Kultura

Anarchiści na Rogaczu - druga edycja NCS

Kraj | Kultura | Ruch anarchistyczny

Niedaleko Magurki Wilkowickiej odbyło się drugie spotkanie środowisk wolnościowych "Na Czarnym Szlaku". Oprócz anarchistów i związkowców z całej Polski w spotkaniu brali udział również regionaliści z Litwy i śląscy autonomiści. W programie znalazły się wykłady, prelekcje, a także targi książek wolnościowych i prasy. – W zeszłym roku nie zakładaliśmy, że będą to spotkania cykliczne, jednak po cichu o tym marzyliśmy. Impreza jest dwudniowa, a jej czas wypełniają liczne wykłady – mówi jeden z organizatorów dla portalu Super Nowa.

– To co się dzieje obecnie w środowiskach anarchistycznych w Polsce jest powrotem do źródeł, do koncepcji dziewiętnastowiecznych, które powiadają, że celem powinno być samoorganizowanie się społeczności lokalnych: grup sąsiedzkich, wiejskich, dzielnicowych, czy też grup zainteresowań, na przykład filatelistów – wyjaśniał Lech L. Przychodzki, wydawca mail-artowej 'Ulicy Wszystkich Świętych", związany z portalem Infopol. – Tak naprawdę anarchizm powinien właśnie na tym polegać. Powinien być spotkaniem ludzi, którzy potrafią się dzielić z ludźmi, którzy potrzebują jakiejś pomocy. Nie jest to destrukcja, wręcz przeciwnie, jest to próba budowania nowej, może trochę lepszej, rzeczywistości na najniższym poziomie, takiej, na którą realnie ma się pewien wpływ.

Zamiast Sarkoziego będzie Justyna Steczkowska i Kasia Cerekwicka

Kultura

Miała być wielka patriotyczna feta, będzie remake opolskiego festiwalu w wersji hard core. Z braku zainteresowania Lech Kaczyński odwołał bal z okazji 90. rocznicy odzyskania niepodległości....perturbacje i peregrynacje w realu i wirtualu

4 numer pisma "Fire to the prisons"

Świat | Kultura | Recenzje

Ukazał się 4 numer „Fire to the prisons” (Ogień więzieniom), anglojęzycznego pisma anarcho-insurekcjonistycznego. Na 54 stronach czasopisma zawarto artykuły i doniesienia na temat bezpośredniej walki przeciwko państwu, prawu i kapitalizmowi. Po wstępniaku numer otwiera relacja z walk przeciwko Zjazdowi Partii Republikańskiej. Dalej artykuł o Hipsterach – niedawno wyodrębnionej na zachodzie subkulturze wyrastającej wprost z konsumpcjonizmu. Potem trochę przemyśleń na temat słów i czynów, opis kilku akcji bezpośrednich.

Kolejny dział jest chyba najbardziej zgodny z tytułem periodyku i traktuje o sytuacji anarchistycznych więźniów politycznych. Jest o 17-letnim eko-sabotażyście Michaelu Sykesie, więzionej działaczce Earth Liberation Front – Marie Mason, skazanym na blisko 20 lat za myślozbrodnię będącą wynikiem prowokacji FBI Ericu McDavidzie, Johnie Bowdenie, eko-więźniu Danielu McGowanie, teksańskich anarchistach Dawidzie McKayu i Bradley Crowderze, którzy mogą dostać nawet 10 lat za posiadanie koktajli mołotowa.

Banksy zatrudnił hot dogi w roli egzotycznych zwierząt

Kultura

Brzmi dziwnie i jeszcze dziwniej wygląda. To, co Banksy wystawił w witrynach Village Pet Store And Charcoal Grill zaskakuje i przechodniow, i fanów street artu.BANKSY AT A PET SHOPby...perturbacje i peregrynacje w realu i wirtualu

Dubaj będzie miał kilometrową wieżę, a ja stracę mieszkanie

Kultura

Czyż to nie doskonały przykład surrealizmu, żywa kpina ze zdrowego rozsądku? Gospodarczy świat w informacyjnych spazmach osuwa się w czeluść najpoważniejszego od dekad kryzysu, a tymczasem arabski...perturbacje i peregrynacje w realu i wirtualu

Deerhoof

Kultura

W końcu coś mnie ruszyłoperturbacje i peregrynacje w realu i wirtualu

Jak zostać celebrity?

Kultura

Autor takiego poradnika zarobiłby kokosy. Ekspresowe tempo z jakim tabloidy oraz tv namnażają (jak bakterie) i uśmiercają gwiazdy każe przypuszczać, że szołbiznes ma wymiar przemysłowy. Trzeba...perturbacje i peregrynacje w realu i wirtualu

Recenzja filmu "ul. A18" o uchodźcach politycznych i wietnamskiej bezpiece w Polsce

Dyskryminacja | Kultura | Publicystyka | Recenzje

Dwa tygodnie temu, w siedzibie SWS w Warszawie, odbyła się premiera dokumentalnego filmu Dang Thu Huong i Marii Kotowskiej "Ul. A 18". Film opowiada m.in. o współpracy polskich urzędników z Ministerstwem Bezpieczeństwa Publicznego Wietnamu. Funkcjonariusze wydziału A18 wietnamskiej służby bezpieczeństwa przyjeżdżają do Polski na podstawie umowy, jaką oba kraje podpisały w 2004 r., która pozwala na deportację osób z Polski (lub z Wietnamu),

Film został zrealizowany w bardzo krótkim czasie: reżyserki miały tylko tydzień na jego realizację. Jednak udało im się znaleźć ludzi, którzy mieli do czynienia z tymi służbami. Uchodźcy w Polsce znajdujący się w takiej sytuacji rzadko kiedy zgadzają się na wywiady przed kamerą, jednak w filmie poznajemy kilku uchodźców z Wietnamu, trochę dowiadujemy się o ich losie. Zrobiono także wywiady z przedstawicielami Straży Granicznej, której bez wielkiej sympatii do uchodźców mówią o współpracy z wietnamską bezpieką.

Opis spotkań wietnamskich uchodźców i emigrantów z bezpieka różni się w wersji Straży Granicznej i w wersji przesłuchiwanych. Według Straży, te spotkania są "nagrywane", odbywają się w obecności funkcjonariusza Straży oraz służą tylko do "ustalenia tożsamości" cudzoziemca. Cudzoziemcy mówią o tym, jak są zatrzymywani, przesłuchiwani przez bezpiekę, zastraszani. Kilkaset osób już zostało deportowanych do Wietnamu w wyniku tej współpracy.

Dowiedzieliśmy się, że pięć dni temu, funkcjonariusze A18 znowu przybyli do Polski. Obecnie są oni w Przemyślu, gdzie przesłuchają nową grupę Wietnamczyków.

Film A18 był pokazany w specjalnym pokazie w ramach Festiwalu Pięciu Smaków. Festiwal Pięciu Smaków jest bardzo ciekawym wydarzeniem i odbędzie się różnych miastach Polski.

Program festiwalu.

Niestety ten film nie będzie pokazywany w ramach tego festiwalu w innych miastach. Będziemy się starać o pokazanie go jeszcze raz w Warszawie i poinformować ludzi, jeśli będzie pokywany w innych miastach.

Jest także realna nadzieja, że zredagowana wersja filmu będzie pokazana w telewizji.

OKOLEWE.PL- czas przewietrzyć pokój

Kultura


Wystartował independentny serwis społeczno-kulturalny o lekkim zabarwieniu andergrandowym OKOLEWE.PL. Wieści, sztuki, komentarze, publicystyka i prywatystyka, ankiety oraz hasacz.

Zapraszamy wszystkich i pozostałych!

Film "Fala": Łatwo przekonać ludzi do faszymu

Blog | Kultura | Recenzje

W 1967 w Kalifornii, nauczyciel historii Ron Jones postanowił prowadzić eksperyment z swoimi uczniami. Słynny eksperyment nazywał się "Trzecia Fala". Reżyser Dennis Gansel nakręcił nowy film o podobnym eksperymencie.

Więcej o 3 Falie:
http://www.ronjoneswriter.com/

O filmie:

Faszyzm w szkole
Sheila Johnston

Tak wygląda wzorowa szkolna psychozabawa. Charyzmatyczny nauczyciel nagle wprowadza na swoich lekcjach ostrą dyscyplinę, a uczniowie zamiast się zbuntować, przyjmują to z entuzjazmem.

W ciągu tygodnia wymyślają uniformy, insygnia, pozdrowienia i slogany, z zapałem szpiegując i zastraszając szkolnych kolegów. Ruch zyskuje ponad 200 członków, którzy ostatniego dnia gromadzą się na wiecu.

Dennis Gansel, którego nowy film „Fala” opowiada właśnie tę historię, sam pochodzi z rodziny o burzliwej, typowej dla Niemiec historii. – Mój dziadek był w Wehrmachcie i gorąco popierał Hitlera, a mój ojciec był anarchistą z pokolenia 1968 roku. Wigilie w naszym domu zawsze były wybuchowe – mówi 34-letni reżyser. Jego dwa ostatnie filmy mówiły o nazizmie i Frakcji Czerwonej Armii.

W rzeczywistości eksperyment znany jako Fala odbył się w 1967 roku w liceum Cubberley w północnej Kalifornii, gdzie trafił nauczyciel Ron Jones. Szybko zyskał sławę dzięki stosowaniu nieszablonowych metod. Na przykład, w szkole, gdzie uczyli się prawie sami biali, kazał uczniom korzystać z różnych toalet, by uświadomić im, jak działa apartheid.

Dawni uczniowie opisują Jonesa jako wybitnego, zdecydowanie najpopularniejszego nauczyciela w szkole. – Był chłopięcy i czarujący – mógłby sprzedawać klimatyzatory na Alasce – wspomina Philip Neel. – Wszyscy chcieli być w jego klasie. Z początku myśleliśmy więc, że Fala to będzie coś śmiesznego.

Pod koniec tygodnia – w rzeczywistości i w filmie – nauczyciel ogłasza powstanie nowej narodowej partii politycznej, z nowym przywódcą. Dopiero wtedy mistyfikacja zostaje ujawniona. – Byliśmy w ogromnym szoku, dzieciaki płakały – mówi były uczeń Mark Hancock. – Wprowadził w klasie wojskowy dryl.

Sukces eksperymentu Jonesa wydaje się na pozór niewiarygodny. Były to przecież lata 60., protesty przeciw wojnie w Wietnamie oraz ruch praw obywatelskich przybierały na sile, a w San Francisco właśnie rodziło się Lato Miłości.

Neel i Hancock uważają, że to lęk przed poborem oraz nieumiejętność poradzenia sobie przez dwie wielkie partie polityczne z wietnamskim problemem sprawiły, że nowa siła w polityce wydawała się tak atrakcyjna. – Pamiętam, jak ktoś mówił: „Wykopiemy te świnie z Waszyngtonu” – wspomina Neel. – A mieliśmy tylko po 15 lat. Wyrośliśmy z lat 50. i staliśmy się niemal skrajnymi radykałami.

Nawet Jones – który jest konsultantem przy filmie Gansela – był tym zaskoczony. – To nie było w ogóle planowane, zrodziło się z improwizacji – mówi 68-letni obecnie nauczyciel, mieszkający w Haight-Ashbury i grający w kapeli punkowej. – Myślę, że Fala zaspokajała ich potrzeby, dawała im odpowiedź w sytuacji lęku. Mnie samego to też zaintrygowało. Odkryłem, że podoba mi się porządek i kontrola.

Czy teraz sądzi, że to był błąd? – Oczywiście. Nigdy nie powinno się narażać dzieci na takie niebezpieczeństwo. Jones regularnie odmawia, gdy nauczyciele proszą go o zgodę na powtórzenie projektu. – W sierpniu telefonowała do mnie brytyjska firma telewizyjna, która chciała zrobić z tego reality show. Odpowiedziałem: „Chyba robicie sobie żarty”.

Neel i Hancock pracują nad filmem dokumentalnym poświęconym eksperymentowi. Przeprowadzili wywiady z ponad 15 uczniami – około połową ówczesnej klasy Jonesa – jak również kilkoma osobami postronnymi. Nie zawsze łatwo było skłonić ludzi do mówienia, a ich wspomnienia często przeczyły sobie. Niektóre strony internetowe twierdzą wręcz, że całe wydarzenie zostało radykalnie wyolbrzymione. – Fala była jak państwo policyjne, z przywódcami, zwolennikami i ruchem oporu – mówi Hancock. Wtedy nie można było stwierdzić, co kto myśli. Część z nas traktowała swoją rolę bardzo poważnie. Inni zapewne postępowali tak samo, by nie mieć kłopotów. Być może nigdy nie dowiemy się, kto należał do jakiej kategorii. Oczywiście nie natknęliśmy się jeszcze na nikogo, kto przyznałby, że był jednym z agresywnych fanatyków. Ale żaden z tych szczegółów nie zmienia tego, co się stało. To było dla nas bardzo emocjonalne, przełomowe wydarzenie w naszym życiu.

Dla Jennifer Ulrich, grającej jedną z uczennic w filmie Gansela, którego akcja rozgrywa się we współczesnych Niemczech, praca nad filmem była bardzo pozytywnym doświadczeniem. – Wszyscy aż kipieliśmy energią, a w weekendy były imprezy – opowiada. – Każda młoda osoba dobrze czuje się w grupie, choć potem mieliśmy co do tego dziwne odczucia. Dennis był bardzo skupiony – nie lubi pytań na planie. Jeden z aktorów powiedział, że plan filmowy to jedyne miejsce na świecie, gdzie dyktatura się sprawdza.

Reżyser zdradza, że musiał zaostrzyć wymowę zakończenia filmu po tym, jak zauważył, że młoda widownia na testowych pokazach entuzjastycznie przyjęła obraz. – Uznali to za fajne i ironiczne. „Fala” pokazuje zabawę i tworzenie wspólnoty. Sądzę, że jest to nadal atrakcyjne. Wciąż silna jest tęsknota za wielką ideą, większą niż jednostka. Niekoniecznie musi być to faszyzm, może to być powiedzmy ekologia – wyjaśnia.

Paradoksalnie, niemieckojęzyczny film musi jeszcze znaleźć dystrybutora w USA, kraju, gdzie nigdy nie brakowało wielkich idei, zwłaszcza w latach wyborczych. – Ludzie chcą poświęcić się jakiejś sprawie – podkreśla Gansel. – A my chcemy pokazać, że to może mieć złe konsekwencje, dużo szybciej niż nam się wydaje.

źródło: the Daily Telegraf

Maria Awaria: trochę jestem ździrą... A to tylko słowa.

Kultura

Skąd się biorą celebryci? Znikąd, czyli z TV - Jana Klata, "Tygodnik Powszechny".Odmieniona, wyszczuplona Maria Peszek zwierza się w periodykach i w tv ze świeżo odkrytej seksualności. I ze...perturbacje i peregrynacje w realu i wirtualu

Rasizm i islam. Starcie w Kolonii

Kultura

Rzut oka na zapowiedź manifestacji ruchu „Pro-Koeln” (protest przeciwko budowie meczetu) - pozbawia wątpliwości. Choć Rzeczpospolita pisze o europejskim kongresie przeciwników islamizacji, po...perturbacje i peregrynacje w realu i wirtualu

Myszka Mickey musi umrzeć

Kultura

Myszka Mickey jest jednym z żołnierzy szatana - przestrzega wiernych saudyjski duchowny Muhammad Manujid.Ową duchową przestrogę, która pewnie nie zjedna islamowi sympatii wśród miłośników...perturbacje i peregrynacje w realu i wirtualu

Poniedziałek: orgia

Kultura

Nie ma tygodnia żeby któryś z polityków (przodują ci z prawicy) nie obruszał się w mediach, że padł "ofiarą brutalnego i niesłychanego ataku". Trochę to nudne i jałowe, no i zalatujące z daleka...perturbacje i peregrynacje w realu i wirtualu

Jak zabito Westerplatte

Kultura

Raczej nie powstanie ani genialny film, ani gniot, olany przez widzów, zniszczony przez krytyków. Lada dzień zaczniemy składać gratulacje obrońcom wysokiego tonu w sztuce, narodowej apologii,...perturbacje i peregrynacje w realu i wirtualu

Kanał XML