Świat

Słowacja: Prezes OTTO Workforce reaguje na akcję w Banskiej Bystricy

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Słowacki portal internetowy BBonline.sk umieścił relację z akcji protestacyjnej przeciw agencji pracy tymczasowej OTTO w Banskiej Bystricy. O akcji pisaliśmy też na łamach CIA. Protestujący przekazali zarządowi firmy „czerwoną kartkę” za złe zachowanie. Akcja spełniła swoje zadanie o tyle, o ile potencjalni pracownicy agencji OTTO na Słowacji dostali wyraźne ostrzeżenie, by uważać na brak poszanowania praw pracowników przez agencję.

Prezes Otto Workforce z Holandii, Frank van Gool, na tyle przejął się sprawą, że udzielił wywiadu portalowi, który opublikował informację. Skorzystał przy tym ze starej śpiewki, powtarzanej zawsze, gdy firma zostanie przyłapana na kolejnym oszustwie: "przy takiej liczbie zatrudnionych przez nas osób, zawsze znajdzie się ktoś niezadowolony". Zasłonił się też korzystnymi wynikami ankiet przeprowadzanych z pracownikami. Stwierdził, również: "zapewne, niektórzy z naszych pracowników popełniają błędy. Zawsze jesteśmy otwarci na dyskusję, ale bez krzyczenia i oskarżania".

USA: General Electric na chwilę przestało oszukiwać (w fałszywce inspirowanej Yes Menami)

Świat | Gospodarka

Grupa US Uncut, oddolna grupa nacisku, której celem jest walka z korupcją wielkich korporacji, opublikowała 13 kwietnia fałszywą informację, jakoby firma General Electric miała zamiar zwrócić nieuprawnione (choć legalne) odpisy podatkowe w wysokości 3,2 miliarda dolarów, z których skorzystała firma. Ponadto, GE miało zacząć lobbować za zniesieniem kruczków prawnych umożliwiających unikanie płacenia podatków wielkim korporacjom. Media głównego nurtu nabrały się na tę historię, w tym dziennik USA Today, który przedrukował artykuł.

Po publikacji w mediach głównego nurtu, US Uncut szybko wydała kolejne oświadczenie prasowe, chwalące GE za to niespodziewane, mało prawdopodobne i właściwie niemożliwe posunięcie. „To posunięcie pokazało nam, jak świat mógłby funkcjonować” - powiedział rzecznik US Uncut - „przez chwilę ludzie uwierzyli, że największy korporacyjny oszust zmienił nastawienie”.

OTTO Workforce odmawia pracownikowi wypłacenia wynagrodzenia za zwolnienie chorobowe

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Kampania na rzecz poprawy traktowania pracowników agencji pracy tymczasowej OTTO Workforce trwa nadal. Jeden z pracowników, M., pracował na terenie Belgii przy przeładunku towarów. Podczas pracy doznał uszczerbku na zdrowiu, który objawiał się silnymi bólami kręgosłupa i okolicy podbrzusza. Pod koniec marca b.r. M. przebywał na urlopie w Polsce uzgodnionym z managerem oddziału i z centralą w Venray w Holandii. Już w Polsce, lekarz placówki medycznej współpracującej z OTTO wydał zwolnienie lekarskie z opisem dolegliwości. Zwolnienie lekarskie zostało przesłane do biura Otto w Warszawie. Jednak pracownicy biura poinformowali pracownika, że nie należy mu się wynagrodzenie za zwolnienie chorobowe, gdyż nie jest już pracownikiem OTTO. Do dnia dzisiejszego, nie otrzymał on należnego mu wynagrodzenia.

Wyślij protest w tej sprawie!

M. jest uprawniony do otrzymywania 91% wynagrodzenia podczas zwolnienia chorobowego. W jego przypadku wynosi to około 1000 euro na rękę miesięcznie. Firma jest zobowiązana pomóc mu rozwiązać problemy związane z ubezpieczeniem zdrowotnym i znaleźć mu pracę zastępczą, która nie wymaga noszenia ciężarów.

Banska Brystrica: Kolejna czerwona kartka dla OTTO Workforce

Świat | Prawa pracownika | Protesty

20 kwietnia Priama Akcia zorganizowała protest przeciw praktykom agencji pracy OTTO Workforce. Grupa aktywistów protestowała przed biurem OTTO w słowackiej Banská Bystrica aby wyrazić soldidarność z oszukanymi pracownikami. Akcja odbyła się w ramach Dni przeciw granicom w solidarności z pracownikami imigrantami, organizowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pracowników (IWA-AIT).

Priama Akcia poinformowała dziennikarzy z TA3 i Radio Regina, którzy byli na proteście o przyczynach akcji. Powieszony został baner przed biurem agencji.

Kierownik biura nie chciała przyjąć czerwonych kartek z żądaniami wobec firmy, więc aktywiści zostawili je w biurze i powiedzieli, że będą informować szefa firmy, Franka van Gool, o proteście. (Czerwone kartki są aluzją do systemu kar, które stosuje OTTO, potrącając pozaregulaminowo grzywny od pracowników za drobne przewinienia. Tym sposobem, firma dodatkowo zarabia na pracownikach tymczasowych.)

HR-owcy dyskryminują kobiety

Świat | Prawa kobiet/Feminizm

W Izraelu przeanalizowano ponad 5300 nadesłanych CV. Z badania przeprowadzonego przez Royal Economic Society wynika, że specjaliści HR mają tendencję do dyskryminacji. Podczas selekcji nadesłanych zgłoszeń często kierują się zdjęciem osoby aplikującej dołączonym do CV i zapraszają kandydatki, które ich zdaniem są... ładne.

Inaczej ma się sprawa w przypadku mężczyzn. Panowie bardziej przystojni są rzadziej zapraszani na rozmowy rekrutacyjne niż ci, których uroda nie jest doskonała. Z badań wynika także, iż osoby rekrutujące są bardziej skłonne wybierać kobiety w wieku około 20 lat, u których częściej widać zazdrość i rywalizację z osobą tej samej płci.

Walka pracowników wciąż nie wygasa w “porewolucyjnym” Egipcie

Świat | Protesty

Na początku kwietnia, pracownicy przemysłu włókienniczego w Menoufii, na północ od Kairu, wznowili strajk, z powodu niewywiązania się dyrekcji z obietnic. Jednym z żądań było przywrócenie do pracy zwolnionych pracowników, co nie zostało zrealizowane. Pracownicy oskarżyli dyrekcję o próbę zmuszania ich do podpisania rezygnacji z pracy, w zamian za przywrócenie ich kolegów. Zarząd wezwał armię, by zapobiec okupacji fabryki, która ma zostać zlikwidowana.

W Assiut, pracownicy fabryki włókienniczej odmówili przekazania obiektu nowemu inwestorowi. Począwszy od 11 kwietnia, pracownicy w 14 elektrowniach rozpoczęli strajk, domagając się usunięcia ministrów odpowiedzialnych za korupcję. Jednak rzecznik ministerstwa energetyki wypiera się, że strajki mają miejsce. Ministerstwo energetyki jest jednym z niewielu, gdzie nie doszło jeszcze do czystek skorumpowanych urzędników.

Protestują również pracownicy Kanału Sueskiego, pracownicy przepompowni gazu, poborcy podatkowi, nauczyciele i studenci.

Za: Libcom

Wyślij dziś protest do Office Angels!

Świat | Prawa pracownika

Brytyjska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Pracowników Solidarity Federation organizuje kampanię solidarnościową z pracownikom tymczasowym, który nie otrzymał pensji za swoją pracę. Pracował zaledwie 3 dni, jednak nie otrzymał ani centa od pracodawcy.

Wielu pracowników tymczasowych nie otrzymuje pensji, a agencje pracy tymczasowej czują się bezkarne. Dlatego chcemy pokazać im, że nie jesteśmy obojętni.

Możesz wysłać mail do biura agencji Office Angels poprzez formularz.

Korea Południowa: Rośnie liczba ofiar wśród uczestników zdławionego strajku w Ssangyong

Świat | Prawa pracownika

Dwa lata po brutalnym stłumieniu strajku pracowników Ssangyong Motors przez policję, coraz więcej pracowników, którzy wtedy zostali zwolnieni umiera przedwcześnie.

Dwa lata temu, zarząd Ssangyong Motor Company w Pyongtaek podjął decyzję o zwolnieniu tysiąca pracowników. Reakcja pracowników była stanowcza: robotnicy zajęli teren fabryki i okupowali ją przez 77 dni, od maja do sierpnia 2009 r. Do opuszczenia fabryki zmusił ich dopiero zmasowany atak policji i wojska.

Bezpośrednio po wydarzeniach, wielu aktywistów zostało aresztowanych i skazanych na lata więzienia. Większość została po prostu zwolniona. Pracowników zwodzono obietnicami późniejszego zatrudnienia, które jednak okazały się fałszywe.

Włochy: Strajk przeciw wojnie w Libii

Świat | Protesty

15 kwietnia odbył się strajk przeciw wojnie w Libii. Strajk zwołany został przez anarchosyndykalistyczny związek USI-AIT i poparły go niezależne związki Cobas, SISA i Komitet Imigrantów we Włoszech.

Strajk był zorganizowany, by zaprotestować przecziwko wojnie, uczestnictwie Włoch w interwencji w Libii i także przeciwko socjal-ekonomicznej polityce rządu. Strajk najlepiej się udał w sektorze transportu. Rozpoczął się o godz. 21 dzień wcześniej i trwał cały dzień 15 kwietnia. Odwołano niektóre pociągi, w różnych miastach strajk dotknął transportu publicznego. Pracownicy służby zdrowia, edukacji oraz innych sektorów także wzięli udział w strajku.

Demonstracje miały miejsce w ponad 20 miastach, m.in. w Mediolanie, Turynie, Palermo, Bolonii, Genuii i Rzymie.

Fala zatrzymań i aresztowań anarchistów we Włoszech

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

5 aresztowań w Bolonii, 7 nakazów obserwacji, 60 policyjnych nalotów w całych Włoszech.

6-go kwietnia ponad 300 funkcjonariuszy policji wzięło udział w „antyterrorystycznej” operacji o kryptonimie „Operacja Banita” (oryg. Outlaw Operation), której celem byli członkowie ruchu anarcho-insurekcyjnego we Włoszech. Operacja została równolegle przeprowadzona w 16 włoskich miastach, m.in. w Bolonii gdzie policja aresztowała 5 osób nieopodal zaskłotowanego centrum społecznego- Fuoriluogo, po czym zamknęła je. Kolejna osoba została aresztowana w pobliskim mieście Ferrara, zwolniona zaraz po przesłuchaniu.

7 innych osób otrzymało zakaz przemieszczania się, są obserwowane i przesłuchiwane (dla wiadomości czytelników- środki takie nakładane są na osoby, wobec których istnieją szerokie poszlaki winy, oraz przynajmniej jedno z podejrzeń: ryzyko ucieczki, ryzyko ponownego popełnienia przestępstwa oraz ryzyko matactwa i niszczenia dowodów w sprawie- przyp. Jaromir).

Czechy: Awaria elektrowni jądrowej w Dokovanach

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Z powodu problemów z układem chłodzenia wyłączono w nocy ze środy na czwartek, po raz drugi w tym miesiącu, reaktor nr 4 elektrowni atomowej Dukovany na południu Czech. Rzecznik tej siłowni Petr Spilka poinformował, że naprawa potrwa kilka dni.Spilka zapewnił, że nie doszło do wycieku promieniowania.

Dwa tygodnie temu z powodu nieszczelności w przewodzie odpowietrzającym, ten sam reaktor musiał zostać wyłączony na kilka dni w celu przeprowadzenia naprawy.

Za: ian

Wielka Brytania: Dzień walki z cięciami socjalnymi w Brighton

Świat | Prawa pracownika | Protesty

Członkowie grupy SolFed z Brighton wzięli udział w pikiecie pod placówką służby zdrowia prowadzoną przez firmę ATOS, w ramach dnia protestu przeciwko cięciom. Protest został zorganizowany przez grupę pracowników służby zdrowia i osób pobierających świadczenia. ATOS jest firmą prywatną, która otrzymuje miliony funtów od państwa, by wydawać orzeczenia o zdolności do pracy chorym i niepełnosprawnym. Diagnozy wydawane są przy pomocy programu komputerowego, który wydaje absurdalne diagnozy, które np. uznają osoby, które doświadczyły amputacji dłoni, jako „lekko” niepełnosprawnych i w pełni zdolnych do pracy.

Podczas pikiety, demonstranci rozwinęli bannery i rozdawali ulotki z hasłami przeciw kolaboracji firmy ATOS z systemem odbierającym świadczenia chorym i niepełnosprawnym. Pracownicy i chorzy odegrali teatr uliczny, ilustrujący sposób, w jaki ATOS przeprowadza „weryfikację” osób pobierających świadczenia.

Za: Solfed

Niemcy: Pracownicy walczą o prawo do srania

Świat | Prawa pracownika | Protesty

To nie żart. Jak informuje Anarchosyndykalistyczna Młodzieżówka ASJ, pewna firma świadcząca usługi call-centre w Lipsku wprowadziła nowe zasady korzystania z toalety w biurze. Pracownicy maja teraz tylko 5 minut na korzystanie z toalety. Jeżeli przekroczą ten czas, muszą się tłumaczyć przed szefem.

Nie ma przy tym znaczenia, czy ktoś ma problemy żołądkowe, jest w ciąży, ma okres, czy jakiekolwiek inne problemy. Podobne rozwiązania próbowała już wprowadzić w Niemczech sieć supermarketów LIDL, jednak w tamtym przypadku niemiecki sąd federalny wydał orzeczenie, które uznało takie praktyki za nielegalne.

Sekcja związku anarcho-syndykalistycznego FAU z Lipska wysłała do dyrekcji call-center list protestacyjny w tej sprawie, domagając się zaprzestania tej praktyki. Reakcja była natychmiastowa. Kierownictwo natychmiast wycofało się ze zmian.

USA: myśliwi pozabijają sobie więcej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

W czterech amerykańskich stanach - Wyoming, Idaho, Montana i Utah - wykreślono w tym tygodniu z listy gatunków zagrożonych wilka szarego. Od tej pory myśliwi będą mogli ubiegać się o licencję na zabijanie tych drapieżników w wymienionych stanach. Ciekawostką mówiącą o motywach zdjęcia ochrony jest fakt, że zmiana statusu wilka szarego znalazła się w ustawie dotyczącej budżetu.

Coraz więcej biedaków. Miliony głodnych w Europie

Świat | Ubóstwo

Wykańczają nas podwyżki. Liczba osób ubogich w Europie Wschodniej i Azji Centralnej może wzrosnąć w tym roku o 5,3 mln osób - szacują eksperci Banku Światowego. Jak pisze "Rzeczpospolita", powodem są rosnące ceny jedzenia i surowców energetycznych.

Jak możemy bronić się przed nadciągającą falą ubóstwa? Rząd powinien zwiększyć produktywność sektora rolnego. Użycie nawozów sztucznych w Europie Wschodniej jest na o wiele niższe niż w Europie Zachodniej - uważa Yvonne Tsikata, dyrektor Banku Światowego. Pomóc nam może także rozwój programów socjalnych dla najuboższych.

Jednak analitycy BŚ przewidują, że w 2011 i 2012 roku wzrost gospodarczy w naszym regionie powinien utrzymywać się na poziomie ok. 4 proc.

Kanał XML