Technika

Radiohead rezygnuje ze studyjnych albumów - stawia na sieć

Świat | Kultura | Technika

Lider zespołu Radiohead stwierdził, że jego zespół nie będzie już wydawał studyjnych albumów na krążkach CD. Zamiast tego grupa zajmie się produkcją singli dystrybuowanych wyłącznie w internecie. Thom Yorke zapowiedział tym samym kontynuowanie dotychczasowej, niechętnej wielkim wytwórniom muzycznym polityki zespołu. IDG przypomniało:

Album “In Rainbows” wyprodukowany w 2007 roku został udostępniony w pierwszej kolejności w sieci. Co więcej, internauci sami decydowali ile chcą zapłacić za muzykę. Cyfrowy album już pierwszego dnia pobrało ponad milion osób. 40% zdecydowało się zapłacić. Średnia kwota wyniosła 2,26 dolara. Krążek CD przez tydzień znalazł raptem 120 tysięcy nabywców.

Drugim ważnym trendem jest odchodzenie zespołów od wytwórni muzycznych i wydawanie piosenek na własną rękę. W sieci jest to możliwe - koszty promocji i dystrybucji są dużo niższe.Jeśli samodzielna produkcja albumów czy singli zyska na znaczeniu możemy spodziewać się drastycznego spadku cen muzyki. Artyści nie będą już musieli płacić haraczu wytwórniom.

USA: Kto patentem wojuje...

Świat | Gospodarka | Technika

Sąd okręgowy w Teksasie nakazał firmie Microsoft zaprzestanie sprzedaży wersji programu Word, które posiadają funkcję otwierania dokumentów .XML, .DOCX lub plików DOCM. Pozew do sadu złożyła firma i4i z siedzibą w Toronto. Według niej, Microsoft naruszył patent uzyskany w 1998 roku dotyczący niestandardowego formatowania plików XML.

Spór z firmą i4i ma swój początek w maju br., kiedy to sąd nakazał wypłacenie 200 milionów dolarów odszkodowania za naruszanie wspomnianego patentu. Teraz Microsoft będzie musiał dopłacić blisko 100 milionów dolarów oraz dodatkowo zakończyć testy, demonstracje i sprzedaż programu Word obsługującego funkcje niestandardowego formatowania XML w ciągu 60 dni.

Patent firmy i4i jest bardzo mgliście sformułowany i dotyczy „metody oddzielnej manipulacji strukturą i zawartością dokumentu”, co w praktyce stanowi skrócony opis formatu XML jako takiego. Pełen tekst patentu jest zawarty jako załącznik A w dokumentach sądowych.

Co ciekawe, firma Microsoft sama uzyskała patent nr. 7,571,169 na korzystanie z formatu XML do zapisywania plików tworzonych przez aplikacje przetwarzające tekst. W ten sposób Microsoft starał się walczyć za pomocą patentów ze standardem OpenDocument Format, stosowanym w pakiecie Open Office (również opartym o XML).

O patentach związanych z użyciem XML w Wordzie pisaliśmy już tutaj.

Chiny: Opiekunowie zamordowali nastolatka w obozie dla uzależnionych od Internetu

Świat | Technika

16-letni Deng Senshan zmarł w niedzielę wskutek pobicia przez opiekunów obozu dla młodzieży uzależnionej od internetu, w prowincji Guanxi. Chińscy eksperci zwracają uwagę, że w Państwie Środka nie istnieją żadne regulacje dotyczące metod leczenia młodzieży uzależnionej od wirtualnej sieci. Dopiero kilka tygodni temu w Chinach zakazano stosowania elektrowstrząsów w leczeniu uzależnionych od internetu.

- Ta tragedia nie jest odosobnionym przypadkiem. W większości ośrodków panuje wojskowy rygor, którego nie jest w stanie znieść wielu młodych ludzi uzależnionych od internetu - stwierdził Tan Rao, dyrektor pierwszej w Chinach kliniki, w której leczy się osoby uzależnione od internetu. (IAR)

Holenderski sąd nakazuje zablokowanie The Pirate Bay

Świat | Represje | Technika

Twórcy serwisu The Pirate Bay otrzymali sądowy nakaz całkowitego zablokowania ruchu pomiędzy swoimi serwerami, a komputerami znajdującymi się w Holandii. Twórcy TPB mają 10 dni, aby dostosować się do wyroku. Gdyby tego nie zrobili zmuszeni będą zapłacić 30 000 euro za każdy dzień zwłoki. Maksymalnie mogą zapłacić aż 3 miliony euro. Gdyby to nie okazało się wystarczające może zostać wydane na nich europejski nakaz aresztowania. Twórcy postanowili wnieść apelację.

ItsHidden - nowa aplikacja umożliwia anonimowe korzystanie z BitTorrenta

Świat | Technika

ItsHidden to nowa wirtualna sieć prywatna (VPN) ułatwiająca życie użytkownikom BitTorrenta. Usługa szyfruje połączenia wychodzące i przychodzące - utrudnia w ten sposób przedstawicielom organizacji antypirackich śledzenie poczynań internautów.

W przypadku ItsHidden mamy do czynienia z bezpłatną siecią VPN. Administratorzy zapowiadają wprowadzenie kont premium, ale będą one jedynie opcjonalne. Osoby niepotrzebujące zaawansowanych funkcji skorzystają z aplikacji za darmo. ItsHidden to na razie także beta, ale otwarta dla wszystkich.

Można śmiało powiedzieć, że rozwiązania proponowane przez ItsHidden są praktycznie w stu procentach bezpieczne dla użytkowników. Samo szyfrowanie połączeń jest całkowicie legalne. Organizacje antypirackie nie mogą uzyskać danych o aktywności internautów, bo VPN-y w ogóle jej nie rejestrują.

Obecnie wirtualne sieci prywatne to najważniejszy oręż w walce wolnej kultury z rynkowym reżimem.

Komercjalizacja kolejnego serwisu P2P

Świat | Gospodarka | Kultura | Technika

Kazaa, będąca swego czasu jedną z największych sieci P2P, powróci jako usługa umożliwiająca nieograniczone ściąganie muzyki - informuje serwis Dobreprogramy. Program bił kilka lat temu rekordy popularności. Po długiej batalii sądowej i licznych oskarżeniach o szerzenie piractwa Kazaa utraciła funkcjonalność typowego programu P2P - teraz ma wrócić jako w pełni legalna usługa. Jak informuje serwis CNET, użytkownicy nowej Kazaa za 20 dolarów miesięcznie uzyskają dostęp do blisko miliona utworów i dzwonków na komórki należących do czterech dużych firm fonograficznych.

Projekt komercjalizacji Kazaa realizowany przez Altnet i Brilliant Digital Entertainment będzie kolejną próbą legalizacji dawnych pirackich potęg. Poza The Pirate Bay wcześniej opłaty za korzystanie z sieci wprowadził także Napster – niegdyś symbol piractwa, jeden z pierwszych programów P2P będący pierwowzorem dla większości używanych dziś narzędzi służących do wymiany plików.

Kara dla korporacji sieci komórkowych

Kraj | Gospodarka | Technika

Wszyscy czterej najwięksi operatorzy komórkowi naciągają klientów na nienależne opłaty. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie rozpatrywał pozwy UOKiK przeciwko Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era), Polskiej Telefonii Komórkowej Centertel (Orange) i N4 (Play).

Era oprócz ustawowych odsetek za nieterminowo zapłaconą fakturę nalicza klientowi dodatkowe płatności za zawieszenie połączeń, ale także za samo zestawienie na piśmie informacji o zaległych płatnościach. Z kolei Play żąda 50 złotych za ponowne włączenie do sieci po zawieszeniu czy to usług z powodu przekroczonego terminu płatności.

Kiedyś już jeden z operatorów za niestosowanie się do zalecenia UOKiK otrzymał karę w wysokości 1,8 mln zł.

BitBlinder – szansa na wygodną anonimowość?

Technika

BitBlinder to nowy projekt open source, w ramach którego powstaje aplikacja dająca anonimowość użytkownikom sieci P2P. Projekt ma także umożliwić omijanie filtrów stosowanych przez władze lub pracodawców, aby ograniczyć dostęp do określonych stron. Usługę ma cechować przyzwoita prędkość pobierania i brak opłat.

Obecnie internauci, którym zależy na anonimowości, mogą sięgnąć po oprogramowanie Tor. Działa ono jednak wolno, a społeczność z nim związana nie toleruje wykorzystywania go do potrzeb sieci BitTorrent. Można też skorzystać z usługi VPN, ale to wiąże się z wydatkami.

BitBlinder ma być pozbawiony powyższych wad. Jest to projekt open source udostępniający “anonimowe” oprogramowanie dla Windows i Linux. Niebawem ma się pojawić wersja dla Mac OS X. Na oprogramowanie to składa się klient BitTorrent bazujący na BitTornado oraz przeglądarka bazująca na Firefoksie (nie ma jej w wersji dla Linuksa).

Francja: Rząd jak cyberprzestępcy

Świat | Represje | Tacy są politycy | Technika

Rządowe programy szpiegowskie (keyloggery), cenzura prowadzona przez dostawców internetu oraz baza danych z danymi mieszkańców - oto co szykuje francuski rząd dla swoich obywateli.
Propozycję nowych regulacji prawnych nazwano Loppsi 2. - To koniec otwartego, neutralnego internetu - uważa Jean-Michel Planche, doradca rządu Francji w sprawach sieci WWW. Jeszcze nie umilkły echa po zatwierdzeniu przez francuski rząd ustawy Hadopi, pozwalającej na odcinanie od internetu za naruszanie praw autorskich bez procesu sądowego, a przygotowany został projekt nowego rozporządzenia, jeszcze bardziej wpływającego na ograniczenie anonimowości i wolności internautów.

Loppsi 2 przewiduje możliwość instalacji przez rząd programów typu keylogger, które potrafi obserwować działania użytkownika na komputerze, rejestrować wszystko, co użytkownik komputera wprowadza do niego poprzez klawiaturę, zapisywać dane znalezione na komputerze i przekazywać to wszystko poprzez internet do innego komputera. Tego typu oprogramowanie szpiegowskie (spyware) jest często wykorzystywane przez cyberprzestępców pod postacią tzw. trojanów.

Francja: Policja zamyka sieć BitTorrent

Świat | Kultura | Represje | Technika

W zeszłym tygodniu policja współpracująca z wojskiem i grupą antypiracką zamknęła jeden z największych trackerów sieci BitTorrent we Francji. SnowTigers posiadał ponad 250 tysięcy użytkowników i to niestety były jego ostatnie chwile w sieci.

W zeszły wtorek policja wraz ze stowarzyszeniem antypirackim ALPA (Association Against Audiovisual Piracy) wtargnęła do siedzib SnowTigersa, zlokalizowanych w Paryżu i Tuluzie. Aresztowanych zostało 10 administratorów oraz przejęto 21 serwerów.

Szósty numer ORGANU prasowego CRK

Edukacja/Prawa dziecka | Ekologia/Prawa zwierząt | Kultura | Prawa kobiet/Feminizm | Protesty | Technika

Na papierze i w sieci - miłęj lektury!

Nr. 6 (czerwiec 2009) :
Ewa - the Guerilla Girls
Dobrusia - Rozsądek nie zmieni świata
Paulo Freire (tłum. Dobrusia) - Pedagogika nadziei (fragment)
Paj Chi Wo - Cabaret Voltaire 1974-818
CJ Warlock - Bezpieczeństwo w internecie
Passion to destroy - Darwin nadal ważny
Czmyku - Nostalgia za przyszłością czyli rzecz o hauntologii (przede wszystkim w muzyce)
Witold Kieńć - Odzyskaj swoją edukację! Grassroot przeciwko komercjalizacji edukacji
Bell Hooks (tłum. Dobrusia) Feministyczna edukacja dla krytycznej świadomości
Konrad Góra - Matki Boskiej rzeźnej

ten i pozostałe numery do pobrania pod adresem:
link

22 czerwca będziemy mieli paszporty biometryczne

Kraj | Świat | Tacy są politycy | Technika

Od 22 czerwca wchodzą w Polsce paszporty biometryczne. Od osób ubiegającą się o dany dokument zostaną pobrane odciski palców. Cena nie wzrośnie.

Przeciwko paszportom biometrycznym protestowali aktywiści jak i wybitni intelektualiści. Między innymi Agamben, który porównuje działania rządów krajów wysoko rozwiniętych, do nazistowskiej praktyki.

The Pirate Bay: Stronniczy sędzia sądzony przez... stronniczych sędziów

Świat | Represje | Technika

The Piratebay złożyła niedawno wniosek apelacyjny w związku z podejrzeniem że sędzia Tomas Norström jest stronniczy - jest on członkiem antypirackich organizacji. Szwedzki sąd apelacyjny nie przyjrzy się wnioskowi, zanim sędzia nie zostanie oficjalnie uznany za stronniczego. Do oceny Norströma najpierw wybrano sędzinę Ulrikę Ihrfelt. Jak się jednak okazało, jest ona członkiem tych samych antypirackich organizacji co sędzia, którego stronniczość ma sądzić.

W reakcji na ujawnioną nieprawidłowość, sąd apelacyjny odsunął od sprawy Ihrfelt. Na jej miejsce Ulriki Ihrfelt powołano trójkę sędziowską z innego wydziału sądu - osoby, z których - jak twierdzą przedstawiciele sądu apelacyjnego - żaden nie miał nigdy do czynienia z organizacjami wspierającymi prawa autorskie. Przedstawiciele The Pirate Bay wydają się być bardzo przeczuleni na punkcie światopoglądu osób, które będą wydawać decyzje w ich sprawie. Nowo wybraną trójkę także poddali "prześwietleniu" w Google.

Proces twórcy P2P Manolito

Świat | Technika

W Hiszpanii rozpoczął się proces przeciwko twórcy protokołu P2P Manolito (MP2P) oraz bazujących na mim programów do wymiany plików.

Federacja producentów muzycznych zarzuca 29-letniemu programiście nieuczciwą konkurencję. Z programowania opartego na protokole MP2P korzysta 20 milionów użytkowników na całym świecie. Przedstawiciele branży muzycznej domagają się od Pablo Soto 13 milionów euro odszkodowania. Jak donoszą hiszpańskie media oskarżony odrzuca zarzuty federacji i nie zamierza ponieść odpowiedzialności za winę użytkowników.

Wokół całej sprawy zrobiło się głośno podobnie jak to miało miejsce w przypadku procesu twórców The Pirate Bay w Szwecji. Proces będzie kontynuowany w czwartek, a wyroku można spodziewać się w przeciągu kilku miesięcy.

Politechnika Gdańska buduje superkomputer Wielkiemu Bratu

Kraj | Technika

Jak pisze Gazeta Wyborcza, na Politechnice Gdańskiej szykowany jest komputer mający wkrótce zastąpić ludzi śledzących obraz z policyjnych kamer. System ma zostać przetestowany w Gdańsku przed wprowadzeniem go w innych miastach.

Komputer analizować ma obraz z kamer, wychwytywać zdarzenia takie, jak bójki czy łamanie przepisów drogowych, i automatycznie wysyłać SMS do najbliżej obecnego patrolu policji. Policja przyznaje, że dziś, kiedy przestępstwa widziane z kamer zgłaszają żywi ludzie, większość zdarzeń umyka obsługującym monitoring. Po automatyzacji nadzoru ma się to zmienić.

Gazeta pisze, iż "Unia Europejska [...] dała na realizację projektu
16 mln euro. Kolejne 5 mln zł dorzuci Ministerstwo Nauki". To samo ministerstwo ma wkrótce zlikwidować stypendia naukowe i socjalne na uczelniach z przyczyny braku środków finansowych.

Link do artykułu: Oko miasta cię wyśledzi

Kanał XML