Strajk

Kraków: Strajk okupacyjny w szpitalu im. dr Babińskiego

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

W Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie trwa strajk okupacyjny. Pracownicy placówki leczącej osoby chore psychicznie domagają się podwyżek pensji, których nie otrzymali od ponad 4 lat.

Trwający od poniedziałku strajk okupacyjny to kolejna forma protestu. Od lipca 2011 w szpitalu trwają dwa spory zbiorowe. W ubiegłym tygodniu najpierw oflagowano budynki, a następnie zorganizowano godzinną pikietę. W referendum ponad 65 proc. załogi opowiedziało się za przeprowadzeniem strajku. Bierze w nim udział około 600 z 1000 zatrudnionych osób. Pracownicy zostali zmuszeni do zaostrzenia protestu ponieważ wszystkie dotychczasowe spotkania oraz pisma kierowane do dyrekcji szpitala nie przyniosły rezultatu.

Nowy "Kurier Syndykalistyczny"

Kraj | Świat | Pliki PDF | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Ukazał się długo wyczekiwany, czwarty numer pisma "Kurier Syndykalistyczny", redagowany przez członków brytyjskiego IWW. Jest to darmowe pismo tworzone przez pracowników dla pracowników, mające na celu wspieranie ruchu syndykalistycznego, idei samoorganizacji i pomocy wzajemnej. Pismo skierowane jest głównie do polskojęzycznych pracowników w Wielkiej Brytanii.

W środku:
- Bez kompromisów! Oddolny komitet elektryków "SPARKS"
- Nie łamistrajkom!
- Pracownicy Pizza Hut
- June Hautot - bohaterka numeru
- Bojkotujmy Workfare
- Twój szef nie chce abyś o tym wiedział
- Strajk generalny 1926

Kazachstan: Górnicy strajkują pod ziemią w kopalni miedzi

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Około 300 górników strajkuje pod ziemią niedaleko miejscowości Satpajew w centralnym Kazachstanie, domagając się wyższych płac od swojego pracodawcy, spółki Kazkhmys. Spółka jest jedenastym pod względem wielkości producentem miedzi na świecie. Władze, mając świeżo w pamięci gwałtowne zamieszki w których uczestniczyli strajkujący pracownicy przemysłu rafineryjnego, wysłały swoich negocjatorów, by uspokoić nastroje.

Pracownikom obiecano, że nie spotkają ich represje, jeśli zasiądą do stołu negocjacyjnego, a prezes spółki Kazakhmys poprosił władze, by potraktowała strajk, jak „zwykły spór pracowniczy”. Jednak górnicy nie wyszli na powierzchnię. Właściciel kopalni wzmocnił ochronę wokół składów z materiałami wybuchowymi. (Reuters)

Kanada: Studenci strajkują przeciwko podwyżkom czesnego

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Strajk

Trwają strajki studentów przeciwko podwyżce czesnego w Kanadzie. Protestują studenci zamieszkujący Quebek oraz większe miasta w południowo-wschodniej części Kanady.

Do tej pory koszty edukacji w stanie Quebec były najniższe w całej Ameryce Północnej. Podwyżki czesnego w ciągu najbliższych pięciu lat mają sięgnąć 75%. Oprócz studentów protestują też uczniowie szkół średnich.

Studenci okupują banki oraz blokują drogi. Korporacyjna prasa stara się ich oczernić w oczach społeczeństwa żeby nie okazywało z nimi solidarności. Władza wyszukuje różne kruczki prawne na mocy, których delegalizuje pikiety i zgromadzenia. Na ulice Montrealu wyszło nawet 200 000 osób.

Jeden ze studentów stracił wzrok na skutek ataku policji z użyciem granatu hukowego.

USA: Pierwszomajowy strajk pracowników Caterpillar

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Operatorzy maszyn w fabryce Caterpillar w Joliet w stanie Illinois opuścili swoje stanowiska pracy 1 maja rano, odrzucając sześcioletnią umowę, którą starała się im narzucić dyrekcja. Caterpillar zapowiedziało, że w obliczu strajku zamierza wysłać do pracy managerów oraz emerytów.

Strajkujący pracownicy demonstrowali w nocy na zewnątrz fabryki. Nowa umowa miała wprowadzić zasadę zamrożenia pensji, zlikwidować fundusz emerytalny i premie dla wieloletnich pracowników. Sprawa dotyczy 780 pracowników, którzy wytwarzają części hydrauliczne do maszyn Caterpillar. Pracownicy podzieleni są na dwie „kategorie”, około 300 z nich zarabia 13 dolarów za godzinę, reszta 28 dolarów za godzinę.

Konin: Zwolnienia w szpitalu wojewódzkim

Kraj | Prawa pracownika | Strajk | Zwolnienia

29 osób - pielęgniarek i pracowników pionu administracyjno-gospodarczego - zwolni 1 maja Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie. Od 20 lutego do 26 marca pracownicy konińskiego szpitala strajkowali w sprawie podwyżek wynagrodzeń. W zawartym porozumieniu uzgodnili z dyrekcją podwyższenie płacy zasadniczej o 200 zł brutto od 1 kwietnia i wypłatę ewentualnej jednorazowej premii w wysokości 400 zł brutto przed świętami Bożego Narodzenia.

Dyrekcja twierdzi jednak że "nie ma to żadnego związku ze strajkiem" i że "zwolnienia odbędą się z przyczyn nie dotyczących pracowników". Ten wybieg ma na celu obejście przepisów uniemożliwiających karanie pracowników za legalny strajk.

- Jesteśmy zaskoczeni informacją o zwolnieniach i kategorycznie domagamy się ich wstrzymania. Zarzucamy dyrekcji łamanie porozumień zawartych 26 marca, kiedy zakończyliśmy protest. Uzgodniono wtedy, że strony będą współpracować w sprawie opracowania i wdrożenia programu naprawczego - powiedziała szefowa szpitalnego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Marzena Kamińska. (PAP)

Słowenia: Strajk generalny w sektorze publicznym

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Dziś rano rozpoczął się strajk skierowany przeciwko rządowemu projektowi oszczędnościowemu. Strajkuje cały sektor publiczny łącznie z policją. Strajk spowodował m.in. trudności w ruchu na granicy państwa. Tylko strażacy i inne służby, których zadaniem jest ochrona ludzkiego życia pracują.

Strajk jest reakcją na brak ustępstw ze strony rządu. Minister do spraw opieki społecznej zapowiedział chęć porozumienia ze związkami zawodowymi. Rząd nie zamierza jednak zaprzestać cięć. Według planów rządu projekt ma być wdrażany w życie w czerwcu. Biurokraci związkowi zapowiadają, że nie będą szli na kompromisy.

Wielka Brytania: Strajk pracowników biurowych Balfour Beatty

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Pracownicy zatrudnieni przez państwowy Wydział Pracy i Emerytur przeprowadzili wczoraj dwugodzinny strajk ostrzegawczy z powodu zwolnień ogłoszonych przez podwykonawcę. Pracę przerwali pracownicy call center, pośredniaków i biur w Glasgow, Watford, Cardiff, Washington, Fylde i Londynie. Z pracy ma zostać zwolnionych 300 pracowników zatrudnionych przez agencję Balfour Beatty, z najniższymi dozwolonymi przez prawo odprawami. W sumie, dla Wydziału Pracy i Emerytur pracuje 700 pracowników agencji Balfour Beatty, na stanowiskach takich jak posłańcy, wprowadzający dane i personel call center.

Pracownicy Balfour Beatty wykonyją tą samą pracę co pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez Wydział, ale zarabiają o wiele gorzej. Pracownicy uznali za wyjątkowo skandaliczne, że cięcia w zatrudnieniu dokonywane są w pośredniakach, w sytuacji gdy tak wielu ludzi szuka pracy. Elektrycy zatrudnieni przez Balfour Beatty odnieśli w lutym tego roku zwycięstwo przeciw agencji Balfour Beatty. Pisaliśmy o tym tutaj.

Hiszpania: Piloci strajkują przeciw utworzeniu Iberia Express

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Piloci linii lotniczych Iberia strajkowali w poniedziałek. Z tego powodu odwołano 150 lotów. Dzisiejszy protest był pierwszym z zapowiadanej serii trzydziestu jednodniowych strajków. Piloci domagają się porzucenia planów uruchomienia taniej linii lotniczej Iberia Express. Zarząd linii Iberia usiłował jak na razie bezskutecznie uzyskać nakaz sądowy, by zapobiec strajkom. Strajk powoduje około 3 miliony euro strat dziennie.

Związek zawodowy pilotów (SEPLA) częściowo poszedł na współpracę z kierownictwem, zgadzając się na obniżenie pensji nowo zatrudnianych pilotów, co pozwoliłoby na oszczędności trzykrotnie większe niż planowane oszczędności związane z wprowadzeniem Iberii Express. Te kompromisy jednak nie zadowoliły zarządu. Zdaniem SEPLA, w wyniku utworzenia Iberia Express i przeniesienia tam kilkunastu samolotów, pracę straci około 8 tys. osób.

Belgia: Strajk pracowników transportu

Świat | Strajk

Pracownicy komunikacji miejskiej w Brukseli w sobotę wieczorem ogłosili trzydniowy strajk, po tym jak ich kolega z pracy został tego dnia śmiertelnie pobity podczas pełnienia obowiązków. Stolica Belgii przeżywa komunikacyjny paraliż. Pracownicy domagają się zwiększenia środków bezpieczeństwa.

Napadnięty pracownik - 56-letni mężczyzna albańskiego pochodzenia, który pracował w zakładzie komunikacji miejskiej STIB od 29 lat - zmarł po południu na skutek poważnych urazów głowy. (PAP)

Nowy Jork: Strajk biletowy w metrze

Świat | Strajk

W dniu 29 marca, dziesiątki tysięcy nowojorczyków podróżowało metrem za darmo. Był to wynik strajku biletowego zorganizowanego przez Occupy Wall Street oraz szeregowych pracowników transportu. Strajk biletowy jest jedną z najbardziej skutecznych postaci strajku, który dodatkowo nie powoduje konfliktu z pasażerami (jak w przypadku odmowy wyjazdu na trasę), a wręcz przeciwnie powoduje nawiązanie solidarności między pasażerami, a pracownikami transportu. Taki strajk uderza w szefów tam, gdzie to jest najbardziej dokliwe – czyli po kieszeni.

W ramach protestu, działacze Occupy Wall Street wraz z pracownikami transportu otworzyli ponad 20 stacji metra w całym mieście. Bramki zostały tak zablokowane, że pasażerownie mieli swobodny dostęp do stacji metra. Protest był wymierzony zarówno przeciw rosnącym cenom biletów, jak i coraz gorszej jakości systemu transportu miejskiego, który jest wciąż ograniczany. Pracownicy z kolei protestowali przeciwko zbyt niskiemu poziomowi zatrudnienia i masowym zwolnieniom, oraz cięciom świadczeń socjalnych w pracy.

Za: http://libcom.org/news/successful-fare-strike-new-york-subways-29032012

Chorzów: Dziki strajk hutników. Będzie pacyfikacja?

Kraj | Prawa pracownika | Strajk | Zwolnienia

Aktualizacja, 10 kwietnia: Pracownicy walcowni Huty Batory w Chorzowie nie zostali dziś wpuszczeni do pracy. Ponad sto osób zebrało się pod budynkiem dyrekcji Huty Batory. Hutnicy liczą na rozpoczęcie rozmów z zarządem spółki. Działa za to rurownia, gdzie pracę rozpoczęło 50 osób. Protestujący hutnicy zapowiadają, że będą bronić swoich miejsc pracy. Nie wykluczają rozbicia miasteczka namiotowego pod budynkiem dyrekcji. - Ludzie są zdesperowani. Nie mamy nic do stracenia. Musimy ratować zakład. Hutnicy będą się starali zalegalizować rozpoczęty w ubiegłym tygodniu nielegalny strajk. (chorzowianin.pl)

Aktualizacja, 6 kwietnia: Prezes Huty, Józef Spik ogłosił, że stalownia zostanie zlikwidowana a pracujący w niej ludzie stracą pracę! Dyscyplinarne zwolnienia z pracy ma otrzymać 110 osób z 250 prowadzących strajk. Informacje potwierdziła nam Ewa Bałdyga, doradca zarządu spółki Alchemia S.A. do której należy chorzowska huta. Prezes huty huty zgłosił do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez strajkujących hutników.

Rosja: Pracownicy w Kałudze wygrywają strajk

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Pracownicy zakładów motoryzacyjnych Kaluga Benteler w Kałudze na południowy zachód od Moskwy wygrali swój strajk o wyższe pensje, porozumienia zbiorowe i uznanie związku zawodowego. Zakład produkuje części zamienne dla Volkswagena.

Dotychczasowe pensje wynosiły 18 tys. rubli (600 USD) miesięcznie i były niższe niż średnie pensje w regionie. W wyniku strajku, zarząd zgodził się na podwyższenie pensji i podpisanie porozumienia już w tym tygodniu.

Wpierw firma probowała wykorzystać łamistrajków, by zniszczyć protest, m.in. zatrudniając studentów, personel biurowy, robotników budowlanych oraz pracowników fabryki Volkswagena. Jednak strajkujący uniemożliwili łamistrajkom wejście na teren fabryki, oraz zablokowali wywóz wyprodukowanych części.

Za: http://libcom.org/news/successful-autoworker-strike-russia-03042012

Trwa strajk generalny w Hiszpanii

Świat | Protesty | Represje | Strajk

Demonstracja solidarnościowa ze strajkiem w Hiszpanii odbędzie się dziś w Warszawie o godz. 18:00. Nowy Świat 69 (pod Kopernikiem).

Aktualizacja 21:00: Cały dzień trwają akcje i pikiety. Blokowano drogi. W Leganes (Madryt) policja zaatakowała strajkujących. Wsród zatrzymanych był prawnik CNT, który obserwował akcję policyjną. Jutro ma być akcja solidarnościowa ze zatrzymanymi.

W Warszawie odbył się protest solidarnościowy. Podobne akcje miały miejsce w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

Od wczoraj trwa strajk generalny w Hiszpanii. W strajku biorą udział anarchosyndykaliści, organizujący akcje oddzielnie od systemowych związków zawodowych.

Nasi koledzy z CNT relacjonowali wieczorem w dniu 28.03, że już demonstrują w różnych miastach i demonstracje trwały bez przerwy przez całą noc. (Fotografia powyżej została zrobiona o godz. 01:00, kolejna o godz. 04:00 nad ranem w jednej z dzielnic Madrytu.) Koledzy tłumaczyli, że będą protestować w różnych miastach przed miejscami pracy gdzie trwają spory pracownicze. Więc już zaczęli odwiedzać wszystkie te miejsca po kolei.

O godz. 12:30 w Madrycie policja zaczęła atakować protestujacych. Ok. godz. 7:00 w Madrycie, grupa aktywistów z CNT dotarła do stacji telewizji Riva, gdzie działa ten związek i trwa konflikt z pracodawcą. Interweniowała Guardia Civil. Już w wielu miastach aktywiści, którzy postanowili zrobić coś więcej, niż tylko maszerować od punktu A do punktu B, są kontrolowani przez policję. Dostaliśmy SMS od jednej koleżanki w Madrycie, że znajduje się zamknięta w kordonie, a policja nie wypuszcza ludzi.

O godz. 7:00 już inna grupa w Madrycie poszła do firmy Indra, która jest firmą zlecającą pracę m.in. Bibliotece Narodowej, gdzie trwa konflikt. Niedługo potem grupa udała się do Biblioteki Narodowej. O godz. 8:00, policja przybyła do biblioteki.

O godz. 10:30 protestujący doszli do Uniwersytetu w Madrycie, gdzie także trwa konflikt pracowniczy. Natomiast o 10:45, inny związek CNT poszedł pod siedzibę Roche, aby okazać solidarność z aktywistą ZSP zwolnionym przez Roche Polska.

Warszawa: Dyscyplinarka dla mechaników LOTu za strajk

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Działający w LOT AMS mechanicy zostaną zwolnieni dyscyplinarnie z pracy za to, że podjęli strajk – stwierdza "Gazeta Polska Codziennie". Zarząd LOT AMS w piśmie skierowanym do Związku Zawodowego Naziemnego Personelu Lotniczego (ZZNPL) chce zgody na zwolnienie dyscyplinarne z pracy strajkujących od niedzieli mechaników, w tym także... władz związku. Według spółki związkowcy muszą stracić pracę, bo strajk jest nielegalny.

Jak podkreśla "GPC", choć taka prośba o zgodę na zwolnienie wygląda kuriozalnie, jest wymagana przez prawo. Bowiem pracodawca musi zasięgnąć opinii związku w takiej sprawie.

Kanał XML