Strajk
Izrael: Pół miliona pracowników uczestniczy w strajku generalnym
Vegan, Śro, 2012-02-08 16:42 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkStrajk generalny sparaliżował kraj od dzisiejszej środy rana. Wezwanie do strajku zostało ogłoszone przez związki zawodowe jako protest przeciw zatrudnianiu na wielka skale tymczasowych pracowników w sektorach publicznym oraz prywatnym. O godz. 6 rano oba sektory zaczęły strajk. Strajk odbywa się w szpitalach, urzędach miejskich, instytucjach dostawców elektryczności, bankach, kolei, portach, giełdzie papierów wartościowych oraz instytucje związane z edukacja. Pół miliona pracowników uczestniczy w strajku generalnym.
Główny izraelski związek zawodowy ogłosił strajk generalny po tym jak rozmowy z rządem zakończyły się fiaskiem by stworzyć porozumienie dotyczącego statusu pracowników zatrudnionych na kontrakty. Federacja pracownicza Histadrut, organizacja zrzeszająca setki tysięcy pracowników sektora publicznego, powiedziała, ze strajk generalny sprawi, ze dzienne straty ekonomiczne sięgną 500 mln $, także w wliczając w to pociągi, Izraelski Bank i biura rządowe.
Wspieraj strajkujących w Eulen/ABB!
Yak, Czw, 2012-01-26 21:42 Świat | Blog | StrajkOto teledysk o strajkujących pracownikach tymczasowych agencji Eulen z fabryki ABB w Kordobie. W ich obronie odbyły się w Warszawie trzy pikiety.
https://cia.media.pl/warszawa_pikieta_solidarnosciowa_ze_strajkujacymi_pr...
https://cia.media.pl/warszawa_protest_pod_agencja_pracy_tymczasowej_adecc...
https://cia.media.pl/pikieta_pod_agencja_pracy_lamistrajkow_adecco
Olsztyn: Pielęgniarki zapowiadają strajk w sprawie podwyżek wynagrodzeń
Yak, Nie, 2012-01-22 20:30 Kraj | Prawa pracownika | Strajk— Niczego nie mogę wykluczyć, nawet odejścia od łóżek pacjentów — ostrzega szefowa związku zawodowego pielęgniarek ze szpitala wojewódzkiego w Olsztynie. Protest ma się zacząć, jeżeli pielęgniarki nie dostaną podwyżki.
— Zaczęliśmy rozmowy od tysiąca złotych, ale to była kwota wyjściowa. Teraz chcemy podwyżek o co najmniej 16 procent — mówi Elżbieta Butkiewicz, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie. Ta zmiana to efekt spotkania z Michałem Danowskim, dyrektorem ds. finansowych szpitala.
— 16 stycznia powiedział nam, że w 2011 nasze wynagrodzenia wzrosły o 16 procent. To nieprawda! Ciekawa jestem, kto zobaczył te pieniądze, bo na pewno nie 380 pielęgniarek zatrudnionych na umowę o pracę. A to one są przy pacjencie i ciężko harują — mówi Elżbieta Butkiewicz.
Nigeria: Strajkujący wywalczyli częściowe przywrócenie dopłat do paliwa
Yak, Czw, 2012-01-19 02:42 Świat | Protesty | StrajkPo pełnym wydarzeń tygodniu, związki zawodowe w Nigerii postanowiły zawiesić swój strajk generalny. Rząd został zmuszony do częściowych ustępstw i przywrócił 60% dopłaty do ceny paliwa, które zostały zniesione na początku roku.
W zeszły piątek pracownicy sektora naftowego zagrozili przyłączeniem się do strajku generalnego, jeśli dopłaty nie zostaną przywrócone do poniedziałku. Ponieważ wydobycie ropy naftowej stanowi 40% PKB Nigerii, rząd musiał ustąpić. W trakcie strajku policja strzelała z ostrej amunicji do protestujących. (libcom)
Nigeria: Strajk przeciw podwyżkom - policja strzela do tłumu
Yak, Pon, 2012-01-09 17:47 Świat | Protesty | StrajkPodczas strajku generalnego przeciwko zniesieniu rządowych subwencji na paliwa nigeryjska policja zastrzeliła dzisiaj w Lagos mężczyznę i raniła trzy osoby. Agencja AP pisze, że w protestach w Lagos - największym mieście Nigerii - uczestniczy ok. 10 tys. ludzi. Protestujący podpalają opony. Niektórzy niosą transparenty, przedstawiające prezydenta Goodlucka Jonathana z diabelskimi różkami i wielkimi kłami, który tankuje paliwo na stacji benzynowej.
W dzielnicy Ogba w centrum Lagos policja otworzyła ogień do tłumu, by rozpędzić demonstrantów - poinformowali mieszkańcy. W Kano na północy 18 osób odniosło obrażenia, gdy siły policja użyła gazu łzawiącego i strzelała do tłumu.
Zniesienie subwencji spowodowało gwałtowną zwyżkę cen paliwa i pociągnęło za sobą wzrost kosztów transportu i żywności. W 160-milionowej Nigerii, gdzie większość ludzi żyje za 2 dol. dziennie, cena benzyny wzrosła z równowartości 45 centów (USD) za litr do 94 centów (USD) za litr.
Hiszpania: ABB próbuje złamać strajk
Akai47, Pią, 2012-01-06 18:21 Świat | Prawa pracownika | StrajkAgencja pracy tymczasowej EULEN zwoniła większość działaczy komitetu strajkowego, próbując doprowadzić do zdławienia strajku. Od 28 listopada trwa strajk w fabryce ABB w Kordobie w Hiszpanii. Pracownicy agencji EULEN, którzy są uzwiązkowieni, zostaną zastąpieni nowymi pracownikami, wynajętymi w agencji ADECCO. Pomimo tych represji, strajk trwa nadal i w dniu 5 stycznia, Komitet strajkowy napisał:
ABB utrudnia dostęp członków komitetu straklowego do swoich obiektów, twierdząc, że umowa z EULEN została rozwiązana i że teraz firma korzysta z usług agencji ADECCO - EUROCEN, która dostarcza łamistrajków. Ze swojej strony, EULEN zwolnił 9 członków komitetu strajkowego z dniem 31 grudnia, co stanowi próbę złamania strajku i jawne działanie zmierzające do represji związków zawodowych. Reszta pracowników stała się zakładnikami gry interesów pomiędzy firmami ABB, EULEN i ADECCO, które starają się podzielić pracowników i zwiększyć ich brak pewności co do dalszych możliwości pracy.
Komitet strajkowy zamierza podać ADECCO do sądu za złamanie prawa do strajku. Akcja strajkowa oraz akcje solidarnościowe w wielu miastach Hiszpanii trwają nadal.
Belgijscy pracownicy potrafią się zorganizować
Czytelnik CIA, Czw, 2011-12-22 20:06 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkStrajk generalny sektora publicznego sparaliżował Belgię. Na ulice nie wyjechały autobusy ani tramwaje, w całym kraju stanęła kolej, a strażnicy więzienni nie przyszli do pracy. Strajk jest odpowiedzią na reformę emerytur ogłoszoną przez nowy rząd.
Do zapowiadanego od poniedziałku przez trzy główne związki zawodowe 24-godzinnego strajku przyłączyli się głównie pracownicy transportu publicznego: we francuskojęzycznej Walonii, zdominowanej przez socjalistów, na ulice miast nie wyjechał żaden tramwaj ani autobus; w bardziej liberalnej Flandrii autobusy pojawiają się sporadycznie. Nie działa brukselskie metro, nie jeżdżą autobusy podmiejskie, a firmy taksówkowe od środy nie przyjmują zleceń.
Warszawa: Pikieta solidarnościowa ze strajkującymi pracownikami Eulen/ABB w Hiszpanii
Yak, Pią, 2011-12-16 22:57 Kraj | Prawa pracownika | Protesty | StrajkZwiązek Syndykalistów Polski wziął udział w Międzynarodowym Dniu Akcji poparcia dla strajkujących pracowników EULEN-ABB. Pracownicy EULEN w fabryce ABB w Kordobie w Hiszpanii rozpoczęli bezterminowy strajk w dniu 28 listopada. Od tego czasu, strajkujący koczują dzień i noc przed firmą. Strajk został zwołany przez związki CNT i CGT w firmie w odpowiedzi na nielegalne przeniesienie pracowników z EULEN, zakontraktowanych do pracy w ABB. EULEN świadczy usługi takie jak sprzątanie i konserwacja innym firmom i administracji publicznej.
ABB ogłosiła, że od 1 stycznia, nie odnowi kontraktu z EULEN i zamiast tego będzie korzystać z usług EUROCEN, firmy będącej częścią międzynarodowej sieci ADECCO. Prawdopodobnie, nowa spółka zostanie wykorzystana do pozbycia się wszystkich strajkujących pracowników.
Członkowie ZSP pikietowali dziś pod polską siedzibą międzynarodowej korporacji na warszawskim Wawrze i złożyli pisemny protest w sekretariacie firmy. Rozdano ulotki i przez megafon opowiedziano o sytuacji pracowników firmy podwykonawczej. Pikieta zwróciła uwagę zarówno pracowników ABB, jak i przechodniów. W dniu 15 grudnia w Kordobie odbyła się demonstracja, w której wzięło udział prawie 500 osób solidaryzujących się ze strajkiem. Treść rozdawanej ulotki dostępna jest tu.
Kazachstan: Policja strzela do protestujących. 150 zabitych, setki rannych
Jaromir, Pią, 2011-12-16 19:03 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Represje | StrajkW dniu 16 grudnia, w kazachskie święto niepodległości, przeszło 3 tys. osób zgromadziło się w pokojowym proteście w Zhanaozen, solidaryzując się w ten sposób ze strajkującym od maja pracownikami przemysłu rafineryjnego. Policja i wspierające ją jednostki specjalne zaatakowały bez powodu i ostrzeżenia pokojowy protest i otworzyły ogień w kierunku demonstrantów i ich rodzin. Na godzinę 10:00 czasu Europejskiego bilans ofiar wynosił 150 osób zabitych i co najmniej 500 rannych.
Aktualizacja [19 grudnia]: W Aktau ludzie w ramach samoorganizacji powołali grupy, pomagające rodzinom odnajdywać swoich bliskich, z którymi stracili kontakt podczas ostatnich kilku dni zamieszek. Deklaracja i apel wystosowany rzekomo przez przedstawicieli górników i hutników, jak się okazało, były sfałszowane i zdecydowana większość robotników potępia treść oświadczenia jak i apelu, wzywającego do opuszczenia ulic i załatwienia spraw pokojowo. Ankieta przeprowadzona wśród zbuntowanych pracowników w Zhanaozen dowodzi, że oświadczenie (które nota bene szeroko rozpowszechniono w mediach i potraktowano jako oficjalne stanowisko zbuntowanych robotników) nie znajduje poparcia w oczach protestujących i nie zgadzają się oni z jego treścią, całość postrzegając jako prowokację i próbę stłumienia niezadowolenia.
W Aktau protesty nie słabną. Mimo, że na ulicach stale przybywa policji i wojska a nad miastem krążą liczne wojskowe śmigłowce, protestujących nie ubywa, a nawet w dalszym ciągu przybywają kolejni z okolicznych osad i wiosek. Napięcie i nerwowa sytuacja nie ustają w Zhanaozen. W nocy na ulicach nadal słychać strzały z broni palnej. Wszystkie sklepy w mieście są pozamykane, nie funkcjonuje większość firm i przedsiębiorstw. Pod koniec dnia szef policji- Kalmuhambet Kasymov, wydał rozkaz, by policjanci strzelali do zgromadzonych na ulicach ludzi, jeśli ci nie zdecydują się rozejść na żądania służb mundurowych.
Stan Wojenny, W-wa: obrazki na trasie "marszu niepodległości i solidarności"
bb, Śro, 2011-12-14 12:14 Prawa pracownika | Publicystyka | Ruch anarchistyczny | StrajkW 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, uczestnicy marszu niepodległości w Warszawie natknęli się na swej trasie na podświetlane, krytyczne anty-reklamy rozstawione w różnych częściach miasta. Cała treść i obrazki poniżej
Do legalizacji „Solidarności” w 1989 dochodziliśmy z wielkim trudem. Z czego wynikały główne obawy i opory? Chociaż mijały lata, to na wszystkich szczeblach władzy pozostawałstrach po minionej sytuacji. Obawiano się najbardziej obecności „Solidarności” w zakładach pracy. Istniało przekonanie, iż jej działalność ożywi tak charakterystyczne w 1981 roku anarchosyndykalistyczne tendencje. Czy można było wtedy przewidywać, że przyjdzie kapitalizm, że zredukuje i spacyfikuje robotników, że bicz bezrobocia utrzyma w ryzach roszczenia, strajki i protesty?
gen. Wojciech Jaruzelski
"Refleksje rocznicowe"
Gdybym nawet nie był pełnomocnikiem Moskwy, a musiał tutaj rządzić, to bym z „Solidarnością” jakoś się rozprawił, bo razem z nią rządzić by się nie dało. Zapewniam Cię, gdyby „Solidarność” 1989 roku miała siłę z 1981 roku, to naszego systemu w Polsce by się nie zbudowało. „Solidarność" była niczym innym, jak zinstytucjonalizowanym w związek zawodowy groźnym buntem społecznym, który rządził się sam, bez liderów.
Jarosław Kaczyński
"My" (1994), "Czas na zmiany" (1993)
„Solidarność” wbrew ostrzeżeniom Kościoła eskalowała konflikt z władzą. Odmówiła porozumienia z Partią, mimo że Wałęsa 4 listopada 1981 roku zgodził się na nie razem z Księdzem Prymasem. Ruch zdyskwalifikował wtedy Wałęsę, wymówił mu służbę. Do czasu stanu wojennego „Solidarności” nie dało się kontrolować.
Arcybiskup Dąbrowski
„Rozmowy watykańskie" (PAX., 2001)
Stan wojenny stłumił potężną falę aktywności społecznej i zniszczył powstałą bezpośrednią demokrację. Wybory czerwcowe 1989 r. nie były świętem demokracji – były jej złudzeniem. Wybory raz na ponad tysiąc dni, zamiast stałego wpływu na swoje życie – to nie demokracja, to dyktatura iluzji. Dziś nasze codzienne wybory zredukowano najwyżej do oferty kredytu na mieszkanie, względnie – marki piwa, którym zapijamy nędzę życia na kredyt.
Wprowadzając stan wojenny, niszcząc pierwszą „Solidarność”, Jaruzelski utorował drogę Balcerowiczowi. Nowe władze uważały silne samorządy pracownicze za główne zagrożenie dla systemu. Gdyby dawna „Solidarność” istniała w 1989 r., nie pozwoliłaby na dzisiejszy kapitalizm.
Władza nie widzi w nas ludzi, a „zasoby ludzkie” - jesteśmy dla niej warci nie więcej niż towar. Zanim system wyrzuci nas na śmietnik, musimy znów wziąć życie w swoje ręce.
Przesłanie prawdziwej Solidarności brzmi: Przestań ufać partiom, wymów służbę, przejmij inicjatywę, organizuj się!
Spółka Akcyjna, Warszawa 13.12.2011
www.balcerowicz.com
Wielka Brytania: Dzikie strajki elektryków
robotnik miesiąca, Pią, 2011-12-09 00:01 Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk | ZwolnieniaW środę 7 grudnia, o godzinie 5.30 rano rozpoczął się dziki strajk elektryków budowlanych. Od pewnego czasu zauważyć można radykalne działania pracowników sektora budowlanego (głównie elektryków). Jest to miłym zaskoczeniem, gdyż sektor budowlany w Wielkiej Brytanii nie mógł pochwalić się ani silnymi związkami zawodowymi (sprzedajny UCATT, bierny UNITE), ani aktywnymi na polu walki pracowniczej grupami.
Sytuacja zaczęła sie zmieniać, kiedy na jaw wyszedł skandal związany z czarnymi listami robotników budowlanych (więcej: Kurier Syndykalistyczny nr 1). Wtedy to, zaczęły się pikiety i organizowanie oddolnych grup i inicjatyw bez udziału liderów związkowych. W ciągu ostatnich 3 miesięcy, z inicjatywy elektryków budowlanych zawiązał się Oddolny Komitet Elektryków („Sparks” – Rank & File Committee), w którym działają pracownicy niezrzeszeni, członkowie związków i osoby wspierające.
Czechy: Dziki strajk pilotów linii lotniczych CSA
Yak, Pon, 2011-12-05 23:21 Świat | Protesty | Strajk | TransportCzeskie narodowe linie lotnicze CSA podały w poniedziałek, że zwolnią około 100 pilotów, którzy w ubiegłym tygodniu wzięli udział w nielegalnym strajku. Protestujących mają zastąpić dawni pracownicy przedsiębiorstwa. CSA zatrudnia obecnie 300 pilotów. Firma przekazała przedstawicielom związków zawodowych informację o zmniejszeniu liczby pilotów o jedną trzecią.
Związkowcy twierdzą, że zwolnienia to efekt złej pracy zarządu linii lotniczych. "Management próbuje obrócić się przeciw pilotom. A nam chodzi o to, aby flagowy przewoźnik, który działa tu już od 88 lat, dalej funkcjonował. W tej chwili management zdecydował się uciąć mu nogę" - powiedział szef związku zawodowego czeskich pilotów samolotów pasażerskich Filip Gaspar.
Radom: Pracownicy opuścili stanowiska w Fabryce Łączników
Yak, Pią, 2011-12-02 15:20 Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk1 grudnia w Fabryce Łączników w Radomiu rozpoczął się spontaniczny protest pracowników zakładu. Pracownicy opuścili swoje stanowiska, domagając się rozmów z przedstawicielami właściciela. Powodem podjęcia takich działań był fakt, że pracownicy umysłowi i fizyczni nie otrzymali pensji za listopad; nie wypłacono im także pieniędzy z funduszu socjalnego. Jeśli postulaty pracowników nie zostaną spełnione, to w fabryce może dojść do strajku.
Nie wypłacono także pieniędzy z funduszu socjalnego, choć według wcześniejszych ustaleń miało to nastąpić od października w trzech transzach, w tym do końca listopada - mówił gazecie "Echo Dnia" szef NSZZ "Solidarność" w zakładzie Marcin Gębczyk. Pracownicy są niezadowoleni, że dyrekcja fabryki nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie wypłacając pracownikom pieniędzy na czas - mówiła z kolei przedstawicielka pracowników w radzie nadzorczej fabryki Renata Szyszka.
Wielka Brytania: Wielki strajk sektora publicznego
robotnik miesiąca, Pią, 2011-12-02 00:09 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkFala strajków, okupacji i pikiet zalała wczoraj Wyspy Brytyjskie. Strajkowało ponad 2,5 miliona pracowników sektora publicznego. Był to największy strajk od lat 70 ubiegłego wieku, a niektórzy komentatorzy twierdzą, że w strajku brała porównywalna ilość pracowników, co podczas strajku generalnego w 1926 roku. Pomimo nagonki medialnej i ataków ze strony rządu ponad 80% pracowników sektora publicznego opowiedziało się i wzięło udział w strajku.
Setki tysięcy ludzi wyszło na ulicę w całym kraju, organizaując marsze, pikiety, demonstracje lub okupacje. Zamkniętych zostało większość szkół, przedszkoli, uniwersytetów, przychodni lekarskich, bibliotek i urzędów. Większość szpitali zamknęła oddziały, prowadzone były tylko zabiegi w przypadkach zagrożenia życia. Strajkowali pielęgniarki, lekarze i ratownicy medyczni. W strajku wzięli również udział strażacy i pracownicy straży granicznej.
Grecja: Strajk pracowników energetyki brutalnie stłumiony
Anarchista49, Pon, 2011-11-28 07:21 Świat | Represje | StrajkPolicja brutalnie stłumiła strajk okupacyjny pracowników energetyki. Doszło do bójki pomiędzy policjantami i związkowcami. Przewodniczący związków zawodowych energetyki Nikos Fotopoulos oraz dwóch innych członków związku zostało zatrzymanych.
Represja ma tło polityczne. Władze uchwaliły, że podatek od nieruchomości ma teraz być doliczany do rachunku za prąd. Osoba, która nie zapłaci podatku ma mieć wyłączony prąd tak, jak osoba nie płacąca za prąd.
Natomiast w ramach protestu związek zawodowy energetyki wyłączał prąd instytucjom państwowym i to prawdopodobnie były powody tak brutalnego zakończenia strajku. (Telesur)