Świat
Grecja - złe i dobre wiadomości
Czytelnik CIA, Pon, 2007-01-08 08:20 Świat | RepresjeZakończył się proces "3 z Aten" - trzech anarchistów oskarżonych w 2004 o ponad 200 ataków w Atenach, formowanie organizacji przestępczej etc.
Karasarinin został całkowicie uniewinniony i ma otrzymać odszkodowanie za czas spędzony w areszcie. Aspiotis został uniewinniony z większości zarzutów, oprócz kilku drobnych spraw za które będzie musiał zapłacić grzywnę, to samo Kalaitzidis, który za kilka dni ma być zwolniony z więzienia i któremu udowodniono tylko posiadanie policyjnego ekwipunku pochodzącego z kradzieży. Jest to ogromne zwycięstwo ruchu antyrepresyjnego! Warto przypomnieć, że całej trójce groziło minimalnie 15 lat w przypadku skazania.
Targi Książki Anarchistycznej w Zagrzebiu
Akai47, Nie, 2007-01-07 21:33 Świat | Ruch anarchistycznyTrzecie targi książki w Zagrzebiu odbędą się od 31 marca – do 2 kwietnia. Jeśli ktoś chce uczestniczyć w targach organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt pod adres: ask-zagreb@net.hr
Więcej informacji: http://www.ask-zagreb.org/engleski2007.htm
Media chwalą Anarchistyczny Uniwersytet
Akai47, Nie, 2007-01-07 21:31 Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Ruch anarchistycznyKanadyjskie media chwalą sposób organizacji Anarchistycznego Uniwersytetu w Toronto. Uniwersytet istnieje od 2004 r. i oferuję kursy za darmo. Jest ok. 20 osób w każdej grupie studentów i oferowane są różne kursy, n.p. polityka Ameryki Łacińskiej albo Kwestionowanie Męskości. Organizatorzy mówią, że roczny koszt prowadzenia uniwersytetu nie przekracza $50 – czyli ok. 150 zł.
Bogactwa naftowe Iraku dla USA i W. Brytanii
Tomasso, Nie, 2007-01-07 19:06 Świat | Gospodarka | PublicystykaKoncerny naftowe Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zagarną lwią część bogactw naftowych Iraku dzięki nowej ustawie, która wkrótce będzie poddana pod głosowanie w irackim parlamencie - pisze w wydaniu brytyjski "The Independent on Sunday".
Gazeta, która miała dostęp do projektu ustawy, przygotowanego przy bezpośrednim udziale amerykańskich ekspertów, podała, że zapewnia ona wielkim koncernom naftowym BP, Shell i Exxon trzydziestoletnie kontrakty na eksploatację irackiej ropy naftowej.
Po raz pierwszy od 1972 roku, kiedy Irak znacjonalizował swój przemysł naftowy, zachodnie przedsiębiorstwa będą dopuszczone na tak wielką skalę do eksploatacji irackiej ropy.
Przedsiębiorcy i analitycy sektora naftowego, na których powołuje się gazeta, twierdzą, że ustawa pozwoli w pierwszych latach koncernom amerykańskim i brytyjskim na zatrzymywanie 75 proc. zysków i stanowi to jedyny możliwy sposób doprowadzenia do odbudowy zniszczonego irackiego przemysłu naftowego.
Rozwiązania, które wprowadzi ustawa, nie były praktycznie stosowane dotąd na Bliskim Wschodzie, gdzie - np. w Arabii Saudyjskiej i Iranie - bogactwa naftowe pozostają pod kontrolą państwa.
"USA i Wlk. Brytania chcą pozbawić Irak suwerenności gospodarczej"
Krytycy przygotowywanej ustawy - pisze brytyjska gazeta - podkreślają, że USA i W. Brytania chcą zmusić Irak, którego gospodarka zależy w 70 procentach od ropy, do faktycznego wyrzeczenia się swej suwerenności, "aż po niemożliwe do zaakceptowania granice".
Przypominają jednocześnie, że w 2003 r. brytyjski premier Tony Blair, uzasadniając przed parlamentem inwazję na Irak, nazwał "fałszem" oskarżenia, według których jedynym celem wojny przeciwko Irakowi było zagarnięcie przez Waszyngton i Londyn bogactw naftowych tego kraju.
The Independent on Sunday
Kolejny epizod chaosu rządowego w Somalii
Yak, Sob, 2007-01-06 10:26 Świat | MilitaryzmW ramach „zaprowadzania porządku” w sąsiedniej Somalii, armia Etiopii wkroczyła 24 grudnia do tego kraju i umieściła tam marionetkowy rząd. Bojówki islamskie już określiły nowe siły okupacyjne mianem „krzyżowców” (Etiopia jest krajem chrześcijańskim) i zamierzają prowadzić przeciw nim wojnę podjazdową w stylu irackim.
Somalia jest często podawana jako przykład „anarchii”. Cierpienia mieszkańców tego kraju miałyby wynikać z braku centralnej władzy. W rzeczywistości chaos panujący w tym kraju od dziesięcioleci, wojna z Erytreą i rządy zbrojnych band są bezpośrednim skutkiem interwencji państw zaangażowanych w Zimną Wojnę i broni, która było jedynym towarem, którego nigdy USA i ZSRR nie skąpiły Somalii i Erytrei.
Zobacz też artykuł na temat sytuacji w Somalii.
USA: Armia wezwała zabitych i rannych, by powrócili do służby
Akai47, Sob, 2007-01-06 09:05 Świat | MilitaryzmArmia Stanów Zjednoczonych przez pomyłkę wysłała listy z wezwaniem do powrotu do czynnej służby do około 275 zabitych lub rannych w akcji oficerów. Listy rozesłano kilka dni po Bożym Narodzeniu do ponad 5100 oficerów, którzy niedawno odeszli z wojska.
Korporacje lubią własność intelektualną a nie dzieci
Akai47, Pią, 2007-01-05 07:41 Kraj | ŚwiatJak podaje Rzeczpospolita, celnicy zarekwirowali ubranie dla dzieci z domów dziecka. Powód? Korporacje, chroniąc swoją markę, nie zgadzają się na przekazywanie pirackich produktów potrzebującym.
Celnicy spalili kilkaset par butów i ubrań, które zostały zajęte przez celników na bazarach lub na granicy. Sądy orzekły już przepadek towarów na rzecz Skarbu Państwa i celnicy mogliby je przekazać potrzebującym. Proszą o nie domy dziecka, instytucje charytatywne.
Jednak po wejściu Polski do UE zgodę na nieodpłatne przekazanie próbek muszą wyrazić firmy. Przed majem 2004 r. na obdarowanie zarekwirowaną odzieżą instytucji charytatywnych zgodę mógł wyrazić naczelnik urzędu skarbowego.
Walka o prawa bezdomnych w Paryżu
Yak, Czw, 2007-01-04 18:11 Świat | ProtestyAktywistom na rzecz bezdomnych w Paryżu udało się wymusić na rządzie francuskim obietnice uczynienia z mieszkania prawa przysługującego obywatelom. Stosowna ustawa ma być głosowana w parlamencie 17 stycznia.
Od ponad miesiąca aktywiści ze stowarzyszenia „Dzieci Don Kichote” koczują w namiotach na nabrzeżach Sekwany w proteście przeciwko ignorowaniu problemów bezdomnych przez rząd. Szacuje się, że we Francji około 100 tys. bezdomnych śpi na ulicach.
Nie wiadomo jeszcze, co przyniesie nowa ustawa, wiadomo jednak, że ma ona dotyczyć bezdomnych, zubożałych pracowników i samotne matki.
Wsparcie dla zatrzymanych obrońców Ungdomshuset
Yak, Czw, 2007-01-04 01:15 Świat | Represje16 grudnia demonstracja w obronie centrum społecznego Ungdomshuset w Kopenhadze zakończyła się starciami z policją. O wydarzeniach pisaliśmy już tutaj.
W 1982 r. dom został oddany pod opiekę samorządowi młodzieży, ale w 1999 r. miasto sprzedało budynek chrześcijańskiej sekcie.
Trzy osoby nadal przebywają w areszcie i spodziewają się spraw sądowych około 11 i 12 stycznia. Demonstracji, którzy zostali deportowani mówili o dużym wsparciu ze strony innych więźniów. Niemniej jednak w miarę zbliżania się rozpraw sądowych ich morale może jeszcze spaść.
27 grudnia do domu wrócił jeden z aresztowanych (16 letni Fin). Według jego słów, przynajmniej jedna z oskarżonych osób jest w dobrej formie psychicznej.
Raport FBI o więzieniu Guantanamo
Akai47, Śro, 2007-01-03 13:37 Świat"Widzieliśmy, jak znęcają się nad więźniami. Widzieliśmy, jak ich torturują. Ale sami nie braliśmy w tym udziału." Tak twierdzą pracownicy FBI, którzy pracowali w Guantanamo. 26 pracowników Federalnego Biura Śledczego przyznało, że widziało torturowanych jeńców.
Raport powstał jeszcze w 2004 roku i wiele szczegółów wyciekło do mediów. Jednak dopiero teraz całość raportu ujrzała światło dzienne. Raport zawiera wiele wstrząsających szczegółów.
Bezrobotni przed ratuszem
Akai47, Wto, 2007-01-02 22:48 Świat | Protesty50 niemieckich bezrobotnych uczestniczyło w akcji protestacyjnej przed siedzibą lokalnych władz Nadrenii-Palatynatu w Moguncji. Akcja polegała na publicznym umyciu się i ogoleniu - bezrobotni chcieli zwrócić uwagę władz na problemy ze znalezieniem pracy kiedy ktoś nie ma dachu nad głową.
Putin jest lepszym dziadkiem niż Giertych
Akai47, Wto, 2007-01-02 06:54 Świat31 grudnia Władimir Putin podpisał ustawę o "kapitale macierzyńskim". Kobieta, która rodzi drugie i kolejne dziecko ma otrzymać becikowe rzędu 30 tysięcy złotych. Dla Rosjan to równowartość dwóch rocznych wynagrodzeń. Ale kobiety mogą skorzystać z zasiłku dopiero po trzech latach od urodzenia drugiego i następnego dziecka.
11 z Sagady są na wolności
Akai47, Pon, 2007-01-01 23:24 Świat21 grudnia, 11 anarchistów z Filipin zostali zwolnioni. 14 lutego grupa 11 turystów poszła na festiwal kwiatów w Baguio na Filipninach, a potem do Sagady. Wszyscy byli przedtem na festiwalu muzycznym. Jechali stopem i byli w ciężarówce, kiedy policja ich zatrzymała. Anarchiści zostali wypuszczoni ponieważ nie byli żadnych dowodów przeciw nim.
Greccy anarchiści potrzebują pomocy!
Pippi Langstrumpf, Pon, 2007-01-01 20:50 Świat | RepresjeOd majowych protestów przeciwko Europejskiemu Forum Ekonomicznemu minęło ponad pół roku. Przez cały ten czas w greckich więzieniach przetrzymywani są podejrzani o udział w zamieszkach Tarasios Zadorozniy i Gerasimos Kiriakopoulos. Od kilkunastu dni więźniowie prowadzą strajk głodowy. Według opinii opiekujących się nimi lekarzy stan ich zdrowia jest dramatyczny - przedłużanie się głodówki w niedługim czasie doprowadzi do śmierci strajkujących.
WYŚLIJ EMAIL DO AMBASADY REPUBLIKI GRECKIEJ I DO MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI. Ich życie zależy od nas! Greckie państwo z rozmysłem skazuje tych aktywistów na śmierć!!!
Pinochet, Saddam, Ford - odchodzą kolejni "bohaterowie"
Yak, Pon, 2007-01-01 19:03 Świat | Tacy są politycy26 grudnia zmarł były prezydent Stanów Zjednoczonych Gerald Ford. Choć w czasie trwania prezydentury Forda armia USA wycofała się z Wietnamu, jednak odegrał on ponurą rolę w dziejach Timoru Wschodniego.
Według odtajnionych dokumentów z 1975 r. Ford i jego Sekretarz Stanu Henry Kissinger omawiali z dyktatorem Indonezji generałem Suharto konsekwencje planowanej inwazji armii indonezyjskiej na Timor Wschodni. Po porażce w Wietnamie administracja USA była skłonna poprzeć każdego dyktatora, byle tylko zapobiec dalszej ekspansji komunizmu w Azji Dalekowschodniej.