Dodaj nową odpowiedź

Prywatyzacja szpitali

Kraj | Gospodarka

Komercjalizacja Służby Zdrowia trwa. Niedługo ma nastąpić przekształcenie wszystkich szpitali w spółki prawa handlowego. W projekcie nie ma planów wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży szpitali przez samorządy w ręce prywatne (pierwotnie planowano, że będą miały posiadać co najmniej 51 proc. udziałów w szpitalu, ale zrezygnowano z tego zapisu).

Jednakże przekształcanie szpitali w spółki prawa handlowego trwa już od 2000 roku, w tym także likwidacja, jak w przypadku szpitala im. Rydygiera we Wrocławiu w którego obronę w 2002 r. zaangażowani byli anarchiści, pielęgniarki i lokalna społeczność. Dochodziło do starć z policją, ale samorząd wojewódzki okazał się nieubłagany. A więc stopniowa komercjalizacja i sprzedaż szpitali trwała w czasie rządów SLD-UP, a potem za rządów PiS i trwa bezustannie. Obecnie na przykład wystawiony jest na sprzedaż szpital w Bystrzycy Kłodzkiej w woj. dolnośląskim.

Po przekształceniu obok działalności za pieniądze publiczne, szpital także będzie mógł prowadzić działalność komercyjną i sprzedawać swoje usługi na sprzęcie zakupionym m.in. ze składek i podatków publicznych. Nie będzie przeszkód np. w przekształceniu go w klinikę dla bogatych "turystów", co już obecnie występuje. Działalność publiczna może stać się w tym przypadku jedynie działalnością dodatkową, jak to jest już obecnie w przypadku np. opieki dentystycznej.

Prywatyzację popiera też Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, wyrażając nadzieję, że szpital działając jak fabryka czy supermarket może być dobrym rozwiązaniem.

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.