Świat

Grecja: Kolejne demonstracje przeciwko prywatnym uniwersytetom

Świat

Tysiące greckich studentów i nauczycieli manifestowały po raz trzeci w ciągu 2 tygodni przeciwko rządowym planom tworzenia prywatnych uniwersytetów. Protestujący obawiają się, że doprowadzi to do zniesienia zagwarantowanej w konstytucji bezpłatnej edukacji. Forsowany przez konserwatywny rząd projekt popiera opozycyjna partia socjalistyczna Pasok, co stanowi wyjątkowo rzadki przypadek na greckiej scenie politycznej. Demonstracje odbyły się w Atenach, Salonikach, Patras na Peloponezie i w Heraklionie na Krecie. Związki zawodowe pracowników szkół wyższych zagroziły ogłoszeniem bezterminowego strajku na wszystkich uczelniach w kraju. Rząd grecki chce zmiany artykułu 16. konstytucji, mówiącego o tym, że 'tworzenie instytucji szczebla uniwersyteckiego przez osoby prywatne jest zakazane'. Parlament ma nad nowymi regulacjami prawnymi obradować na wiosnę.

Kolejny przykład amerykańskiej hipokryzji

Świat

Jak podaje gazeta.pl, w Stanach zauważyć można próbę wprowadzenia nowego trendu w kupowaniu paliwa. Autorzy projektu Terror Free Oil postanowili wydać wojnę stacjom benzynowym, które zaopatrują się w paliwo pochodzące, jak określają, "z krajów finansujących terroryzm", mając oczywiście na myśli kraje Bliskiego Wschodu. Jak widać, amerykański wypaczony patriotyzm nie pozwala im zauważyć, że głównym krajem finansującym terroryzm jest ich własny.

Według opinii publicznej, inicjatywa skazana jest jednak na niepowodzenie, chociażby dlatego, że lista przyjaznych stacji paliw jest bardzo krótka.

Akcje solidarnościowe w Grecji

Świat

Stan obu anarchistów prowadzących w Grecji strajk głodowy pogarsza się z dnia na dzień.

Lekarze twierdzą, że w tym momencie w ich organizmach mogły zajść nieodwracalne zmiany. Sąd nie zgodził się na zwolnienie obu z więzienia do czasu procesu. Teraz na dniach zostanie rozstrzygnięta apelacja w wyższej instancji. Jeśli i tam nie będzie rozwiązania, strajkujący prawdopodobnie umrą. W tym momencie nawet kilka partii politycznych zaczyna się już domagać ich uwolnienia.

Więcej o historii uwięzionych | List napisany przez strajkujących

Chińskie szwaczki zaatakowały szefa widelcami

Świat

Kilkadziesiąt chińskich krawcowych zatrudnionych w zakładach odzieżowych w w rumuńskim mieście Bacau wtargnęło do biura właściciela fabryki uzbrojonych w łyżki i widelce. Kobiety chcą zarabiać dwa razy więcej. Właściciel zakładu - włoski biznesmen - stanowczo mówi, że nie będzie żadnych podwyżek. Nie przekonuje go nawet to, że musiał zatrudnić Chinki, bo w Rumunii nie było chętnych do pracy u niego.

Globalne ocieplenie - będzie gorzej

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Tygodnik "The Observer" dotarł do końcowej wersji raportu międzynarodowej grupy ekspertów Intergovernmental Panel on Climate Change w którym zawarto wnioski, że skutki globalnego ocieplenia wywołanego przez emisję gazów powodujących tzw. efekt cieplarniany będą bardziej niszczycielskie i dadzą o sobie znać szybciej, niż dotychczas sądzono.

Rosnąca emisja gazów cieplarnianych spowodowała, że średnia roczna temperatura od połowy XX wieku podniosła się o 0,6 stopnia Celsjusza, a do 2100 roku wzrośnie ona o co najmniej trzy stopnie Celsjusza, jeśli emisja dwutlenku węgla (CO2) nie zostanie ograniczona. Naukowcy sądzą, iż emisja CO2 bliska jest punktu, po przekroczeniu którego zmiany klimatyczne staną się nieodwracalne.

Naukowcy ostrzegają, iż sztormowa pogoda będzie częściej dawała się we znaki, także w Europie, poziom mórz w ciągu najbliższych 100 lat podniesie się o mniej więcej 0,5 metra, śnieg zniknie z wyjątkiem najwyższych partii gór, powiększy się obszar pustyń, a oceany staną się zakwaszone, co spowoduje zniszczenie raf koralowych i atoli.

Stan prowadzących głodówkę greckich anarchistów pogarsza się

Świat | Represje | Ruch anarchistyczny

Stan zdrowotny anarchistów prowadzących strajk głodowy z dnia na dzień ulega pogorszeniu. O sprawie pisaliśmy już wielokrotnie, m.in. TU

Tarasios Zadorozni głoduje od 29 listopada, Gerasimos Kyriakopoulos od 15 grudnia.

Oboje cierpią na podciśnienie ortostatyczne - spadek ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej, co prowadzi najczęściej do omdlenia. Tarasios Zadorozni stracił na wadze 15 kg, cierpi na atrofię (zanik) mięśni i bradykardię. Gerasimos Kyriakopoulos (który zdecydował się na strajk głodowy, pomimo braku nerki i śledziony), stracił 5 kg, dostaje krwotoków z nosa i wykazuje oznaki dysfunkcji woreczka żółciowego.

Dalsza głodówka w niedługim czasie doprowadzi uwięzionych do śmierci, gdyż po prawie dwumiesięcznym braku przyjmowania pokarmów zmiany i dysfunkcje organizmu będą postępować coraz szybciej.

Nędza studenckiego życia

Kraj | Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Publicystyka | Ruch anarchistyczny | Ubóstwo

(jej ekonomiczne, polityczne, psychologiczne i przede wszystkim intelektualne aspekty wraz ze skromnym wskazaniem drogi kuracji)

Uczynić wstyd bardziej wstydliwym przez wystawienie go na forum publiczne
Bez narażania się na poważne kontrargumenty można powiedzieć, że student jest w Europie - obok policjanta i księdza - jedną z najbardziej wzgardzanych istot. Przyczyny owej pogardy są jednak często przeniknięte kłamstwem dominującej ideologii, podczas gdy przyczyny, ze względu na które student nie cieszy się wielkim szacunkiem krytycznego umysłu, są tłamszone i ukrywane. Zwolennicy fałszywej opozycji są oczywiście świadomi tych przyczyn - wad, które są również ich wadami - lecz w strachu obracają swą pogardę w opiekuńczy zachwyt. I tak wszystkie bezpłciowe organizacje społeczne (od "opozycyjnych" partii do niegdyś radykalnych ekologów) do spółki z tradycyjnie bezpłodną inteligencją (tą od "Polityki" i "Gazety Wyborczej") cenią sobie studenckie towarzystwo a zanikające i efemeryczne grupy alternatywne zazdrośnie współzawodniczą z nimi o "moralne i materialne" wsparcie dla studentów. W niniejszej broszurze postaramy się pokazać przyczyny owego stanu rzeczy oraz to, w jaki sposób student jest zakorzeniony w dominującej rzeczywistości późnego kapitalizmu. Zamierzamy użyć jej, by ujawnić przyczyny naszej pogardy: znoszenie alienacji z konieczności podąży tymi samymi ścieżkami, co alienacja.

Wszystkie analizy i studia nad studenckim życiem powstające od czasu do czasu ignorują podstawowe aspekty problemu. Żadne z nich nie wzniosły się ponad punkt widzenia akademickich specjalizacji (psychologu, socjologii, ekonomii). W ten sposób kompletnie rozmijają się z prawdą. Już Fourier w XIX wieku zwracał uwagę na "metodyczną krótkowzroczność" traktowania fundamentalnych problemów bez odnoszenia ich do współczesnego społeczeństwa jako całości. Ten fetyszyzm faktów maskuje podstawowe kategorie i nie pozwala ujrzeć totalności w każdym ze szczegółów. O naszym społeczeństwie wszystko zostało już powiedziane z wyjątkiem tego, czym ono w .swej istocie jest: społeczeństwem zdominowanym przez towar i spektakl. Bez uwzględnienia tego faktu wszelkie socjologiczne prace nad życiem studenta pozostają bezpłodne. Mimo szczerych chęci i częściowych prawd niekiedy w nich zaprezentowanych, grzęzną one na powrót w nieuchronnej etyce kantowskiej: prawdziwej demokratyzacji dzięki racjonalizacji systemu nauczania, to znaczy nauczania systemu.

Znikające dowody winy policjantów w Genui

Świat | Represje

Podczas szczytu w Genui w 2001 r. policja przeprowadziła nalot na szkołę Diaz, gdzie brutalnie pobiła ludzi. 90 osób zostało aresztowanych, policja biła nawet ludzi, którzy spali. W związku z tym toczy się proces przeciw 30 policjantom. Niektórzy policjanci nosili maski i mieli zakryty numer identyfikacyjny, więc nie mogli zostać rozpoznani.

Wśród policjantów wobec których toczy się sprawa są także wyżsi oficerowie. Prokurator zdecydował się oskarżyć policjantów o sfabrykowanie dowodów przeciw ludziom obecnym w szkole Diaz. M.in. policjanci są oskarżeni o to, że podłożyli koktajle mołotowa w szkole po fakcie, by usprawiedliwić wszystko jako rzekomą akcję „antyterrorystyczną”. Teraz okazuje się, że te koktajle mołotowa, które miały być przedstawione w sądzie jako dowód rzeczowy, po prostu znikły.

Babcie blokują centrum rekrutacji

Świat | Militaryzm | Protesty

Amerykańscy aktywiści zaczęli znowu aktywnie działać z związku z apelem George’a Busha o wysłaniu większej liczby żołnierzy do Iraku. 10 stycznia Bush zapowiedział, że chce wysłać dodatkowo 21,5 tys. wojsk do Iraku. Jednak nie ma wielkiego poparcia w kongresie.

W różnych miastach USA odbyły się już demonstracje i akcje bezpośrednie. W dniach 11–15 stycznia odbyło się ponad 2000 demonstracji przeciwko wysyłaniu wojsk do Iraku. Tylko 11 stycznia, dzień po wypowiedzi Busha, odbyło się ponad 1000 akcji zorganizowanych w sposób zdecentralizowany. W dużych miastach odbyło się jednocześnie kilka demonstracji – np. w Los Angeles miało miejsce ponad dwadzieścia. Do dziś prawie 5 mln. Amerykanów aktywnie brało udział w jakiejś formie protestu. Koalicja Move.on liczy obecnie 3,3 mln. członków.

Starcia Tatarów z policją na Krymie

Świat

W zeszły czwartek doszło do zamieszek Tatarów krymskich z policją i prywatną ochroną w Simfieropolu na Ukrainie. Kilkanaście osób zostało rannych, a cztery trafiły do szpitala. Policja aresztowała 6 osób. Kilku policjantów również odniosło obrażenia.

Zamieszki zostały wywołane próbą usunięcia Tatarów koczujących na terenie, który firma developerska Olbi-Krym chce zająć pod budowę luksusowych apartamentów. Firma Olbi-Krym ma powiązania z rosyjskimi i ukraińskimi klanami, które sprawują władzę gospodarczą na Krymie.

Węgry: Blokady w proteście przeciwko politykom

Świat

Ponad 2 tysiące pojazdów zablokowało w sobotę drogi na Węgrzech w 113 miejscach. Był to protest przeciwko politykom - rządzącym i opozycyjnym - których ludzie obwiniają za kłopoty gospodarcze.

Prawda bolała: zastrzelono dziennikarza piszącego o ludobójstwie Ormian

Świat

Hrant Dink, turecki dziennikarz i publicysta ormiańskiego pochodzenia zginął w piątek w Stambule, zastrzelony przed redakcją swojej gazety. Dink był założycielem i redaktorem naczelnym wydawanego w dwóch językach - tureckim i ormiańskim - tygodnika "Agos". Pisał też dla dużych dzienników "Zaman" i "Bugun". Wielokrotnie publikował teksty na temat kwestionowanego przez władze Turcji ludobójstwa Ormian w czasie pierwszej wojny światowej.

W związku z tym na mocy artykułu 301 tureckiego kodeksu karnego był skazany za obrazę tureckiej tożsamości narodowej. Dinkowi wiele razy grozili nacjonaliści.

Małe zwycięstwo bezdomnych we Francji

Świat | Ubóstwo

Francuscy bezdomni zorganizowali serię spektakularnych protestów we Francji. Miasto bezdomnych pojawiło się w Paryżu i bezdomni zaczęli okupować luksusowe budynki. W odruchu solidarności kilkaset paryżan spędziło kilka nocy na ulicach w miasteczku namiotowym. Rząd w końcu przyjął projekt ustawy, która zobowiązuje państwo do zapewnienia bezdomnym dachu nad głową. Od przyszłego roku władze miejskie miałby obowiązek oferowania bezdomnemu mieszkania w ciągu trzech miesięcy.

Oczywiście po kwietniowych wyborach politycy mogą nie być już tak chętni do pomocy bezdomnym. We Francji jest około 100 tys. osób całkowicie bezdomnych. Ponadto 900 tys. ludzi mieszka stałe w noclegowniach albo na kempingach, a nie wiadomo ilu mieszka w gospodarstwach rolnych.

Trzeci dzień walk ulicznych w Atenach

Świat | Ruch anarchistyczny

Wczoraj wokół okupowanej przez anarchistów Politechniki Ateńskiej znowu wybuchły walki z policją. Według źródeł policyjnych podczas dwugodzinnej bitwy rzucone w nich zostało około 100 butelek z benzyną. Podpalono też bank i budynek rządowy. Anarchisci ostatecznie zostali zmuszeni do wycofania się na teren okupowanej Politechniki. Nikt nie został aresztowany.

Budowa płotu wokół lokalizacji szczytu G8

Świat

W poniedziałek 15 stycznia władze niemieckie zaczęły budowę 12 kilometrowego płotu wokół obszaru, gdzie ma się odbyć szczyt G8 w sierpniu 2007. Koszt budowy płotu to 12,5 milionów Euro a czas wykonania to 15 tygodni.

Aktywiści zwalczający G8 wykorzystali okazję, by powiesić na płocie baner „Ogrodzić kapitalizm płotem”.

Kanał XML