Ruch anarchistyczny
Moskwa: Protest przeciw przemocy policyjnej
Akai47, Sob, 2008-04-19 07:50 Świat | Protesty | Represje | Ruch anarchistyczny18 kwietnia odbył się drugi w ciągu 2 tygodni protest przeciw przemocy policyjnej. O proteście z 11 kwietnia pisaliśmy na CIA.
Demonstranci szli główną ulicą Moskwy. Ok. 200 osób brało udział w manifestacji, która była nielegalna. Podczas legalizowanej demonstracji 11 kwietnia, protestujący mieli dużo kłopotów z policją. Akcja odbyła się bez incydentów.
4 kwietnia ludzie zostali brutalnie pobici na jednej z moskiewskich komend policyjnych.
Wideo:
http://ru.indymedia.org/newswire/display/20367/index.php
Bezpośrednia walka z faszyzmem a wolność słowa
Vino, Śro, 2008-04-16 23:40 Kraj | Publicystyka | Rasizm/Nacjonalizm | Ruch anarchistycznyW ostatnią sobotę we Wrocławiu miał miejsce pochód zorganizowany z okazji rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego. Impreza pretenduje do bycia coroczną organizacyjną próbą sił, przemarszem pokazującym członków i sympatyków, ich liczebność oraz zaangażowanie. Oczywiście wiadomo, że upamiętnianie dat historycznych jest rzeczą drugoplanową, a głównie chodzi o polityczne stroszenie pawich piórek i popularyzację haseł związanych z określoną działalnością.
Całe nazewnictwo stosowane w publicystyce i informacjach, to oczywiście upraszczanie. „Faszystami” bądź „nazistami” określa się w tym przypadku narodowych radykałów – z jednej strony po to, by uprościć odbiór, stosując tego rodzaju skrót myślowy, z drugiej nie uważam, że politycznie narodowy radykalizm leży w jakiś innych rejonach niż faszyzm czy nazizm i nie będę się silił w tym momencie na dłuższą analizę porównawczą, gdyż w zasadzie jedyną istotną różnicą pomiędzy narodowym radykalizmem a innymi prądami skrajnego nacjonalizmu jest, jak to określił Jan Mosdorf fakt bycia „ruchem typowo polskim”.
Chorwacja: blok anarcho-syndykalistów na demonstracji pracowników
Yak, Śro, 2008-04-16 18:33 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyW sobotę 12 kwietnia w Zagrzebiu miała miejsce największa demonstracja robotnicza od 10 lat. Protest był zorganizowany przez pięć największych central związkowych i zgromadził według różnych szacunków od 35 do 50 tys. osób. Głównym powodem, dla którego zorganizowano demonstrację są rosnące ceny podstawowych artykułów żywnościowych, takich jak chleb, mleko, mąka, itp...
Sieć anarcho-syndykalistów w Chorwacji (MASA) postanowiła w lutym na swoim zjeździe założycielskim wziąć udział w demonstracji formując autonomiczny blok anarcho-syndykalistyczny. Aktywiści bloku propagowali alternatywne idee i krytykowali biurokrację związkową.
ZSP i IP: Czas na walkę o godne życie!
oski, Wto, 2008-04-15 21:15 Kraj | Blog | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny | UbóstwoDOŚĆ PODWYŻEK CEN! CZAS NA PODWYŻKI PŁAC!
Nieustannie słychać o podwyżkach cen żywności, gazu, czynszu. Nie wspominając o towarach luksusowych, jak alkohol czy papierosy. Najgorsze, że nie są to tylko pogłoski, kaczki dziennikarskie lub plotki, ale rzeczywistość, którą czujemy codziennie. Wzrosły koszty utrzymania,a nasze pensje okazały się mniejsze niż cztery, trzy, dwa miesiące temu. Zarabiamy faktycznie coraz mniej, dostając „na rękę” lub konto w banku tyle samo.
Co jakiś czas słyszymy o podwyżkach pensji tu czy tam. Często nie wyrównują one straty, którą ponosimy jako pracownicy, w wyniku wzrostu kosztów utrzymania.
Związek Syndykalistów Polski i Komisja Środowiskowa OZZ Inicjatywa Pracownicza Szczecin ogłasza alarm dla ludzi pracy! Dość podwyżek cen! Czas na realne podwyżki pensji! Podwyżki, które wynagrodzą wzrost kosztów utrzymania.
Płaca, jaką otrzymujemy za swoją pracę, ma w teorii umożliwiać reprodukcję nas jako pracowników. Jednak z dnia na dzień jest to coraz trudniejsze, więc dopóki pracodawcy istnieją i żerują na naszej pracy, postarajmy się wywalczyć choć możliwość przetrwania.
Poprzez strajk, sabotaż, akcje bezpośrednie pokażmy, że nie jesteśmy tylko dojnymi krowami, które można doić, o ile stoją na nogach. Póki stoimy na nogach, potrafimy domagać się swego. Organizując się, brońmy swojego prawa do godnego życia.
Pracowniku! Pracownico! Nie chodzi o to, byście na nas głosowali - z zasady nie startujemy w wyścigu do władzy - nie chodzi również, byście wpisywali się w nasze szeregi. Do niczego was nie namawiamy. Mówimy jedynie, że jeśli chcecie godnie żyć, jeżeli nie chcecie przeliczać każdego dnia na złotówki, to nie wierzcie politykom i bierzcie sprawy w swoje ręce. Poprzez oddolny nacisk pokażcie, że nie podoba się wam polityka państwa, ani złodziejstwo pracodawcy.
KOMISJA ŚRODOWISKOWA OZZ INICJATYWA PRACOWNICZA SZCZECIN
ZWIĄZEK SYNDYKALISTÓW POLSKI
List otwarty IP Bydgoszcz w sprawie Centrum Onkologii
oski, Wto, 2008-04-15 10:13 Kraj | Blog | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistycznyBydgoszcz, dnia 17.04.2008 r.
KŚ OZZ IP
w Bydgoszczy
Rada Społeczna
Centrum Onkologii
w Bydgoszczy
LIST OTWARTY
Jako Związek Zawodowy czujemy się zobowiązani do poinformowania Państwa o naszym stosunku do planu Reorganizacji Centrum Onkologii w latach 2008/2009, która polega na sprywatyzowaniu czterech działów, bez pracy których Szpital ten z pewnością nie byłby tak znakomitą komórką służby zdrowia. Patrząc na naszych kolegów z CO przypominamy sobie sprzeciwy członków naszego związku odnośnie innych ośrodków zdrowia objętych programem prywatyzacji. Efektem były grupowe zwolnienia. Nie możemy do tego dopuścić. Jesteśmy przekonani, że powodem próby prywatyzacji ponad 100 osobowej załogi jest odwetem za trwanie Związków Zawodowych w sporze zbiorowym z Dyrektorem Centrum senatorem Zbigniewem Pawłowiczem. Nie dopuszczalne jest, by prowadzenie sporu zbiorowego, chęć przedstawienia swoich racji, była powodem restrukturyzacji.
Mamy nadzieje, że nasze zdanie przeważy szale na korzyść wszystkich pracowników oraz na poszanowanie związków zawodowych Centrum. Informujemy także o naszej gotowości do wsparcia naszych kolegów z CO.
Przewodniczący KŚ OZZ IP
w Bydgoszczy
Pisemko ulotne dla studenta i studentki
oski, Nie, 2008-04-13 07:18 Ruch anarchistycznyPojawiło się nowe pisemko dla ludu studiującego. Na razie skromne, w pełni amatorskie. Zachęcamy do drukowania i rozpowszechniania w swoim środowisku, jak również do współtworzenia pisemka.
Całość to kartka A4 zadrukowana z obu stron. Malutkie ziarenko piasku w trybiki reprodukującej się machiny hierarchicznego społeczeństwa.
Pisemko można ściągnąć w pdf tutaj.
Moskwa: Akcja przeciw represji konczy się z represjami
Akai47, Sob, 2008-04-12 20:31 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyMoskiewscy anarchiści zorganizowali akcję przeciw przemocy policyjnej. Akcja była reakcją na incydent, który miał miejsce w Moskwie, kiedy policja torturowała zatrzymanych. Ponad 300 osób przyszło na akcję, ale ponieważ protest był zalegalizowany na 200 osób, policja policzyła uczestników akcji i tylko puściła 200 na pikietę! Kiedy anarchiści zaczęli skandować hasła, policja zaatakowała aktywistów, którzy trzymali transparent z napisem: STOP PRZEMOCY POLICYJNEJ! Policjanci użyli taserów.
Doszło do starć. 25 osób zostało zatrzymanych. Wszyscy zostali już wypuszczeni.
12 kwietnia: 90 rocznica bolszewickich represji wymierzonych w anarchistów
Akai47, Sob, 2008-04-12 20:17 Publicystyka | Ruch anarchistycznyDziś mija 90. rocznica rozpoczęcia przez bolszewików kampanii ostrych represji wobec anarchistów w Moskwie. Przeprowadzono naloty na 26 centrów anarchistycznych. Ponad 500 osób zostało aresztowanych, a kilkudziesięciu zginęło w czasie walki.
Bolszewicy chcieli zamknąć usta anarchistom krytykującym bolszewicką kontrrewolucję. W 1918 r. Lenin widocznie zaczął wątpić, że proletariat może dokonać rewolucji, a jedynie chciał utrwalić władzę partii, usprawiedliwiając to twierdzeniem, że jest to "władza rewolucyjna". Otwarcie pisał już o państwowym kapitalizmie oraz o „niemieckim modelu”. To był jawny flirt z socjaldemokracją. Już na wiosnę 1918 r. miała miejsce nacjonalizacja ziemi, rady pracownicze zostały podporządkowane dyktatowi autorytarnych partyjnych związków, a bolszewicy stali się zwolennikami państw narodowych i porzucili internacjonalizm. Powołane zostały do życia różne organy represji. Anarchiści uważali to za krok do tyłu.
Saloniki: Atak anarchistów na studencki lokal wyborczy
Vino, Czw, 2008-04-10 22:45 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyW środę 9 kwietnia grupa 20 zamaskowanych anarchistów w kaskach motocyklowych zaatakowała aulę na wydziale weterynarii (Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach) na krótko przed rozpoczynającymi się o godzinie 8:00 wyborami studenckimi. Spalono karty do głosowania, urny i spowodowano kilka niewielkich uszkodzeń auli. Wieczór wcześniej inna grupa zaatakowała spotkanie przedwyborcze – pozrywano wszystkie bannery i plakaty wyborcze.
W środę wieczorem na Ateńskich Indymediach pojawiło się poniższe oświadczenie i zdjęcia z akcji:
"Dziś o 8 rano na wydziale weterynarii Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach miała miejsce przeprowadzona prze 30 anarchistów akcja przeciwko wyborom studenckim. Gdy weszliśmy do budynku, skierowaliśmy się w stronę auli, gdzie maiły być przeprowadzane wybory – po wejściu podpaliliśmy urny zawierające już trochę materiału wyborczego.
W sobotę anarchosyndykaliści zaprotestują w Zagrzebiu
Yak, Pon, 2008-04-07 18:07 Świat | Protesty | Ruch anarchistycznyW sobotę 12 kwietnia w Zagrzebiu na Chorwacji odbędą się duże demonstracje pracownicze przeciw rosnącym cenom chleba, mleka, mąki i innych podstawowych artykułów żywnościowych. Podobnie jak w innych krajach, ceny rosną systematycznie od lat, podczas gdy realne pensje pozostają na tym samym poziomie, a czasem nawet zmniejszają się.
Chorwacka sieć anarchosyndykalistów (Mreža anarho-sindikalista/kinja – MASA) zamierza utworzyć czarno-czerwony blok pod hasłami solidarności pracowników, walki z kapitalizmem i neoliberalnym systemem, oraz hasłem „CENY PODNOSZĄ SIĘ, A MY WRAZ Z NIMI!
Spotkanie bloku anarcho-syndykalistycznego będzie miało miejsce o 10:30 na Zapadni Kolodvor (dworzec zachodni).
„Ulica…” pełna Afryki
oski, Pon, 2008-04-07 17:56 Kraj | Świat | Ruch anarchistycznyW marcowej, 99-ej już „Ulicy Wszystkich Świętych”, dwa teksty o Afryce – jeden dotyczy Czadu, drugi załagodzenia konfliktu w Kenii przez Kofi Annana. Autorem obu jest Radek Malinowski z Mombasy. O feminizacji niemieckiego neonazizmu pisze Remigiusz Kasprzycki, Agnieszka M. Wasieczko kończy opowieść o „Golemie” Poelziga i Wegenera, artykuł Kajetana Wojtysiaka, nauczyciela wielu lubelskich dziennikarzy, przywołuje konne „platzformy” z pocz. XX w., Andrzej Gwiazda przypomina o swych życiowych wyborach, a Michał Błaut wzywa do ratowania trójmiejskiego Parku Nadmorskiego. Bogumił Kowalski, podobnie jak Radek, w dwu odsłonach – najpierw wspomina Dariusza Wlaźlika, potem duma, czym jest słynne „Tanie Państwo”. Michał Gawroński z noworudzkiego Stowarzyszenia Obrony Proletariatu pyta, dlaczego po likwidacji Zagłębia Wałbrzyskiego nikt nie oddał górnikom pieniędzy, przymusowo ściąganych co miesiąc np. na „sprywatyzowane” potem ośrodki wypoczynkowe i przedszkola, a dr Ewald S. Pollok polemizuje z prof. W. Kuleszą z IPN-u. Do tego – stałe rubryki Mariana Karasia, Michała Graczyka i Andrzeja Kota oraz „Netówka” i sprawa Tybetu, widziana poprzez pryzmat… al Jazeery i Czechów.
Jednocześnie na stronie "Ulicy..." pojawił się PDF trzeciej polskiej książeczki Andrzeja Kota.
O POLICJI, czyli kije na pały
oski, Sob, 2008-04-05 14:27 Protesty | Publicystyka | Represje | Ruch anarchistycznyKlasyczna lewicowa definicja państwa określa go jako narzędzie represji w dłoniach klasy uprzywilejowanej. Przy pomocy policji, sądów, więzień, wojska utrzymuje „konsensus” burżuazyjny, rozbija ruchy protestu podważające fundamenty hierarchicznej struktury. Państwo jest ujmowane w tej tradycji jako bezpośrednio represyjne, zbrojne ramie panowania kapitału. Późniejsza „reforma” definicji, czy też jej dookreślenie, rozszerza ją o ideologiczne aparaty, które internalizują system w jednostkach. Nauczają odpowiednich zachowań i wartości, sposoby przemawiania i poruszania, maskując tym samym nagą represyjność państwa. Skolonizowawszy umysły klas podporządkowanych, państwo coraz rzadziej musi używać nagiej przemocy. Wystarczą oceny w szkole...
Chile: Zmarł anarchista pobity przez policję
Akai47, Pią, 2008-04-04 17:25 Świat | Represje | Ruch anarchistycznyAnarchista Mapuche Jhonny Cariqueo Yañez zmarł 31 marca na zawał serca. 29 marca Jhonny był na demonstracji w Santiago, która została zaatakowana przez policję. Jhonnego zatrzymano i pobito na 26 komendzie policji. Anarchista prosił o pomoc medyczną, ale był ignorowany przez długi czas.
Policjanci twierdzili, że nie mogą mu pomóc i powiedzieli, że nie ma samochodów by przewieźć go do szpitala. Jhonny miał bóle w sercu i w rękach, typowe dla ludzi, którzy doznają zawału. W pewnym momencie, kiedy funkcjonariusze zrozumieli sytuację, został przewieziony do szpitala. Jednak wkrótce przewieziono go z powrotem na komendę i znowu pobito. Został zwolniony 31 marca i wkrótce potem zmarł.
3 stycznia tego roku chilijska policja zastrzeliła innego anarchistę - Matiasa Catrileo Quezadaę. Morderstwo miało miejsce w wiosce Villarica podczas działań na rzecz autonomii Indian Mapuche. Policyjne kule dosięgnęły Matiasa, gdy wraz z innymi działaczami uciekał po próbie odzyskania ziemi Indian. Niedaleko budynku miejscowej szkoły upadł z przestrzelonym żołądkiem i zmarł na miejscu.
"Co wydarzyło się w Słupsku?" Raport Anarchistycznego Czarnego Krzyża - Poznań
Czytelnik CIA, Pią, 2008-04-04 14:06 Kraj | Represje | Ruch anarchistycznyZatrzymanie i oskarżenia wobec uczestników demonstracji przeciwko budowie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej,Słupsk 29-30 marca 2008 r.
Anarchistyczny Czarny Krzyż - Poznań
Demonstracja
29 marca w Słupsku zaplanowana została demonstracja przeciwko budowie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej (więcej o powodach zorganizowania protestu można dowiedzieć się ze stron: www.tarcza.org i www.m29.bzzz.net).
Kopenhaga: Blokada Urzędu Miasta odwołana, urzędnicy boją się kolejnych zamieszek
Czytelnik CIA, Pią, 2008-04-04 14:02 Świat | Ruch anarchistycznyOdwołano planowaną na 3 kwietnia blokadę urzędu miasta w Kopenhadze przez aktywistów domagających się od władz miejskich nowego budynku na skłot, mającego zastąpić zlikwidowany przez policję w marcu 2007 r. Ungdomshuset.
W obawie przed masowymi protestami urzędnicy miejscy poszli na ustępstwa i zaproponowali aktywistom nowy budynek. Obecnie trwają konsultacje społeczne z mieszkańcami okolicy w celu zbadania ich opinii nt. przeznaczenia tego obiektu. Aby uczcić ten pierwszy krok do sukcesu, zamiast blokady, zaplanowano na wczoraj pokojowe demo i street party (relacji z imprezy jeszcze brak).