Strajk

Chiny: Strajk w fabryce Omrona

Świat | Prawa pracownika | Strajk

Dziś robotnicy z fabryki Omron zastrajkowali. Domagają się podwyżki płac o 500 juanów (74 dolarów) miesięcznie, co oznacza wzrost o około 40 procent w porównaniu z obecną pensją w wysokości 1.270 juanów.

Strajkuje pomiędzy 400 a 500 robotników na łącznie zatrudnionych 700-800.

Fabryka japońskiej firmy Omron w Guangzhou produkuje komponenty elektroniczne dla przemysłu motoryzacyjnego. Do jej klientów należą między innymi Honda Motor, Ford i inni producenci samochodów.

Wieluń: Strajk w zakładach ZUGiL

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Jak informuje internetowe wydanie Dziennika Łódzkiego, w piątek rano wybuchł spontaniczny strajk w fabryce ZGUiL w Wieluniu. O godzinie szóstej rano pracownicy porannej zmiany przerwali pracę i zebrali się na wiecu na głównym placu zakładu. Na bramie pojawiły się transparenty. Pracownicy ZUGiL protestują w ten sposób przeciwko zaległościom w wypłacie wynagrodzeń za ostatni miesiąc. Strajk wspierają obecne w zakładzie związki zawodowe.

Przed południem rozpoczęły się negocjacje z zarządem. Związki zawodowe zażądały wywiązania się z całości zobowiązań za czerwiec. Dyrekcja nie była w stanie spełnić tych warunków, ale przystała na wypłacenie ok. 40 procent zaległości. Nie zadowoliło to załogi. Zdecydowana jej większość postanowiła kontynuować protest. Do pracy wróciła jedynie niewielka grupa osób, która zajęła się pilnym zamówieniem.

- Protest będzie trwał dopóki, dopóty załoga nie otrzyma wszystkich należnych jej pieniędzy - oświadczył Jan Cieślak, przewodniczący zakładowej Solidarności. - Dość już tolerowania opóźnień. Trzeba z tym skończyć raz na zawsze!
- Robimy wszystko, żeby zobowiązania zostały uregulowane jak najszybciej. Sytuacja rozwija się jednak dynamicznie i na ten moment nie możemy złożyć żadnych deklaracji - powiedziała nam Katarzyna Strugała z Grupy Gwarant, właściciela wieluńskiego zakładu.

Panama: Strajki wymusiły wycofanie się z reform ograniczających prawo do strajku

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Dziesięciodniowy strajk pracowników plantacji bananów w Panamie zakończył się, gdy rząd zgodził się na pakiet ustępstw, w ramach których zawieszono stosowanie prawa zabraniającego strajków.

Strajk z udziałem ponad 4 tys. pracowników plantacji rozpoczął się 2 lipca w Bocas Fruit Company, gdy okazało się, że firma potrąciła część wypłat przeznaczoną na składki związkowe w oparciu o nową ustawę. Protest rozszerzył się i przyłączyło się do niego jeszcze 2 tys. niezależnych plantatorów bananów.

9 lipca doszło do walk ulicznych pracowników z policją wysłaną przez prezydenta. Demonstranci spalili bank i ustawili barykady. W trakcie walk z rąk policji zginęło dwóch pracowników, a ponad 100 zostało rannych. Były doniesienia o kolejnych 4 zmarłych. Aresztowano ponad 115 pracowników. Protestujący w odwecie wzięli czterech policjantów jako zakładników.

W tym samym czasie pracownicy Kanału Panamskiego prowadzili strajk, domagając się lepszych warunków mieszkaniowych i zaprzestania represji wobec związku zawodowego SUNTRACS. Policja aresztowała pięciu przedstawicieli związku, podczas gdy obradowali nad uchwałą o strajku generalnym. Nadal znajdują się oni w areszcie.

Hiszpańską policję autonomiczą obchodzą "trzy jajca" prawa związkowe

Świat | Blog | Represje | Strajk

Poniżej film na którym widać jak Ertzaintza (Baskijska Policja Autonomiczna), atakuje legalną pokojową pikietę podczas strajku generalnego jaki niedawno miał miejsce w Euskal Herii. Z ust funkcjonariusza policji, o której mówiono że ma być "blisko ludu", kiedy ją tworzono pada sformułowanie "me importa tres cojones", czyli w luźnym tłumaczeniu "mam to w dupie", w odpowiedzi na pytanie dlaczego atakują osoby podczas pokojowego protestu, mimo że osoby które tam były miały pełne prawo w nim uczestniczyć.

Norwegia: Strajkuje 10 szpitali

Strajk

W Norwegii strajkuje około 950 osób w 10 szpitalach. Wśród szpitali dotkniętych strajkiem są m.in. placówki w Stavanger, Trondheim, Oslo i Bergen. Do strajku dołączyli również kierowcy ambulansów.

Strajk, który rozpoczął się w czwartek, dotyczy podwyżek płac.

Grecja: Strajk generalny i starcia z policją

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

W Grecji wczoraj odbył się kolejny strajk generalny. Strajk był skierowany przeciwko rządowym planom podniesienia wieku emerytalnego i zmniejszenia kosztów ponoszonych przez firmy, które zwalniają pracowników.

Doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego przeciwko demonstrującym w centrum Aten.

Strajk w Bangladeszu

Świat | Protesty | Strajk

Tysiące ludzi demonstrowało dziś na ulicach Dakki w ramach pierwszego od trzech lat strajku generalnego w Bangladeszu. Strajk generalny ma na celu zwrócenie uwagi na błędy rządu, m.in. na problemy z korupcją i drastycznie rosnącymi cenami żywności.

Przeciwko manifestantom policja użyła pałek. Co najmniej 25 demonstrantów, maszerujących ulicami stołecznej Dakki zostało rannych, a co najmniej 200 osób zatrzymała policja.

Francja protestuje przeciwko reformie emerytalnej

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Od środy trwa ogólnokrajowy strajk pracowników kolei we Francji. Dziś na ulice wyszli też nauczyciele i listonosze. Nie jeżdżą pociągi na trasach międzynarodowych, odwołane, opóźnione zostały niektóre loty. Francuzi protestują w ten sposób przeciwko zapowiadanym przez prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego wydłużeniu wieku emerytalnego o 2 lata. Dzisiaj wyszli na ulice.

Na transparentach widnieją napisy: "Sarkozy nie ruszaj naszych emerytur!" czy "Zmarł w wieku 60 lat. Nie doczekał emerytury". Do kolejarzy dołączyli m.in. kontrolerzy ruchu lotniczego, nauczyciele, pracownicy poczty. Fala protestów różnych grup zawodowych przejść ma przez cały kraj.

Wiek emerytalny we Francji wynosi obecnie 60 lat. Francuskie związki zawodowe mają nadzieję, że strajki i manifestacje są przedsmakiem wielkiego protestu, podobnego do tego z listopada ubiegłego roku, kiedy to zakwestionowana reforma wróciła do parlamentu.

Włochy: Strajk generalny

Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny | Strajk

W piątek 25 czerwca odbędzie się we Włoszech strajk generalny. Anarchosyndykaliści z USI-AIT także biorą udział w strajku.

W oświadczeniu USI, pisze, że strajk jest wymierzony przeciwko antypracowniczym działaniom rządu i przeciwko nowym ustawom oraz porozumieniom z "partnerami społecznymi". Protestujący walczą przeciw obecnej praktyce rządu, który wydaje pieniądze na cele militarystyczne i ulgi podatkowe dla bogatych.

USI walczy także z prekaryzacją i wyzyskiem pracowników i przeciw wszystkim ograniczeniom prawa do strajku.

Grecja: Strajki i nowe pomysły rządu

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Pracownicy metra w Atenach postanowili strajkować trzeci dzień z rzędu w odpowiedzi na groźbę zwolnienia 286 ich kolegów. Strajkują też nauczyciele w liceach, odmawiając wypisywania ocen końcowych uczniom.

Strajki zbiegły się z ogłoszeniem przez socjalistyczny rząd nowego pakietu cięć, polegających m.in. na zmniejszeniu o 20% najniższej pensji dla pracowników w wieku 20-29 lat (z 740 euro do 595 euro, czyli około 400 euro na rękę). Kolejne pomysły, to zmniejszenie o 50% odpraw dla zwalnianych pracowników, podwyższenie wieku emerytalnego do 65 lat i zagwarantowanie pracodawcom prawa do masowych zwolnień.

RPA: Policja strzelała do protestujących ochroniarzy

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Gumowych kul i oślepiających granatów użyli policjanci przeciwko strajkującym w Kapsztadzie ochroniarzom, którzy domagali się obiecanego im wynagrodzenia za pracę w czasie piłkarskich mistrzostw świata w RPA. Siedem osób zostało zatrzymanych. W proteście w Kapsztadzie wzięło udział około 200 osób.

Strajkujący byli oburzeni sposobem traktowania ich przez policję. - Przecież nikomu nie zrobiliśmy krzywdy i nikt nie był w niebezpieczeństwie - dziwił się sekretarz związków zawodowych Tony Ehrenreich. Strajk służb porządkowych rozpoczął się w niedzielę w Durbanie. Następnie rozprzestrzenił się po innych stadionach. Komitet organizacyjny mistrzostw świata poprosił o przysłanie dodatkowych sił policyjnych, mających zabezpieczać kolejne mecze. Na obiekty i ulice skierowano nawet przyszłych funkcjonariuszy, na razie pobierających naukę w szkołach policyjnych.

Norwegia: Strajk ochroniarzy

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

W związku z zaostrzeniem we wtorek strajku przez norweskich pracowników ochrony dziesięć portów lotniczych jest prawie całkowicie sparaliżowanych.

Około tysiąca pracowników ochrony w sobotę nie stawiło się w pracy w związku z fiaskiem negocjacji na temat podwyżek. Zamiast nich zatrudnionych zostało 1450 łamistrajków.

Strajk w Enerdze

Kraj | Prawa pracownika | Strajk

Związkowcy przygotowują strajk na poniedziałek 21 czerwca. Nie zgadzają się oni restrukturyzację, która prowadzi do zwolnień. Restrukturyzacja polega, m.in. na wyłączaniu spółek z firmy.

To wszystko po to, by obejść umowę społeczną z 2007 roku, która zapewnia im zatrudnienie na 10 lat.

Hiszpania: Demonstracje anarchosyndykalistyczne podczas strajku

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

8 czerwca w Hiszpanii odbył się 24-godzinny strajk generalny przeciwko obniżkom płac. W ramach programu ograniczenia deficytu finansów publicznych rząd postanowił obniżyć pensje pracowników państwowych średnio o 5 proc. od początku czerwca i zamrozić w roku 2011.

Protestowali również anarchosyndykaliści z CNT. Wezwali oni do bezterminowego strajku zamiast symbolicznego 24-godzinowego strajku. W kilkanaście miastach organizowali swoje demonstracje odrębnych od związkowych biurokratów. Anarchosyndykaliści podkreślali, że taki symboliczny strajk nie wystarczy.

Oświadczenie CNT w sprawie cięć płac w sektorze budżetowym

Masowe strajki w Rumunii

Świat | Strajk

Duża część pracowników rumuńskiego sektora publicznego rozpoczęła 31 maja bezterminowy strajk. Pracownicy strajkują ponieważ rząd chce zmniejszyć fundusz płac pracowników państwowych o 25 proc., zaś wydatki na emerytury i pomoc społeczną o 15 proc.

W zamian rząd ma dostać kolejny kredyt stabilizacyjny w kwocie 20 mld euro od MFW i europejskich instytucji finansowych.

Wczoraj w całym kraju strajkowała większość nauczycieli, lekarzy, pracowników administracji lokalnej i innych pracowników budżetówki.

Kanał XML