Świat

Sans Papiers - już miesiąc na głodówce

Świat | Dyskryminacja | Rasizm/Nacjonalizm

Od 28 maja we Francji 98 imigrantów bez papierów zaczęło głodówkę. Domagają się legalizacji każdego imigranta.

16 czerwca władze dały 16 zezwoleń na pobyt, ale ludzie zdecydowali się nie ustępować i nadal strajkować. W strajku uczestniczyło jeszcze wtedy 71 ludzi. 23 czerwca władze zdecydowały zalegalizować jeszcze 37 ludzi (19 z nich, to osoby prowadzące głodówkę).

Obecnie 42 osób nadal strajkuje. 1 lipca odbędzie się akcja przeciw polityce imigracyjnej.

Anarchiści - edukacja nie jest towarem

Świat | Protesty | Ruch anarchistyczny

27 czerwca w Atenach Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD)zorganizowała Szczyt Ministrów Edukacji. Anarchiści i inne osoby przeciwne ekonomicznym zmianom w sferze edukacji związanej z tzw. "rynkiem" protestowały w Atenach.

Australia: Przeciwko liberalizacji prawa pracy

Świat | Prawa pracownika

Ponad 150 osób protestowało w różnych miastach Australii przeciwko liberalizacji prawa pracy. Sprzeciwiają się reformie prawa pracy, zatwierdzonej przez rząd kilka miesiące temu. Reforma ta przewiduje możliwość zmiany umowy o pracę już w czasie trwania kontraktu. Daje ona także pracodawcom większe możliwości zwalniania pracowników.

Powrót Janukowycza

Świat

Ukraińska Partia Regionów i komuniści zablokowali wczoraj prace parlamentu i wyprowadzili 10 tys. demonstrantów na ulice Kijowa. Grożą, że zorganizują antypomarańczową rewolucję

Wczoraj, kilka godzin przed rozpoczęciem posiedzenia parlamentu, posłowie Partii Regionów weszli do sali obrad. Balkon zapełnili stertą krzeseł. Uszkodzili elektroniczny system do głosowania. Ludzie Janukowycza nie dopuścili do rozpoczęcia obrad. Chcą blokować salę obrad przez 30 dni.

Globalizacja. Korzenie, historia, analiza, opór

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt | Gospodarka | Prawa pracownika | Protesty | Publicystyka | Ruch anarchistyczny

Tysiące ludzi wyległo na ulice Londynu podczas Karnawału Przeciw Kapitałowi 50 tys. rolników bez ziemi pojawiło się na ulicach Brazylii; w Nigerii 10 tys. osób uczestnicząc w Karnawale Wyzyskiwanych zablokowało Port Harcourt w proteście przeciw eksploatacji delty Nigru przez kompanie naftowe; 200 tys. ludzi przeszło ulicami Hyderbadu w Indiach, zaś w ponad trzydziestu miejscach na całym świecie tysiące ludzi bawiło się na street-party- ulicznych syntezach świętowania i politycznego protestu. Co łączy ten bezprecedensowy alians działaczy Wschodu i Zachodu, Północy i Południa? Określa się go jako opozycję przeciw globalizacji. Każdego dnia słyszy się coraz więcej o globalizacji, dziwacznych skrótów nazw w stylu WTO, MFW czy MAI. Wmawia się nam, że decyzje tych organizacji służą po prostu rynkowi i że to rynek rządzi procesami społecznymi. Ten nabierający tempa proces służy wciągnięciu wszystkich ludzi w wir globalnej ekonomii, to jest poddaniu ich bezpośredniemu dyktatowi kapitału.

I. Czym jest globalizacja?

Globalizacja stała się przedmiotem krytyki wszelkiego typu działaczy i akademików, reformistów i rewolucjonistów. Daje się zauważyć internacjonalizacja walki i sprzeciwu wobec niej. I wciąż... panuje pomieszanie - pomieszanie naszych ideałów, naszego stanowiska, naszych metod i celów. Pomieszanie, które może okazać się zgubne - jeśli przepuścimy szansę, która przed nami stoi, możemy nie otrzymać ponownie podobnej okazji. Żyjemy w czasach przejściowych, w punkcie zwrotnym. W tym tekście postaramy się ukazać kontekst globalizacji, walkę z nią i owo pomieszanie oraz wszelkie nieporozumienia, jakie wokół tego pojęcia narosły.

Obecny trend do przeciwstawiania się globalizacji wydaje się padać ofiarą tej samej iluzji, przez którą tyle ucierpiał mówiącej, że to, co dzieje się obecnie (tj. od ok. 20 lat) jest czymś nowym i radykalnie odmiennym od tego, co było wcześniej. Rzeczy, które są identyfikowane jako konstytuujące globalizację - wolny rynek, wolny przepływ kapitału, rozwój międzynarodowych podmiotów regulacyjnych, ekspansja globalnej kultury - są nowe w tym sensie, że są nowymi formami organizacji i nowymi strukturami, ale w istocie mamy do czynienia z kontynuacją systemu, który panował już wcześniej.

Czy miś Bruno musiał zginąć?

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

W związku z moderderstwiem niedźwiedzia Bruno, do prokuratury w Monachium wpłynęło kilka pozwów przeciwko bawarskiemu ministrowi do spraw środowiska, który wydał zgodę na zastrzelenie zwierzęcia.

Zapewne minister Werner Schnappauf naruszył ustawę łowiecką i o ochronie zwierząt. Zastrzelenie Bruna wywołało oburzenie w opinii publicznej.

Czechy: I Targi prasy i literatury anarchistycznej w Pisku - relacja

Świat | Ruch anarchistyczny

W dniach 23-24.06 odbyły się I Targi prasy i literatury anarchistycznej w Pisku na południu Czech. W pierwszym dniu imprezy zaprezentowano feministyczne pismo „Bloody Mary” oraz wyświetlono film dokumentalny „Grrrly Show”. Oprócz tego odbyły się warsztaty WorkShop, podczas których każdy zainteresowany mógł wziąć udział w tworzeniu zina. W dniu następnym odbyły się kolejno: prezentacje pism i wydawnictw czeskiego ruchu anarchistycznego, dyskusja z autorem książki „Anarchizm. Wolność przeciwko władzy”, projekcja polskiego filmu „Władza precz!” oraz wykład nt. polskich pism anarchistycznych po 1980 roku. Na koniec wystąpił zespół Oucaci Ctueraci. W imprezie uczestniczyło 20-30 osób.

Badanie o homoseksualnych rodzinach

Świat

Hispańska gazeta El Pais opublikowała artykuł oparty na badaniach przeprowadzonych w Europie i USA. W Europie ok. 1% gejów (15% lesbijek) ma dzieci.

Badania przeprowadzone w USA przez Staceya i Biblarza w 2001 r. zakładały, że dzieci wychowywane przez rodziców tej samej płci stanowiłyby od 1% do 12% wszystkich nastolatków w różnych krajach.

Hiszpański profesor Mar Gonzalez uważa, że wg. wielu badań dzieci w rodzinach homoseksualnych rozwijają się normalnie, mają te same możliwości i perspektywy, co dzieci z rodzin heteroseksualnych. Ale Profesor zauważyła, że dzieci te spotykają się czasem z reakcją negatywną w szkołach.

Kolejna ofiara RedWatchu

Świat | Rasizm/Nacjonalizm

Alec McFadden, związkowiec i organizator festiwalu 'Say No to Racism' (Powiedz NIE rasizmowi) w Liverpool został zaatakowany przed swoim domem. Pocięto go nożem po twarzy, w wyniku czego został prawie oślepiony.

Wygląda na to, że ten atak ten jest powiązany z RedWatchem, gdyż na tej witrynie znajdowały się jego dane. Alec został w obecności swoich 2 córek, które mają 9 i 13 lat. Musiał się bronić, więc został ranny w różne części ciała, ale przeżył atak.

Wenezuela - przekręty wyborcze?

Świat

Jest wielki bałagan w spisach ludności i wyborców w Wenezueli. Czy wybory były manipulowane? Kilka ostatnich głosowań przebiegło w atmosferze podejrzeń, że centralna komisja wyborcza manipuluje głosami i spisami wyborców.

Wyzysk pracowników w fabryce iPoda

Świat | Prawa pracownika

Firma Apple zaprzeczyła zarzutom, że pracownicy firmy produkujący iPody w Chinach musieli pracować w nadgodzinach wbrew swojej woli. Jednak okazało się, że tak właśnie było.

Firma Foxconn, która produkuje iPody dla Apple w Chinach zmuszała zwykle pracowników do 80 nadgodzin pracy w miesiącu. Pracownicy Foxconna produkujący iPody zarabiają minimalne pensje.

Protest Tybetańczyków

Świat | Dyskryminacja

Tybetańscy uchodźcy w Indiach protestowali w poniedziałek przeciw Kolei Tybetańskiej, która 1 lipca zostanie otwarta w Chinach. Wdrapali się na płot chińskiej ambasady w Delhi i podpalili chińskie flagi.

Aresztowano kilku protestujących, w tym osoby ubrane w szaty buddyjskich mnichów po starciach z ochroną ambasady i indyjską policją. Skandowano hasła "wolny Tybet".

Rolnicy i studenci w Płd. Korei niszczą ryż z dumpingu

Świat | Gospodarka | Protesty

Południowo-Koreańscy rolnicy razem ze studentami zaczynają akcję zajmowania magazynów i niszczenia ryżu pochodzącego z importu. Sprzedawany po dumpingowych cenach ryż pochodzący z USA może doprowadzić do całkowitego bankructwa południowo-koreańskich rolników.

Edward Lincoln z Waszyngtońskiego ośrodka Council on Foreign Relations próbuje tłumaczyć protesty rolników względami metafizycznymi: „Wysoko uprzemysłowiona Korea była do niedawna krajem rolniczym i większość mieszkańców wciąż czuje głęboki związek z ziemią.” Lincoln krytykuje „wymuszanie” ochrony rynku południowokoreańskiego przez rolników.

Myśliwi zastrzelili misia Bruno

Świat | Ekologia/Prawa zwierząt

Brunatny niedźwiedź Bruno nie żyje. Myśliwi zastrzelili go rano na terenie powiatu Miesbach. Bawarskie władze zezwoliły na odstrzał w sobotę.

Zwycięstwo w walce przeciw eksmisjom w Moskiewskiej dzielnicy Butowo

Świat | Protesty

19 czerwca mieszkańcy Butowa odnieśli zwycięstwo w walce z projektem budowlanym, którego częścią ma być zrównanie z ziemią wielu domów. Julia Prokofiewa i jej 20-letni syn nie zgodzili się na zamianę domu rodzinnego na jednopokojowe mieszkanie w bloku.

O 7 rano komornicy i policjanci rozpoczęli eksmisję. Już poprzedniego wieczora sąsiedzi popierający Prokofiewów rozpięli namioty na ich posiadłości. Gdy policjanci zniszczyli ogrodzenie i zaczęli bić i wyciągać starsze kobiety, niektóre z nich poczuły się bardzo źle. Wtedy około 200 mieszkańców wioski otoczyło policję i wymusiło zaprzestanie eksmisji. Następnego dnia otwarto stały obóz namiotowy w celu zwalczania dalszych eksmisji.

Kanał XML