Świat

Hiszpania: Marsze oburzonych

Świat | Protesty

Wczoraj w całej Hiszpanii setki tysięcy ludzi protestowało przeciw polityce rządu i kapitału, precziw skutkom kryzysu oraz złej sytuacji finansowej dla pracowników. Związkowcy wzywali do strajku generalnego.

W Madrycie marsze rozpoczęły się jednocześnie o godz. 6 rano w sześciu miejscach miasta. Wszystkie marsze spotkały się w jeden wielki wiec na placu Neptuna w sąsiedztwie parlamentu. Hasłem było: - Idźmy razem przeciw kryzysowi i kapitałowi.

W marszach też uczestniczyli anarchiści, którzy proponują radykalizować protesty i rozpocząć bezterminowy strajk generalny i odrzucają hasła dotyczące reformy rządu i kapitalizmu.

Indie: Rady starszych wydające wyroki śmierci będą ścigane prawnie

Świat | Dyskryminacja | Klerykalizm

W Indiach przygotowywana jest ustawa, która ma ukrócić wyroki śmierci wydawane na osoby, które zawierają małżeństwa poza kastą, do której przynależą. Wyroki śmierci przez ukamieniowanie są wydawane przez rady starszych, tzw. „Panczajaty”, które są niezależną od rządu instytucją władzy w tradycyjnych społecznościach.

Proponowane zmiany legislacyjne nie rozszerzają zapisów kodeksu karnego o tzw. „zabójstwa honorowe”, ale wprowadzają ograniczenia na dozwolone działania Panczajatów. Według nowych przepisów, zdelegalizowane zostaną zebrania, których celem będzie wprowadzenie bojkotu społecznego, zmuszenie do wyjazdu lub planowanie zabójstwa wobec osób które dokonały małżeństw poza swoją kastą. Każdy kto bierze udział w takich zebraniach zostanie uznany za osobę działającą w intencji ograniczenia wolności lub odebrania życia. Przewidywana jest za to kara pozbawienia wolności od 3 do 5 lat i grzywna.

Zwolennicy systemu Panczajatów wskazują na to, że jest to demokratyczna instytucja ugruntowana w tradycji stanów na północy Indii i służy do rozwiązywania lokalnych sporów.

Libia: NATO przyznało się do zbombardowania prywatnego domu w Trypolisie

Świat | Militaryzm

Dowództwo NATO przyznało w niedzielę, że rakieta wystrzelona z samolotu bojowego trafiła w dom cywilny w Trypolisie, zabijając cywilów. Dziennikarze widzieli przynajmniej pięć ciał, w tym ciało dziecka i niemowlęcia. Według władz, zginęło jeszcze czterech cywilów.

NATO po raz pierwszy przyznało się do takiego błędu w czasie trwania trzymiesięcznej kampanii bombardowania. W trakcie kampanii, wykonano już ponad 11 tys. misji lotniczych.

Izrael: Sąd Rabiniczny wydał wyrok śmierci na psa

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Klerykalizm

Sąd Rabiniczny w Jerozolimie wydał wyrok śmierci przez ukamienowanie na bezbronnego psa. Według doniesień izraelskich mediów, rabini podejmując taką decyzję, kierowali się tym, że dusza zmarłego kilka lat temu świeckiego prawnika, który znieważył Sąd Rabiniczny, prawdopodobnie przeszła na psa.

Kilka tygodni temu ultraortodoksyjni Żydzi zauważyli jak bezdomny pies wszedł na teren budynku Sądu Finansowego, usytuowanego w tej samej dzielnicy w której i oni zamieszkują. Psa nie można było wypędzić z budynku. Dowiedziawszy się o tym zdarzeniu, jeden z sędziów-rabinów przypomniał sobie historię o tym jak kiedyś znany świecki prawnik znieważył Sąd Rabiniczny.

Rabini rzucili na niego klątwę. Rabini wykalkulowali, że jego dusza mogła przejść w ciało psa, który według żydowskich praw religijnych, uważany jest za zwierzę nieczyste. Doszli oni do wniosku, że zwierzę powinno być zabite. Ten wyrok, jak piszą izraelskie gazety, to „rozsądny sposób wzięcia odwetu na duszy, która przeszła na nieszczęsnego psa”.

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-13819764

Znany program radiowy w Holandii wyemitował reportaż o nadużyciach w OTTO Workforce

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Ruch anarchistyczny

Znany holenderski program dziennikarstwa interwencyjnego w radiu Argos wyemitował w sobotę materiał o wyzysku w agencji pracy tymczasowej OTTO Workforce. Jako materiał do programu posłużyły informacje dostarczone przez Anarchistyczną Grupę Amsterdam i Związek Syndykalistów Polski. Dziennikarze przeprowadzili wywiad z Pawłem, jednym z pracowników poszkodowanych przez OTTO, od którego zaczęła się cała kampania przeciw firmie.

Dziennikarze odwiedzili hotele robotnicze zarządzane przez OTTO i wyczerpująco opisali tragiczne warunki zakwaterowania, które w nich panują. Pracownicy opisali, jak są zmuszani do płacenia 300 euro miesięcznie za małe pokoje, gdzie niekiedy stłoczonych jest nawet 6 osób. Próby wyprowadzenia się do innego miejsca zakwaterowania kończyły się często wypowiedzeniem umowy przez firmę. Według OTTO, firma w ogóle nie zarabia na hotelach. Opisano też system kar i potrąceń z pensji, który oficjalnie - według zapewnień prezesa OTTO, Franka van Goola - w ogóle nie istnieje.

Jednak w czasie prawie półrocznej kampanii przeciw OTTO zgromadzono wystarczająco dużo dowodów na nieuczciwość firmy. Słuchacze raczej nie będą mieli wątpliwości, że prezes OTTO nie mówi prawdy. W ten sposób pieczołowicie tworzony wizerunek medialny OTTO, jako firmy atrakcyjnej dla pracowników, a nawet prowadzonej przez filantropów, powoli się rozwiewa.

Hiszpania: Odsłonięcie pomnika ku czci ofiar faszyzmu

Świat | Antyfaszyzm | Ruch anarchistyczny

Wczoraj na cmentarzu Montjuic w Barcelonie odbyła się ceremonia odsłonięcia pomnika CNT ku czci ofiar frankizmu. Ceremonia była ostatnim wydarzeniem w ramach obchodów 100-lecia istnienia tej organizacji i pierwszym w cyklu obchodów 75 rocznicy rozpoczęcia rewolucji hiszpańskiej.

Podczas odsłonięcia zebrało się kilkaset osób, w tym weteranów wydarzeń wraz z rodzinami. Pomnik ma upamiętniać wszystkich tych, których oddali swoje życie walcząc o swoje ideały, lub byli za tę walkę poddawani represjom. Te idee są wciąż żywe w obecnym pokoleniu aktywistów.

http://memorialcnt.wordpress.com/

Zdjęcia z uroczystości są dostępne na stronie CNT.

Chiny: Protesty źle traktowanych pracowników

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Do gwałtownych demonstracji przeciw złemu traktowaniu pracowników, którzy przybyli na południe Chin z innych regionów kraju, doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w mieście Xintang w prowincji Guangdong. Interweniowała milicja, nie ma doniesień o ofiarach.

Uczestnicy zamieszek w kluczowej dla chińskiego eksportu prowincji Guangdong, której stolicą jest Kanton, podpalali samochody milicji i straży pożarnej.

Starcia poprzedziły trzy dni narastających niepokojów. Zaczęły się one w piątek wieczorem, gdy funkcjonariusze sił bezpieczeństwa brutalnie potraktowali kobietę w ciąży w czasie akcji przeciwko ulicznym sprzedawcom, którzy w większości przybyli z południowo-zachodniej prowincji Sichuan (Syczuan). Ciężarna 20-latka została popchnięta przez milicjantów i upadła na ziemię.

Barcelona: Pracownicy Wydziału Zarządzania Infrastrukturą przegłosowali akcję strajkową

Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny | Strajk

Pracownicy państwowego Wydziału Zarządzania Infrastrukturą w Barcelonie zrzeszeni w związku CNT podjęli akcję strajkową. Bezpośrednią przyczyną akcji protestacyjnej jest próba rozbicia związku, podjęta przez kierownictwo wydziału. Trzy osoby, zatrudnione w Wydziale za pośrednictwem firm-podwykonawców Cast-Info i Serikat zostały przeniesione do innych placówek, co znacznie pogorszyło ich warunki pracy. Działania dyrekcji dotknęły tylko i wyłącznie aktywistów.

Pracownicy domagali się podwyżek płac do wysokości gwarantowanej przez porozumienia zbiorowe, zaprzestania wymuszania na pracownikach wymuszonych nadgodzin i zaprzestania łamania prawa do przerw w pracy. Dotychczas, podejmowane działania ograniczały się do rozdawania ulotek i pisania pism do dyrekcji. Jednak z powodu nieprzyjaznych działań kierownictwa, lokalny oddział CNT na zebraniu podjął decyzję o ogłoszeniu strajku w dniach 20-28 czerwca.

Ukraina: Solidarne z protestami w Arabii Saudyjskiej przeciwnymi zakazowi prowadzenia aut

Świat | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | Strajk

"Kobiety do samochodów, mężczyźni na wielbłądy", to i inne hasła pojawiły się na proteście feministek z organizacji Femen pod ambasadą Arabii Saudyjskiej w Kijowie. Ukrainki solidaryzowały się z dzisiejszymi protestami kobiet w Arabii Saudyjskiej, które protestowały przeciw zakazowi prowadzenia przez nie aut.

Półnagie feministki z chustami na twarzach podjechały samochodami pod bramę ambasady Arabii Saudyjskiej. Z okien pokazywały transparenty z napisami "kobiety do samochodów, mężczyźni na wielbłądy", "Jedźmy", czy "Jazda próbna dla demokracji". Pod koniec akcji feministki biczowały bramę ambasady, pokazując tym samym sprzeciw wobec kary chłosty za prowadzenie samochodów przez kobiety w Arabii Saudyjskiej. Działaczki Femen stwierdziły, że stanowczo protestują przeciw "męskiej tyranii" na bliskim wschodzie, i wzywa władze Ukrainy, a także wszystkie zachodnie demokracje, by wyraziły swoje organizacyjne, finansowe i merytoryczne wsparcie dla organizacji kobiecych w Arabii Saudyjskiej.

Stosowanie silnych antybiotyków w hodowli zwierząt zabija w UE 25 tys. ludzi rocznie

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Rosnące wykorzystanie antybiotyków na brytyjskich fermach stymuluje rozwój groźnych i szczególnie odpornych superbakterii - podała Brytyjska Organizacja Ochrony Zdrowia. Niektórzy eksperci twierdzą, że antybiotyki powinny być zastrzeżone do użytku dla ludzi.

Coraz częstsze zastosowanie silnych antybiotyków w hodowli zwierząt sprzyja rozwojowi superodpornych bakterii: gronkowca, salmonelli i nowego, groźnego szczepu E.coli. Odporne szczepy bakteryjne mogą przedostawać się także do roślin. Nowoczesne techniki hodowlane wymuszają, ze względów ekonomicznych, stłoczenie zwierząt na małej powierzchni. W tych warunkach infekcje szerzą się szybciej, a weterynarze coraz częściej sięgają po silne antybiotyki.

Londyn: Dziki strajk pocztowców zakończony sukcesem

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

W jednej z londyńskich sortowni poczty odbył się dziki strajk (nielegalny według brytyjskiego prawa) w solidarności ze zwolnionym pracownikiem. W dniu 9 czerwca 90 pracowników sortowni poczty N1”Royal Mail” w północnym Londynie odeszło od swoich miejsc pracy żądając przywrócenia do pracy zwolnionego przez zarząd pracownika. Zwolniony – pracownik z wieloletnim stażem– został oskarżony przez zarząd o „umyślne spowalnianie pracy poczty”.

Kanada: Poczta zastosowała lokaut wobec pracowników

Świat | Prawa pracownika | Protesty | Strajk

Po ponad tygodniowym strajku rotacyjnym w Poczcie Kanadyjskiej, zarząd firmy postanowił zastosować lokaut wobec 50 tys. pracowników. O strajku pisaliśmy już tutaj.

W zeszły weekend, poczta ogłosiła ograniczenie dostarczania listów do trzech dni w tygodniu. W pierwszym dniu obowiązywania nowego grafiku, setki listonoszy zgłosiło się do pracy, domagając się wydania im stosów listów, które zdążyły się nagromadzić. W niektórych miastach, listonosze odmówili opuszczenia magazynów i rozpoczęli okupację. Inni pracownicy demonstrowali przed magazynami. Podczas jednej z akcji, zarząd zabarykadował się w biurze, by ukryć się przed rozwścieczonym tłumem pocztowców. Pracownicy udokumentowali na kamerach wideo liczbę nagromadzonych listów, by udowodnić, że zarząd kłamie twierdząc, że redukcje zatrudnienia są potrzebne, gdyż ludzie już nie wysyłają listów.

W środę pracownicy wychodzący z zakładu pracy zauważyli, że członkowie zarządu zasłaniają okna, żeby nie było widać, że pracują przy maszynach do sortowania poczty. To wzbudziło gniew pracowników, którzy natychmiast zbudowali barykady z metalowych płotów wokół zakładu i zaparkowali ciężarówkę przy bramie – blokując wyjazd.

Macedonia: Protesty przeciwko przemocy policji nie ustają

Świat | Protesty | Represje

O śmiertelnym w skutkach pobiciu 23-letniego mężczyzny przez policję w Macedonii pisaliśmy już tutaj. Od tego czasu minęło 10 dni, podczas których protesty przeciwko przemocy policji nie ustają.

Protestujący domagają się wyjaśnienia sprawy zabójstwa Martina Neszoskiego, zreformowania policji, oraz ustąpienia ministra spraw wewnętrznych. W protestach uczestniczą setki ludzi. Demonstracje każdego dnia próbują dotrzeć pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i za każdym razem drogę zagradza im policja. Na każdym skrzyżowaniu demonstranci urządzają sitting, blokując ruch.

Więcej informacji na blogu: http://vnukot.blogspot.com/

Serbia: Aresztowania podczas szczytu NATO w Belgradzie

Świat | Protesty | Represje

W dniu 12 czerwca, w Belgradzie odbył się pokojowy protest przeciwko konferencji NATO. W demonstracji zorganizowanej przez Kampanię Anty-NATO wzięło udział około 100 osób. Policja od początku zachowywała się bardzo agresywnie wobec demonstrujących, obrażając i popychając ludzi. 8 osób zostało brutalnie aresztowanych. Sześć osób spędziło 48 godzin w areszcie. Jeden z aresztowanych, Ratibor Trivunac, został skazany przez „sąd o przyspieszonym trybie” na karę 15 dni więzienia za „zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia”. Natychmiast wysłano go do więzienia w celu odbycia kary.

Aresztowanych oskarżono o „przeszkadzanie w wykonywaniu czynności służbowych” i „napaść na policjanta”. Nie pomogły zapisy wideo, na których wyraźnie widać, że to on został zaatakowany przez policję. Jednemu z aresztowanych – posiadającemu obywatelstwo Chorwacji – prokuratura postawiła ultimatum: albo zostanie skazany na miesiąc aresztu w owianym złą sławą Centralnym Więzieniu w Belgradzie, albo zapłaci grzywnę w wysokości 50 tys. dinarów (około 2 tys. zł). Aktywiści Kampanii Anty-Nato zdołali jednak zebrać pieniądze na wykupienie kolegi.

Poniżej, film przedstawiający scenę aresztowania.

Czechy: strajk pracowników transportu

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Od północy trwa strajk pracowników transportu. Nie jeżdżą pociągi, tramwaje i autobusy. Po raz pierwszy w czeskiej historii całkowicie stanęło też praskie metro. Jest to protest przeciwko oszczędnościom, podwyżce VAT-u na żywność czy książki oraz plany zwiększenia wieku emerytalnego do 70 lat. Premier kusi związkowców słowami, że w propozycjach reform można jeszcze wiele zmienić, choć nie można z nich rezygnować, ponieważ deficyt budżetowy wynosi już 4,2 proc. PKB. W ramach protestu związkowcy postanowili na 24 godziny zatrzymać kraj. Tylko w transporcie strajkować ma 120 tys. ludzi, kolejne setki tysięcy dołączą z różnymi formami protestów - nauczyciele np. przerwą naukę i będą wyjaśniać uczniom powód strajku. Protest miał być przeprowadzony w poniedziałek, ale w piątek sąd zakazał strajku, ponieważ związki nie dotrzymały wymaganego prawem trzydniowego terminu między ogłoszeniem protestu a jego przeprowadzeniem.

W oparciu o to orzeczenie rząd zagroził, że jeśli strajk odbędzie się w poniedziałek, związkowcy zapłacą za wszystkie powstałe w jego wyniku straty. I ostatecznie związkowcy przesunęli strajk na czwartek oraz postanowili go zaostrzyć - protest będzie o połowę dłuższy, mają być nieprzewidywane wcześniej blokady. Szef MSW oświadczył, że liczy się z niepokojami, choć jak na razie wyklucza użycie pojazdów opancerzonych przeciwko blokadom i związkowcom.

Kanał XML