Dodaj nową odpowiedź

Caracas: Pikieta solidarnościowa z 14 pracownikami SIDOR oraz przeciwko kryminalizacji protestów społecznych

Świat | Lokatorzy | Prawa pracownika | Represje

29 lipca w Caracas grupa organizacji społecznych i obrońców praw człowieka, razem z różnymi kolektywami zrealizowała wiec przed siedzibą głównej prokuratury republiki, położoną przy parku Carabobo w stolicy Wenezueli, Caracas. Rozpoczęła się tym samym kampania w obronie prawa do protestów społecznych. Według aktywistów, jest to odpowiedź na rosnący proces kryminalizacji protestów przez rząd i organy z nim powiązane. Proces ten dotyczy zarówno dyskwalifikowania wszystkich tych, którzy protesty organizują, nieproporcjonalne użycie siły policyjnej, otwieranie coraz to nowych spraw karnych, wprowadzanie praw ograniczających prawo do protestów i nasyłanie bojówek oraz oddziałów parapolicyjnych przeciwko protestującym, którzy domagają się lepszych warunków socjalnych takich jak praca, mieszkanie i usługi publiczne.

Inicjatywa ta jest promowana przez różne organizacje takie jak Wenezuelski Program Edukacji-Akcji w sprawie Praw Człowieka (Provea), Związek Socjalistyczny Lewicy (USI), Ruch Klasowy Autonomicznej Jedności Rewolucyjnej (CCURA), Akcja Solidarnościowa, Convite, anarchistyczne pismo El Libertario, Przestrzeń Publiczna, COFAVIC, Kolektyw Socjalizmu Rewolucyjnego (CSR), Liga Pracowników na rzecz Socjalizmu (LTS), Ruch Solidarności Pracowniczej, Wolny Kolektyw Aquiles Nazoa, Komitet Ofiar Przeciwko Bezkarności, Indubio Pro Reo, Sintraince i inne.

Antonio Puppio, koordynator Provea, spotkał się z Alejandro Castillo, dyrektorem generalnym postępowania procesowego w Prokuraturze, aby przekazać mu postulaty organizacji biorących udział w proteście. Protest się rozpoczął ponieważ "rząd postanowił ograniczyć prawo do protestów, posługując się Kodeksem Karnym, Prawem Bezpieczeństwa Narodu, oraz innymi".

Reprezentant Provea dodał "z drugiej strony martwi nas bezkarność sprawców zabójstw związkowców i rolników, co sprzyja powtarzaniu się tych czynów". Po drugie, ofraniczenie prawa do protestów przejawia się przez szykanowanie protestujących przez urzędników państwowych (np. oskarżanie ich o kolaborowanie z zagranicznym wywiadem, etc. przyp. H2)

Reprezentant prokuratury potwierdził konstytucyjną rangę jaką ma prawo do protestów i dodał, że Ministerstwo Spraw Publicznych nie prowadzi żadnego procesu przeciwko pracownikom za to, że protestowali, działania które zostały zrealizowane przeciwko pracownikom opierają się o inną kwalifikację czynu.

Jeżeli chodzi o 14 pracowników SIDOR, którzy mieli być sądzenie rano, rozprawa sądowa znowu została przesunięta, tym razem nowy termin przypada w lutym 2010, co zmusza pracowników do pozostania pod reżimem meldowania się w trybunałach kontrolnych.

Postulaty jakie zostały przekazane reprezentantowi prokuratury przez organizacje uczestniczące w proteście, to:

1) (w skrócie) Uchylenie wszystkich praw w kodeksie karnym i prawie obrony narodu, które kryminalizują protesty społeczne oraz strajki.

2) Bezstronne i przejrzyste śledztwo w sprawie wszystkich zabójstw związkowców i innych aktów kryminalnych przeciwko rolnikom, pracownikom i innym działaczom społecznym, jak i osądzenie oraz skazanie winnych.

3) Natychmiastowe uwolnienie wszystkich aktywistów i aktywistek społecznych pozbawionych wolności za udział w protestach oraz zawieszenie reżimu meldowania się w trybunałach kontrolnych i innych środków zapobiegawczych, które uniemożliwiają pracę związkową wewnątrz zakładów pracy.

4) Zaprzestania stosowania siły policyjnej przeciwko demonstracjom dotyczącym praw socjalnych i politycznych. Zakazanie używania broni palnej i gazów łzawiących przez funkcjonariuszy policji i wojska podczas protestów i eksmisji w czasie akcji protestacyjnych w sprawie prawa do mieszkania i usług publicznych.

http://venezuela-centro.axxs.org/5983

Więcej zdjęć z protestu

Tłumaczenie: H2

Odpowiedz



Zawartość tego pola nie będzie udostępniana publicznie.


*

  • Adresy www i e-mail są automatycznie konwertowane na łącza.
  • Możesz używać oznaczeń [inline:xx] żeby pokazać pliki lub obrazki razem z tekstem.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <ul> <ol> <li> <blockquote> <small>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.