Strajk

Łódź: Strajk ostrzegawczy w Punktach Pracy Socjalnej

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

We wtorek na dwie godziny pracę przerwą zatrudnieni w Punktach Pracy Socjalnej członkowie Związku Zawodowego Pracowników Socjalnych. Oficjalnym powodem ich strajku jest trwający od roku 2007 konflikt z kierownictwem łódzkiej pomocy społecznej, jednak jej pracownicy protestują przede wszystkim przeciwko ogłoszonym przez magistrat planom likwidacji dwu dzielnicowych ośrodków pomocy społecznej, na Polesiu i na Śródmieściu. W związku z zamknięciem obu placówek pracę straci co najmniej 50 osób, a mieszkańcy dwu wyjątkowo ‘trudnych’, łódzkich dzielnic utracą możliwość korzystania z pomocy MOPS w miejscu swego zamieszkania.

Zwalniane mają być osoby, które mają już emerytury, pracownicy na niepełnych etatach i ci z umowami na czas określony. Nie będzie też sprzątaczek ani kucharek w domach pomocy społecznej. Zamiast nich zatrudniane mają być firmy sprzątające i cateringowe. W tej sprawie pracownicy protestowali już podczas obrad rady miejskiej.

Kolumbia: Strajk generalny i demonstracje

Świat | Protesty | Strajk

Ponad 600 tysięcy pracowników państwowych przerwało swoją pracę i wyszło na ulicę protestując przeciwko planom prawicowego prezydenta Santosa. Demonstracje odbyły się we wszystkich większych miastach Kolumbii.

Manifestanci protestowali przeciwko projektom ograniczenia praw związkom zawodowym. Innym powodem była solidarność z protestującymi uczniami i studentami, przeciwko reformie prywatyzującej uniwersytety. (Telesur).

Chile: Strajk generalny uczniów 19 października

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Represje | Strajk

 Represje wobec uczniów. Konfederacja Uczniów Chile (Confech) wezwała do strajku generalnego uczniów przeciwko represjom rządu wobec protestujących uczniów. Podczas ostatniego protestu uczniów 25 osób zostało rannych, a 132 zatrzymane.

Dodatkowym powodem protestu jest projekt ustawy uniemożliwiający demonstracji i zwiększający kary za protesty, choć niektóre z tych przepisów zostały ustanowione za rządów Pinocheta, a teraz represje mają być większe. Podstawowym powodem protestów są jednak plany wprowadzenia pełnej płatności za studia przez prawicowy rząd kraju. (Telesur)

Rumunia: Strajk pracowników w fabryce maszyn w Arad

Świat | Prawa pracownika | Strajk

W dniu 30 października, w Arad w Rumunii rozpoczął się strajk w fabryce maszyn GDS Manufacturing Services. Większość pracowników opowiedziała się za tą formą protestu po tym, jak negocjacje z zarządem okazały się bezowocne. Pensje pracwników wynosiły 540 Lei, czyli ok. 550 zł. Pracownicy domagali się podwyżki w wysokości 100 Lei brutto oraz bonów towarowych, które zostały im wcześniej obiecane.

Jednym z postulatów było także wprowadzenie porozumienia zbiorowego dotyczącego czasu pracy. Niedawne nowelizacje rumuńskiego prawa pracy umożliwiły pracodawcom ignorowanie porozumień zbiorowych i wprowadzanie indywidualnych warunków zatrudnienia. Pracownicy starają się nie dopuścić do erozji swoich praw.

Grecja: Kolejny strajk generalny

Świat | Protesty | Strajk

 Demonstracja i pikieta strajkujących Pracownicy kilku sektorów gospodarki podjęli wczoraj strajk generalny przeciwko cięciom socjalnym wprowadzanym przez rząd na życzenie władz Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej.

W strajku uczestniczyli pracownicy transportu, pracownicy sektora edukacji w tym uniwersytetów i sektor bankowy. Ponadto w znaku solidarności do tego strajku dołączyli adwokaci, pracownicy aptek, lekarze oraz funkcjonariusze służby więziennej.

Związek zawodowy pracowników firm prywatnych (GSEE) w swym komunikacie stwierdził: „Walczymy o anulowanie polityki zwolnień, cięć, recesji i bezrobocia, którą wprowadza rząd i tzw. trojka (UE, MFW, Bank Centralny UE). (Telesur)

Gujana Francuska: Zastrajkowali operatorzy startu rakiety Ariane

Świat | Strajk

W wyniku strajku pracowników obsługujących radary, planowany start rakiety Ariane z bazy na Gujanie Francuskiej nie doszedł do skutku. Rakieta miała wynieść na orbitę satelity dla USA i krajów Bliskiego Wschodu.

Kontrolerzy startu, zrzeszeni w Związku Zawodowym Pracowników Gujany Francuskiej, zatrzymali odliczanie na siedem godzin przed planowanym startem. Agencje prasowe nie podają motywów strajku.

Grecja: Strajk generalny transportu publicznego

Protesty | Strajk

 Strajk generalny transportu. Wczoraj związki zawodowe transportu publicznego Aten rozpoczęły strajk generalny trwający 48 godzin. Strajk zbiegł się z inspekcją UE, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Centralnego UE czyli tzw. „trojki”.

Bezpośrednim postulatem protestu jest odrzucenie planu rządu tzw. „socjalistów” redukcji całości zatrudnionych w transporcie publicznym o 10%. Na znak solidarności do strajku dołączyli się także taksówkarze i kolejarze z całego kraju.

Szerszym kontekstem strajku jest aplikacja cięć budżetowych żądanych przez UE i MFW w celu ograniczenia deficytu budżetowego, co jest wymogiem wprowadzenia waluty Euro. Rząd grecki za wszelką stara się utrzymać te walutę, choć jej odrzucenie rozwiązałoby problemy budżetowe Grecji. (Telesur)

Chile: Kolejny strajk generalny pracowników służby zdrowia

Świat | Protesty | Strajk

Związki zawodowe służby zdrowia w Chile wezwały na dzień dzisiejszy do 72 godzinnego strajku generalnego placówek opieki zdrowotnej. Na wezwanie, według związków zawodowych, odpowiedziało 90% pracowników. Lekarze i pielęgniarki protestują przeciwko planom prywatyzacji służby zdrowia w Chile, zapowiadanym przez prawicowy rząd. O poprzednich strajkach pisaliśmy już tutaj. (Telesur)

Chile: Dalsze protesty przeciwko reformie edukacji

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty | Strajk

Licealiści i studenci w łącznej liczbie 200 tys demonstrowali w czwartek w Chile, protestując przeciwko reformie edukacji wprowadzającą pełną płatność studiów. Trzech uczniów Liceum Dario Salas w stolicy kraju w wyniku dwumiesięcznego strajku głodowego zostało przewiezionych do szpitala. Ponadto ośmiu uczniów Technikum A 131 w Buin uczestniczy w głodówce przeciwko tejże reformie edukacji firmowanej przez prawicowy rząd Chile. (Telesur)

Chile: Uczniowie i studenci planują strajk

Świat | Protesty | Strajk

Konfederacja Uczniów i Studentów Chile (CONFECH) wezwała to strajku generalnego. Strajk odbędzie się w czwartek 22 września. Powodem jest praktyczne odrzucenie propozycji rozmów ze strony rządowej. Tematem rozmów miały być reformy oświaty.

Rząd prawicowego prezydenta Sebastiana Piñery planuje likwidacje bezpłatności studiów. Na to studenci, uczniowie i nauczyciele stanowczo się nie zgadzają.

USA: Atak strajkujących dokerów na terminal zbożowy

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

W czwartek, w Longview w stanie Waszyngton, setki pracowników doków przedarło się przez ochronę terminalu rozładunku zboża, by dokonać aktów sabotażu. Zniszczono samochody na terenie obiektu i wysypano zboże na tory.

Akcja była wynikiem braku uznania ich związku zawodowego przez kierownictwo firmy EGT. Dziewiętnastu pracowników zrzeszonych w International Longshore and Warehouse Union zostało aresztowanych podczas protestu. Tego samego dnia doszło też do blokady linii kolejowej. Przeciw strajkującym został użyty 40-osobowy oddział policji w pełnym rynsztunku.

Nie wiadomo w tej chwili, ilu pracownikom zostaną postawione zarzuty.

Chile: Strajk generalny służby zdrowia

Świat | Protesty | Strajk

Na dziś i jutro jest planowany strajk generalny służby zdrowia w Chile. Podstawowym powodem jest nie wypełnienie przez ministerstwo zdrowia porozumienia podpisanego ze związkami zawodowymi w listopadzie ubiegłego roku. Strajkujący zapowiedzieli też demonstrację w centrum stolicy kraju Santiago de Chile.

Niezadowolenie jest podsycane tym, że związkowcy podejrzewają rząd od chęć prywatyzacji służby zdrowia.
Prywatyzacja jest jednym z filarów programu prawicowego prezydenta Chile Sebastiana Piñery.

Białystok: Jeden z inicjatorów strajku kierowców nie żyje

Kraj | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Zwłoki 53-letniego mężczyzny, uczestnika strajku w PKS Białystok, znaleziono w niedzielę rano w jednym z autobusów stojących w bazie tej firmy. Policja twierdzi, że to samobójstwo. W PKS Białystok od wtorku trwa strajk generalny, nie jeżdżą żadne autobusy z rozkładu jazdy. Przewodniczący komitetu strajkowego Krzysztof Bagiński powiedział, że zmarły był jedną z pierwszych osób, które zaczęły protest. Uczestniczył też w głodówce, która poprzedziła strajk generalny.

Związkowcy chcą przede wszystkim odwołania zarządu spółki, z którym są w konflikcie, ale obradująca w sobotę Rada Nadzorcza PKS Białystok nie podjęła żadnych decyzji personalnych. Zarówno zarząd spółki, jak i władze samorządowe województwa (samorząd jest właścicielem PKS Białystok) uważają, że strajk jest nielegalny. Kierowcy opierają się na opiniach prawnych mówiących o tym, iż działają zgodnie z prawem.

Strajk głodowy w bazie Guantanamo

Świat | Militaryzm | Represje | Strajk

Jedyny obywatel brytyjski Shaker Aamer trzymany 10 lat bez żadnego wyroku w amerykańskiej bazie w kubańskiej prowincji Guantanamo, podjął strajk głodowy w proteście przeciwko nieludzkiemu traktowaniu. Aamer wnosi od trzech lat bezskutecznie o uwolnienie lub „sprawiedliwy i jawny sąd”. „Nieludzkie traktowanie ma miejsce m.in. w szpitalu i szczególnie się je stosuje w stosunku do tych, którzy prowadzą strajk głodowy” - stwierdza Shaker Aamer.

Baza w Guantamo istnieje bez zgody rządu i ludności kubańskiej. Jest ona pozostałością sprzed rewolucji kubańskiej. Początkowo służyła jako prowokacja w cele wywołania agresji wojsk kubańskich. Agresja taka byłaby interpretowana jako agresję na USA i byłaby idealnym pretekstem do wszczęcia wojny z Kubą. Wojska kubańskie jednak bazy nie zajęły.
W 2009 r. administracja George'a Busha, który dzisiaj jest w pewnych miejscach na Ziemi za zbrodnie wojenne, przekształciła bazę w tajne więzienie, gdzie odbywały się m.in. tortury więźniów. Przetrzymuje się tam więźniów bez wyroku i procesu, łamiąc konwencje międzynarodowe o prawach człowieka.

Strajk generalny pracowników edukacji w Urugwaju

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Wczoraj w Urugwaju odbył się strajk generalny edukacji publicznej trwający dwadzieścia cztery godziny.
Nauczyciele żądali podwyżek płac i poprawy infrastruktury edukacyjnej.

Zwracano uwagę, że Urugwaj przeznacza na edukacje tylko 6% PKB. Strajk nie dotyczył szkolnictwa wyższego, jednak jego przedstawiciele wyrazili solidarność ze strajkującymi.

Kanał XML