Strajk
Śląsk: Strajk kolejarzy
Czytelnik CIA, Sob, 2012-10-13 11:23 Kraj | Prawa pracownika | StrajkWczoraj odbył się strajk kolejarzy, którzy do tej pory nie dostali zaległych wynagrodzeń. Pracownicy wzięli masowo urlopy zdrowotne. Wypłaty nie dostało ponad 1400 osób. Według pracowników spółki w Warszawie Urząd Marszałkowski w Katowicach zaprzestał regulowania należności za wykonanie usług przewozowych.
Przedstawiciele urzędu uważają natomiast, że umowa pomiędzy województwem a Przewozami Regionalnymi zakończyła się w maju. Od tego czasu nie było podstaw prawnych, które by nakazywały województwu dokonywanie jakichkolwiek płatności. Sam śląski zakład Przewozów Regionalnych będzie likwidowany. Wszystkie połączenia w regionie przejmą Koleje Śląskie.
Wielka Brytania: Personel Amnesty International strajkuje
Yak, Wto, 2012-10-09 14:24 Świat | Prawa pracownika | StrajkPracownicy Amnesty zrzeszeni w związku Unite zamierzają strajkować w środę przeciwko planowanym zwolnieniom i cięciom kosztów. Planowane są cięcia rzędu 2,5 miliona funtów. Oszczędności mają zostać przetransferowane do centrali i wykorzytane do międzynarodowej ekspansji.
W zeszłym miesiącu, ponad połowa pracowników brytyjskiego oddziału Amnesty International strajkowała. Kierownictwo zapowiedziało, że nie zamierza się ugiąć i będzie nadal realizować plan cięć.
RPA: 12 tysięcy strajkujących górników zwolnionych
Akai47, Pon, 2012-10-08 10:05 Świat | Prawa pracownika | StrajkW zeszłym tygodniu rozpoczęło się oficjalne śledztwo w sprawie śmierci 44 górników podczas strajku w kopalni platyny w Marikanie. W piątek jeden z liderów związkowych został zamordowany przez policję. Kolejna osoba została zamordowana w sobotę. Człowiek który został zamordowany w sobotę zginął w ataku na prywatny dom wieczorem. Najprawdopodobniej chciano zamordować jego kuzyna, który jest przedstawicielem związku.
Strajki, protesty i represje policyjne trwają od sierpnia w Marikanie. Wczoraj Anglo American Platinum, największy na świecie producent metali szlachetnych, poinformował o zwolnieniu 12.000 strajkujących pracowników.
Zwolnieni pracownicy domagają się przywrócenia do pracy. Planują oni także założyć sprawę przeciw policji za morderstwo kolegów.
Chiny: Pracownicy Foxconn strajkują coraz częściej
Yak, Sob, 2012-10-06 12:54 Świat | Prawa pracownika | StrajkTysiące pracowników Foxconna w Chinach zastrajkowało przeciw nowym warunkom pracy przy produkcji iPhone'a 5. Protest miał miejsce w piątek w fabryce w Zhengzhou. Pracownicy protestowali przeciwko drastycznemu podwyższeniu norm jakości bez zapewnienia odpowiedniego szkolenia, oraz zmuszaniu ich do pracy podczas święta. Inspektorzy jakości zostali wielokrotnie pobici przez poddanych nadmiernemu stresowi pracowników produkcji.
Zdaniem China Labor Watch, winę za sytuację ponosi też firma Apple, która wprowadziła nowe normy dokładności co do 0,02 mm i bardziej restrykcyjne normy dotyczące zadrapań na obudowie. Kilka tygodniu temu, Foxconn zamknął fabrykę w Taiyuan, gdzie doszło do zamieszek z udziałem ok. 2 tys. pracowników.
USA: Policja stłumiła demonstrację pracowników sieci Walmart
Yak, Czw, 2012-10-04 23:10 Świat | Prawa pracownika | Represje | StrajkOkoło 650 osób protestowało w poniedziałek przed centrum dystrybucyjnym należącym do sieci supermarketów Walmart w Elwood w stanie Illinois. Pracownicy podwykonawcy Walmarta - firmy Roadlink - strajkują od połowy września, domagając się poprawy niebezpiecznych warunków pracy i zakończenia dyskryminacji płacowej. Pracownicy muszą pracować nawet do 16 godzin na dobę, muszą dźwigać ciężkie opakowania, częste są wypadki oraz represje i dyskryminacja wobec kobiet i osób, które domagają się lepszego traktowania.
Policja aresztowała 17 osób, zakuwając pracowników kajdanki. Na miejscu obecna była też jednostka służąca do ogłuszania, LRAD. Wszystko dlatego, że pokojowy protest został uznany za "nielegalne zgromadzenie".
Indonezja: Strajk przeciwko umowom śmieciowym
Yak, Śro, 2012-10-03 20:12 Świat | Prawa pracownika | StrajkPonad dwa miliony robotników z indonezyjskich fabryk zorganizowało w środę jednodniowy strajk. Pracownicy sprzeciwiają się zatrudnieniu na kontrakty, które nie zapewniają im żadnych świadczeń.
Strajkujący maszerowali ulicami przemysłowego miasta Bekasi na obrzeżach Dżakarty, machając transparentami z napisem: "Pracownicy, łączce się! Nie dajmy się pokonać!". Do robotników fabryk dołączyli także pracownicy z 80 firm przemysłowych.
Indonezyjczycy chcą zwiększenia minimalnego wynagrodzenia, ubezpieczenia zdrowotnego i socjalnego dla wszystkich pracowników oraz zmiany polityki rządu, która obecnie pozwala przedsiębiorcom na zatrudnianie pracowników bez żadnych świadczeń.
CNT wzięło udział w strajku generalnym w Kraju Basków i Nawarrze
Akai47, Czw, 2012-09-27 20:44 Świat | Prawa pracownika | StrajkW dniu 26 września odbył się strajk generalny w kraju Basków i w Nawarrze. Strajk był zorganizowany przez różne związki oprócz największych, CCOO i UGT. W strajku wzięły udział tysiące ludzi. W niektórych miastach nie pracowano w ogóle.
W różnych momentach policja użyła siły przeciw demonstrantom. W Bilbao, przed sklepem El Corte Ingles, strzelano do demonstrantów gumowymi kulami. W sumie kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych.
Z powodu strajku odwołano 90% pokazów podczas międzynarodowego festiwalu filmowego w San Sebastian i zamknięto sklepy w całej okolicy.
Od samego rana CNT protestowało w różnych miastach regionu. W Donostii (San Sebastian), członkowie związku wzięli udział w akcjach informacyjnych na temat strajku. Miały miejsce konfrontacje z policją. Później anarchosyndykaliści dołączyli do głównych demonstracji, razem z innymi związkami. Wieczorem CNT zorganizowało swoje własne demonstracje w Donostii, Bilbao, Gasteiz oraz Irunei.
Grecja: Demonstracje w Atenach podczas strajku generalnego
wiatrak, Czw, 2012-09-27 07:11 Świat | StrajkWczoraj podobnie jak w Hiszpanii, w Grecji również miał miejsce strajk generalny. Demonstracje w Atenach rozpoczęły się rano i skierowały od razu w stronę parlamentu. Protestowało m.in. 20 000 członków związku zawodowego PAME podległego Komunistycznej Partii Grecji. Tego samego, który rok temu bronił dojścia pod parlament przed anarchistami i innymi działaczami antyrządowymi.
Protesty odbywały się również w innych częściach miasta oraz całej Grecji. W południe liczba demonstrantów w Atenach sięgnęła 100 000. Aresztowany został dziennikarz w którego torbie znaleziono maskę przeciwgazową. Do starć z czarnym blokiem liczącym kilka tysięcy osób doszło o 13:25.
Grecja: Strajk dziennikarzy
XaViER, Pon, 2012-09-24 16:25 Świat | Prawa pracownika | StrajkGrecy będą musieli się obejść w poniedziałek bez wiadomości z kraju i ze świata, bo dziennikarze różnych mediów ogłosili tego dnia 24-godzinny strajk przeciwko nowym posunięciom oszczędnościowym rządu.
Z powodu protestów w poniedziałek nie będzie programów informacyjnych w radiu i telewizji, a we wtorek nie wyjdą drukowane dzienniki.
W środę - jak pisze agencja Associated Press - w całej Grecji zamrze życie w wielu sektorach gospodarki, gdyż dwie największe organizacje związkowe ogłosiły strajk generalny w proteście przeciwko działaniom oszczędnościowym gabinetu premiera Antonisa Samarasa.
Strajk nauczycieli w Chicago zawieszony
XaViER, Czw, 2012-09-20 15:11 Świat | Prawa pracownika | StrajkZwiązek zawodowy nauczycieli w Chicago zakończył trwający od siedmiu dni strajk. Zajęcia w chicagowskich szkołach publicznych już od wczoraj odbywają się normalnie.
Decyzja o zakończeniu pierwszego od 25 lat strajku nauczycieli trzeciej co do wielkości metropolii USA zapadła we wtorek po południu czasu lokalnego na walnym zgromadzeniu 800 delegatów związku zawodowego Chicago Teachers Union (CTU), który w swoich szeregach skupia ponad 29 tys. pedagogów i personelu pomocniczego.
Związkowcy zgodzili się podpisać porozumienie osiągnięte w ubiegły piątek w negocjacjach z chicagowskim kuratorium. Ponad 350 tys. dzieci w środę będzie mogło po siedmiodniowej przerwie w nauce powrócić do szkół.
Nauczyciele strajkują
Akai47, Śro, 2012-09-12 12:33 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | StrajkW Chicago oraz w Grecji, nauczyciele strajkują. Jutro dołączą do nich nauczyciele ze Słowacji. Od następnego tygodnia cześć nauczycieli zastrajkuje w Hiszpanii i za 2 tygodnia, w Paragwaju.
W Chicago strajk trwa już 3 dzień. Odbył się masowy protest. W strajku bierze udział ok. 30 tys. osób. Nauczyciele i pracownicy przedszkoli nie mogą od kilku miesięcy dojść do porozumienia na temat kształtu i zakresu reform systemu oświaty publicznej. Reforma systemu oświaty została przeforsowana przez burmistrza Rahma Emanuela i jest popierana przez administrację prezydenta Obamy.
W Grecji nauczyciele szkół podstawowych strajkują przeciwko dalszym cięciom ich zarobków. Kolejny pakiet oszczędnościowy, negocjowany właśnie przez Ateny z trojką (Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy) będzie oznaczał redukcję płac średnio o 15 proc.
Turcja: Zakończony powodzeniem strajk pracowników przemysłu tekstylnego w Antep
Yak, Nie, 2012-09-09 21:16 Świat | Prawa pracownika | StrajkPracownicy przemysłu tekstylnego w strefie przemysłowej w Antep, mieście położonym w kurdyjskim regionie w Turcji, rozpoczęli dziki strajk w proteście przeciw warunkom pracy, niskim pensjom i cięciom w premiach. Z początku w strajku brało udział od 3 do 5 tys. pracowników, jednak protest szybko rozprzestrzenił się na pozostałe fabryki w strefie i objął około 7 tysięcy pracowników. Średni dzień pracy w strefie wynosi 12 godzin.
Strajk od początku był niezależny od związków zawodowych, w tym związku Oz-Iplik-Is, do którego należy spora część strajkującej załogi. Związki wcześniej zgodziły się na śmiesznie niską podwyżkę płac, którą góra związkowa „wynegocjowała” z pracodawcą, co spowodowało wściekłość pracowników i stało się jedną z przyczyn strajku. W lipcu, pracownicy zatrzymali nawet przedstawiciela związków zawodowych jako zakładnika, nazywając go „sprzedawczykiem”.
Pracodawcy porozumieli się z policją, by zastraszać strajkujących. Policjanci zostali wysłani, by udzielać „rad” strajkującym pracownikom, informując ich, że jeśli nie zaprzestaną strajku, nigdy nie znajdą już pracy w regionie, oraz że „pracodawcy nie stać przecież na płacenie wyższych pensji”. Pracodawcy próbowali również nakłaniać pracowników do podpisywania oświadczeń „żałuję że brałem udział w strajku”.
Po 11 dniach strajku jednak udało się pracownikom wywalczyć podwyżki pensji z 780 TL do 875 TL (związki proponowały podwyżkę w wysokości 45 TL). Pracownicy jednej z fabryk otrzymali nawet podwyżki do 905 TL miesięcznie (równowartość 1600 zł). Dzięki strajkowi, pracownicy otrzymają też premię z dziesięciodniowym wynagrodzeniem w każde święto państwowe.
Niemcy: Pracownicy Lufthansy w pogotowiu strajkowym
Yak, Sob, 2012-09-08 15:03 Świat | Prawa pracownika | StrajkW piątek w całych Niemczech szykuje się strajk personelu pokładowego. Porozumienie z Lufthansą w ostatnim momencie wydaje się mało prawdopodobne. Dwie fale strajku, które przetoczyły się przez niemieckie lotniska spowodowały w środę anulowanie przeszło 500 lotów, kolejny zakrojony na szeroką skalę 24-godzinny strajk był przewidziany na piątek, jednak dyrekcja zgodziła się na rozmowy w przyszłym tygodniu, tak więc strajk został tymczasowo zawieszony. Jednak związki pozostają w pełnej gotowości strajkowej.
Linie lotnicze przygotowują się na planowaną akcję strajkową – spośród 1800 lotów na pewno odbędzie się 600, ponieważ przejmą je regionalni partnerzy. Związki zawodowe zrzeszające personel pokładowy żądają pięcioprocentowych podwyżek i jednocześnie rozmów na tematy pracy najemnej czy struktur taryfowych.
Włochy: Górnicy na Sardynii okupują kopalnię
Yak, Pon, 2012-09-03 23:04 Świat | Gospodarka | StrajkStu górników rozpoczęło okupację kopalni Carbosulcis na Sardynii, zabierając ze sobą 350 kg materiałów wybuchowych należących do firmy. Okupacja została zaplanowana w czasie spotkania na poziomie ministerialnym, na którym ma zapaść decyzja o przyszłości kopalni.
Kopalnia w Sulcis ma za sobą długą historię okupacji, których górnicy dokonywali w latach 1984, 1993, oraz w 1995 r., kiedy to kopalnia była okupowana przez 100 dni. Tym razem, górnicy przyrzekli pozostać pod ziemią do skutku.
Górnicy domagają się, by przedsiębiorstwo zostało zdywersyfikowane i by oprócz wydobycia węgla stosowano ją do przechwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Zdaniem górników, mogłoby to zapobiec całkowitemu zamknięciu przedsiębiorstwa.
Kenia: Ogólnokrajowy strajk nauczycieli i lekarzy
Vegan, Czw, 2012-08-30 13:46 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | StrajkTak jak nauczyciele zapowiadali 2 miesiące temu o podjęciu ogólnokrajowego strajku, jeśli rząd nie dotrzyma obietnicy sprzed 15 lat o 300 % podwyżce pensji dla nauczycieli po protestach i strajkach w 1997 roku, tak też uczynili. Rząd twierdzi, że nie ma pieniędzy na podwyżki pensji, które obecnie wahają się pomiędzy 100 a 250 euro miesięcznie. Za to rząd Kenijski ma pieniądze na wojny prowadzone w Afganistanie, Iraku i obecnie nową wojnę w Somalii, gdzie wydawane są miliardy dolarów. Przeciętny urzędnik zarabia ok. 900 euro na miesiąc. Nie wspominając o wyżej postawionych urzędnikach państwowych żyjących z kradzionych społeczeństwu pieniędzy.