerykańskiej telewizji.
Film Howarda nie przybliża jednak kulis afery Watergate. Howard skupił się właśnie na relacji dwóch antagonistów i jednocześnie stworzył bardzo ciekawy obraz mediów. Frost w tych latach nie był publicystą, lecz gwiazdą rozrywkowych talk-show. Miał jednak ambicje i chciał zrobić wywiad z Nixonem. Ekipa Nixona, która chciała uniknąć wywiadów po aferze Watergate, jednak rozumiała, że Frost, który był głównie showmanem i nie mógł dorównać intelektualnie z Nixonowi, może jednak byłemu prezydentowi, który marzył o powrocie do polityki, pomóc. Doradcy Nixona byli przekonani, że jeśli po prostu będzie on kontrolować wywiad, będzie mógł przedstawić swoją wizję historii prezydentury i zmienić opinię publiczności.
Na początku, plan Nixona się udał, ale w końcu... więcej nie zdradzam. Film przedstawia w ciekawy sposób, jak media można wykorzystać i wpływać na ocenę historii i politycznych wydarzeń.
Film moim zdaniem jest bardzo udany, ale nie należy oczekiwać wiele informacji o Watergate, czy nawet ostrej krytyki Nixona. Film jest bardziej subtelny i psychologiczny, ale jednak zachwycający. Aktorzy są przekonujący, co nie zawsze jest łatwe, kiedy chodzi o zagranie znanych ludzi. Anthony Hopkins w filmie Nixon Olivera Stone'a był niemal idealnym Nixonem, więc na początku trudno mnie było przekonać, że Frank Langella może grać rolę Nixona odpowiednio, jednak po pierwszych minutach zrozumiałam, że Langella całkowicie zrozumiał osobowość Nixona. Michael Sheen także doskonale gra Davida Frosta.
Niestety warto dodać, że niektórzy ludzie z ekipy Frosta i Nixona ujawnili, że te wywiady były bardziej kontrolowane, niż się wydawało i że Nixon nie ujawnił i nie przyznał się do niczego, czego wcześniej nie zamierzał ujawnić. Co w tym dramatycznym i historycznym wywiadzie było tylko elementem show, trudno ocenić.
Wywiad z Ronem Howardem: Nixon był świetnym kłamcą
Frank Langella: Nixon był chodzącą paranoją
Wywiad z Peterem Morganem, scenarzystą i dramaturgiem
Kryzys uderza w Dubaj
satkow, Czw, 2009-02-12 17:18 KulturaFilm dokumentalny o obozie ekologicznym w Azowiu w Rosji w 2003 r.
Yak, Wto, 2009-02-10 22:26 Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | KulturaNo Pasaran! Reżyseria: Vadim Likhachyov. Długość: 73 min. Rosja, 2006 r.
Film dokumentalny “No Pasaran!” pokazuje kampanię protestu ekologicznego w mieście Azow, w Rosji w 2003 r. Mieszkańcy Azowa, wraz z aktywistami i anarchistami z Akcji Autonomicznej i grupą Rainbow Keepers, bronili prawa do czystego środowiska przeciwko budowie terminalu dla tankowców transportujących alkohol metylowy.
Po upadku Związku Radzieckiego, nad wybrzeżem Morza Czarnego pojawiło się bardzo dużo inwestycji zagrażających środowisku. Działacze ekologiczni z trudem nadążali, by starać się chronić to, co pozostało z przyrody. Większość akcji zakończyła się niepowodzeniem, ale kampania z Azowia, której apogeum nastąpiło w 2003 r. była wielkim sukcesem. Prawie gotowy terminal został przeprojektowany, by służyć do przeładunku mniej niebezpiecznych towarów. Stało się tak głównie dzięki masowym protestom, w których uczestniczyło około 7 tys. ludzi na 90 tys. mieszkańców miasta.
AlterKino.org: Tajna broń Izraela & Chiapas - wieczna nadzieja
Tomasso, Wto, 2009-02-10 21:21 Świat | Gospodarka | Kultura | Militaryzm | Represje | Tacy są politycy Tajna broń Izraela - Mordechaj Vanunu pracował na pustyni Negew w Dimonie, izraelskim ośrodku badawczym, który oficjalnie uchodził za fabrykę tekstyliów. W rzeczywistości
zajmował się produkcją plutonu do bomb. Na kilka miesięcy przed odejściem z pracy mężczyzna zrobił fotografie znajdujących się tam instalacji atomowych.
W 1985 roku przekazał dziennikarzowi Sunday Times, Peterowi Hounamowi, posiadane przez siebie tajne informacje i materiały. Po wydrukowaniu w gazecie tego, że Izreal posiada broń jądrową, 5 października 1986 roku Vanunu zniknął. Został uprowadzony przez Mossad do Izraela. Za powiedzenie prawdy spędził 18 lat w więzieniu w odizolowanej celi.
Chiapas - wieczna nadzieja - chociaż Zapatyści podkreślają, że nie potrzebują nikogo kto będzie im mówił jak mają żyć, są jednak bardzo otwarci na współpracę ze społecznością międzynarodową. Oparli się na społeczeństwie obywatelskim i zaczęli zapraszać ludzi, aby przyjeżdżali do zapatystowskich miejscowości, wiosek, aby na własne oczy zobaczyli co tam się dzieje i by zdecydowali czy chcą to popierać.
ALTERGODZINA: Ameryka i świat po Bushu (mp3)
Tomasso, Śro, 2009-02-04 23:57 Świat | Gospodarka | Kultura | Tacy są politycyW dzisiejszej audycji rozmawiano o dwóch kadencjach rządów administracji Georga W. Busha oraz o nadziejach i wątpliwościach związanych z rozpoczętą niedawno prezydenturą Baracka Obamy. Omówiono rządy neokonserwatystów w Stanach Zjednoczonych i ich znaczenie dla procesów politycznych i gospodarczych na świecie.
Altergodzina: Ameryka i świat po Bushu (mp3)
Próbowano odpowiedzieć na pytanie czy i w jaki sposób "doktryna Busha" była czymś wyjątkowym w historii amerykańskiej, a na ile stanowiła efekt wcześniejszych strategii geopolitycznych i gospodarczych Stanów Zjednoczonych. Czy i w jaki sposób neokonserwatyści zdołali przeobrazić społeczeństwo amerykańskie, na ile pogłębili istniejące juz wcześniej problemy (np. nierówności społeczne, łamanie praw pracowniczych, rasizm, ograniczenia swobód obywatelskich itd.).
AlterKino.org: Zapach bytu & Lucio - oszust, murarz, anarchista & Andreas Baader – Wróg państwa
Tomasso, Sob, 2009-01-31 20:53 Świat | Kultura | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny | Tacy są politycyZapach bytu - w 1989 roku upadł mur berliński. Z całej Europy zaczęli do Berlina ściągać młodzi ludzie, przedstawiciele kontrkultury, widzący Berlin jako "ziemię niczyją" ideale miejsce dla własnej twórczości i sposobu życia. W tym czasie znalazł się tam artysta i antropolog Ralph Marsault, twórca rzeźb i fotografii, które obrazują esencję tamtejszej subkultury: anarchię, punk rock, kulturę squaterską.
Lucio - oszust, murarz, anarchista - film przedstawia sylwetkę "Baskijskiego Zorro” - Lucio Urtubii i opisuje jego najgłośniejsze wyczyny. Rodzinę Lucia prześladował rząd generała Franco, on sam brał udział w zamieszkach na ulicach Paryża w 68 roku, aktywnie popierał i wspomagał rewoltę Fidela Castro, ocalił skórę przywódcy Czarnych Panter Eldridge’a Cleaver’a. Pomógł też tysiącom uciekinierów i uchodźców, podrabiając dla nich europejskie paszporty i dowody tożsamości.
Altergodzina: Ustawa bioetyczna, In Vitro (mp3)
Tomasso, Czw, 2009-01-29 12:59 Kraj | Świat | Kultura | TechnikaW dzisiejszej Altergodzinie gośmi byli: Wanda Nowicka z Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz Katarzyna Bratkowska ze stowarzyszenia Same o Sobie. Rozmawiano o tzw. ustawie bioetycznej, regulującej między innymi kwestie zapłodnienia in vitro, a także o protestach przeciwko niej oraz o działaniach Społecznego Zespołu ds. Przygotowania Obywatelskiego Projektu Ustawy w sprawie Zapłodnienia In Vitro.
Posłuchaj: Altergodzina - Ustawa bioetyczna, In Vitro (mp3)
Jak zwykle w Altergodzienie do usłyszenia alter-serwis, czyli przegląd wydarzeń społeczno-politycznych z ostatniego tygodnia, oraz dużo dobrej muzyki.
Audycję poprowadzili: Marta Dzik oraz Katarzyna Gawlicz.
O wyższości papieru nad kindle
satkow, Wto, 2009-01-27 19:57 KulturaAnimal Collective bije rekordy
satkow, Pon, 2009-01-26 23:08 KulturaTo jest prawdziwy eksperyment
satkow, Nie, 2009-01-25 15:28 KulturaModa na Baracka Obamę
satkow, Wto, 2009-01-20 19:20 KulturaSGAE przegrywa sprawę o zniesławienie z CNT
H2, Wto, 2009-01-20 11:34 Świat | Gospodarka | Kultura | ProtestyHiszpański odpowiednik polskiego ZAiKs'u i amarykańskiej RIAA- SGAE (Sociedad General de Autores y Editores) przegrał sprawę sądową przeciwko CNT. Rok temu stowarzyszenie SGAE oskarżyło CNT o zniesławienie, z powodu kampanii CNT przeciwko tej organizacji.
Podstawą do oskarżenia był komunikat Związku Sztuk Graficznych w Madrycie, który jest częścią CNT i który został opublikowany na stronie www konfederacji. Komunikat ten został napisany w wyrazie solidarności z portalem Alasbarricadas.org, który wcześniej też został oskarżony przez SGAE.
Włochy: Nie ma Boga, nie ma reklamy
Tomasso, Nie, 2009-01-18 20:46 Świat | Dyskryminacja | Klerykalizm | Kultura | Protesty | Tacy są politycyWłoscy ateiści nie będą mogli przeprowadzić na miejskich autobusach swojej kampanii, w której zachęcaliby mieszkańców do zastanowianie się nad dogmatem wiary religijnej. Napisy głoszące, że "Boga nie ma" okazały się zbyt kontrowersyjne dla silnych konserwatywnych ugrupowań.
Napis miał brzmieć: "Zła wiadomość jest taka, że Boga nie ma. Dobra wiadomość, że go nie potrzebujesz". Reklamy miały zostać rozklejone na środkach transportu publicznego w Genui na północy Włoch.
- Prawicowe skrzydło polityków skrytykowało nas dziko - powiedział Villella przyznając, że co najmniej jeden kierowca z Genui zapowiedział, że gdy kampania dojdzie do skutku, nie poprowadzi "ateistycznego" autobusu. - To dziwne, że w kraju pełnym reklam roznegliżowanych kobiet zabrania się reklam dotyczących ateizmu - powiedział, zapowiadając ponowne natarcie z pomocą prawników.
Grupy ateistyczne w Barcelonie, Londynie i Waszyngtonie przeprowadziły już podobne akcje informacyjne na autobusach. Tam jednak reklamy głosiły, że "Prawdopodobnie Boga nie ma...", tymczasem włoska organizacja postanowiła pozbyć się przymiotnika "prawdopodobnie", co prawdopodobnie pogrążyło kampanię.
Wielka Brytania: "Boga nie ma" - hasło dla miejskich autobusów
Anarchista przeciw Bogu
Nowy, czwarty już numer ORGANU prasowego CRK
crk, Sob, 2009-01-17 18:28 Kultura | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | RecenzjeW numerze 4 "Organu" prasowego wrocławskiego Centrum Reanimacji Kultury (styczeń 2009):
Hans - Noise Devastation
Hans - wywiad z Grieferem
Sztuka Hałasu (Luigi Russolo, tłum. Hans)
Xavier - Greckie powstanie - zapowiedź przyszłości
Hans - Jak pięknie było rzucać płytami chodnikowymi - recenzja spektaklu
Dobrusia - Dawno temu w Ameryce
PPS - The Yes Man
Alex - Wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi
passion to destroy - passiontobooks
Anarchia w epoce dinozaurów (Curious George Brigade, tłum. Dobrusia)
Peter Kuper - Bombs (komiks)