Świat

Łukaszenko kontra Komitet Helsiński

Świat | Represje

Za rzekome niepłacenie podatków odebrano komputery Komitetu Helsińskiego w Białorusi, a Sąd Najwyższy rozważy możliwość jej likwidacji. Urzędnicy sądowi odłączyli i zabrali z ich lokalu komputery, faks i telefon.

Choć zgodnie z umowami międzynarodowymi środki pochodzące z unijnego funduszu Tacis nie są opodatkowane, fiskus domagał się od Białoruskiego Komitetu Helsińskiego zapłacenia podatku - 75 tysięcy dolarów. Wydawało się, że zapadło ostateczne orzeczenie: Najwyższy Sąd Gospodarczy uznał, że nie trzeba płacić podatku.

Nieloty walczą o publiczne pieniądze

Świat | Gospodarka

Jak się okazało w środę, producenci nowego samolotu Airbus A350, którego seryjna produkcja opóźni się przynajmniej do roku 2013, będą korzystać z państwowych dotacji. Koszt prac badawczych nad samolotem, to 10 miliardów Euro. Nie wiadomo jeszcze w jakiej części zwiększone koszty zostaną pokryte przez grupowe zwolnienia i przenoszenie produkcji do tańszych lokalizacji, oraz przeniesienie kosztów na dostawców, a w jakiej przez dotacje z kasy Unijnej.

Aby wyprzedzić krytykę ze strony Boeinga, Airbus oskarżył amerykańskiego producenta o korzystanie z ukrytych dotacji w postaci kontraktów zbrojeniowych rządu USA i ulg podatkowych lokalnych władz w Seattle.

O tym, jak władze ułatwiają pompowanie publicznych pieniędzy do prywatnych koncernów pod pretekstem rozbudowy gospodarczej pisaliśmy w artykule Inwestycje w infrastrukturę - jak władza kradnie w biały dzień.

Amerykanie nie są w stanie wygrać wojny w Iraku

Świat | Militaryzm

Nominowany na ministra obrony USA Robert Gates powiedział w czasie przesłuchania senackiego, że Amerykanie nie są w stanie wygrać wojny w Iraku. Jego zdaniem, jeśli w ciągu najbliższego roku, czy dwóch, nie nastąpi w Iraku stabilizacja, zagraża to wybuchem na wielką skalę w całym regionie.

Studenckie protesty w Belgradzie

Świat | Edukacja/Prawa dziecka | Protesty

Pod koniec listopada studenci okupowali budynek wydziału Filozofii na Uniwersytecie w Belgradzie. Okupacja trwała tydzień, dopóki rząd nie zgodził się nie wprowadzać opłat za studia na uniwersytecie.

W maju i czerwcu anarchiści z Inicjatywy Anarcho-Syndykalistycznej i z Socjalnego Frontu zaczęli kampanię przeciw płatnym studiom na uniwersytecie. 12 października, kilkaset osób przyszło na imprezę / protest przed uniwersytetem. 18.10 odbył się protest, gdy Premier spotkał się z Ministrem Edukacji.

Apel: Pomoc dla represjonowanej działaczki anarcho-syndykalistycznej

Świat

Członkini rosyjskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników (IWA) Olga Smirnowa straciła pracę za działalność agitacyjną w fabryce Arsenal w Sankt Petersburgu. Potem miała kłopoty ze specsłużbami. Szuka nowej pracy, ale jej pracowdawcy dali jej wilczy bilet w książce pracy. Jest samotną matką z 2 dzieci i znajduje się teraz w trudnej sytuacji finansowej.

Numer #1 Biuletynu anty G8 już jest!

Świat | Pliki PDF | Protesty

Do pobrania w formacie .pdf - zapraszamy do ściągania! Plik jest tutaj.

Ciąg dalszy protestów obrony centrum Ungdomshuset

Świat | Protesty

O obronie autonomicznego centrum w Kopenhadze pisaliśmy już tutaj. Oto najnowsze aktualizacje słowami jednego z mieszkańców:

Sytuacja na dzień dzisiejszy: prawicowa, chrześcijańska sekta wciąż jest właścicielem budynku. Dostali od sądu zapewnienie, że musimy się wynieść do 14-go grudnia (być może gliniarze przyjdą wcześniej, licząc na to, że będziemy nieprzygotowani. Właścicielom została złożona oferta kupna domu za ponad 10 milionów koron duńskich (to jest 1,341,525.58 euro!), w celu przekazania go nam, ale kościół odmawia sprzedania go.

W międzyczasie wysłali oni (kościół) prośbę o pozwolenie na zburzenie budynku. Potrzebują zgody, gdyż budynek ma walory historyczne i architektoniczne. Nie wiem, czy otrzymają zgodę, ale pokazuje to, że nie są zainteresowani tyle samym budynkiem, co gruntami, na których się znajduje – a jest to działka ładna i droga, w centrum Kopenhagi. W związku z tym, prasa wystawiła im złą opinię, jako zwykłemu przedsiębiorstwu kapitalistycznemu.

Mordercy Brada na wolności

Świat

W ciągu dwóch dni od śmierci niezależnego dziennikarza, Brada Willa, lokalne media i Reporterzy bez Granic opublikowali dane jego modercy. Zabójstwa dokonały siły paramilitarne powiązane z rządzącą partią PRI. Zastrzelił go Pedro Carmona, burmistrz miasta Felipe Carrillo Puerto de Santa Lucía del Camino. Radny Abel Santiago Zarate i jego ochroniarz, Manuel Aguilar, zostali zatrzymani miesiąc temu. Policja nadal szuka policjantów Carlosa Soriano i Juana Carlos Sumano i Carmona.

Wczoraj Zarate i Aguilar zostali zwolnieni. Sędzia uważa, że "nie znaleziono przeciw nim wystarczających dowodów". Chyba raczej chodzi o to, że nie znaleziono wygodnych dla władzy dowodów. Prokuratura teraz prowadzi śledztwo w sprawie przeciwko kilku innym osobom, członkom APPO.

"Doktor Terapii Szokowiej" Gajdar otruty?

Świat

Jegor Gajdar, były rosyjski premier, architekt terapii szokowiej w Rosji, zapadł na tajemniczą chorobę podczas ubiegłotygodniowego pobytu w Irlandii. "Doktor Gajdar" leży w szpitalu z objawami zatrucia.

Gajdar miał wystąpić na konferencji i zaprezentować swoją książkę „Śmierć Imperium”. Niespodziewanie zasłabł 24 listopada podczas konferencji w Dublinie.
Wymiotował krwią i krwawił z nosa. Przewieziony do szpitala Gajdar jeszcze przez trzy godziny nie mógł odzyskać przytomności. Według lekarzy był o włos od śmierci. 27 listopada Gajdara przewieziono do jednego z moskiewskich szpitali. Lekarze nie potrafią ustalić przyczyny nagłego pogorszenia się stanu zdrowia polityka. Nie wykluczyli zatrucia, choć odrzucili wszelkie spekulacje o użyciu przeciwko Gajdarowi tej samej substancji, która w Londynie zabiła Litwinienkę.

Dwa lata więzienia za przemówienie pierwszomajowe

Świat | Prawa pracownika | Represje

Jak podała irańska agencja informacyjna ISNA, w środę Mohsen Hakimi, działacz Irańskiego Stowarzyszenia Pisarzy oraz aktywista pracowniczy, został skazany na dwa lata więzienia za przewodniczenie "nielegalnemu zgromadzeniu w celu popełnienia przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu narodowemu".

1 maja 2004 Hakimi przemawiał podczas zgromadzenia w Saqez za co został aresztowany i uwięziony wraz z organizatorami manifestacji pracowniczej, którzy również zostali skazani: Mahmoud Salehi (4 lata), Jalal Hosseini (2 lata), Borhan Divargar (2 lata) oraz Mohsen Hakimi (2 lata).

Siły policyjne sieją terror wokół miasta Oaxaca

Świat | Represje

Siły bezpieczeństwa dokonują rajdów na miejscowości położone wokół miasta Oaxaca - centrum wydarzeń związanych z protestem nauczycieli i mieszkańców, przeciwko skorumpowanym władzom oraz siedziby antyrządowego Ludowego Zgromadzenia Mieszkańców Oaxaca (APPO).

Wczoraj policja zaatakowała miasto Zaalchia, które stało się jednym z bastionów APPO po tym jak mieszkańcy wypędzili z niego burmistrza i policję kilka miesięcy temu. Atak został odparty, choć policji udało się zatrzymać czterech nauczycieli. W miejscowości Ocatlan, siły policyjne napadły na szkołę i kazały przerażonym dzieciom się wynosić. Podobne akcje odbyły się w Alzompa, Rosario i Santa Rosa. W zmasowanym ataku na anarchistyczne centrum Ocupa Oaxaca w Colonia Reforma, policja zatrzymała 8 osób.

Solidarność z Zachodnią Papuą

Świat | Dyskryminacja | Ekologia/Prawa zwierząt | Rasizm/Nacjonalizm | Represje

Na dzień 1 grudnia przypada międzynarodowy dzień solidarności z Zachodnią Papuą. Z tego powodu na całym świecie są organizowane różne akcje.

Zachodnia Papua to dawna kolonia holenderska, która w r. 1963 przy wsparciu ZSRR i milczącej zgodzie wspólnoty międzynarodowej została wcielona do Indonezji.

Szwedzka "pomoc wzajemna"

Kraj | Świat | Prawa kobiet/Feminizm

W latach 60 i 70, Szwedki masowo przyjeżdżały do Polski, by usunąć ciążę. Teraz, Polki będą mogły legalnie dokonywać zabiegów przerwania ciąży w Szwecji - za darmo. Szwedzkie stowarzyszenia feministyczne zażądały nie tylko otwarcia klinik aborcyjnych dla Polek, ale też umożliwienia im dokonywania zabiegów, nawet jeśli nie mają na nie pieniędzy.

Inwestycje w infrastrukturę - jak władza kradnie w biały dzień

Świat | Gospodarka | Publicystyka

Inwestycje w infrastrukturę są często sławione jako wybitny wkład władz w rozwój gospodarczy. Te inwestycje są przytaczane jako jeden z powodów konieczności istnienia organów władzy centralnej. Są powszechnie uważane za możliwe do realizacji na dużą skalę tylko przy użyciu metod planowania odgórnego. Rzekoma dalekowzroczność instytucji centralnych ma gwarantować sukces inwestycji prowadzonych z rozmachem. Domniemana krótkowzroczność stowarzyszeń zwykłych obywateli miałaby je uniemożliwiać.

Jak głosi obiegowy pogląd, zwykli obywatele nigdy sami z siebie nie mogliby lub nie chcieliby zdobyć się na sfinansowanie takich prac. Również uważa się, że radni i parlamentarzyści muszą się uniezależnić od „kaprysów elektoratu” na magiczny czas trwania kadencji, podczas którego znajdują się poza jakąkolwiek kontrolą społeczną, aby sprawniej realizować ambitne projekty, z których potem będą korzystać rzesze obywateli.

Infrastruktura transportowa, często budowana za publiczne pieniądze, przynosi wiele korzyści firmom handlowym obniżając koszty transportu. Mówi się o tym, że konsument również na tym zyskuje w postaci niskich cen. Nie mówi się jednak o wysokich kosztach powiązanych z nadmiernym rozwojem transportu: zanieczyszczeniu i dewastacji środowiska, zmianach klimatycznych. Deregulacja rynku przez import truskawek z Chin i jabłek z RPA powoduje obniżenie płac i likwidację wielu miejsc pracy, oraz pogorszenie jakości żywności, która jest selekcjonowana ze względu na odporność na warunki transportu, a nie na zawartość składników niezbędnych dla zdrowia.

Ale nawet pomijając nieracjonalny charakter samego przewozu towarów, przyjrzyjmy się sposobowi, w jaki władze centralne podchodzą do planowania i realizacji inwestycji w infrastrukturę.

Za świetny przykład może posłużyć budowa autostrady Via Baltica, a w szczególności jej odcinka przecinającego Puszczę Augustowską z Doliną Rospudy, Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Białą oraz prawdopodobnie Puszczę Knyszyńską. Urzędnicy z uporem trwają przy najdroższym z możliwych wariantów trasy, której projekt przewiduje poprowadzenie ponad 300 metrowej estakady przez torfowiska doliny Rospudy. Choć istnieją alternatywne warianty, których szacowany koszt byłby niższy o ok. 100 mln złotych, a zatem można by go zrealizować szybciej, urzędnicy nie chcą sobie zadać trudu przemyślenia projektu jeszcze raz. Zamiast tego, burmistrz Augustowa, pan Cieślik, obwinia ekologów za wypadki, w których regularnie giną mieszkańcy Augustowa pod kołami Tirów przejeżdżających tranzytem. Ich winą miałoby być blokowanie budowy obwodnicy. Władze miasta nie chcą nawet zainwestować nieskończenie mniejszej sumy w zainstalowanie sygnalizacji świetlnej, która już od zaraz mogłaby chronić ludzkie życie. Odpowiedzią burmistrza jest: „sygnalizacja świetlna zmniejszyłaby płynność ruchu”. Można by powiedzieć: „Płynność ruchu UBER ALLES! (ponad śmierć)”.

Francja – Solidarność ze związkowcami pocztowcami

Świat | Prawa pracownika | Ruch anarchistyczny

O represjach związkowców w Francji już napisaliśmy na CIA. 20 lat od swojego powstania, francuski związek zawodowy pocztowców zrzeszony w CNT dostał zakaz działania w ramach przedsiębiorstwa pocztowego La Poste.

25 listopada, CNT organizowało akcje solidarnościowe w całej Francji. Akcje odbywały się w głownych miastach Francji gdzie przybyło po kilkaset osób.

W oświadczeniu CNT napisało:
„Atak na CNT w Poczcie francuskiej to tak naprawdę klasowy atak na syndykalizm sprzeciwiający się restrukturyzacji i prywatyzacji. Nie ma żadnych wątpliwości, że jest to tylko kolejny krok na drodze do totalnego okiełznania wszelkich przejawów walki o prawa pracownicze, we wszystkich sektorach gospodarki. Niedługo zaatakowane zostaną i inne działy usług w sektorze państwowym, nie mówiąc o sektorze prywatnym! Przetrwają tylko mainstreamowe związki zawodowe nie stojące w opozycji do antypracowniczych działań rządu”.

Kanał XML