Strajk
Portugalia: Rozpoczął się strajk generalny przeciw cięciom socjalnym
Yak, Czw, 2011-11-24 11:55 Świat | Prawa pracownika | StrajkW środę późnym wieczorem rozpoczął się strajk generalny, który obejmie całą Portugalię. Choć strajk zapowiedziano na 24 listopada, to już w środowy wieczór do protestu przystąpili pracownicy lotniska w Lizbonie. Wszystkie loty międzynarodowe zostały odwołane do piątku nad ranem.
W manifestacji pod stołecznym lotniskiem uczestniczyło ponad 500 osób. Protestujący, którzy wykrzykiwali hasła antyrządowe, przyszli z transparentami, na których napisano m.in.: "Walka trwa" oraz "Strajk jest generalny, bo atak był brutalny". Manifestanci, wśród których dominowali pracownicy lotniska, domagali się od centroprawicowego rządu odstąpienia od redukcji płac, zapowiedzianych w projekcie budżetu Portugalii na 2012 r.
Późnym wieczorem do strajku przyłączyli się również pracownicy komunikacji miejskiej oraz metra w Lizbonie. W stolicy kraju w godzinach wieczornych drastycznie została ograniczona liczba autobusów. Z kolei władze metra potwierdziły jego całkowity paraliż od godz. 23.30 w środę. W czwartek po północy do protestu mają przyłączyć się pracownicy kolei oraz personel spółek obsługujących promy na rzece Tag.
Chiny: Strajk pracowników fabryki obuwia
Yak, Pią, 2011-11-18 14:42 Świat | Prawa pracownika | StrajkKilka tysięcy pracowników chińskiej fabryki produkującej obuwie sportowe dla takich marek jak New Balance, Nike i Adidas, strajkowało z powodu cięć płac i redukcji zatrudnienia - poinformowała w piątek hongkońska gazeta "Ming Pao". Jak podał dziennik, z zakładu znajdującego się w mieście Dongguan w prowincji Guangdong na południu Chin zwolniono ostatnio 18 menadżerów średniego szczebla; przewidywane są też cięcia uposażeń zatrudnionych.
Podczas czwartkowej akcji protestacyjnej doszło do konfrontacji z policją, w wyniku czego rannych zostało 10 osób. Strajkujący powrócili do pracy po rozmowach z pracodawcą - poinformowała hongkońska gazeta, nie precyzując, czy zawarto jakieś porozumienie. W zakładach Yue Cheng zatrudnionych jest ok. 8000 ludzi. Do strajku przystąpiło ok. 7000. (PAP)
Dominikana: Strajk przeciwko MFW
Anarchista49, Czw, 2011-11-17 07:45 Świat | Protesty | StrajkNa karaibskiej wyspie Dominikana odbył się strajk generalny, głównie sektora transportu, skierowany przeciwko Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu.
Strajkujący stwierdzili, że strajkują przeciwko MFW, gdyż jest źródłem głodu i nędzy.
Protestujący podnosili też inne hasła socjalne.
Reprezentant protestujących Rogelio Cruz stwierdził: ”System nie funkcjonuje. To jest neoliberalizm, który nas wszystkich zatapia w całym kraju. Wygląda na to, że państwo Dominikana jest również zatapiane przez żądania Międzynarodowego Funduszu Walutowego.” (Telesur)
USA: Occupy Berkely Wzywa do strajku generalnego studentów
Anarchista49, Pon, 2011-11-14 07:41 Świat | Protesty | Represje | StrajkUgrupowanie Occupy Berkeley wezwało do strajku generalnego wszystkich studentów uniwersyteckich w całych Stanach Zjednoczonych na dzień 15 listopada.
Akcja jest protestem wobec planów rządu USA prywatyzacji uniwersytetów. Wcześniej w Berkely nastąpiły kolejne represje wobec „okupantów”, gdy brutalnie aresztowano 39 osób (Telesur)
Kolumbia: Piętnastu rannych w wyniku represji
Anarchista49, Pon, 2011-11-14 07:39 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkInterwencja policji w państwowej spółce ropy naftowej Ecopetrol pozostawiła za sobą 15 rannych. Policja postanowiła zdławić 24-godzinny strajk solidarnościowy. Był to akt solidarności ze strajkującymi robotnikami w spółce o kapitale kanadyjskim Pacific Rubiales Energy, którzy strajkują już kilka tygodni przeciwko umowom śmieciowym dla pracowników z agencji pracy tymczasowej i wypieraniu nimi pracowników na etatach. (Telesur)
Izrael: Strajk generalny sparaliżował kraj
Anarchista49, Wto, 2011-11-08 07:29 Świat | StrajkPrzez cztery godziny cały Izrael był sparaliżowany przez strajk generalny. Strajk dotknął szpitale, banki i największy w kraju port lotniczy.
Czas strajku został i tak skrócony przez Narodowy Trybunał Pracy. Trybunał zareagował, gdy fiaskiem zakończyły się negocjacje pomiędzy związkami zawodowymi i ministerstwem finansów na temat warunków pracy pracowników terminowych.
Strajkujący wyszli też na ulice, ale obyło się bez większych represji. Protest odbył się pod hasłem: „Lud żąda sprawiedliwości społecznej. (Telesur)
Świdnik: Pracownicy zastrajkowali domagając się podwyżek
Yak, Pon, 2011-10-31 10:21 Kraj | Prawa pracownika | StrajkOd środy, część załogi PZL-Świdnik nie pracuje. Protestujący przyszli do pracy, ale nie przebrali się w stroje robocze. Strajkujący domagają się 15 proc. podwyżek wynagrodzenia. Strajk zatrzymał prawie całą produkcję w zakładzie. - Oceniam, że 97% produkcji stoi - mówi jeden z protestujących. - Pracują głównie ci, którzy są zatrudnieni w zakładzie przez agencję pracy. Przedstawiciele związków zostali wezwani do biurowca na rozmowy. Czekamy na rozwój wydarzeń.
Rozmowy z zarządem spółki nie przyniosły żadnych efektów. Pracownikom kazano jedynie wrócić do pracy, informując ich, że rozmowy na temat podwyżek będą możliwe dopiero w przyszłym roku. Załoga nie wróciła do swoich zajęć i kontynuuje protest. Produkcja w zakładzie nadal nie została wznowiona.
Koniec amerykańskiego snu
Tomasso, Czw, 2011-10-27 16:45 Świat | Gospodarka | StrajkJak wykazały najnowsze badania opinii publicznej, Amerykanie zgadzają się z generalnymi postulatami ruchu "Occupy Wall Street". Dwie trzecie respondentów w sondażu "New York Timesa" i telewizji CBS News zgadzają się z poglądem, że bogactwo kraju powinno być sprawiedliwiej rozdzielone niż obecnie. Kwestia ta ostro dzieli jednak elektoraty. Opinię o potrzebie większej równości dochodów wyraża 90 procent osób określających się jako demokraci i tylko jedna trzecia republikanów.
70 procent Amerykanów jest zdania, że polityka republikanów w Kongresie faworyzuje bogaczy. Dwie trzecie jest przeciwnych obniżkom podatków od korporacji, a podobny odsetek popiera podwyżkę podatków od milionerów.
Chile: Nowe strajki
Anarchista49, Wto, 2011-10-25 06:48 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkW stolicy kraju Santiago de Chile trwa strajk okupacyjny transportu publicznego. Strajk ma charakter bezterminowy. Strajk jest spowodowany planami rządu oraz administracji lokalnej złamania układu zbiorowego pracy oraz w celu ochrony pracowników w wieku przedemerytalnym (ponad 60 lat) oraz dyskryminacji związków zawodowych. Planuje się obniżkę płac o 30% wbrew osiągniętemu wcześniej porozumieniu. Minister transportu określił strajkujących jako „wandali”.
Ponadto zapowiadane są strajki uczniów i studentów oraz strajki solidarnościowe z nimi innych sektorów gospodarki. Strajki te są spowodowane przez skrajnie neoliberalną politykę prezydenta Sebastiana Piñery, którego poparcie jest najniższe ze wszystkich prezydentów w historii, których badano poparcie za pomocą sondaży. (Telesur)
Indie: Pracownicy Suzuki wywalczyli ustępstwa od firmy
Yak, Sob, 2011-10-22 22:05 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkO strajku okupacyjnym pracowników zakładów Suzuki w mieście Manesar w Indiach pisaliśmy już tutaj. Strajk spotkał się z agresywną reakcją szefów firmy, którzy napuścili na robotników wynajętych zbirów. W czasie jednej z konfrontacji ochroniarze otworzyli ogień do pracowników zgromadzonych przy bramie firmy. Wezwanie do protestów solidarnościowych obiegło cały świat.
W dniu 21 października, Międzynarodowa Federacja Metalowców opublikowała informację, że strajk zakończył się porozumieniem i 7 tys. pracowników wróciło do pracy. Kluczowe okazało się wsparcie związkowców na całym świecie, zwłaszcza w Japonii. Pracownicy wywalczyli m.in. anulowanie postępowania dyscyplinarnego toczącego się przeciw pracownikom Suzuki Motorcycles i przywrócenie do pracy 1,2 tys. pracowników kontraktowych w Maruti Suzuki.
Setki tysięcy Greków na ulicach. Staliniści atakują anarchistów
XaViER, Czw, 2011-10-20 13:39 Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny | StrajkZobacz też fotoreportaż przedstawiający początek starć, po tym jak stalinowcy nie chcieli wpuścić (nie tylko anarchistów, ale także przedstawicieli innych organizacji lewicowych) na ateński plac Syntagma przed parlamentem.
Aktualizacja 21.00 Parlament grecki, mimo sprzeciwu większości społeczeństwa, uchwalił kolejne cięcia podyktowane przez największe kraje UE oraz instytucje finansowe.
Aktualizacja 20:15 Policja otoczyła uwięzionych wewnątrz stacji Acropolis. Na miejscu dochodzi do zatrzymań. Również okolica stacji Omonia została ściśle obstawiona policją. Oddziały prewencji zaatakowały zgromadzonych wewnątrz metra ludzi.
Aktualizacja 19:20 Po policyjnym nalocie w dzielnicy Monastiraki, manifestanci by uchronić się przed furią glin uciekli na stację metra i zabarykadowali wejścia. Póki co sytuacja uspokoiła się, policja nie szturmowała metra.
Z kolei do policyjnych ataków doszło w pobliżu bram wejściowych do stacji metra Acropolis, gdzie policja dokonała trzech zatrzymań. Dzięki jednak solidarnej postawie reszty demonstrantów, wszyscy zatrzymani uciekli. Trwa policyjna uliczna nagonka w pobliżu dzielnicy Thissio.
Indie: Robotnicy zakładów Suzuki ostrzelani na polecenie dyrekcji
Czytelnik CIA, Czw, 2011-10-20 08:18 Świat | Prawa pracownika | Protesty | StrajkMiędzynarodowa Federacja Metalowców (International Metalworkers Federation - IMF) zwraca się z prośbą o międzynarodową solidarność z robotnikami zakładów Suzuki w mieście Manesar w Indiach. Po miesiącu walki strajkowej zakończonej pod koniec września porozumieniem z zarządem firmy, siedem tysięcy robotników zakładów Suzuki powróciło do pracy. Dyrekcja firmy jednak natychmiast złamała zasady porozumienia i zapowiedziała, że nie zamierza respektować ustalonych w niej zasad. Na teren zakładów nie wpuszczono części robotników, którzy usłyszeli, że już tam nie pracują.
W odpowiedzi na zachowanie dyrekcji, robotnicy zdecydowali się na wznowienie strajku okupacyjnego. To z kolei spotkało się z agresywną reakcją szefów firmy, którzy napuścili na robotników wynajętych zbirów. W czasie jednej z konfrontacji ochroniarze otworzyli ogień do pracowników zgromadzonych przy bramie firmy. Po stronie dyrekcji firmy i przeciwko robotnikom stanął rząd, określając strajk jako "nielegalny" i wzywając do jego zakończenia. Związkowcy odwołali się do sądu, który orzekł, że strajk nie był nielegalny, ale dyrekcja firmy mimo tego zwolniła z pracy ponad stu najbardziej aktywnych działaczy związkowych i organizatorów strajku.
Chile: Uczniowie i studenci wracają na ulice
Anarchista49, Śro, 2011-10-19 06:49 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje | StrajkW stolicy kraju Santiago de Chile rozpoczął się wczoraj strajk generalny studentów i uczniów przeciwko planom wprowadzenia opłat za wszelkie studia oraz darmową oświatą na wysokim poziomie. Strajk rozpoczął się demonstracją, w której w solidarności uczestniczyło ponad 70 organizacji społecznych wraz z głównym związkiem zawodowym CUT.
Oczywiście nie obyło się bez represji ze strony policji, która postanowiła zakończyć demonstrację siłą, lecz jej wysiłki zostały zniweczone, ponieważ różne grupy poruszały się różnymi trasami. Na ulicy Villa Francia demonstranci nawet zbudowali barykadę przed policją.
Protesty zostały poprzedzone społecznym referendum (bez aprobaty i uczestnictwa władz) w sprawie edukacji w Chile, w którym uczestniczyło 1,5 mln osób. W plebiscycie 88,7% uczestników wyraziło wsparcie dla żądania darmowej edukacji. (Telesur)
W Grecji strajkują już nawet media i urzędy skarbowe
XaViER, Wto, 2011-10-18 21:02 Świat | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | StrajkDziesiątki tysięcy greckich pracowników kontynuują we wtorek wielkie strajki w proteście przeciwko radykalnym posunięciom oszczędnościowym rządu, zwłaszcza redukcjom płac i zatrudnienia. W związku ze strajkiem dziennikarzy nie działają m.in. greckie media.
Podobnie jak w poniedziałek, do pracy nie stawiło się wiele załóg promów. Komunikacja promowa między Pireusem a wyspami na Morzu Egejskim jest wstrzymana. Strajki organizowane są także w służbie zdrowia, nie funkcjonują też urzędy skarbowe i inne instytucje.
Ponad 10 budynków administracji publicznej, w tym wiele ministerstw, było we wtorek okupowanych przez urzędników, sprzeciwiających się przewidywanym obniżkom pensji i innych świadczeń.
Kolumbia: Strajk generalny studentów
Anarchista49, Śro, 2011-10-12 08:35 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | StrajkTysiące studentów kolumbijskich rozpoczęło strajk generalny, ciągły, aż do odwołania przeciwko reformie edukacji autorstwa prawicowego prezydenta Juana Manuela Santosa.
Strajk spowodował paraliż siedmiu państwowych uniwersytetów. Ze strajkiem solidaryzuja się także kolumbijskie związki zawodowe.
Reforma edukacji przewiduje prywatyzację uniwersytetów. (Telesur)